PDA

View Full Version : За лаптоп



mrysnika
11-20-2009, 18:00
Здравейте, майка ми е купила някакъв лаптоп с памет 4 GB и аз се опитвам да й обясня, че това е много малко, но тя не ме разбра и не е успяла да го подмени, а го е купила от чужбина. Лаптопът, както ми го обясни е ACER,16 инча.. интересува ме може ли да се закупи допълнително памет (хард) и колко би струвало ? Мерси предварително.

doomkillerr
11-20-2009, 18:09
Здравейте, майка ми е купила някакъв лаптоп с памет 4 GB и аз се опитвам да й обясня, че това е много малко, но тя не ме разбра и не е успяла да го подмени, а го е купила от чужбина. Лаптопът, както ми го обясни е ACER,16 инча.. интересува ме може ли да се закупи допълнително памет (хард) и колко би струвало ? Мерси предварително.

4 GB оперативна памет ИЗОБЩО НЕ Е МАЛКО за един лаптоп!!!

Ако някой твърди обратното - се лъже жестоко... :?

Предполагам, че и хард диска няма да е по-малък от 250 GB и това не е хич малко! По-принцип единственото нещо което може да се ъпгрейдва по лаптопа е по-голям хард диск (но ще струда доста парички) и повече рам памет (ако има свободни слотове за нея)... 8)

П.С. - Ако имаш още въпроси с удоволствие бих ти отговорил! :)

masterbin
11-20-2009, 18:47
Здравейте, майка ми е купила някакъв лаптоп с памет 4 GB и аз се опитвам да й обясня, че това е много малко, но тя не ме разбра и не е успяла да го подмени, а го е купила от чужбина. Лаптопът, както ми го обясни е ACER,16 инча.. интересува ме може ли да се закупи допълнително памет (хард) и колко би струвало ? Мерси предварително.

4 GB оперативна памет ИЗОБЩО НЕ Е МАЛКО за един лаптоп!!!

Ако някой твърди обратното - се лъже жестоко... :?

Предполагам, че и хард диска няма да е по-малък от 250 GB и това не е хич малко! По-принцип единственото нещо което може да се ъпгрейдва по лаптопа е по-голям хард диск (но ще струда доста парички) и повече рам памет (ако има свободни слотове за нея)... 8)

П.С. - Ако имаш още въпроси с удоволствие бих ти отговорил! :) +1 :smt006 :wink:

blgt
11-21-2009, 07:05
4 GB оперативна памет ИЗОБЩО НЕ Е МАЛКО за един лаптоп!!!

той говори за 4гб хард :D :D :D :D :D не му обръщай внимание, объркал се е..

kidwestern
11-21-2009, 08:41
ако е рам е много ако е хард копувай външен - за около 100 лева може да си намериш

LittleDude
11-21-2009, 10:23
ако е хард, ми става ясно къф е лаптопа :lol: :lol: :lol: кажи му модела...

doomkillerr
11-21-2009, 12:43
Ако предположим, че "mrysnika" е имал в предвид 4 GB - размер на HDD-то, бих казал че нещо се е объркал... То такива лаптопи (ако още съществуват), не се продават, а по скоро се подаряват - даже ако ми го предложат на мен, ще искам продавача да ми даде някой лев, че да го отърва от такава антика! :D

bonbogoko
11-22-2009, 11:27
Сбъркала е на 100 %. Често срещано, май. 8)

amk933
11-22-2009, 12:05
16 инчов Асер с 4 гб твърд диск няма. Това е РАМ и хич не е малко. Явно майка ти не прави разлика между двете. :)

EroSennin
11-22-2009, 15:32
4gb hdd имаха само ония миниатюрните и то беше ssd

doomkillerr
11-22-2009, 15:37
4gb hdd имаха само ония миниатюрните и то беше ssd

Един мой приятел имаше лаптоп IBM с 8 GB хард диск, но това беше преди 9-10 години... :P Помня, че лаптопа беше с 14" дисплей, видео карта на интел, а процесора мисля, че беше на 450 MHz... 8)

EroSennin
11-22-2009, 15:51
е то и телефона ми има 4gb и процесор на 640мега херца ама не мисля че ще купят машина с 16" на който windows 95 ще му сече

LittleDude
11-22-2009, 15:53
е то и телефона ми има 4gb и процесор на 640мега херца ама не мисля че ще купят машина с 16" на който windows 95 ще му сече
моя е 8GB и 2 процесора по 330Mhz :lol: :lol: :lol:

EroSennin
11-22-2009, 16:00
впечатляващо 2 процесора

Lav40
11-24-2009, 23:31
Все пак някой да продава Asus EEE PC 4G (Известен и като 701)?Очаквам оферти ;)

mgxpower
11-25-2009, 00:24
Здравейте, майка ми е купила някакъв лаптоп с памет 4 GB и аз се опитвам да й обясня, че това е много малко, но тя не ме разбра и не е успяла да го подмени, а го е купила от чужбина. Лаптопът, както ми го обясни е ACER,16 инча.. интересува ме може ли да се закупи допълнително памет (хард) и колко би струвало ? Мерси предварително.

4 GB оперативна памет ИЗОБЩО НЕ Е МАЛКО за един лаптоп!!!

Ако някой твърди обратното - се лъже жестоко... :?

Предполагам, че и хард диска няма да е по-малък от 250 GB и това не е хич малко! По-принцип единственото нещо което може да се ъпгрейдва по лаптопа е по-голям хард диск (но ще струда доста парички) и повече рам памет (ако има свободни слотове за нея)... 8)

П.С. - Ако имаш още въпроси с удоволствие бих ти отговорил! :) Моят пачник е с 288 гб а като го купувах пишеше нещо от рода на 320 както и да е кажи ми къде и колко пари ще ми струва г/д да ъпгрейдна твърдкия диск

doomkillerr
11-25-2009, 09:35
Моят пачник е с 288 гб а като го купувах пишеше нещо от рода на 320 както и да е кажи ми къде и колко пари ще ми струва г/д да ъпгрейдна твърдкия диск

За нов хард диск можеш да погледнеш точно тук!!! (http://www.bul-market.com/bg/ezine/hdd-laptop.php) Всички дискове с големина 2,5" са за лаптопи. Имай в предвих обаче, че ще се наложи стария хард да го свалиш и най-вероятно да го продадеш на някого, защото за него няма да има място в лаптопа и няма да можеш да го използваш... :?

# Относно разликата между действителния размер на сегашния ти хард 298 GB и информацията върху обявата, когато си го купувал 320 GB - Аз си мисля, че всеки знае защо е така?!?! Е явно не... :)

Добре нека ти обясня защо се получава така:

- 1 килобайт = 1024 байта
- 1 мегабайт = 1024 килобайта
- 1 гигабайт = 1024 мегабайта
- и т.н.

На практика се получава следното нещо:
- 320 000 000 000 байта / 1024 = 312 500 000 килобайта
- 312 500 000 килобайта / 1024 = ~ 305 175, 78 мегабайта
- 305 175, 78 мегабайта / 1024 = ~ 298,02 гигабайта

# Сега нагледно виждаш, че разликата се получава от закръглянето при пресмятането... Производителите на хард дискове (за по-прегледно) смятат по следния начин:

- 1 килобайт = 1000 байта
- 1 мегабайт = 1000 килобайта
- 1 гигабайт = 1000 мегабайта
- и т.н.

П.С. - В крайна сметка ти си купуваш 320 000 000 000 байта - от там нататък, след като си ги сметнеш ще получиш колко гигабайта прави това!!! 8)

П.С. 2 - Сетих се, че ти беше написал 288 GB размер на харда ти - бас ловя, че имаш още един дял "D" с размер 10 GB, който се ползва като резервно копие на опарационната система. Всички лаптопи с инсталирана операционна система (Windows) са така! :)

mgxpower
11-25-2009, 17:07
Нямам д имам само едно нещастно ц.. и само това нещо този , който инсталира windows-а в магазина разбира по-малко и от мен

doomkillerr
11-25-2009, 17:19
Нямам д имам само едно нещастно ц.. и само това нещо този , който инсталира windows-а в магазина разбира по-малко и от мен

Ами има вероятност липсващото пространство от около 10 GB да е било някога дял "D" и след това този партишън да е бил изтрит. Така сега това пространство е неизползваемо! Това може да се оправи много лесно с програми, като "Partition Magic"... :)

amk933
11-25-2009, 17:28
Нямам д имам само едно нещастно ц.. и само това нещо този , който инсталира windows-а в магазина разбира по-малко и от мен

Ами има вероятност липсващото пространство от около 10 GB да е било някога дял "D" и след това този партишън да е бил изтрит. Така сега това пространство е неизползваемо! Това може да се оправи много лесно с програми, като "Partition Magic"... :)

Хихи. Като сме подхванали темата:
И на моя лаптоп има само Д (100% съм сиг) и други партишъни не е имало. Само че мен това ме дразни. 8-) Как да го разделя този партишън на две отделни, след като уинодуса е инсталиран вече? И искам ОС и всичките му там програмки да си останат в този партишън. Някакви програмки за целта?

С Виста съм. :)

ПС: Утре взимам Нетгиъра. 8-)

doomkillerr
11-25-2009, 22:04
Хихи. Като сме подхванали темата:
И на моя лаптоп има само Д (100% съм сиг) и други партишъни не е имало. Само че мен това ме дразни. 8-) Как да го разделя този партишън на две отделни, след като уинодуса е инсталиран вече? И искам ОС и всичките му там програмки да си останат в този партишън. Някакви програмки за целта?

С Виста съм. :)

ПС: Утре взимам Нетгиъра. 8-)

- Има едно условие при деленето на хард диска! За да създадеш нов партишън на харда трябва да имаш нужното свободно пространство за него!!! - Демек ако харда ти е 500 GB и както каза си с Виста, ще ти трябват поне 30 GB за системния дял с програмите и т.н. Оставаш си само Windows-a и каквото ти трябва (но с уговорката да е малко на размер) и след почистването на харда да ти останат заети само тези 30 GB за който споменах вече.

- След това си инсталираш програмата "Partition Magic v8.05" (http://zamunda.net/details.php?id=34674&hit=1) или другия вариант е да си запишеш на диск пакета "Hiren's BootCD 10.1" (http://zamunda.net/details.php?id=197738&hit=1) - той също съдържа подходящи инструменти за делене на харда. Прочети информацията към програмата! Чрез "Partition Magic" можеш да разделиш харда и под Windows, а чрез програмите в "Hiren's BootCD"-то се прави под DOS! Не знам, кое ще ти е по лесно, но аз предпочитам да използвам диска с "Hiren's BootCD". И самата процедура не е толкова сложна... Намаляваш дял "C" от 500 GB на 30-35 GB примерно, а на оставалото място създаваш нов партишън (дял "D"), като му задаваш NTFS-файлова система... После задаваш новите настройки и чакаш докато приграмата си свърши работата... Хоп вече всичко е готово! :)

П.С. - Виж сетих се, че до сега не съм пробвал да създам нов дял докато има информация на него, тоест да няма свободно място и да го разделя на две! Поне до колкото знам - няма да стане... :? :? :? Ако ги обединяваш - ДА, но ако ги делиш :neutral:

И така успех... и ако си мислиш, че ще се справиш пробвай да разделиш харда. Виж примерно на мен никой не ми е показвал как се прави - сам съм се научил... Пробваш и ако стане - стане, ако не обръщаш другата страна и почваш наново! Поне аз съм така на принтципа "проба - грешка" 8)

amk933
11-25-2009, 22:22
^Става да си оставя 100ГБ на Ц и останалите 220 на Д нали? Всмис искам всички програми да са на Ц и за това искам малко повечко място да оставя. Тоест може да е колкото искаш повече, но не и по-малко от обема на Уиндоуса? Под Уиндоус ми е по-лесно на мен. :)

Защото пишеш, че трябва да е малко на размер, което не схващам. В смис може ли да си оставя примерно 100, ако Вистата е 30? Защото там са ми всички програми и т.н. и предвиждам качването на още такива. :-o

doomkillerr
11-25-2009, 22:38
Ами дадох пример с тези 30 GB, но не е проблем да си оставиш и повече - даже и 100 GB. Споменах, че системния дял е хубаво да е само за операционната система и всичките ти необходими програми, защото при евентуално преинсталиране на операционната система (по принцип) се форматира първия дял "С" и тогава се инсталира наново... Тоест всичко що е на първия дял се губи!!! Имай в предвид, че аз съм попадал на случай при който операционната система се скапва до такава степен, че не можеш да я подкараш, за да преместих на другия дял важни неща които са ти останали на "С"-то. Точно това визирах в препоръката си към теб! :)

amk933
11-25-2009, 22:41
Ами дадох пример с тези 30 GB, но не е проблем да си оставиш и повече - даже и 100 GB. Споменах, че системния дял е хубаво да е само за операционната система и всичките ти необходими програми, защото при евентуално преинсталиране на операционната система (по принцип) се форматира първия дял "С" и тогава се инсталира наново... Тоест всичко що е на първия дял се губи!!! Имай в предвид, че аз съм попадал на случай при който операционната система се скапва до такава степен, че не можеш да я подкараш, за да преместих на другия дял важни неща които са ти останали на "С"-то. Точно това визирах в препоръката си към теб! :)

Разбирам. Но аз така или иначе винаги изчиствам ПЦ-то тотално при преинстал на Уиндоуса с формат на всички дискове, така че това не ме тревожи. Ако се скапе Уиндоуса най-добре всичко на чисто! :) Мерси много за помощта. Само да те питам, защото програмката е на Симантек дали се маха лесно? 8-) Че с Нортъна бяха големи мазила.

doomkillerr
11-25-2009, 23:15
Забравяш факта, че Нортън-а е антивирусна програма! 8)