PDA

View Full Version : Гръбначно изкривяване-Сколиоза



clever
11-11-2009, 16:33
Много тийнове се разболяват от това;поради тая причина реших да направя темата.

Гръбначно изкривяване (Сколиоза)
Погледнат в профил гръбначният стълб има S-образна форма. Погледнат отзад или отпред обаче гръбначният стълб на човек трябва да е изправен.

Гръбначно изкривяване (сколиоза) наблюдаваме, когато гръбначният стълб е изкривен под S-образна или С-образна форма, погледнат в предно-задна посока.

На какво се дължи появата на сколиоза?

Не е напълно ясна причината, поради която се образува това заболяване и медицината все още работи в тази насока. Все пак лекарите твърдят, че то може да е вродено или придобито.
Придобитата сколиоза може да е следствие от прекарано заболяване (рахит), от претърпяна травма или операция. Друга основна причина е неправилната стойка в училище или на работа, която води до подобно изкривяване.

Какви са симптомите и измененията, които предизвиква сколиозата?

Видима асиметрия на тялото, която се характеризира с един или няколко от следните симптоми – различно ниво на раменете, по-голяма извивка на талията от едната страна, несиметричен гръден кош, наклон на главата на едната страна, оптична измама за различна дължина на краката, което се дължи на извивката на гръбнака.

Всички тези видими изменения, може да са съпроводени от изтръпване и болка в крайниците от едната страна. Болка в сърдечната област, затруднения в дишането и лесна умора се наблюдават при по-тежките случаи на заболяването.

На каква възраст се проявява сколиозата?

Ако е вродена, сколиозата може да бъде диагностицирана още докато детето е на 2-3 годинки. Ако се придобие обаче, обикновено се проявява в пубертета, когато децата израстват най-бързо. Някои случаи на сколиоза, която не е овладяна в детска възраст, може да доведе до усложнения след раждане.

Как се лекува сколиозата?

След обстоен преглед при ортопед, той назначава кое е най-доброто лечение за пациента. Ако изкривяването е до 20 градуса, състоянието просто трябва да се следи с редовни прегледи при специалист на всеки шест месеца.

Ако изкривяването е над 20 градуса, се предписва лечебна гимнастика и плуване. Целта е да се изправи гръбнака и да се заздрави мускулатурата, така че да не пада цялата тежест на торса върху гръбнака. При по-тежките случаи, когато изкривяването е около 40 процента и повече, се налага слагане на специален корсет, който да държи гръбнака изправен, докато не завърши костното развитие на човека (това е някъде в края на пубертета). Този метод е колкото ползотворен, толкова и рискован, тъй като обездвижването на гърба води до намаляване на мускулатурата и това може да даде негативно отражение след свалянето му.

При някои по-тежки случаи се налага оперативна намеса, за да се спре прогресиране на заболяването. Целта на операцията е да се коригира част от кривината, но няма никаква възможност да се преодолее напълно.

Сколиозата е неприятно, но не и непреодолимо заболяване. Ако не ви е открито в ранна възраст, когато е можело да бъде излекувано, единственият начин да не ви създава проблеми е да поддържате стабилна мускулатурата на тялото си. За целта спортът трябва да стане неизменна част от живота ви, заедно с качествен матрак и удобна възглавница.

източник - http://zdrave.rozali.com/zaboliavaniia-zdrave/p8406.html :)

Тук може да обсъждаме проблема.Дано темата е полезна. ;)

liim0nka
11-11-2009, 21:43
Ох хора...на мен ми откриха гръбначно изкривяване.. ОТИДЕТЕ..отидете задължително, защото почти всеки има.В училище не съм виждала някой да стои изправен-я някой е полулегнал, друг се подпрял на една страна...това с годините води до изкривяване..отидете..аз просто не предполагах, че имам такова изкривяване..ще ви разкажа ппри мен как стана-
Бях в баба ми и ме болеше корема и изведнъж сякаш някаква точка от кръста ме заболя...след това отново и спря.Понеже ми беше зле отидох на лекар..заради корема, и между другото казах и за кръста.Тя ми каза " я се обърни" .. обръщам се аз и тя ми казва "ама ти имаш жестоко гръбначно изкривяване" ..честно не можах да повярвам :shock: .Трябваше да трръгна на лечебна гимнастика..но баща ми каза след изпитите..да ама два дни преди 25ти юни си счупих ръката..и с гипс до септември..тръгнах на гимнастика, за да лекувам изкривяването.Като отидох за първи път жената си каза, че наистина изкривяването е доста голямо..(само да вметна..помолих майка ми да ме снима как изглежда гърба ми..и застанала зад мен с фотоапарата и ми казва "абе застани в нормална позиция.." и аз и казвам абе товаа ми е нормалната позиция 8-) ... снима ме тя..като се погледнах..като се погледнагх хора..не можех да повярвам.. :shock: все едно съм се изкривила от таза нагоре на дясно..ей така изглежда.Наистина през дрехите не си личи..като ходя не си личи..абе с една дума-само ти си знаеш, но факта лично мен ми е кофти...)
Ходя на лечебна гимнастика.Питах инструкторката дали просто се спира развитието на изкривяването или гърба се изправя.Тя ми каза, че се спира.Каза също, че идеално прав няма да стане(не разбрах дали попринцип или само в моя случай..но предполагам говореше за мен), но по 2-3 градуса на година се връщат..но имайки предвид, че моето изкривяване е по-голямо няма да е идеално..но се надявам, че ще се оправя.Ходя си редовно и така :) Между другото..упражненията там са ми трудни.. понеже не съм от най-пластичните..но като гледам останалите момичета не са чак толкова 8-)

Много се извинявам, че стана толкова дълго..ама тва е поучителна история, за да отидете да ви прегледат :)

liim0nka
11-11-2009, 21:49
Как се лекува сколиозата?

След обстоен преглед при ортопед, той назначава кое е най-доброто лечение за пациента. Ако изкривяването е до 20 градуса, състоянието просто трябва да се следи с редовни прегледи при специалист на всеки шест месеца.

Ако изкривяването е над 20 градуса, се предписва лечебна гимнастика и плуване. Целта е да се изправи гръбнака и да се заздрави мускулатурата, така че да не пада цялата тежест на торса върху гръбнака. При по-тежките случаи, когато изкривяването е около 40 процента и повече, се налага слагане на специален корсет, който да държи гръбнака изправен, докато не завърши костното развитие на човека (това е някъде в края на пубертета). Този метод е колкото ползотворен, толкова и рискован, тъй като обездвижването на гърба води до намаляване на мускулатурата и това може да даде негативно отражение след свалянето му.


за това не съм много съгласна, защото 20 градуса не са малко..и ако трябва просто да те преглеждат..как всъщност го лекуваш?Трябва да се ходи на лечебна гимнастика, дори просто за да се поддържа форма..но трябва.

clever
11-12-2009, 16:56
liim0nka
ее.. мн гадно :( дано се излекуваш бързо ! :)

мен пък майка ми каза;че ходя много изгърбена и това лято бях на ортопед;ама той ми каза;че нямам проблем
наще не му вярват мн мн ама. ... .. 8-)

хора;ходете на лекар;че иначее ако се стигне до операция ще е мн зле :? не го пожелавам на никого ! :o

liim0nka
11-12-2009, 17:21
clever ..мерси :-)

о..и в училище се стремете да стоите изправени :)

ameli
11-12-2009, 18:19
liim0nka
ее.. мн гадно :( дано се излекуваш бързо ! :)

мен пък майка ми каза;че ходя много изгърбена и това лято бях на ортопед;ама той ми каза;че нямам проблем
наще не му вярват мн мн ама. ... .. 8-)

хора;ходете на лекар;че иначее ако се стигне до операция ще е мн зле :? не го пожелавам на никого ! :o

каква операция :shock:

liim0nka, да се оправяш бързо :)

clever
11-12-2009, 18:42
хора;ходете на лекар;че иначее ако се стигне до операция ще е мн зле :? не го пожелавам на никого ! :o

каква операция :shock:


При някои по-тежки случаи се налага оперативна намеса, за да се спре прогресиране на заболяването. Целта на операцията е да се коригира част от кривината, но няма никаква възможност да се преодолее напълно.

много гадна операция.. гледала съм по ЗоунРеалити за подобна-предполагам не искате да ви опиша подробно ;)
след нея пациентът е като пребит и хирургическата намеса не оправя напълно проблема :(

liim0nka
11-12-2009, 19:46
liim0nka
ее.. мн гадно :( дано се излекуваш бързо ! :)

мен пък майка ми каза;че ходя много изгърбена и това лято бях на ортопед;ама той ми каза;че нямам проблем
наще не му вярват мн мн ама. ... .. 8-)

хора;ходете на лекар;че иначее ако се стигне до операция ще е мн зле :? не го пожелавам на никого ! :o

каква операция :shock:

liim0nka, да се оправяш бързо :)
благодаря :-)

WaterLilly
11-12-2009, 20:12
Майка ми и баща ми все ми повтарят да се изправям, ама не ги слушам... Е, ще започна. Интересно защо те като ми казват влиза през едното ухо и излиза през другото, а като го прочетох малко ме стресна. :D Ще се постарая да се изправям повече. И ще почна от утре ония йога упражнения, които се каня да почна от толкова време.

clever
11-12-2009, 20:21
хмм.. смятам;че темата е полезна и не е лошо да стане Важна
вие как мислите? :D :D

afkforlife
11-12-2009, 23:27
Как се лекува сколиозата?

След обстоен преглед при ортопед, той назначава кое е най-доброто лечение за пациента. Ако изкривяването е до 20 градуса, състоянието просто трябва да се следи с редовни прегледи при специалист на всеки шест месеца.

Ако изкривяването е над 20 градуса, се предписва лечебна гимнастика и плуване. Целта е да се изправи гръбнака и да се заздрави мускулатурата, така че да не пада цялата тежест на торса върху гръбнака. При по-тежките случаи, когато изкривяването е около 40 процента и повече, се налага слагане на специален корсет, който да държи гръбнака изправен, докато не завърши костното развитие на човека (това е някъде в края на пубертета). Този метод е колкото ползотворен, толкова и рискован, тъй като обездвижването на гърба води до намаляване на мускулатурата и това може да даде негативно отражение след свалянето му.


за това не съм много съгласна, защото 20 градуса не са малко..и ако трябва просто да те преглеждат..как всъщност го лекуваш?Трябва да се ходи на лечебна гимнастика, дори просто за да се поддържа форма..но трябва.
Препоръчвам ти плуване и ако можеш лицеви опори на юмруци.Труднички са ,особено за момиче ,но ще ти оправят бързо гърба.А и стой изправена винаги !!!

petiam
11-13-2009, 08:25
добра и полезна тема :)

clever
11-13-2009, 10:44
добра и полезна тема :)
благодаря :)
който иска може да добавя още информация;снимки .. :smt023

batkodoki
11-13-2009, 10:53
в целият иначе верен по принцип алгоритъм дали умишлено дали случайно е пропуснат основният фактор валидизиращ ефекта от усилията, а той е :

ВЪЗРАСТ?!?

raven_92
11-13-2009, 21:37
Евала за темата :) Аз също ходя прегърбен и гледам непрекъснато да се изправям, но според мен най-доброто в такъв случай е ПЛУВАНЕ или колан. Той представлява няколко презрамки, които опасват раменете ти, така че да седиш изправен. Аз трябваше да си го купя, ама все не се наканих. Не е скъпо, най-много 50 лв., но имайте предвид че инвестирате в здревето си! Най-тъпото е , че в шибаната ни страна, да не дава Господ да ти има нещо, че ще ти одерат кожичката и за 1 месец плуване в най-мизерния басейн, е 40-60 лв. да ви еба майката копелета наебани :-x :smt097
Бързо оздравяване сладурано!!!

YaNcHeToOo
11-14-2009, 14:19
Аз също се срещнах с този проблем, няма да разказвам, щото е мн дълго..но в началото беше 38 градуса, като при 40-45 се прави операция, и все пак зависи де.Последния път, когато се снимах беше 27 градуса, за рентгенова снимка става въпрос, като градусите се мерят от специалист.Това го постигнах с гимнастика и носене на корсет :) Продължавам с гимнастиката, и с носенето на корсета, въпреки че сега е малко повреден, но трябва да се ходи до София за да го оправят..Успех на всички :) Ако имате въпроси, питайте! :-) аа и го откриха миналата година през септември.. :)

clever
11-14-2009, 14:26
на колко си и на колко год.възраст ти го откриха ? :-o
лекарите казвали ли са ти до каква възраст се лекува сколиозата ?

YaNcHeToOo
11-14-2009, 14:27
Ох хора...на мен ми откриха гръбначно изкривяване.. ОТИДЕТЕ..отидете задължително, защото почти всеки има.В училище не съм виждала някой да стои изправен-я някой е полулегнал, друг се подпрял на една страна...това с годините води до изкривяване..отидете..аз просто не предполагах, че имам такова изкривяване..ще ви разкажа ппри мен как стана-
Бях в баба ми и ме болеше корема и изведнъж сякаш някаква точка от кръста ме заболя...след това отново и спря.Понеже ми беше зле отидох на лекар..заради корема, и между другото казах и за кръста.Тя ми каза " я се обърни" .. обръщам се аз и тя ми казва "ама ти имаш жестоко гръбначно изкривяване" ..честно не можах да повярвам :shock: .Трябваше да трръгна на лечебна гимнастика..но баща ми каза след изпитите..да ама два дни преди 25ти юни си счупих ръката..и с гипс до септември..тръгнах на гимнастика, за да лекувам изкривяването.Като отидох за първи път жената си каза, че наистина изкривяването е доста голямо..(само да вметна..помолих майка ми да ме снима как изглежда гърба ми..и застанала зад мен с фотоапарата и ми казва "абе застани в нормална позиция.." и аз и казвам абе товаа ми е нормалната позиция 8-) ... снима ме тя..като се погледнах..като се погледнагх хора..не можех да повярвам.. :shock: все едно съм се изкривила от таза нагоре на дясно..ей така изглежда.Наистина през дрехите не си личи..като ходя не си личи..абе с една дума-само ти си знаеш, но факта лично мен ми е кофти...)
Ходя на лечебна гимнастика.Питах инструкторката дали просто се спира развитието на изкривяването или гърба се изправя.Тя ми каза, че се спира.Каза също, че идеално прав няма да стане(не разбрах дали попринцип или само в моя случай..но предполагам говореше за мен), но по 2-3 градуса на година се връщат..но имайки предвид, че моето изкривяване е по-голямо няма да е идеално..но се надявам, че ще се оправя.Ходя си редовно и така :) Между другото..упражненията там са ми трудни.. понеже не съм от най-пластичните..но като гледам останалите момичета не са чак толкова 8-)

Много се извинявам, че стана толкова дълго..ама тва е поучителна история, за да отидете да ви прегледат :)


Тебе не те ли снимаха?Ако не са, вземи си направление от лекар за София, където се занимават с този вид заболявания.Защото е доста опасно, трябва да се знаят градусите :) Може да се налага и носене на корсет, абе не си е хич за подценяване :)

YaNcHeToOo
11-14-2009, 14:30
на колко си и на колко год.възраст ти го откриха ? :-o
лекарите казвали ли са ти до каква възраст се лекува сколиозата ?

ми възрастта има значение до някъде, до 16 годишна възраст има голяма вероятност да се оправиш значително само с гиманстика и корсет.Ако не-операция и пак зависи от случея де.А по принцип операцията може да я направят и на 20 и на 25 годишни, без значение.. ;) друго?

clever
11-14-2009, 14:34
на колко си и на колко год.възраст ти го откриха ? :-o
лекарите казвали ли са ти до каква възраст се лекува сколиозата ?

ми възрастта има значение до някъде, до 16 годишна възраст има голяма вероятност да се оправиш значително само с гиманстика и корсет.Ако не-операция и пак зависи от случея де.А по принцип операцията може да я направят и на 20 и на 25 годишни, без значение.. ;) друго?
нямам др въпроси за сега :) мерси
и да се оправяш бързо(:

Neopitom3na
11-14-2009, 14:59
Аз имах близо 90 градуса отклонение.. носила съм доста време корсети (близо две години и отгоре).. нямаше ефект и ми правиха операции две в порядъка на 2 години.Сега си имам железа в себе си, но поне нищо не усещам :P

clever
11-14-2009, 15:07
Аз имах близо 90 градуса отклонение.. носила съм доста време корсети (близо две години и отгоре).. нямаше ефект и ми правиха операции две в порядъка на 2 години.Сега си имам железа в себе си, но поне нищо не усещам :P O_O :shock:
омг..

2 операции.. ужас
на колко годишна възраст са ти ги правили
сиг мн те е боляло :smt073

venityyy95
11-14-2009, 15:18
оправяйте се наистина успехчета и от мени.. :) и на мен мн ми кават,че ходя прегърбена ама ддз.. :? значи на ортопед се ходи? ще отида да се прегледам, че се притесних :D

liim0nka
11-14-2009, 20:13
Ох хора...на мен ми откриха гръбначно изкривяване.. ОТИДЕТЕ..отидете задължително, защото почти всеки има.В училище не съм виждала някой да стои изправен-я някой е полулегнал, друг се подпрял на една страна...това с годините води до изкривяване..отидете..аз просто не предполагах, че имам такова изкривяване..ще ви разкажа ппри мен как стана-
Бях в баба ми и ме болеше корема и изведнъж сякаш някаква точка от кръста ме заболя...след това отново и спря.Понеже ми беше зле отидох на лекар..заради корема, и между другото казах и за кръста.Тя ми каза " я се обърни" .. обръщам се аз и тя ми казва "ама ти имаш жестоко гръбначно изкривяване" ..честно не можах да повярвам :shock: .Трябваше да трръгна на лечебна гимнастика..но баща ми каза след изпитите..да ама два дни преди 25ти юни си счупих ръката..и с гипс до септември..тръгнах на гимнастика, за да лекувам изкривяването.Като отидох за първи път жената си каза, че наистина изкривяването е доста голямо..(само да вметна..помолих майка ми да ме снима как изглежда гърба ми..и застанала зад мен с фотоапарата и ми казва "абе застани в нормална позиция.." и аз и казвам абе товаа ми е нормалната позиция 8-) ... снима ме тя..като се погледнах..като се погледнагх хора..не можех да повярвам.. :shock: все едно съм се изкривила от таза нагоре на дясно..ей така изглежда.Наистина през дрехите не си личи..като ходя не си личи..абе с една дума-само ти си знаеш, но факта лично мен ми е кофти...)
Ходя на лечебна гимнастика.Питах инструкторката дали просто се спира развитието на изкривяването или гърба се изправя.Тя ми каза, че се спира.Каза също, че идеално прав няма да стане(не разбрах дали попринцип или само в моя случай..но предполагам говореше за мен), но по 2-3 градуса на година се връщат..но имайки предвид, че моето изкривяване е по-голямо няма да е идеално..но се надявам, че ще се оправя.Ходя си редовно и така :) Между другото..упражненията там са ми трудни.. понеже не съм от най-пластичните..но като гледам останалите момичета не са чак толкова 8-)

Много се извинявам, че стана толкова дълго..ама тва е поучителна история, за да отидете да ви прегледат :)


Тебе не те ли снимаха?Ако не са, вземи си направление от лекар за София, където се занимават с този вид заболявания.Защото е доста опасно, трябва да се знаят градусите :) Може да се налага и носене на корсет, абе не си е хич за подценяване :)
Не,не ме снимаха, но декември съм на лекар и може и да ми даде направление за снимка.Аз също се чудех днес дали не трябва да си купя корсет, но до колкото разбирам лекарят определя дали трябва или не, нали така?Значи има доста голямм ефект от гимнастиката! :grin: Аз си ходя редовно, дано да се оправим :-)
YaNcHeToOo колко е цената на корсета(приблизително)?
Личи ли си през дрехите?

YaNcHeToOo
11-15-2009, 07:33
liim0nka писах ти на лично ;)

Призовавам модовете да направят темата ВАЖНА, защото гръбначните изкривявания се срещат често, а открити навреме могат да бъдат коригирани без операция! :)

Neopitom3na
11-15-2009, 07:45
liim0nka писах ти на лично ;)

Призовавам модовете да направят темата ВАЖНА, защото гръбначните изкривявания се срещат често, а открити навреме могат да бъдат коригирани без операция! :)
+1 ;-)

FaFlA95
11-15-2009, 16:42
а може ли да препоръчате някави упражнения щото имам леко прегърбване пак ме е страх какво ще ми кажат ортопедите :?

YaNcHeToOo
11-15-2009, 16:50
а може ли да препоръчате някави упражнения щото имам леко прегърбване пак ме е страх какво ще ми кажат ортопедите :?

Жалко, че нямам скенер пък и съм изгубила листа с упражненията, но аз вече ги запомних и не ми трябва, нямам си на идея къде е, но ще го потърся ;) Ако го намеря ще кача снимки веднага :) Айде успех :)

FaFlA95
11-15-2009, 17:06
а може ли да препоръчате някави упражнения щото имам леко прегърбване пак ме е страх какво ще ми кажат ортопедите :?

Жалко, че нямам скенер пък и съм изгубила листа с упражненията, но аз вече ги запомних и не ми трябва, нямам си на идея къде е, но ще го потърся ;) Ако го намеря ще кача снимки веднага :) Айде успех :)
Благодаря предварително :)

clever
11-15-2009, 18:18
а може ли да препоръчате някави упражнения щото имам леко прегърбване пак ме е страх какво ще ми кажат ортопедите :?най-добре отиди на лекар преди да е станало късно
момиче ли си ? възраст ??
отиди при ОПЛ-то си и той ще прецени дали трябва да те праща на специалист - ортопед
не се притеснявай
Колкото по-рано ти открият проблема;толкова по-бързо и ефикасно ще ти го премахнат било то с упражнения или корсет или др. ..
Успех ! ;)

YaNcHeToOo
11-16-2009, 13:42
FaFlA95 тя твойта лична може да ти каже, че нищо ти няма, така както ми каза мойта...ако ми беше казала преди 2 години..аман от такива.Следователно отиваш и и казваш директно, че искаш направление за ортопед, ако не ти даде ще отидеш без направление-за твое добро, колкото и да ти вземе, ще го преживееш 8-)

clever
11-16-2009, 14:49
мен пък личният ми каза че имам изкривяване
прати ме на ортопед
ортопедът ми каза че ми няма нищо
п.п.тва лятото беше

8-)

YaNcHeToOo
11-16-2009, 15:09
мен пък личният ми каза че имам изкривяване
прати ме на ортопед
ортопедът ми каза че ми няма нищо
п.п.тва лятото беше

8-)

Върви при друг ортопед за да си сигурна ;)

liim0nka
11-16-2009, 20:45
а може ли да препоръчате някави упражнения щото имам леко прегърбване пак ме е страх какво ще ми кажат ортопедите :?

Какво страшно бе човек.Човека те оглежда просто, за да види какъв е проблема, предприемат се някакви мерки(гимнастика, която си е нормална гимнастика-и там не хапят) и се лекуваш като едновременно с гимнастиката пък, поддържаш форма :)

viksit0y
11-18-2009, 11:05
И аз имах такова нещо, ходих на ортопед и трябваше да ходя на фитнес, за да ми направят програма с упражнения и се оправих.

gabi_94
11-18-2009, 16:35
Аз ходих в ортопедичната клиника в Горна Баня - най-добрата в България и ми откриха изкривяване....Аз като малка имах също, но ходих на плуване и се оправих за 3 месеца само, но сега няма как да ходя на плуване. Много хора имат, дори повечето и не осъзнават даже. А може да бъде опасно. Аз си купих едно стягащо такова за гърба като коланчета, които се увиват около мен да ми помагат да стоя изправена. Опитвам се и да стоя изправена, но заради натовареното ми ежедневие понякога мн ме боли и нямам сила...Като се подсетих, скоро трябва да отида пак на ортопед да ме види как съм...

liim0nka
11-20-2009, 21:05
Аз ходих в ортопедичната клиника в Горна Баня - най-добрата в България и ми откриха изкривяване....Аз като малка имах също, но ходих на плуване и се оправих за 3 месеца само, но сега няма как да ходя на плуване. Много хора имат, дори повечето и не осъзнават даже. А може да бъде опасно. Аз си купих едно стягащо такова за гърба като коланчета, които се увиват около мен да ми помагат да стоя изправена. Опитвам се и да стоя изправена, но заради натовареното ми ежедневие понякога мн ме боли и нямам сила...Като се подсетих, скоро трябва да отида пак на ортопед да ме види как съм...
А колко струват тия коланчета? и помагат ли ти?

clever
11-20-2009, 21:12
мен пък личният ми каза че имам изкривяване
прати ме на ортопед
ортопедът ми каза че ми няма нищо
п.п.тва лятото беше

8-)

Върви при друг ортопед за да си сигурна ;)
:-# :-# упс.. сиг ще каже че съм зле :-#

YaNcHeToOo
11-21-2009, 06:57
мен пък личният ми каза че имам изкривяване
прати ме на ортопед
ортопедът ми каза че ми няма нищо
п.п.тва лятото беше

8-)

Върви при друг ортопед за да си сигурна ;)
:-# :-# упс.. сиг ще каже че съм зле :-#

ее споко де, може и да ти няма нищо, но щом личната ти е имала съмнения..а за ортопеда що ти е казал, че ти няма нищо... :-o успокой се :)

FantaMen
11-21-2009, 19:48
И на мен са ми казвали че съм изгърбен малко сега почнах плуване ( не точно заради този проблем а просто спорта адски мн ме влече.... ) и сега като се прибирам от трен адски ме боли областа малко над кръста ама усещам че съм по добре сега.Наистина плуването е уникален спорт развива всяка част от тялото... Всеки който го обича и може да тренира да започва и да не мисли !!!!!

AnIcHkAtA
11-21-2009, 20:25
Здравейте!
Аз също имам изкривяванв.Странното е, че го усетих.Имах чувството, че ребрата от едната страна ми опират в органите.Трябваше да ходя 2 пъти при личната, за да склони да ми даде направление за снимка.Твърдеше, че си въобразявам за постоянно-местещите се болки.Оказа се че имам нещо от сорта на 6 градуса, което е малко.Дори не се забелязва нито под дрехите, нито над тях.
Не се доверявайте на ЛФК-то много-много.Баба ми е била кинезитерапевт и е наясно с това какво и как да го правя.Веднъж дойде с мен и каза, че ми дават крайно неподходящи и недостатъчни упражнения.Сега правя упражнения у дома, защото така или иначе ми изтекоха посещенията..Общо се събират около 50 минути на ден.Събрани са 2 комплекса-един от една лекарка, при която ходих и един от стари учебници на баба ми.Обаче все си мисля, че не са правилни.Често ме наболявагърбът от едната страна.Мисля си, че е мускулна треска.Спирам да правя няколко упражнения за 2-3 дена, болката изчезва.Щом започна да ги правя, пак започва :? .Този път няма да спирам, за да видя дали ще я преодолее организмът сам.При личната няма смисъл да ходя, защото пак ще ми изпише 5 вида хапчета, които не действат или ще ми каже, че си въобразявам.След месец съм на контролен преглед и ще видя докъде съм стигнала.Да се надяваме, че ще има промяна.На 14 съм.Имам една година да се оправя.Да видим дали ще стане :)

stelit0
11-21-2009, 20:54
Майка ми и баща ми все ми повтарят да се изправям, ама не ги слушам... Е, ще започна. Интересно защо те като ми казват влиза през едното ухо и излиза през другото, а като го прочетох малко ме стресна. :D Ще се постарая да се изправям повече. И ще почна от утре ония йога упражнения, които се каня да почна от толкова време.Хаа,споко никой не слуша родителите си

liim0nka
11-21-2009, 22:41
Здравейте!
Аз също имам изкривяванв.Странното е, че го усетих.Имах чувството, че ребрата от едната страна ми опират в органите.Трябваше да ходя 2 пъти при личната, за да склони да ми даде направление за снимка.Твърдеше, че си въобразявам за постоянно-местещите се болки.Оказа се че имам нещо от сорта на 6 градуса, което е малко.Дори не се забелязва нито под дрехите, нито над тях.
Не се доверявайте на ЛФК-то много-много.Баба ми е била кинезитерапевт и е наясно с това какво и как да го правя.Веднъж дойде с мен и каза, че ми дават крайно неподходящи и недостатъчни упражнения.Сега правя упражнения у дома, защото така или иначе ми изтекоха посещенията..Общо се събират около 50 минути на ден.Събрани са 2 комплекса-един от една лекарка, при която ходих и един от стари учебници на баба ми.Обаче все си мисля, че не са правилни.Често ме наболявагърбът от едната страна.Мисля си, че е мускулна треска.Спирам да правя няколко упражнения за 2-3 дена, болката изчезва.Щом започна да ги правя, пак започва :? .Този път няма да спирам, за да видя дали ще я преодолее организмът сам.При личната няма смисъл да ходя, защото пак ще ми изпише 5 вида хапчета, които не действат или ще ми каже, че си въобразявам.След месец съм на контролен преглед и ще видя докъде съм стигнала.Да се надяваме, че ще има промяна.На 14 съм.Имам една година да се оправя.Да видим дали ще стане :)
Щом имаш мускулна треска, не спирай, а продължи-ще мине по-бързо като правиш упражнения..ама е важно и да ги правиш правилно, за да има ефект

liim0nka
11-29-2009, 19:49
Защо не направят темата важна..това е един от най-често срещаните проблеми на тая възраст. :(

clever
11-30-2009, 11:41
Защо не направят темата важна..това е един от най-често срещаните проблеми на тая възраст. :(
права си :-o :)

eli4ka777
11-30-2009, 19:15
Много хубава тема. На мен на скоро ми откриха изкривяване в сгъвката, но то се лекува лесно. Вече ходч 2-3 месеца на гимнастика и почти се оправих, но ако не бях му обърнала внимание щеше да стане по зле. На гимнастиката има една жена която е със силно изкривен гръбнак, даже това е засегнало и крайниците и, в този етап на заболяването даже и оперативно,няма да се оправи. Затова идете на преглед и ако ви открият не пренебрегвайте, за да не съжелявате после. Аз съм много доволна от упражненията които правим и вече се чувствам по-добре. Усепх на всички и дано на никой не му се случва нещо подобно, като на горката жена.

BeezyJey
11-30-2009, 19:22
Ами аз имам такова изкривяване и дори нося корсет... :D Ми .. не е много удобно ,защото не можеш да си обуеш нормално обувките,но се свиква...Гадното е,че цените са направо..Моя корсет струва 400лв..А и брат ми носи.. :( :-x

eli4ka777
11-30-2009, 20:16
Наистина е гадно...Защо да даваш 400 лв., като можеш да си изкараш едно направление и да си ходиш на гимнастика 3-4 месеца. Мисля, че е много по приятно. BeezyJey скорощно оздравяване.

YaNcHeToOo
12-01-2009, 15:00
Наистина е гадно...Защо да даваш 400 лв., като можеш да си изкараш едно направление и да си ходиш на гимнастика 3-4 месеца. Мисля, че е много по приятно. BeezyJey скорощно оздравяване.

Защото доктора така е преценил, може би ако не се носи, за кратко време положението ще стане критично и ще трябва оперативна намеса!Аз също нося и ми помогна много, ти продължавай, и успех :)

clever
12-01-2009, 19:38
на никого не пожелавам да се стига до операция.. :( доста тежка и рискована;опасна
:-o
успешно и бързо оздравяване на тези с изкривяване :)

shisharkatapz
12-16-2009, 19:42
И аз ходя леко наведен с рамене напред ама се опитвам да се коригирам.

clever
12-17-2009, 09:57
kе е ли крайно време тази тема да стане важна ?!! .. :-o
хората трябва да обърнат внимание на този проблем ;);)

:)

katericata86
01-07-2010, 13:57
zdraveite.predi 10g mi be6e napravena operaciq na grabna4niq stalb,nosix gipsov,a sled tova i plastmasov korset.ot 3-4g imam 4uvastvoto,4e pak sam izkrivena.vazmojno li e tova,sled kato imam operaciq,a i pironite si stoqt v garba mi???molq vi kajete mi da ima za kvo da se pritesnqvam ili e naprazno.imam i izdutini na garba,sqka6 pironite sa se otka4ili i star4at.pi6ete mi

clever
01-07-2010, 17:13
zdraveite.predi 10g mi be6e napravena operaciq na grabna4niq stalb,nosix gipsov,a sled tova i plastmasov korset.ot 3-4g imam 4uvastvoto,4e pak sam izkrivena.vazmojno li e tova,sled kato imam operaciq,a i pironite si stoqt v garba mi???molq vi kajete mi da ima za kvo da se pritesnqvam ili e naprazno.imam i izdutini na garba,sqka6 pironite sa se otka4ili i star4at.pi6ete mi
пиши на латиница

отиди на ортопед да те прегледа и да ти направи снимка
не се шашкай..
той ще прецени какво тряя да правиш ;)

H8_mE
01-07-2010, 19:42
Здравейте на всички!
Аз също имам сколиоза,откриха ми я миналата година февруари месец.От около 6 години се оплаквах,че ме боли много едното рамо,а личният ми лекар ми казваше "Да не си стара баба,че ще те боли!" и не ми правеше никакви прегледи.По-късно започна и гърбът да ме боли адски много,но аз си го обяснявах от ученическата раница.И миналата година се преместих при нов лекар,на който казах,че ме боли гъбът и усещам,че ми е изкривен и съм забелязала на една снимка,че едното рамо ми е по-надолу от другото.Тогава ми направи преглед и ми каза,че имам сколиоза.Тогава обаче се наложи да ме оперират и не можех да започна упражненията.Около 6 месеца след откриването отидох на снимка и се оказа,че ми е изкривен и на двете страни.В горната част е на дясно,а в долната на ляво.Отидох да правя ЛФК ,но беше само няколко дни и се опитах максимално да запомня упражненията,но запомних само няколко.Бяха предимно с пръчка и в легнало положение,както и няколко,които бяха на шведската стена.
Вие другите,които сте ходили на ЛФК ,какви ви бяха упражненията?Ако може да ме подсетите за някое ще е много добре.Благодаря ви!

liim0nka
01-09-2010, 18:52
Здравейте на всички!
Аз също имам сколиоза,откриха ми я миналата година февруари месец.От около 6 години се оплаквах,че ме боли много едното рамо,а личният ми лекар ми казваше "Да не си стара баба,че ще те боли!" и не ми правеше никакви прегледи.По-късно започна и гърбът да ме боли адски много,но аз си го обяснявах от ученическата раница.И миналата година се преместих при нов лекар,на който казах,че ме боли гъбът и усещам,че ми е изкривен и съм забелязала на една снимка,че едното рамо ми е по-надолу от другото.Тогава ми направи преглед и ми каза,че имам сколиоза.Тогава обаче се наложи да ме оперират и не можех да започна упражненията.Около 6 месеца след откриването отидох на снимка и се оказа,че ми е изкривен и на двете страни.В горната част е на дясно,а в долната на ляво.Отидох да правя ЛФК ,но беше само няколко дни и се опитах максимално да запомня упражненията,но запомних само няколко.Бяха предимно с пръчка и в легнало положение,както и няколко,които бяха на шведската стена.
Вие другите,които сте ходили на ЛФК ,какви ви бяха упражненията?Ако може да ме подсетите за някое ще е много добре.Благодаря ви!
много е индивидуално това с упражненията..трябва да ти ги покаже някой, който разбира от тези неща..а и е много важно да ги правиш правилно.Започни гимнастика най-добре-ще ти изготвят програма с упражнения...самата ти ще се чувстваш по-добре.
Според мен вкъщи не става да се правят упражнения(имам предвид самичка), нужен е специалист :)
Аз ходя на гимнастика 3 пъти в седмицата и съм много доволна

Infinity
01-09-2010, 18:57
Ти казваш , ме причините за това заболяване са неясни , но всъщност са съвсем ясни. 8-)
Причинява се основно от неправилна сотйка на чин / бюро и от едностранно натоварване на рамото. Точно затова раниците са най-подходящи за учениците. :)

clever
01-09-2010, 21:55
Междудругото в една брошура от мед. сестра в даскало прочетох че децата и тийновете трябва всяка година да ходут при ОПЛ-то си на профилактичен преглед главно заради това-ако има сколиоза да се открие навреме. :-o

krasimira1995
01-16-2010, 15:07
Здравейте ! Аз съм Красимира от Сливен на 14 години :) ето я и моята история : Това лято докато бях по бански на вилата баба ми ме забеляза че съм се изкривила, но никой не обърна внимание на това казаха ми да стоя на другата страна и щяло да се оправи но това са пълни глупости! И така около седмица аз реших да споделя с другата си баба а тя каза че ще ме заведе на лекар за да проверят! Аз се притесних доста започнах да се ровя из интернет докато не намерих картинки на гръбначните изкривявания когато видях снимката на едно момиче изкривено по същият начи по който бях изкривена и аз тогава разбрах и проучих абсолютно всичко за това заболяване! Когато отидох при ортопед той потварди всичко и ме изпрати в Горна Баня тъй като не съм от заможно семейство нямаше как да трагнем веднага за София ! Отидохме там след около месец а през това време не правих нищо за което сажалявам! В Горна Баня ми направиха снимка, прегледаха ме и разбрах че изкривяването е достигнало 45 градуса лекарите искаха да ме оперират но ние решихме да пробваме с корсет и гимнастика ! Сега нося корсета почти постоянно опитвам се да сам изправена винаги и правя гимнастика по 2 или 3 пъти на ден ! Сега март месец отново трябва да отида на преглед в София и дано имам подобрение :)

clever
01-16-2010, 15:37
^^ krasimira1995
Успех и ти пожелавам да си се подобрила и на не ти се налага да те оперират. :)

krasimira1995
01-16-2010, 21:51
Благодаря :) успех на всички останали и борете се с тази болест и въпреки всичко вярвайте че ще се оправите няма по силен лек от вярата :):):):):)

clever
01-16-2010, 22:29
Благодаря :) успех на всички останали и борете се с тази болест и въпреки всичко вярвайте че ще се оправите няма по силен лек от вярата :):):):):)
После кажи какво е станало и дали имаш подобрение. :)
И си права за вярата.. :) :)

dessyy
01-29-2010, 10:49
Здравейте на всички!
Аз също имам сколиоза,откриха ми я миналата година февруари месец.От около 6 години се оплаквах,че ме боли много едното рамо,а личният ми лекар ми казваше "Да не си стара баба,че ще те боли!" и не ми правеше никакви прегледи.По-късно започна и гърбът да ме боли адски много,но аз си го обяснявах от ученическата раница.И миналата година се преместих при нов лекар,на който казах,че ме боли гъбът и усещам,че ми е изкривен и съм забелязала на една снимка,че едното рамо ми е по-надолу от другото.Тогава ми направи преглед и ми каза,че имам сколиоза.Тогава обаче се наложи да ме оперират и не можех да започна упражненията.Около 6 месеца след откриването отидох на снимка и се оказа,че ми е изкривен и на двете страни.В горната част е на дясно,а в долната на ляво.Отидох да правя ЛФК ,но беше само няколко дни и се опитах максимално да запомня упражненията,но запомних само няколко.Бяха предимно с пръчка и в легнало положение,както и няколко,които бяха на шведската стена.
Вие другите,които сте ходили на ЛФК ,какви ви бяха упражненията?Ако може да ме подсетите за някое ще е много добре.Благодаря ви!
много е индивидуално това с упражненията..трябва да ти ги покаже някой, който разбира от тези неща..а и е много важно да ги правиш правилно.Започни гимнастика най-добре-ще ти изготвят програма с упражнения...самата ти ще се чувстваш по-добре.
Според мен вкъщи не става да се правят упражнения(имам предвид самичка), нужен е специалист :)
Аз ходя на гимнастика 3 пъти в седмицата и съм много доволна

От софия ли си? Може ли да дадеш подробности за гимнастиката-къде ходиш,какви са цените ?

liim0nka
02-03-2010, 18:58
Здравейте на всички!
Аз също имам сколиоза,откриха ми я миналата година февруари месец.От около 6 години се оплаквах,че ме боли много едното рамо,а личният ми лекар ми казваше "Да не си стара баба,че ще те боли!" и не ми правеше никакви прегледи.По-късно започна и гърбът да ме боли адски много,но аз си го обяснявах от ученическата раница.И миналата година се преместих при нов лекар,на който казах,че ме боли гъбът и усещам,че ми е изкривен и съм забелязала на една снимка,че едното рамо ми е по-надолу от другото.Тогава ми направи преглед и ми каза,че имам сколиоза.Тогава обаче се наложи да ме оперират и не можех да започна упражненията.Около 6 месеца след откриването отидох на снимка и се оказа,че ми е изкривен и на двете страни.В горната част е на дясно,а в долната на ляво.Отидох да правя ЛФК ,но беше само няколко дни и се опитах максимално да запомня упражненията,но запомних само няколко.Бяха предимно с пръчка и в легнало положение,както и няколко,които бяха на шведската стена.
Вие другите,които сте ходили на ЛФК ,какви ви бяха упражненията?Ако може да ме подсетите за някое ще е много добре.Благодаря ви!
много е индивидуално това с упражненията..трябва да ти ги покаже някой, който разбира от тези неща..а и е много важно да ги правиш правилно.Започни гимнастика най-добре-ще ти изготвят програма с упражнения...самата ти ще се чувстваш по-добре.
Според мен вкъщи не става да се правят упражнения(имам предвид самичка), нужен е специалист :)
Аз ходя на гимнастика 3 пъти в седмицата и съм много доволна

От софия ли си? Може ли да дадеш подробности за гимнастиката-къде ходиш,какви са цените ?
Не съм от София, около 5-6 лева трябва да е една тренировка :)

gracia.mathers
10-17-2013, 17:55
zdraveite, eto q i moqta istoriq kogato bqh na 12 zimata padnah i se udarih ot bordiura, sled tova zapochna da me boli gurba, hodih pri lichnata i mi kaza che sum za fizioterapiq. Hodih na uprajneniq za 10 dni zashtoto samo po tolkova moje i sled nqkolko meseca pak taka. Predi uprajneniqta hodih na neshto kato nagrevki i mi slagaha edni neshta na gurba i sled kato vkluchat aparata chuvstvoto e takova sqkash ti zabivat hilqdi iglichki gurba mi se izchervqvashe, boleshe me. Na tazi vuzrast izobshto ne sum se zamislqla kakvo moje da se sluchi. Sled tova hodih na ortoped v sofia kakto kazaha i nqkoi ot vaz v gorna banq, slojiha mi korset koito struvashe 300 leva tolkova neudobno neshto che nqma na kude poveche. Ne pomnq kolko mi beshe izkrivqvaneto togava i mi dadoha uprajneniq ot tam sushto koito vluchvaha girichki, no ne gi praveh izobshto. Sega sum na 16 i izkrivqvaneto mi e stanalo dosta golqmo i mi kazvat che sum za operaciq, no ne mislq che shte pomogne zashtoto grubnaka ti oshte ne e izrasul izcqlo, dori i sled kraq na puberteta operaciqta sig nqma da pomogne a moje da te uvredi oshte poveche, korseta ne e polezen da se nosi, uprajneniqta mai zabavqt razsteja, no i te 100 % nqma da pomognat, sega za pluvaneto nz kak stoqt neshta dano pone tova pomogne. Dnes hodih pri lichnata i mi kaza da si vzema kolan vidqh v internet nakakuf i pishe che pomaga dano da e taka kogato go vzema i go sloja shte go nosq che bolkite veche ne se turpqt vsqka zima e taka i nishto ne pomaga, ako kolana ima nqkakuf efekt shte pisha i shte kaja kak stoqt neshtata. A do vsichki drugi koito stradat ot tova dano da ozdraveete i nikoga da ne vi se poluchi otnovo na nikoi ne go pojelavam ! :)

NissaN
11-02-2013, 14:09
Това изкривяване е много гадно трябва вече да има не оперативно решение.

Dagichka
11-03-2013, 16:59
то си е за цял живот това, може само да се тушира да няма болки и тн.
най-добрата ми приятелка преди месеци постъпи в болница с адските болки в краката и гърба, оказа се сколиоза.. напоследък и мен ме боли гърба особено когато се навеждам или обръщам настрани, а и от малка едното ми рамо е по-надолу от другото, ха чудничко направо ;д

duky
12-05-2014, 17:33
Здравейте,аз съм момиче на 11 години.На скоро ми откриха сколиоза докторите казват съвсем различни неща.Едните казват ,че сколиозата не се оправя други казват ,че се оправя до 0 градуса.Незнам на кой да вярвам моите градуса са 33.Аз много се разстоих.Но реших,че с реване няма да стане и затова сега ходя 2-пъти на плуване,а и от другата седмица ще ходя на физеонерапия вече нося корсет.Опитвам се да свикна.Та..... въпросът ми е дали мога да се оправя в на 0 градуса. Ще бъда благодарна,ако ми отговорите и касмет на всички.

borisa
12-05-2014, 18:04
Здравей те аз съм моми

borisa21
12-06-2014, 11:10
Здравейте,аз съм момиче на 11 години и на скоро ми откриха сколиоза.Едните лекари казват ,че това не се оправя други ,че се оправя на кой да вярвам.Аз вече ходя на плуване и от утре започвам да ходя на физеонерапия.Вече нося и корсет.Та........моят въпрос е дали наистина това не може да се оправи и ли може.Ще ви бъда благодарна и късмет на всички не се отказвайте!!!

borisa21
12-06-2014, 11:13
Според мен косета няма да ти помогне да ти се изправи,но ще ти ги задържи на толкова градуса на колкото си сега

borisa21
12-06-2014, 11:17
Според мен косета няма да ти помогне да ти се изправи,но ще ти ги задържи на толкова градуса на колкото си сега,

an7raks
12-06-2014, 11:55
WTF се случва в тая тема?!