PDA

View Full Version : АТАКА поиска БНТ да спре новините на турски



whiteboy
11-26-2009, 09:36
Да спрат новините на турски език по Българската национална телевизия, поиска вчера цялата парламентарна група на АТАКА. Депутатите внесоха в деловодството на НС законопроект за изменение на Закона за радиото и телевизията.
В чл. 49, ал. 1 да се заличи текстът "предавания, предназначени за българските граждани, за които българският език не е майчин", настояха националистите. "При сега действащата разпоредба на чл.49, ал.1 от закона се създава възможност за недопустимо толериране на определени групи от населението да култивират сепаратистки настроения", пишат в мотивите си патриотите. България е еднонационална държава, в която не може да се прави каквото и да е деление на верски, етнически или расов признак, категорични са от АТАКА. И за пореден път напомнят, че смисълът на чл. 3 от конституцията е ясен: официалният език е българският, а това означава, че по националните радио и телевизия е допустима информационна дейност само на официалния език.
Три пъти в предишното 40-то НС АТАКА внася искането да спрат новините на турски език по БНТ. Тогавашното мнозинство на БСП, ДПС и НДСВ не позволи промените да стигнат до пленарна зала.

amk933
11-26-2009, 09:47
Аз искам да има референдум и най-накрая да се види, че можем да сме единни и да кажем НЕ на контрабандирането на турското в българското общество, което ни се завира насилствено в очите от много време насам от разни политици и техните подлоги. :)

Sladurcho
11-26-2009, 09:56
Българска Национална Телевизия.... нови на турски..... миии ний да не сме рязани бургии като тез бе :booooomb: :booooomb: Егати резила.... ай разбирам по- някой друг канал ама точно по националната телевизияя... мега злета. Браво на АТАКА едни да се сетят да махнат тези глупости от ефир.Пускам телевизора в 17ч на канал 1 и кво да чуя джагара джугара :-x :booooomb:

OldSchoolH8
11-26-2009, 10:03
Атака иска махането на тези новини вече 5-та година.Това беше едно от твърдите обещания на Волен преди влизането му в парламента.А какво стана?Вие кажете,има ли смисъл да вярват хората на тези боклуци?

heiress
11-26-2009, 22:48
Това всички го искат.. не само Атака..

Vesk0u
12-01-2009, 19:41
Това всички го искат.. не само Атака..

Под "всички" да разбираме българския народ, нали? Да, права си, но не и всички депутати в парламента го искат. Или по-скоро бих казал, че им е безразлично.

amk933
12-01-2009, 20:03
Това всички го искат.. не само Атака..

Под "всички" да разбираме българския народ, нали? Да, права си, но не и всички депутати в парламента го искат. Или по-скоро бих казал, че им е безразлично.

Честно да ти кажа, вече почвам да се плаша. Доган от доста време седи в сянка и си кара тихо, тихо. Като го знам какъв е, обаче, според мен крои някой номер и нищо чудно да ги вдигне ония турчоля из Кърджали на бунт с/у държавата. Не ми харесва тази тишина. Тоя е мазна лисица. 100/100 не мисли нищо хубаво. Може да използва едно такова махане на новините като повод. :o :?

Иначе както казах, един референдум, за да се покаже, че контрабандата на турския примитивизъм няма място в българското общество. Според мен едно такова гласуване е по-добре отколкото закон на парламента, защото ще покаже, че има единство измежду българите. :)

Vesk0u
12-02-2009, 12:44
Това всички го искат.. не само Атака..

Под "всички" да разбираме българския народ, нали? Да, права си, но не и всички депутати в парламента го искат. Или по-скоро бих казал, че им е безразлично.

Честно да ти кажа, вече почвам да се плаша. Доган от доста време седи в сянка и си кара тихо, тихо. Като го знам какъв е, обаче, според мен крои някой номер и нищо чудно да ги вдигне ония турчоля из Кърджали на бунт с/у държавата. Не ми харесва тази тишина. Тоя е мазна лисица. 100/100 не мисли нищо хубаво. Може да използва едно такова махане на новините като повод. :o :?

Иначе както казах, един референдум, за да се покаже, че контрабандата на турския примитивизъм няма място в българското общество. Според мен едно такова гласуване е по-добре отколкото закон на парламента, защото ще покаже, че има единство измежду българите. :)

Това не трябва да спира парламента. Ако се надигнат с голи ръце срещу български народ, ние ще им отвърнем подобаващо! "Което не се постига с уважение, се постига с бой!"

Shelcha
12-12-2009, 13:58
новини, сериали :grin:
ехе...
каква ти атака, защо да се оставя такова нещо в ръцете на партия (:

whiteboy
12-16-2009, 05:06
АТАКА и ГЕРБ стартират референдум за новините на турски език!!!

АТАКА и ГЕРБ стартират референдум за свалянето на новините на турски език по Българската национална телевизия. Това стана ясно от съвместната пресконференция на премиера Бойко Борисов и на лидера на АТАКА Волен Сидеров вчера в парламента след половинчасови консултации с председателя на НС Цецка Цачева. Парламентарните групи на ГЕРБ и АТАКА разполагат с необходимите подписи, за да бъде задействано допитването до народа. Според конституцията за това е необходимо съгласието на 1/5 от депутатите, а ГЕРБ и АТАКА имат общо 137 депутати. Лидерът на СДС Мартин Димитров също изрази готовност да подкрепи идеята. След като парламентът приеме решението за референдум, президентът в едномесечен срок трябва да издаде указ и да насрочи дата.
"Новините на турски са деликатна тема. Това е една от важните точки в програмата на АТАКА", напомни лидерът на националистите. Той заяви, че въпросът се отнася само до държавните медии, тъй като българският език е официален и БНТ трябва да спазва конституцията. "Не отказваме правото на мюсюлманите да имат новини на своя език, но по частните или регионални медии", поясни Сидеров. По думите му целта на референдума е българите да кажат одобряват ли новините на турски по БНТ и едва тогава държавните институции да реагират. "Когато България отговори на този въпрос, ние ще можем да кажем - така иска българският народ, а не само АТАКА", изтъкна Волен Сидеров и припомни примери за подобно решение на спорни въпроси в Швейцария. "Някои спекулират, че АТАКА изневерява на принципите си. Виждате, че не сме се отказали да свалим новините на турски език от национален ефир. Вярваме, че след време в този парламент ще бъде признат и турският 5-вековен геноцид над българите, и геноцидът над арменците - въпроси от изключително значение за АТАКА. Това са морални жестове и те ще бъдат направени", категоричен беше Сидеров.
"Подкрепяме предложението на АТАКА за провеждане на референдум за новините на турски език", заяви премиерът Бойко Борисов. Той поясни, че тази инициатива не е срещу българските мюсюлмани. "Държавната телевизия не трябва да нарушава интересите на другите малцинства", категоричен беше министър-председателят. "Бихме нарушили нечии права, ако вземем решение без референдум. Така спираме възможността темата с новините на турски да бъде използвана за политически цели", обясни премиерът. "Не може да има засегнати от това решение, когато се спазва конституцията", отбеляза Сидеров. Той напомни, че парламентът ще спазва Конвенцията за защита на малцинствата, но трябва да се спазва и конституцията. "Обмисля се в референдума да бъдат поставени и други въпроси, които са от изключително значение за българите", допълни лидерът на АТАКА.

http://www.vestnikataka.com/?module=displaystory&story_id=71936&format=html

montana6
12-16-2009, 11:58
Тоя над мене да не е надъхан обаче... :D :D 8-)

ivanstef
12-16-2009, 19:14
А в турция защо не пуснат новини на български...

bulgarian1878
12-16-2009, 19:51
Хайде спрете да се надъхвате. Не е нужен референдум, а просто да променят законите за радио и телевизия и да ги спрът така. Само се гаврят с хората...

norge
12-16-2009, 19:53
Не го искат всички. Главни причини - страх от вота, разходи (3млн. лева+) и най-вече, че ако най-накрая дадат право на глас, после ще трябва да се гласува и за друго.
Иначе - ок, идеята ми харесва. Аз съм ПРОТИВ излъчването на тези новини. В Европа има някакъв документ, който насърчава тв- и радио предавания на малцинствени езици, но до сега не съм чула да има такова нещо в национален ефир.

TuAF
12-17-2009, 11:18
А в турция защо не пуснат новини на български...

В Турция има канал изцяло на кюрдски. И само за кюрди, понеже се предполага, че над 1 000 000 от кюрдите в Турция не знаят турски.
Канала е на държавата. :)