PDA

View Full Version : Пари в банка



UnaBletoLoVeU
11-15-2009, 15:53
Искам да сложа пари е евро в банка. Сега гледах лихвите, но не разбирам много и има някакъв депозит "3+3" на Райфайзенбанк с лихвен прозент 6.18 или нещо подобно НАД 6. Написах сумата, която ще внеса и ми излезе точно такава лихва. Може ли да ми кажете какви са тези фиксирани/променяеми лихви, какво е значението кой я внася(работоспособен, пенсионер), какво е овърдрафт? Тези неща ги гледам в този сайт:
http://www.moitepari.bg/Depoziti/Depoziti.aspx

cherinka
11-15-2009, 17:22
на райфайзен всичко им е високо 8-)

buffalo88
11-15-2009, 17:29
Колко пари имаш ? :lol:

Canis_Dirus
11-15-2009, 17:34
Вложи ги в бурканбанк.

А всичко друго, което питаш ще ти излезе с едно търсене в гугъл.

Briseis
11-15-2009, 17:46
в Първа инвестиционна има лихва около 9% тримесечен депозит в евро

cherinka
11-15-2009, 17:47
Вместо да ги внасяш си направи застраховка ''Край на света 2012''
Тъкмо отворихме агенцията и вече половината форум се застрахова 8-)
то нали е КРАЙ НА СВЕТА, след него няма да има банки, затрахожки, пенсионни фондове, здравни осигуровки :lol:

SunSmile
11-15-2009, 18:31
Чисто математически мога да ти кажа, че лихвите са малко по-малки от написаните реално. И 6 % не значи, че получаваш точно пълни 6 % лихва. Това е важно по депозитите.

RAWRRR
11-16-2009, 05:53
Чисто математически мога да ти кажа, че лихвите са малко по-малки от написаните реално. И 6 % не значи, че получаваш точно пълни 6 % лихва. Това е важно по депозитите.

Обясни , ако обичаш?

Аз няма да те съветвам коя банка да избереш - макар че най-най-добри условия по депозити имат Uni Credit ;) .

Фиксирана лихва означава през целия период на депозита да е една с и съща, примерно - 6%.

Променяща се/ растяща/ програсивна, значи че лихвата се покача на някакъв етап от депозита - примерно е една първото тримесечие,втора във второто..и тн.

Няма значение кой я внася, стига да има 18 години.

А Овърдрафт е вид кредит, който взимаш от банката, много е подобно на кредитна карта.Примерно ако получаваш заплатата си в една сметка в банка и можеш да теглиш повече от реалната й стойност, като след време възвръщаш изтегленото. Но това няма нищо общо депозита :)

kypo
11-16-2009, 11:30
някой каза че 6% за 3 месеца не са 6% и е прав, 6% на годишна база, което е 0,5% лихва на месец и се определя по една проста формула 1000лв примерно Х ( 1+ 6/100 Х 3/12)

вече може да се олихвява на месец, на тримесечие, на полугодие. като най-изгодно е месечно. има вече и с довнасяне, можеш да довнасяш пари и да се увеличава лихвата, има и с теглене - теглиш пари от депозита обаче не се отразява на лихвата.
фиксирана лихва е че до края на периодасе олихвяват със договорения процент и банката не може да го променя едностранно при понижаване на лихвените проценти! плаваща е че при понижаване на основния лихвен процент ще ти понижат и на теб лихвата по депозита. има и плюсове и минуси на фиксираната и на плаващата.
кат офиксирана е нещо много рядко при кредитите, при депозитите не знам как е, банката по правило вдига лихвите по кредитите и намалява по депозитите (щото са гани евреи 8-) )
овърдрафт е точно каквото каза потребителя преди мен - договорена граница до която можеш да изтеглиш сума надвишаваща плащанията по кредита. за овърдрафт депозит не знам, но мисля че е нещо свързано със заем който ти отпускат на база депозита

ама в банка пари не се държат, нищо няма да спечелиш - самата инфлация ще ти изяде лихвата. 15 лв за 3 месеца като замразиш 1000 лева струва ли си? парите се влагат за да се въртят и да се умножават, щото печалбата от инвестиция се върти от 20% до 200% при много рискови инвестиции. друг е въпроса колко пари ще си внасяш

ми тва е, има много за четене в инвестор.бг и подобните му сайтове, който му е интересно да чете там

RAWRRR
11-16-2009, 11:49
някой каза че 6% за 3 месеца не са 6% и е прав, 6% на годишна база, което е 0,5% лихва на месец и се определя по една проста формула 1000лв примерно Х ( 1+ 6/100 Х 3/12)

вече може да се олихвява на месец, на тримесечие, на полугодие. като най-изгодно е месечно. има вече и с довнасяне, можеш да довнасяш пари и да се увеличава лихвата, има и с теглене - теглиш пари от депозита обаче не се отразява на лихвата.


За съжаление не всички банки още имат такива условия.За това казах, че в Uni Credit са най-добри,но не с оглед за лихвите.

Там можеш точно да направиш депозит и да теглиш пари от него ( да речем условно - от главницата (внесената от теб сума)) , но трябва да спазиш някои тяхни условия - да е на тримесечие или на определен от тях период и общата останала сума след тегленето да е над минимална сума, определена от тях, която мисля че беше 1000 евро.

По-просто мога да го кажа така : внасяш 10 000 евро депозит и можеш да изтеглиш от него 9 000 евро, за да не си под минималната граница от 1000 евро.

Освен това, банката ти дава възможност да довнасяш пари по депозита ти, за да увеличаваш парите,които получаваш от лихва (защото те са пряко свързани с цялата ти внесена сума)
Но и тук има определени условия, например ако си по годишен депозит с растяща лихва не можеш да довнасяш последните 3 месеца, защото банката ще е на загуба, понеже тогава лихвите , които ти изплащат са най-високи.

НО

трябва да се знае, че ако наистина искаш да получиш повече пари от лихви и имаш възможност да се лишиш от парите си за известно време трябва да се насочиш към т.н "затворени депозити" - при тях не можеш да теглиш никакви пари от депозита си, не можеш и да довнасяш, но са с много по-висока лихва.Ще ти дам пример с Алфа банк, където имаше 12% лихва за затворен депозит в евро.

Зависи от теб дали искаш по-висока лихва или парите да са ти под ръка.

kypo
11-16-2009, 13:15
така е ама ако някой има 10 000 евро най-тъпото е да ги внесе в банка и да чака лихва... може да си намери инвестиционен посредник (има финансови къщи като карол например, щото съм запознат с нея) и да си вложи парите, там ти правят портфейл в зависимост какъв риск си склонен да поемеш и каква печалба искаш - има много хора, които се научиха на американския начин на спестяване - борсата, а не под дюшека или в банка.
а още по-доходно но и в пъти по рисково е ако имаш такава сума и играеш с маржина и ставаш милионер за отрицателно време ако имаш нюх (какъвто аз нямам, но когато учих в университета борсова търговия бях главозамаян от печалбите по тоя способ! през 30те години твоя и инвестирания капитал е бил 1/100, демек за един твой долар получаваш 99 заети и играеш. сега вече е 30/100 или 50/100 ама пак сигурно се правят колосални пари ).
има много добри статии в инвестор.бг за игра с акции на маржин, ама както можеш да спечелиш милиони, можеш и да свършиш като клошар. ама който не рискува не пие шампанско - руска поговорка!

едит: малк осе отплеснах де, едва ли автора ще тръгне да се занимава с акции. но в банка се слагат само пари ако имаш много и не знаеш какво да ги правиш, и то 49999 евро в една банка, че това е гарантирания праг в ЕС да ти върнат парите от държавата ако фалира банката.

RAWRRR
11-16-2009, 14:42
Миналата седмица тъкмо писах курсова работа над това..

Ние тръгнахме в крайностите обаче - от възможно най-сигурната инвестиция - в банка, до най- рисковата - борсата.

Не мисля, че е глупаво да оставиш парите си на депозит, поради простата причина, че ако си достатъчно предприемчив няма да инвестираш на едно място- а ще разделиш парите си (еврейският принцип 8-) ) .Така няма риск да загубиш всичко или по-голямата част от него.От друга страна, така и печалбата идва не от една, а от две или повече посоки.

Добър вариант, според мен, е ако имаш въпросните 10 000 евро да ги оставиш на първия вид депозит, който казах и да изтеглиш 9000.Така ще имаш 9000 ликвидни, а в същото време лихвата ти в оставащите месеци е осредената на 1000 (останалите по депозита) и 10000 евро (първоначалната по депозита).Това наистина е хубаво да се знае, че лихвата не е нито на 1000, нито на 10000.Така се получава, че получаваш повече пари от банката, отколкото би трябвало да получаваш.

С тези 9000 евро можеш да инвестираш някъде другаде - ако желаеш на борсата, ако желаеш недвижимо имущество, ако искаш злато..

Въпросът е какъв риск си склонен да поемеш и какъв вид инвестиция искаш - краткосрочна или дългосрочна.

Бтв законът ти гарантира тези пари, но за една банка.Винаги можеш да ги разделиш в различни.

RAWRRR
11-16-2009, 14:45
Имам 2 контролни тази вечер до 10 без 15 . 8-)

kypo
11-16-2009, 15:02
Не мисля, че е глупаво да оставиш парите си на депозит, поради простата причина, че ако си достатъчно предприемчив няма да инвестираш на едно място- а ще разделиш парите си (еврейският принцип 8-) ) .Така няма риск да загубиш всичко или по-голямата част от него.От друга страна, така и печалбата идва не от една, а от две или повече посоки.

е сега видях че си икономист като мене затова не сметнах за нужн ода пиша за деверсификация на портфейла, основен принцип за всеки който борави с пари на борсата 8-)

UnaBletoLoVeU
11-16-2009, 21:00
Мерси за обясненията.
Може да заключите темата.

София-нам-кой-си, какъв ти е проблема, че някой си слага пари някъде?