PDA

View Full Version : ПОМОЩ по Български език



linaXX
11-23-2009, 15:01
Здравейте :( утре имаме два теста и страшно много домашни,няма да се справя без помощ :x единия от тестовете е no БГ ЕЗ. за Правописна норма, т.е. сложни думи, двойно нн,тт, йо,ьо и т.н. 8 клас съм . Та ако можете да намерите или сте правили/имате подобни тестове,ще съм ужасно благодарна ако ми ги снимате,защото нямаме никакви помагала за упражнения само учебник с правила,а трябва да мога да прилагам тия правила,колкото и да ги чета няма да стане. Така че,ако имате тестове по ПРАВОПИС снимайте ми :( :( please

Balmy_I
11-23-2009, 15:07
чакай ся в 8ми клас ще правите контролно на 2но т и на йо и ъо wtf? :shock:

linaXX
11-23-2009, 15:17
нали това казвам, освен това всичките тия работи ги има на кандидат-гимназиалния тест
ако не можеш да ми помогнеш не ме занимавай,че достатъчно работа си имам,че и на теб на отговарям :o

Bubbling
11-23-2009, 17:02
Хем иска да и помогнем,хем вика,че няма време да отговаря.ОМГ!
Не,признавам си,че имах намерение да ти помогна,защото мисля,че това ми е една от силните страни,но се отказах. :lol: 'Баси наглите хора.

GAS
11-23-2009, 17:02
УПРАЖНЕНИЯ
върху йотация
Упр.1. От дадените съществителни образувайте при¬лагателни.
материя - материален
гимназия - фамилия -
вариация - Азия - ………………….
Италия - София -
мания — ……………….
зодия - …………

Упр. 2. Зачеркнете излишната буква.
олимпиа/яда миния/атюра плагия/атство
христия/анин опия/анителен опия/ат
гладия/атор словоизлия/ание грубия/анство
провинция/ата потенциа/ялен вегетария/анец
пародиа/ята жестикулациа/ята меридия/на

Упр. 3. Подчертайте само думите, при които е необ¬ходимо да се вмъкне -й-. Препишете ги правилно.
Папионка конвеер фоае
шампион
пионка
сапуниерка
змиорка
скиорка
студио
фолио
конституционен фоерверк
Упр. 4. Проверете в речника правилно ли са написа¬ни думите: чейне, дизайн, крайстишие, лауреат, стрип¬тийз, комбайн. Препишете правилно грешно написаните думи.
Упр. 5. Образувайте форми за множествено число от следните съществителни и местоимения:
ладия статия мой порой герой твой мания зодия свой случай гвоздеи -копой
библия гвоздей претенция
Членувайте получените форми за множествено чис¬ло. Промени ли се нещо?

GAS
11-23-2009, 17:05
1. Двойно -нн- при прилагателни се получава при из¬падане на е от наставка -ен във формите за женски, среден род и множествено число, както и в производните от тях съществителни с наставки -ост и -ик (-ица за женски род): машинен, машинна, машинно, машинни; ценен, ценна, ценно, ценни, ценност: законен, законна, законно. законни, законност: невинен, невинна, невинно, невинни, невинност; сезонен, сезонна, сезонно, сезонни, сезонност; неизменен, неизменна, неизменно, неизменни: странен, странна, странно, странни, странност, странник; съвременен, съвременна, съвременно, съвременни, съвре¬менност, съвременник, съвременница; племенен, пле¬менна, племенно, племенни, племенник, племенница.
Има прилагателни, образувани с наставка -ен, при които е от наставката не изпада, затова те се пишат с едно н. Този правопис се запазва при образуваните от тях съ¬ществителни с наставка -ост, -ик (-ица за женски род) и -ство: обикновен, обикновена, обикновено, обикновени; почтен, почтена, почтено, почтени, почтеност; свещен, свещена, свещено, свещени, свещеник; пленен, пленена, пленено, пленени; откровен, откровена, от¬кровено, откровени, откровеност; предан, предана, предано, предани, преданост; родствен, родствена, родствено, родствени, родственик, родственица.
Има думи, при които възможните форми за проверка са остарели и са отпаднали от езика: изгнаник, посланик, въстаник, поданик.
На правописа на някои думи с двойно -нн- трябва да се обърне специално внимание: данни, сениик, бранник, поклонник. Сложни съществителни с първи корен военн- се пишат с двойно -нн-: военнопленник, военновременна, военнослужещ, но военачалник се пише с едно -н-. Каз¬ваме имен (ден), но получените от това прилагателно съществителни и наречие се пишат с двойно -нн-: именник, именница, съименник, именно. Причастието изме¬нен не изпуска е от наставката (изменен, изменена, из¬менено, изменени), но получените от него съществителни и наречие се пишат с двойно -нн-: изменник, изменничка, неизменно.

BePoHuKa
11-24-2009, 05:09
Ебати кефа :shock: Де и аз да правих такива работи в 8 клас..