PDA

View Full Version : Леко трудна задача по Химия



fa7al1ty
11-23-2009, 19:11
Една от задачите които се упражнявам в момента доста ме затрудни и се надявам някои да ми помогне за решаването и тъй като се налага да я представям решена по-късно тази седмица.Та ето я и нея:

От хексан и неорганични вещества предложете химични реакции , чрез които могат да се получат изомерни аминобензоени киселини.

Това е задачата.Ще съм много благодарен ако някой успее да ми помогне с нея.Благодаря предварително.

fa7al1ty
11-25-2009, 11:36
Някакви предложения ???

chemist9009
11-25-2009, 17:28
C6H14(хексан) от риформинг процес се получава бензен C6H6
Който бензен се подлага на алкилиране по Фридел-Крафтс.При което се получава толуен който взаимодейства с разредена азотна киселина при което се получава o-нитротолуен и р-нитротолуен.След това тези две съединения взаимодействат с подкислен разтвор на калиев перманганат(обезцветяват го) при което се получава о-нитробензоена и р-нитробензоена киселина.После нитрогрупата от двете киселини ги редуцираме т.е. се получават о-аминобензоена и р-аминобензоена киселина.А m-нитробензоената киселина се получава след като от толуена се получи бензоена киселина.Бензоената киселина взаимодейства с азотна киселина до получаването на m-нитробензоена киселина.И в крайна сметка се получават трите изомерни аминобензоени киселини.Уравненията не мога да ги напиша тука просто може да не ми разбереш написал съм ги на лист.Просто незнам как мога да кача картинка...новак съм :D :D :D Иначе това е от мене малко е дългичко ама поне може така да ме разбереш.Ако има въпроси можеш да питаш... :) :) :)

mrtn
11-25-2009, 17:45
ами, тя задача ти не е никак лесна, имам я написана, но и аз не мога да качвам снимки.

fa7al1ty
11-25-2009, 19:09
A иначе така правилна ли е както я е написал по-горе ???

chemist9009
11-25-2009, 19:10
Да вярна е..само трябва да напишеш уравненията

fa7al1ty
11-26-2009, 08:35
Kак става това редуциране на нитрогрупата с какво взаимодейства ? И от къде взимаме аминогрупата ?

chemist9009
11-26-2009, 09:18
Редуцирането на нитрогрупата се извършва с водород(подобно на реакцията на Зинин за получаване на анилин) при което тя се превръща в аминогрупа и се отделя вода 8)