PDA

View Full Version : Метод на интервалите



BadEmotion
11-19-2009, 13:28
Здравейте. Ясно ми е как се решават методите на интервалите попринцип, но така и не съм схванал някой основни нещица. Искам да попитам:
1) когато например имаме (x-2)(2-x)>0, тогава има ли смисъл да го умножа по -1, за да се махне минуса пред втория хикс? Но ако го умножа по -1, първото пък ще ми стане с минус, и знака ще се промени.
2) и например имам въпросче друго. Ако е (х-2)(х+3)*4>0 (на четвърта степен), как ще е решението? Въобще ще има ли други корени уравнението, освен 2? Има ли значение на колко е повдигнато, дали ще е на 2,4,6,8 или 20?
3) Най-големият проблем. Какво правим в случай, че неравенството ни е:
х(2+х)(х-5)>0? Вълнува ме хиксът отпред. За нула ли се приема? А ако хикса е на нулева степен, или на 6, или пък 7ма? :-o
Мисля, че е това. Ааа, да. В кои случаи пишем нещо от сорта {2} Аз съм схванал, че когато имаме нещо на четна степен, то тогава полученото не се приема, например (x-2)*2, и тогава не приемаме, че имаме коефицент х=2, ами в крайна сметка в отговора пишем, че пренадлежи и на {2} Таа, мисля, че е това

BadEmotion
11-19-2009, 18:17
Помогнете, поне за един от въпросите :cry:

disturbia999
11-20-2009, 23:31
Здравейте. Ясно ми е как се решават методите на интервалите попринцип, но така и не съм схванал някой основни нещица. Искам да попитам:
1) когато например имаме (x-2)(2-x)>0, тогава има ли смисъл да го умножа по -1, за да се махне минуса пред втория хикс? Но ако го умножа по -1, първото пък ще ми стане с минус, и знака ще се промени.
2) и например имам въпросче друго. Ако е (х-2)(х+3)*4>0 (на четвърта степен), как ще е решението? Въобще ще има ли други корени уравнението, освен 2? Има ли значение на колко е повдигнато, дали ще е на 2,4,6,8 или 20?
3) Най-големият проблем. Какво правим в случай, че неравенството ни е:
х(2+х)(х-5)>0? Вълнува ме хиксът отпред. За нула ли се приема? А ако хикса е на нулева степен, или на 6, или пък 7ма? :-o
Мисля, че е това. Ааа, да. В кои случаи пишем нещо от сорта {2} Аз съм схванал, че когато имаме нещо на четна степен, то тогава полученото не се приема, например (x-2)*2, и тогава не приемаме, че имаме коефицент х=2, ами в крайна сметка в отговора пишем, че пренадлежи и на {2} Таа, мисля, че е това



1 - Вади се минус и става -(x-2)((x-2)>0 * -1 = +(x-2)^2<0
2 - да има ако е на четна степен знакък в метода на интервалите не се променя, а ако е на нечетна се променя +,-,+ и тн.
3 - Да Х се счита за нула

afkforlife
11-21-2009, 05:54
Здравейте. Ясно ми е как се решават методите на интервалите попринцип, но така и не съм схванал някой основни нещица. Искам да попитам:
1) когато например имаме (x-2)(2-x)>0, тогава има ли смисъл да го умножа по -1, за да се махне минуса пред втория хикс? Но ако го умножа по -1, първото пък ще ми стане с минус, и знака ще се промени.
2) и например имам въпросче друго. Ако е (х-2)(х+3)*4>0 (на четвърта степен), как ще е решението? Въобще ще има ли други корени уравнението, освен 2? Има ли значение на колко е повдигнато, дали ще е на 2,4,6,8 или 20?
3) Най-големият проблем. Какво правим в случай, че неравенството ни е:
х(2+х)(х-5)>0? Вълнува ме хиксът отпред. За нула ли се приема? А ако хикса е на нулева степен, или на 6, или пък 7ма? :-o
Мисля, че е това. Ааа, да. В кои случаи пишем нещо от сорта {2} Аз
съм схванал, че когато имаме нещо на четна степен, то тогава полученото не се приема, например (x-2)*2, и тогава не приемаме, че имаме коефицент х=2, ами в крайна сметка в отговора пишем, че пренадлежи и на {2} Таа, мисля, че е това

(x-2)(2-x)>0 => -(x-2)^2>0 или (x-2)^2<0 => няма решение! число на четна степен винаги е по-голямо от нула
x.(2+x).(x-5)>0

приравняваш x 2+x и x-5 на нула суотетно X=0,-2,5

нанасяш корените на числова ос като знака се определя от страшия коеф ...демек X-са на най-висока степен.Ако е + почваш от дясно на ляво + - + като се редуват...
Но ако имаш корен на четна степен като например (x-2)^2.x>0
Знаците около 2 ще съвпадат !!!
Отделно ако имаш по голямо или равно !!!!! И пак имаш четна степен (X-2)^2(X-5)^2.X(3-X)>=0 Винаги проверявай дали 5 и 2 са равни на нула ,защото ако са ти влизат в решенията ,а не се засичат с метод на интервалите ....

blgt
11-21-2009, 06:11
:D :D :D :D :D забавно .. ама не се ебавай така, че математиката е злопаметна.. ще ти дойдат и на тебе моделите с по 10 диференциални уравнения на главата....

ако си сериозен - :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: за времето за което си написал тоя пост можеш да отвориш учебника и 10 пъти да видиш как се решават ;)