PDA

View Full Version : Българските ВУЗ-ове най-зле в Европа



Canis_Dirus
11-20-2009, 10:57
"Българската наука и висше образование се намират в една застинала среда, която се характеризира с патриархална зависимост на по-младите от по-възрастните. Тази зависимост се оказа голямата пречка по време на прехода българската наука и висше образование да станат поне малко конкурентноспособни в ЕС. България е на последно място по конкурентоспособност." Това каза министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов в предаването на Нова телевизия "Здравей, България".

Според министър Игнатов БАН е една много тежка академия с много институти, с много сложна йерархия в нея. Благодарение на това в България се поддържа една изкуствена номенклатура, смята той.

В БАН има големи учени, каза той, но системата е така структурирана, че не се получава резултат от техния труд. "Проблемът е, че академията е структурирана да обслужва една икономика, която вече не съществува", заяви министърът.

Министърът смята, че академичната власт трябва да бъде разделена от стопанската и финансовата, като това трябва да започне на ниво университети.

http://dnevnik.bg/bulgaria/2009/11/20/818687_sergei_ignatov_bulgariia_e_na_posledno_mias to_v_es_po/

Е крайно време е за реформа. Да се махат комунистическите мумии, които доускат от университетите да излизат икономисти, които не знаят разликата между социална и социалистическа държава.
Време е да се сложи край на този фарс. Пише се курсова с материали от ненаучни източници. Масово преписване, продаване на изпити. Назначаване на "наши" хора.

Оправете го това образование, за да има бъдеще тая държава!

scyLLa
11-20-2009, 11:03
България ще се оправи, ако народа се вземе сериозно в ръце....

w0sh
11-20-2009, 11:12
Факт е,че много малък процент от професорите (нпаример в Софийския) са склонни да прокарват някакви реформи, въпреки че ФСС редовно дава идеи за такива. За сметка на това парите се харчат за плазвми във файето на които дават времето.

Не може съвременници на фараоните да ни четат лекции, които са чели и преди 20 години, без оглед н новото.

Иначе съм доволен от това че повечето ни асистенти са млади хора на по 30 години.

hottie
11-20-2009, 11:14
Много позитивно настроена съм към Сергей и подкрепям казаното от него засега. А да вимим...

WooDo
11-20-2009, 11:18
Нищо му няма на образованието, хората са за смяна...

Canis_Dirus
11-20-2009, 11:19
Нищо му няма на образованието, хората са за смяна... ](*,) ](*,)

умри бе!

WooDo
11-20-2009, 11:26
Не съм прав ли, какво? Човек, ако има желание да учи, ще го направи. Кой ви е виновен на вас, мързели?

hottie
11-20-2009, 11:29
Всеки човек има нужда от напътствие

Canis_Dirus
11-20-2009, 11:29
Не съм прав ли, какво? Човек, ако има желание да учи, ще го направи. Кой ви е виновен на вас, мързели?

По-тъп си, отколкото изглеждаш. Образованието е двустранен процес. Приемане и подаване на информация. и от двете страни трябва да има можеще и искащи хора. Трябва и добре изградена система, но тя се изгражда от ползващите я.

machoka
11-20-2009, 11:32
^^силни преподаватели има във всеки ВУЗ. Ако искаш, ще научиш.

иначе, глобално съм съгласен.

WooDo
11-20-2009, 11:33
Айде без обиди? Че после модераторката мен ще предупреждава... :)


Информация бол, кадърни преподаватели също... липсата на желание обаче пречи, не друго..

Canis_Dirus
11-20-2009, 11:35
^^силни преподаватели има във всеки ВУЗ. Ако искаш, ще научиш.

иначе, глобално съм съгласен.
Обаче една птичка пролет не прави.
И една верига е толкова силна, колкото е силно най-слабото звено в нея.

Няма как да си организираш така следването, че да избегнеш слабите, подкупни н не кадърни преподаватели, които са се окопали на постовете си от 1970 година.

Canis_Dirus
11-20-2009, 11:42
Забравих да спомена и наложената терминология, която в някой случай нарочно замества думите с ненужно сложни термини.

Sham
11-20-2009, 12:13
Да чукам на дърво, на мен ми преподават само млади хора, специалисти в областта си, практикуващи, дишащи, живеещи с тази материя и пр.
А учителят е точно това, един ментор, вдъхновител, водач, отваряч-на-очи, подстрекател...

Наясно съм със смешки(те) по други(те - повечето) места, несъмнено има проблем, дори смятам, че той е решим на едни по-долни нива. Затруднението/мудността идва оттам, че именно тези, които трябва да бъдат съпроводени до вратата, умуват рокадите, здраво залостили входове/изходи отвътре.

Loshotia
11-20-2009, 13:07
Забравих да спомена и наложената терминология, която в някой случай нарочно замества думите с ненужно сложни термини.

Абсолютно съм съгласна с теб! Има ненужно много и сложни думи, никому непотребни, с аналог в българския език. Едни тежки конструкции на изречения, зад които стоят прости и разбираеми неща.

В моята специалност в момента се прави опит за реформация, каквато несъмнено е нужна във всички специалности. Това, което забелязваме е, че и така чаканата промяна същност е "българска работа". В момента съм 1курс и учим дисциплина, която до преди 2 години се е учила в трети курс. Тя разбира се си носи спецификата и сложността на останалите предмети в трети курс, а преподавателят не е адаптирал лекциите за първи. Сами се досещате какво ни е. Все едно да дадеш петокласник материал по физика за седми клас.

WooDo
11-20-2009, 16:49
На мен више ми не треба...

Decu
11-20-2009, 17:13
ВиСше не ти трябва, защото си негоден за виСшите учебни заведения. ;)

kypo
11-20-2009, 17:15
хаха на някой още му държи влажно, е така е и на майката на автора и държи влажно от последния път когато я посетих 8-)
:lol:

Canis_Dirus
11-20-2009, 17:21
Посетихте прабаба ми на село да отпушите външния кенеф с баща ти. Нали имате фирма - ГомПром.
Чистите яко септични ями.

kypo
11-20-2009, 17:26
Посетихте прабаба ми на село да отпушите външния кенеф с баща ти. Нали имате фирма - ГомПром.
Чистите яко септични ями.
ми да ти прочистим устата с големия шланг 8-)

Canis_Dirus
11-20-2009, 17:28
Кажи си честно, много ли ти стана гадно, когато разбра, че си най-зле представящия се в най-слабия европейски ВУЗ?

Гадно ли е, когато дипломата ти не струва и хартията на която е напечатана?

WooDo
11-20-2009, 17:28
ВиСше не ти трябва, защото си негоден за виСшите учебни заведения. ;)ти си негодна за ку*о ми :-x

Canis_Dirus
11-20-2009, 17:30
ВиСше не ти трябва, защото си негоден за виСшите учебни заведения. ;)ти си негодна за ку*о ми :-x

Май вече е крайно време да ти затрият жалкото акаунтче.

Decu
11-20-2009, 17:30
Да ти кажа - радвам се.

kypo
11-20-2009, 17:31
Кажи си честно, много ли ти стана гадно, когато разбра, че си най-зле представящия се в най-слабия европейски ВУЗ?

Гадно ли е, когато дипломата ти не струва и хартията на която е напечатана?
не се впечатлявам от хорски приказки, дребна душица си ти явно щом пускаш теми дни след някакъв си спор в някакъв си форум... кво да се занимавам с глупаци като теб, достатъчно такива мишоци виждам в реалния живот, че да ти обръщам и на теб внимание 8-)

Canis_Dirus
11-20-2009, 17:37
То това го казвам от бая време, но сега го прошушнах и на министъра и той го обяви публично.

А нали знаеш, на какъв чанч биват подлагани повярвалите си селяни в истинския живот? Завършвай и се изправи пред суровата истина.