PDA

View Full Version : Интернет, Мтел, Количество данни?



amk933
11-20-2009, 14:12
Интересуват ме следните неща, ако някой ги знае:
- При нормално сърфиране из интернет без сваляне на филми, музика, снимки, картинки и прочие, колко е трафикът (кило/мегабайте се свалят)?
- При говорене по скайп или при видео разговор пак колко ти е сваленият трафик?
- При гледане на клипчета от тубата и при пращане на и-мейли колко е сваленият трафик?

Цялото ми питане е, защото се чудя дали да си пусна на Мтел безжичен интернет и се чудя дали 1 ГБ на месец, ще ми е достатъчен само да сърфирам, гледам клипчета, пращам мейли (без прикачени файлове), да си обновявам анти-вира и да говоря по Скайп. Аз иначе си имам отделен интернет вкъщи, който ще го ползвам за сваляне и трансфериране на по-голям обем данни. Много ще съм благодарен, ако ми помогнете!!! :)

ПС: Ако може да ми кажете и някаква програма, с която да си засека трафика на компютъра също ще съм благодарен. :)

slavito007
11-20-2009, 15:09
Aко е само за сърфиране, ще ти стигне. Но не и за клипчета. Нека имаме предвид, че в ютуб особено има-няма 95% от клипчетата са HD или поне HQ. Скайпа ползва някакви нищожни килобайти. Имейлите също. Иначе Мтел не пуснаха ли неограничен нет или нещо се бъркам? :-o А и е логично ако си закупиш така устройството за безжичен на мтел да имаш сайт или нещо такова да ти казва колко трафик ти остав :)

amk933
11-20-2009, 15:27
Aко е само за сърфиране, ще ти стигне. Но не и за клипчета. Нека имаме предвид, че в ютуб особено има-няма 95% от клипчетата са HD или поне HQ. Скайпа ползва някакви нищожни килобайти. Имейлите също. Иначе Мтел не пуснаха ли неограничен нет или нещо се бъркам? :-o А и е логично ако си закупиш така устройството за безжичен на мтел да имаш сайт или нещо такова да ти казва колко трафик ти остав :)

А ти, когато гледаш клипчето сваляш ли го? :-o В смисъл аз не свалям директно, въпросът ми е дали като го гледам се записва като Temporary File. Но няма много логика, защото, ако е 500 МБ едно 10 минутно клипче, аз не мога да го сваля за 20 секунди, за колкото ми го зарежда горе-долу. Мерси за помощта. :) Иначе утре мисля да питам.

Ако някой знае още нещо по въпроса да пише. Ще е от полза. Много се чудя още дали си заслужава.

doomkillerr
11-20-2009, 16:36
А ти, когато гледаш клипчето сваляш ли го? :-o В смисъл аз не свалям директно, въпросът ми е дали като го гледам се записва като Temporary File. Но няма много логика, защото, ако е 500 МБ едно 10 минутно клипче, аз не мога да го сваля за 20 секунди, за колкото ми го зарежда горе-долу. Мерси за помощта. :) Иначе утре мисля да питам.

Ако някой знае още нещо по въпроса да пише. Ще е от полза. Много се чудя още дали си заслужава.

Здравей "amk933".

Започвам до отговарям по реда на въпросите ти...

Да - до като гледаш филмчето то се сваля на хард диска и фактически ти го гледаш от там... Логиката която спомена с 500 MB за 10 секундното клипче, не е точно така, защото видео файловете в сайтовете за видео обмен по-принцип са в *.flv формат и едно клипче от 10 секунди не е 500 MB, а 3-4 MB (ако е HD качсество ще е малко повече).

По останалите въпроси:

1. При нормално сърфиране в интернет - трафика варира в зависимост от сложността и големината на сайтовете който посещаваш. Имай в предвид, че всички елементи на сайта автоматично се свалят в папка "Temporary File" на браузера и ти ги гледаш от там (включително снимки, клипчета, аудио файлове, банерчета и т.н.). Смятам, че ако само сърфираш в интернет, пишеш във форуми, преглеждаш новини и информация - 1 GB трафик на месец ще ти стигне!

2. При говорене по скайп трафика варира около 10-16 KB/s, а при видео разговор около 30-40 KB/s.

3. При гледане на клипчета от сайтове подобни на "YouTube" - трафика зависи от големината на клипчетата, тъй като - както обясних по-горе те се свалят на хард диска под формата на временни файлове и се гледат от там! Фактически няма значение дали просто гледаш клипчетата или ги сваляш на хард диска - и двете неща са равнозначни...

П.С. - В заключение бих добавил, че като цяло 1 GB трафик, ще ти стига, но като исключим гледането на клипчета и сваляне на големи файлове. Обновяването на антивирусната генерира много малък трафик, както и пращането на мейли, писането във форуми и т.н.

Можеш да си свалиш програмката "BW Meter", която служи за измерване на интернет трафика ("download" и "upload"), а също така и води дневника на генерирания цялостен трафик - така ще можеш да си засичаш месецния трафик! :)

amk933
11-20-2009, 16:58
^Страшно съм ти благодарен. :)

Да взимам ли на Mtel Vodafone 3G нета? Как мислиш? Като него ще го ползвам само докато пътувам (пътувам много) и докато съм на училище за преглеждане на мейли, новини, форуми, антивир, а у нас ще си имам друг, който ще ползвам за сваляне на големи файлове, гледане на клипчета, етс?

ПС: Може да звучи малко тъпичко, ама доколкото знам Фейсбук тегли малко повече от нормален сайт. Вярно ли е? И ако да, колко повече? :-o

Сори, че нахалствам, ама много помагаш. 8-)

doomkillerr
11-20-2009, 17:22
^Страшно съм ти благодарен. :)

Да взимам ли на Mtel Vodafone 3G нета? Как мислиш? Като него ще го ползвам само докато пътувам (пътувам много) и докато съм на училище за преглеждане на мейли, новини, форуми, антивир, а у нас ще си имам друг, който ще ползвам за сваляне на големи файлове, гледане на клипчета, етс?

ПС: Може да звучи малко тъпичко, ама доколкото знам Фейсбук тегли малко повече от нормален сайт. Вярно ли е? И ако да, колко повече? :-o

Сори, че нахалствам, ама много помагаш. 8-)

Ами мога само да ти кажа, че е хубаво да пробваш примерно 1 месец услугата дали ще те удоволетворява и тогава да си прецениш... Относно сайта "facebook.com" - има нещо вярно, че тегли малко повече трафик, но това да не те плаши... Може би двойно повече е трафика, но както казах изобщо не се притеснявай за това! :)

slavito007
11-21-2009, 09:16
Не знам, ти си решаваш, но според мен интернетът на Мтел е супер прецаквация. Първо, че е н безбожни цени и малка скорост, второ че те карат да подписващ договори направо за десетилетия :-o Предимството може би е, че го има навсякъде.

Малък съвет от мен - ако си с Firefox си изтегли добавките NoScript и AdBlock plus. Ще спестиш някой и друг килобайт от така досадните банери и флаш-реклами.

MakeMeLaugh
11-21-2009, 09:41
1 ГБ е КРАЙНО малко, ще го надвишиш веднага с твоите нужди и ще ти излезе солено.
+ че мобилният интернет е малко лагав.

Имай напредвид, че за да отворя този сайт от мобилният телефон само за момента на отваряне + логин ми взема 1 МБ, а ако почнеш да следиш форумите.. + всички твои посещения на ден из нета из сайтовете.. смятай.
А това да гледаш видео онлайн.. ами имай напредвид, че имаш постоянн поток от данни поне* 100 кб/секунда и нагоре - т.е. ти за 10 секунди трупаш 1 мб..

По принцип този мобилен нет с 1 гб трафик се ползват от хората с лаптопчетата за бизнес цели - приемане и пращане на мейли и следене на 2-3 сайта с новини, борса и т.н. тогава стига.

amk933
11-21-2009, 16:59
^ Е даде, ама аз имам точно от лаптопчетата за бизнес цели, защото пътувам наистина много и върша работа на него. Нон-стоп пътувам на някъде. Или съм в самолета, или съм в колата и много често ме няма - поне 5-6 пъти в годината съм извън България, а се случва понякога и два пъти в месеца. Та ми трябва някакъв интернет, който да е с мен. Иначе не ми е притупало да гледам клипчета, въпросът е да мога да си чета пощите и да проверявам нон-стоп основните световни информационни агенции и форума. 8-) И освен това да мога да си говоря по Скайп. Иначе у нас си имам компютър и, ако толкова ми трябва нещо, все мога да си го сваля или мога да дочакам до първото място с нормален безжичен интернет и да си го дръпна оттам. Плюс това аз не съм някой луд геймър, който тегли някакви безумни игри от по 15 ГБ.

Абе не знам какво ще правя. Може да взема да тествам за месец и да си реша дали ми стига. Ако стига го продължавам, ако не - не. 8)

А да питм и едно въпросче още, за да не пускам нова тема. Понеже лаптопа ми е от тези дето карат по 10-11 часа без зареждане е ясно, че не е с 4-ядрен процесор, защото аз целя продължителност, не производителност. Та какъв Интернет Секюрити да му кача. Много ми се иска да е Софос, ама Софос не се краква. Чудя се между Нортон 2010, БитДифендър и Касперски, но за Касперски съм малко резервиран, защото не ми се търсят кийове нон-стоп, при положение, че те ги блеклистват най-редовно. Та какво да правя с това? Рама ми е 3ГБ, ако има значение, процесорът е от ултра-нискоенергийните на 1.3 Гхц, 800 Мхц ФСБ и 2МБ кеш, двуядрен. В момента е с някъв МакАфее, който си го има от самото начало и си лети с него, ама не ми вдъхва доверие. 8-)

ПС: Прпуснах, ако има значение. Рамът работи на 1066 Гхц :-o

MakeMeLaugh
11-21-2009, 21:23
И трите за тежки.
Слагай нещо по-семпло.
Добри и леки са Avira, Avast, AVG.
Авира-та най-добре, лови ги :)

amk933
11-21-2009, 23:11
И трите за тежки.
Слагай нещо по-семпло.
Добри и леки са Avira, Avast, AVG.
Авира-та най-добре, лови ги :)

Това, което ме обърква е, че МакАфее не е от най-леките, напротив дори, може би от най-тромавите продукти, а с него работи добре, но на мен не ми харесва. Та според твърденията Нортън 2010 е много лек и, ако е така се замислям сериозно. Някак си Авира, Аваст и АВГ са ми слабички, а на този лаптоп си имам важни документи. Ще пробвам с Нортън и, ако има проблем, ще го махна и ще мисля вариянти. :) Ще пробвам с Авирата, ако не стане така. Мерси за помощта. :)

MakeMeLaugh
11-22-2009, 11:22
Гимнастиката със сменяне на антивирусни с една и съща О.С. не е добра. Само проблматики се създават, особено с Нортън-а.

EroSennin
11-22-2009, 15:58
като имаш нещо важно криптирай го и го запиши на диск, в пъти по-сигурно е от каквото и да е било. 1 гб ако мислиш много клипчета и прочие може да са малко, но пък може и wifi да ползваш и да го компенсираш.

amk933
11-22-2009, 19:50
^ Мерси и на двамата.

Та това е вече финала на темата:
Имам три опции за сега:
1. Взимам 1 ГБ и тествам 1 месец;
2. Пускат ми неограничен нет към Мтел; (аз съм против, щото е скъпо, а не съм сигурен дали толкова много ми трябва)
3. Купуват ми читав рутер;

Та в момента се чудя, ако ще е рутер, кой да е?
Ето ги двата модела:
http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=536708
http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=532908

Аз клоня към втория, защото е Нетгиър. Някакви препоръки? Ще сбъркам ли с някой от двата? Някои казват, че Бъфало били много добри, други казват, че имали проблем с фърмуера? Някой, нещо? :-o

txm
11-22-2009, 20:23
Netgear или Linksys си купи. А по темата... на тебе и 4GB няма да ти стигнат. И да отбележа, видео обаждане по skype ---> 121-136-140 KB/s (последна статистика от форумите на skype).

doomkillerr
11-22-2009, 21:06
3. Купуват ми читав рутер;

Та в момента се чудя, ако ще е рутер, кой да е?
Ето ги двата модела:
http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=536708
http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=532908

Аз клоня към втория, защото е Нетгиър. Някакви препоръки? Ще сбъркам ли с някой от двата? Някои казват, че Бъфало били много добри, други казват, че имали проблем с фърмуера? Някой, нещо? :-o

Ти добре си се насочил, към тези модели... На мен лично и двата ми харесват и ще ти вършат една и съща работа!

П.С. - Само ме вълнува, защо си тръгнал да си купуваш толкова скъп рутер?!?! :-o Къде мислиш да го ползваш, в смисъл, като площ и растояние, в каква сграда или искаш и отвън на открито да имаш покритие и т.н.

amk933
11-22-2009, 21:16
3. Купуват ми читав рутер;

Та в момента се чудя, ако ще е рутер, кой да е?
Ето ги двата модела:
http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=536708
http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=532908

Аз клоня към втория, защото е Нетгиър. Някакви препоръки? Ще сбъркам ли с някой от двата? Някои казват, че Бъфало били много добри, други казват, че имали проблем с фърмуера? Някой, нещо? :-o

Ти добре си се насочил, към тези модели... На мен лично и двата ми харесват и ще ти вършат една и съща работа!

П.С. - Само ме вълнува, защо си тръгнал да си купуваш толкова скъп рутер?!?! :-o Къде мислиш да го ползваш, в смисъл, като площ и растояние, в каква сграда или искаш и отвън на открито да имаш покритие и т.н.

У нас ще е. Ама апартамента е голям и има много дебели бетонни стени за това ми трябва нещо читаво. Плюс това искам да е Н-драфт, защото лаптопа ми е такъв.

А кой от двата? 8-)

Аз клоня към Нетгиъра, защото бачка на 5Гхц и няма да се "меша" с всички рутери покрай нас, които бачкат на 2.4. От друга страна обаче Бъфалото подържа едновременно Н-драфт и Г и ще мога да имам и нет на тела. Та това се колебая, ако ще е този вариянта, което е вероятно.

Тотално се побърках вече с безжични мрежи. :lol:

MakeMeLaugh
11-22-2009, 22:21
Как ще тестваш 1 месец, като е на абонамент минимум 1 година, амо не се лъжа.. последно така беше.

doomkillerr
11-22-2009, 23:22
Аз клоня към Нетгиъра, защото бачка на 5Гхц и няма да се "меша" с всички рутери покрай нас, които бачкат на 2.4. От друга страна обаче Бъфалото подържа едновременно Н-драфт и Г и ще мога да имам и нет на тела. Та това се колебая, ако ще е този вариянта, което е вероятно.

Тотално се побърках вече с безжични мрежи. :lol:

Както казах и преди и двата модела рутери подържат едни и същи функции и разлика (според мен) няма да усетиш във връзката и покритието! Вярно, че "NETGEAR" е по-хубава марка и при тази разлика в цените от 8,73 лв. в полза на "Buffalo", не вярвам да ти попречи да избереш "малко" по-доброто...

Все пак смятам, че абсолютно ще задоволи нуждите ти и ето този модел рутер: http://get.bg/catalog/product_info.php?cPath=237_408_410_416&products_id=18397, да не кажа голяма дума, но и ето този ще върши работа: http://get.bg/catalog/product_info.php?cPath=237_408_410_416&products_id=32005, колкото и смешно да прозвучи на някои хора... 8)

EroSennin
11-23-2009, 13:29
Аз съм с такъв рутер http://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=525160 в съседната къща (на около 50 метра) пак се лови, ама ние сме тухла. поне при мен е така :)

и аз съм с драфт н. ето ти малко сравнение :

wifi :
http://www.speedtest.net/result/561459567.png

с ethernet cabel:
http://www.speedtest.net/result/630363658.png

датите са такива понеже понякога имам чувството че нета ми е егати и бавният и пускам по 1 тест. но са на 1 и същи комп с 1 и същи доставчик.

този с кабела е защото Линукса е малко скаран с wifi.

а това за 5гхз, не е точно така :D аз със моя си хващам нет и на телефона пуснат е в режим и н и г :)

amk933
11-23-2009, 14:22
^Мерси за сравнението.

MakeMeLaugh имаше я по-рано опцията с теста за месец и, ако не те кефи връщаш. Поне в началото бше така. Но като им гледам скоростите 7.2 Mbps все повече се чудя заслужава ли си . Да не говорим, че скоростта е само там, където има 3Г покритие, а в България това все още е само в големите градове. Да не казвам какви "тарифички" ми обявиха за роуминг с този интернет. Дори не запомних. Бяха нещо от сорта на 7-те лева на минута разговор с Македония. 8-)

doomkiller, аз доколкото схванах основната разлика (може и да не съм разбрал правилно, защото не ми се четеше всичко) е, че Бъфалото бачка на 2.4 Гхц, но подържа едновременно и Н-драфт и Г, докато Нетгиър подържа Н-драфт на 5 Гхц, но не може през това време да пуснеш и Г. Може и да се бъркам. Но най-вероятно ще е Нетгиъра. Иначе в четвъртак мойте ще се видят с някакви фр от Мтел и ще решат какво да правим с мобилния нет, но аз клоня повече към рутера за сега.

ПС: Питах в някой от предните постове някой дали знае за някакъв проблем с фърмуера на Бъфало, защото чух такъв слух? Ако някой от опит знае, още по-добре. :)

MakeMeLaugh
11-23-2009, 15:50
На Глобул е 14 мбита/сек.
3.5G ;)

amk933
11-26-2009, 12:54
Сега имам един проблем. Опитвам се да настроя Нетгиъра. Стигаме до положението, в ковто рутера приема ИП, ДНС Сървър, Gateway на провайдъра и всичко е ок, до момента, в който ми казва, че с това статично ИП няма Интернет. И сега какво да правя? Проверих ИП, ДНС всичко си е същото каквото ми е на компютъра и с него си имам интернет. Какво иска тъпия рутер? 8-) Като ги въведа ръчно пак същото. В смисъл не ще да продължи инсталацията. Много ме изнервя. 8-) Пише буквално че с това статично ИП няма интернет и ме кара да ги въведа ръчно -> правя го, пак тръгва да проверява конекцията и пак ме връща на това прозорче, че с това статично ИП няма нет. На доставчика ли да звъня? :D

doomkillerr
11-26-2009, 15:33
Сега имам един проблем. Опитвам се да настроя Нетгиъра. Стигаме до положението, в ковто рутера приема ИП, ДНС Сървър, Gateway на провайдъра и всичко е ок, до момента, в който ми казва, че с това статично ИП няма Интернет. И сега какво да правя? Проверих ИП, ДНС всичко си е същото каквото ми е на компютъра и с него си имам интернет. Какво иска тъпия рутер? 8-) Като ги въведа ръчно пак същото. В смисъл не ще да продължи инсталацията. Много ме изнервя. 8-) Пише буквално че с това статично ИП няма интернет и ме кара да ги въведа ръчно -> правя го, пак тръгва да проверява конекцията и пак ме връща на това прозорче, че с това статично ИП няма нет. На доставчика ли да звъня? :D

Първо - изобщо не си помисляй да звъниш на доставчика, че ще ти се накарат едно хубаво по телефона... :D

Ти хубаво си задал IP, Gatewey и т.н., но сети ли се да клонираш МАС-адреса на лан картата и да смениш адреса на рутера?!?! :oops: Другото което трябва да направиш, е че на компютъра трябва да зададеш "Obtain an IP address automatically", тоест компютъра да изисква автоматични настройки от рутера за IP, DNS и т.н. Нали не очакваш и двете устройства да работят с еднакви настройки, като са свързани едно с друго?!?! :?

П.С. - Айде успех и после пиши какви си ги надробил... :wink:

amk933
11-26-2009, 18:59
Йеееееес. Най-накрая всичко е наред. Вече пиша от новия рутер. :grin:

Имам само един въпрос последен и може лок на темата, ако модът реши. Та последното ми питане е: като ми се ъпдейтва фърмуера всеки път ли ще трябва да му въвеждам ИП-та, ДНС, Мак-ове и етс?

И да го изключвам ли вечер или няма сми? В смисъл ще се ресетва ли пак всеки път или не? :)

doomkillerr
11-26-2009, 20:28
Йеееееес. Най-накрая всичко е наред. Вече пиша от новия рутер. :grin:

Имам само един въпрос последен и може лок на темата, ако модът реши. Та последното ми питане е: като ми се ъпдейтва фърмуера всеки път ли ще трябва да му въвеждам ИП-та, ДНС, Мак-ове и етс?

И да го изключвам ли вечер или няма сми? В смисъл ще се ресетва ли пак всеки път или не? :)

Нищо против да ти отговарям до безкрай, ама то въпросите ти не се свършиха... :-D (Шегувам се - разбира се :wink:)

Така сега да питам... от какъв зор ще ти се "ъпдейтва" фърмуера на рутера?!?!
- Това да не ти е операционна система на Microsoft??? :razz: :razz: :razz:
Ако мене слушаш, изобщо не си ъпрейтвай тези неща, освен ако не ти създава проблеми рутера! Пък и то ъпдеити излизат много рядко така че... абе ти си знаеш... Все пак ако го ъпдейтнеш някога всички настройки, що си правил по рутера се връщат на заводските.

Също така ти препоръчвам да не спираш рутера през ноща или когато и да било. - Спокойно няма да те разори със сметката за тока 8-)
А отговора на въпроса ти дали ще се рества, ако не е постоянно включен е: НЕ!!! Дори да го хвърлиш в кофата и след 1 година се сетиш, че е там и го включиш, пак ще си помни настройките! А ако искаш или ти се наложи да го рестваш си има един бутон на него (отзад при портовете).

Успех и се надявам, че бях изчерпателен по въпросите ти! :oops:

П.С. - Ти няма ли да почерпиш по случай новия рутер? :P
- Айде и доброто старо "Благодаря" за помоща ще свърши работа! :)

amk933
11-26-2009, 20:42
Много БЛАГОДАРЯ! :)

*подава един камион с бира* 8-) :smt006

Може ключ модераторите. Аз отивам да се ровя из дълбоките води на антивирусите и да се чудя кой да сложа... 8-) На софтуерно ниво помощ няма да ми трябва освен, ако много не оплексам пейзажа. Ама и много да го оплескам ще досаждам по телефона на тия от колцентъра на Майкрософт. 8-)