PDA

View Full Version : Помощ



MichellePhan
11-17-2009, 17:15
Знаете ли кое е първото училище във Варна.Аз намерих само:Първото училище, наречено Българско Централно Училище, отваря врати на 25 юли 1862 година. Видният български възрожденец и педагог Сава Доброплодни е назначен за негов директор. Привърженици на каузата му са Петко Славейков, Георги Живков и много други. Трябва ми повече информация.Ако може да ми дадете сайт или нещо друго ще съм ви много благодарна.Smile

justt
11-17-2009, 19:19
На 19 Август 1860г. се открило с водосвет първото българско училище във Варна в специално наета за целта къща. В началото на третата учебна година дългът на варненското училище, което било вече добре уредено и под ръководството на известния учител С. Н. Доброплодни брояло вече 150 ученика, достигнал значителната сума 70 000 гроша. За посрещане на увеличаващите се разходи, варненци развили жива дейност за пожертвувания между своите сънародници във Варненско, Шуменско и в други български общини, в Румъния, Русия в 1863г. Варненската община изпратила своя учител Доброплодни в Цариград с един апел към тамошните българи за пожертвувания в полза на българското училище във Варна.

Това намерих аз.... (:

aloveyou
11-18-2009, 17:42
На улица "27 Юли" малка сграда с век и половина история привлича вниманието на българи и чужденци, проявили интерес към забележителностите на Варна. В нея се съхраняват ценни сведения за културния, социалния и политическия живот на българите през епохата на Възраждането. От 1861 година тук се помещавали училището, а по-късно църквата, централната библиотека и църковно-училищното настоятелство.

На 11 май 1860 година братята Никола и Сава Георгиевич, Стамат Сидеров, Христо Попович създават първата българска община във Варна. Текстът върху печата:"Печат на българското училище, администрация, дръзновение - хармония - успех - 1860" говори красноречиво за целите и задачите на общината. *Първото училище, наречено Българско Централно Училище, отваря врати на 25 юли 1862 година. Видният български възрожденец и педагог Сава Доброплодни е назначен за негов директор. Привърженици на каузата му са Петко Славейков, Георги Живков и много други.

На 14 май 1865 година на първия етаж на училището свещеникът Константин Дъновски освещава първата българска църква в града. Една година по-късно, 1866, бе открито ново девическо училище във Варна, което малко по-късно се премества в едно от помещенията на централната сграда на училището.

Необходимостта от създаване на училище и църква говори за будното национално самосъзнание на българина. Жаждата за по-висока духовна култура доведе до създаване на първото читалище във Варна. През 1870 година, благодарение на инициативата на Янко Славчев, Константин Тюлев и Димитър Станчев, бе създадено читалище "Възрождение". Заедно с ученическото сдружение "Просвещение" то бе разположено на горния етаж на сградата. На 27 юли 1878 година pуската oсвободителна aрмия e била посрещната с хляб и сол в двора на училището. Старото огнище на просвещение и култура пази спомените за отминалите времена - години на разцвет, духовно израстване и героични прояви.