PDA

View Full Version : огън или вода



ameli
11-24-2009, 09:39
С баба ми спорим кое е по-опасно: огъня или водата? Не става дума ча чашка вода или кибритена клечка. Говорим за пожари и наводнения. Като си напишете мнението се обосновете :)

bulgarche
11-24-2009, 09:42
Водата има по-голяма сила, сигурно почти колкото на тока.

С вода потушаваш огън, а я потуши вода с огън?!

nebma
11-24-2009, 10:12
Водата има по-голяма сила, сигурно почти колкото на тока.

С вода потушаваш огън, а я потуши вода с огън?!
Да, но пък огъня изпарява вода и пресушава....
Аз също, обаче смятам че водата е по-опасна

raduna
11-24-2009, 10:35
Не може да се сравняват стихии, всяка е опасна и ако е достатъчно силна може за кратко да унищожи и хора, и домове, и инфраструктура и човекът не е в състояние да противидейства на нито една от тях. Пожари, наводнения, урагани, земетресения...еднакво са опасни и разрушителни.

cherrygloss
11-24-2009, 11:14
Водата .

Kewl
11-24-2009, 11:18
ми изригване на мегавулкан кат йелоустоун и све дали нема да умори 90% от живота

JohnnyQuid
11-24-2009, 11:32
ми изригване на мегавулкан кат йелоустоун и све дали нема да умори 90% от животае света няма да бъде уморен от лавата или огъня, а от вуканичния прах, дето ебава майката на всичко...

гласувам за водата.

nebma
11-24-2009, 11:36
едно наводнение е много по-опасно от един пожар.

първо пожара отнема време,докато се разрасне. една вълна или цунами (да речем получила се след спукал се бент на язовир) за нула време може да залее цели градове,да потопи хиляди сгради,автомобили,да издави яко хора...
Верно е, че едно цунами може да вземе много повече жертви от колкото един пожар, но като се замислиш пожарите ги има на всякъде дори сега в момента има пожар някъде по света, докъто цунамитата не са всеки ден

nebma
11-24-2009, 12:10
говориме хипотетично.

то и самолетни катастрофи не стават всеки ден,за разлика от автомобилните,ама са много по-опасни,когато се случат 8)
Значи искаш да кажеш че
Пожар се отнася към наводнение така както автомобилен инциден към самолетен?
Не съм съгласен, защото при автомобилния инцидент ще има около 10 жертви. В самолетния ще има почити сигурни 200-300 жертви.
При наводнението обаче и пожара е съвсем различно, защото при наводнение (не от цунами) ти имаш по-голям шанс да оцелееш, от колкото при пожар, тъй като ако попаднеш във водата ти няма да умреш от това че си докоснал водата,а защото не можеш да плуваш, а ако попаднеш в пламъците шанса да оцелееш е доста по малък.Затова казвам че водата е опасна, ако е в много големи мащаби, докъто от пожар можеш да умреш почити на всякъде, дори у вас.

nebma
11-24-2009, 12:27
Говорех за наводнение което не е предизвикано от цунами (защото то е ясно, че ако дойде цунами няма никакъв изход)говоря за по малко наводнение предизвикано от дъжд, от дъжда също стават големи наводнения.Цунамито удря един път и това е повече няма, а ако си в някоя изсъхнала гора и се запали, огъня ще се разрастне светкавично бързо и пожара може да продължи с дни и да измрът сумати хора.При цунамито е възможна евакуация тъй като тези земетресения веднага се засичат и веднага евакуират хората, ако има опастност от цунами, докъто при пожара той просто става и ти трябва да имаш късмет да избягаш.Също така пожара може да обхване много повече площ и да стане много по голям от едно цунами.Цунамито не вярвам да е по голямо от 25 метра.Абе едната стихия срещу другата се едната ще спечели, но човека ще го духа квото и да стане.

dirtyyy
11-24-2009, 12:34
Не може да се сравняват стихии, всяка е опасна и ако е достатъчно силна може за кратко да унищожи и хора, и домове, и инфраструктура и човекът не е в състояние да противидейства на нито една от тях. Пожари, наводнения, урагани, земетресения...еднакво са опасни и разрушителни.

nebma
11-24-2009, 12:34
ми явно говорим за различни ситуации... то и чешмата ако забравиш да тече може да стане наводнение,но тва наводнение нема нищо общо с онова другото...

от гледна точка на статистиката и фактите,при едно мощно наводнение (вследствие на спукан бент или цунами) загиват много повече хора,отколкото при един мощен пожар.

точно заради липсата на време за отреагирване в ситуация А.


това са фактите. всичко останало са примерни ситуации и хипотези...
И извода е, че цунамито става един път и убива много хора, а пожара става на всякъде и ги взима малко по малко
Пс. От чешмата ще умра не от удавяне а от сърдечен удар като си видя сметката за вода.

ameli
11-24-2009, 17:09
От чешмата ще умра не от удавяне а от сърдечен удар като си видя сметката за вода.

:lol: :lol: :razz: :razz: :razz: :lol:


Цунамито, ако се види навреме може да се избяга. То се движи от хоризонта (където повечето го виждат за първи път) до брега за около час. А при една суха гора, като се запали и духне вятър седмици може да отнеме, докато се потуши (най-пресня случай: Гърция тази година).

:)

nebma
11-24-2009, 17:12
От чешмата ще умра не от удавяне а от сърдечен удар като си видя сметката за вода.

:lol: :lol: :razz: :razz: :razz: :lol:


Цунамито, ако се види навреме може да се избяга. То се движи от хоризонта (където повечето го виждат за първи път) до брега за около час. А при една суха гора, като се запали и духне вятър седмици може да отнеме, докато се потуши (най-пресня случай: Гърция тази година).

:)
В Гърция всяка година стават пожари, аз живея в солун тука не спират да стават пожари......

ameli
11-24-2009, 17:27
говорех за конкретния случай - с месеци се бориха с пожара и колко самолети, и хиликоптери от майната си идваха, а в същото време колко декара гори изгоряха :shock:

nebma
11-24-2009, 17:32
говорех за конкретния случай - с месеци се бориха с пожара и колко самолети, и хиликоптери от майната си идваха, а в същото време колко декара гори изгоряха :shock:
Да, това за мен си беше умишлен пожар :-x

kir40
11-24-2009, 17:35
От чешмата ще умра не от удавяне а от сърдечен удар като си видя сметката за вода.

:lol: :lol: :razz: :razz: :razz: :lol:


Цунамито, ако се види навреме може да се избяга. То се движи от хоризонта (където повечето го виждат за първи път) до брега за около час. А при една суха гора, като се запали и духне вятър седмици може да отнеме, докато се потуши (най-пресня случай: Гърция тази година).

:)
В Гърция всяка година стават пожари, аз живея в солун тука не спират да стават пожари......
При големи горски пожари последиците биха имали повече отрицатален ефект върху околната среда,отколкото биха могли да вземат човешки жертви.При горските пожари най-много жертви има при пожарникарите и доброволци,които гасят,цивилните биват лесно евакуирани,а и посоката на пожара е лесно проследима,освен ако не задуха силен вятър.

Евакуацията при евентуално наводнение,например преляло речно корито,е по сложно.Понякога дори е необходимо цивилни да бъдат евакуирани с хеликоптер и с лодки.Освен това става внезапно,докато на един евентуален пожар му трябва време да се разрастне.

Освен това едно наводнение,което би могло да бъде причинено и от
ураган,има много по съкрушителни последици върху инфраструктурата.

Пожарът може да се угаси,трябва време,ако е голям,но се гъси,да не забравяме че и един дъжд спомага за това.

Така че мисля,че да се сравняват двете е неоснователно,по-скоро въздухът или водата е по опасната стихия.

kir40
11-24-2009, 17:35
От чешмата ще умра не от удавяне а от сърдечен удар като си видя сметката за вода.

:lol: :lol: :razz: :razz: :razz: :lol:


Цунамито, ако се види навреме може да се избяга. То се движи от хоризонта (където повечето го виждат за първи път) до брега за около час. А при една суха гора, като се запали и духне вятър седмици може да отнеме, докато се потуши (най-пресня случай: Гърция тази година).

:)
В Гърция всяка година стават пожари, аз живея в солун тука не спират да стават пожари......
При големи горски пожари последиците биха имали повече отрицатален ефект върху околната среда,отколкото биха могли да вземат човешки жертви.При горските пожари най-много жертви има при пожарникарите и доброволци,които гасят,цивилните биват лесно евакуирани,а и посоката на пожара е лесно проследима,освен ако не задуха силен вятър.

Евакуацията при евентуално наводнение,например преляло речно корито,е по сложно.Понякога дори е необходимо цивилни да бъдат евакуирани с хеликоптер и с лодки.Освен това става внезапно,докато на един евентуален пожар му трябва време да се разрастне.

Освен това едно наводнение,което би могло да бъде причинено и от
ураган,има много по съкрушителни последици върху инфраструктурата.

Пожарът може да се угаси,трябва време,ако е голям,но се гъси,да не забравяме че и един дъжд спомага за това.

Така че мисля,че да се сравняват двете е неоснователно,по-скоро въздухът или водата дали е по опасната стихия.

cherinka
11-24-2009, 17:59
аз съм за огъня
мързи ме да обеснявам що 8-)

LINKNOT
11-24-2009, 18:03
и преди съм си мислила по въпроса.. вода.

kir40
11-24-2009, 18:04
аз съм за огъня
мързи ме да обеснявам що 8-)
oгъня е лигава работа,то при пожар хората по-често умират от задушаване,отколкото от изгаряния.

друго си е да те блъсне едно брутална вълна

cherinka
11-24-2009, 18:17
да ти изгори къщата, пък да видим колко ми е акъла

ameli
11-25-2009, 08:29
акъла на черинка е една идея под този на гъсеница.

какво очакваш?

айде стига обижда :)

bulgarche
11-25-2009, 08:52
http://www.youtube.com/watch?v=zDslHfQR5jU

woshata
11-25-2009, 14:07
Водата. Огъня може да се потуши. Най-кратко, просто и ясно.. останалото са частни случаи, които в отделни ситуации биха оборили тезата ми, но по принцип е така.