PDA

View Full Version : Сваляне на брекети - избор на задържащ апарат



Shtrah
11-27-2009, 00:11
Здравейте, предстои ми сваляне на брекетите скоро.

Проблемът е там, че ортодонтката ми препоръчва един вид зъбозадържащ апарат, а аз съм 100% сигурен, че няма да го нося. Моят избор е вакуумният ретенционен апарат. Прочетох, че е много ефективен и препоръчван за добро задържане на резултата след брекети.

flormanortho. com/images/retainers/vacuum_form_retainer.jpg

Ортодонтката ми има опит още от преди да съм се родил и аз й се доверявам напълно, но просто знам, че няма да нося препоръчания от нея Twin Block и то може би 2-3 години.

Нямам проблем със захапката, но тя го препоръчва, защото задържа добре едновременно нареждането на зъбите и... захапката, която при мен не бе променена.

Ако някой от вас е носил вакуумния апарат и има опит с него, моля да сподели дали задържа на място зъбите.

Също така, трябва ли да го нося до края на живота си?!? Където и да чета, ортодонтите препоръчват да се носи по няколко нощи в седмицата докато пукнеш, за да се запази "перфектния резултат". Аз съм носил апаратче и след 9 месеца го захвърлих (затова си нямам доверие) но зъбите ми след "захвърлянето" не се върнаха както бяха преди, та мисля, че не би трябвало да го нося цял живот?!?

BePoHuKa
11-27-2009, 03:19
Каква е тази ваша мания да имате перфектни зъби не мога да разбера... виждала съм хора с перфектни усмивки, които носят брекети! И какво? Носиш ги 2-3 години и после трябва да носиш минимум още толкова, ако не и до края на живота си още нещо, че да се запази резултата? Аз ако бях, нямаше да харча сумати излишни пари за нещо такова.. (в случай, че са ми леко криви, ако наистина не е добре положението е вече друга история)

Shtrah
11-27-2009, 10:33
При мен ситуацията беше поразително грозна - три от горните ми резци бяха разхвърчани в различни посоки, при това стърчащи, липсваха ми и два кучешки, които посредством операции разкриха, а след това и ги изтеглиха с брекетите.
Ако не бях предприел мерки, ретиниралите (заклещените кучешки зъби) щяха да образуват огромни кисти и трябваше да ме порят, та съвсем да ми ги извадят. И щях да си остана динозавър.

BePoHuKa
11-27-2009, 22:40
При мен ситуацията беше поразително грозна - три от горните ми резци бяха разхвърчани в различни посоки, при това стърчащи, липсваха ми и два кучешки, които посредством операции разкриха, а след това и ги изтеглиха с брекетите.
Ако не бях предприел мерки, ретиниралите (заклещените кучешки зъби) щяха да образуват огромни кисти и трябваше да ме порят, та съвсем да ми ги извадят. И щях да си остана динозавър.Е ок, тогава напълно те разбирам. :) Кофти е, че е трябвало да преминеш през всичко това :( Не знам, виж, аз ти препоръчвам да направиш каквото ти препоръчва ортодонтката ти, защото просто не си струва за една-две години още, да направиш всичките усилия и гадории през които вече си преминал напразни.. бъди сигурен, че това, което ще предприемеш ще запази резултата който си постигнал! :) Успех!

liim0nka
11-29-2009, 20:44
Живот и здраве..на мен също ми предстои скоро да ми махат брекетите..не можах да видя картинката която си показал/а..обаче може ли да ми обясниш..кога се носят..виждат ли се.. и ако може снимка..и при по-тежък случай обикновено какво се препоръчва

OneGirl
11-29-2009, 21:08
liim0nka ето снимката, която автора е пуснал :)
http://flormanortho.com/images/retainers/vacuum_form_retainer.jpg

afkforlife
12-01-2009, 14:35
Здравейте, предстои ми сваляне на брекетите скоро.

Проблемът е там, че ортодонтката ми препоръчва един вид зъбозадържащ апарат, а аз съм 100% сигурен, че няма да го нося. Моят избор е вакуумният ретенционен апарат. Прочетох, че е много ефективен и препоръчван за добро задържане на резултата след брекети.

flormanortho. com/images/retainers/vacuum_form_retainer.jpg

Ортодонтката ми има опит още от преди да съм се родил и аз й се доверявам напълно, но просто знам, че няма да нося препоръчания от нея Twin Block и то може би 2-3 години.

Нямам проблем със захапката, но тя го препоръчва, защото задържа добре едновременно нареждането на зъбите и... захапката, която при мен не бе променена.

Ако някой от вас е носил вакуумния апарат и има опит с него, моля да сподели дали задържа на място зъбите.

Също така, трябва ли да го нося до края на живота си?!? Където и да чета, ортодонтите препоръчват да се носи по няколко нощи в седмицата докато пукнеш, за да се запази "перфектния резултат". Аз съм носил апаратче и след 9 месеца го захвърлих (затова си нямам доверие) но зъбите ми след "захвърлянето" не се върнаха както бяха преди, та мисля, че не би трябвало да го нося цял живот?!?

Носиш ,докато ти каже ортодонта ,че повече не са ти нужни...Ако ги махнеш прекалено рано ,зъбите могат да се върнат по старите си места

sladki64etooo
12-04-2009, 17:56
аз нося брекети от две години и наистина брекетите помагат според мен.Много е гадно с тях но наистина има ефект.моите брекети също ще ги махнат скоро :D :D :D

liim0nka
12-04-2009, 20:29
A през целия ден ли се носят или само вечер..важно ми е това..

gabi_94
12-04-2009, 21:14
И аз скоро трябва да си махам мойте брекети...наййййй-после...баси 2 години апаратче, което не носех постоянно, 2 години брекети, сега още кой знае колко време ще нося такова апаратче за задържане на резултат, абе ужассс...Ама поне зъбите ми са много прави и хубави, а преди чак ме беше срам да се усмихвам, грозна картинка - имах вампирски кучешки зъби, първите ми два горни бяхя един върху друг, долните ми всеки на където си иска застанал, захапката ми ужасна... А аз сега нося едни ластичета ужасни свързваши горната и долната челюст и едни други на горните ми зъби, събиращи ми неколко зъба един към друг...не мога да ям нормално, зъбите ме болят адски, имам рани...ужасс, крепи ме мисълта, че скоро ги свалям. А тва твойто вакуумното апаратче колко време се носи, имам предвид на ден колко часа или на седмица?

Shtrah
12-05-2009, 01:09
^ Габи, минал съм през абсолютно всичко гореспоменато. I feel your pain :S

Обаче гарантирам, че месец-два след като ги махнеш тея ластици, няма и да си спомняш повече за гадорийките, обещавам :D

Относно вакуумното апаратче - не съм специалист, но би трябвало както всеки друг зъбозъдържащ апарат, в началото (разбирай 1 до 3-6 месеца) се носи 24/7, а с времето постепенно намаляват и часовете на носене (12 часа/ден, после 2-3 дни в седмицата само нощем) и така поне 1-2 годинки, за да се задържат максимално.

Аз лично няма да ги нося доживот, но смятам да ги имам до мен поне до 21-22 годишен, когато растежът ми ще е напълно завършил, защото ортодонтката ми така препоръча и аз й вярвам на 100%.

Само ми е гадно, защото тя е права, а аз не искам да нося препоръчания от нея апарат, а вакуумния... Просто защото в никакъв случай няма да изтърпя да си тъпча устата с 1кг пластмаса, и то да го правя всяка нощ до края на живота си.

Виж, вакуумното е друга работа, то хем задържа, хем има по-голям респект пред обикновените апарати.

Дано не ме увика като снеса плановете си :?

lori
12-05-2009, 18:47
И аз скоро трябва да си махам мойте брекети...наййййй-после...баси 2 години апаратче, което не носех постоянно, 2 години брекети, сега още кой знае колко време ще нося такова апаратче за задържане на резултат, абе ужассс...Ама поне зъбите ми са много прави и хубави, а преди чак ме беше срам да се усмихвам, грозна картинка - имах вампирски кучешки зъби, първите ми два горни бяхя един върху друг, долните ми всеки на където си иска застанал, захапката ми ужасна... А аз сега нося едни ластичета ужасни свързваши горната и долната челюст и едни други на горните ми зъби, събиращи ми неколко зъба един към друг...не мога да ям нормално, зъбите ме болят адски, имам рани...ужасс, крепи ме мисълта, че скоро ги свалям. А тва твойто вакуумното апаратче колко време се носи, имам предвид на ден колко часа или на седмица?

При мен е абсолюютно същата история :P . Скоро ще ми ги махат, но не мога да си представя още години наред да нося нещо в устата си :o Ехх, дано поне да си заслужава. Shtrah, ако наистина в началото се носят 24/7, имам чувството, че просто няма да го понеса :D

DevilsAdvocate
05-04-2011, 21:12
На мен ми махнаха брекетите миналата седмица и сега нося пак някакви скоби, ама само вечер. :( Иначе ортодонтката ми спомена за метални пластини, които стоят зад зъбите и ги държат да не се разместят отново.

alexy0
10-23-2011, 15:30
Аз нося брекети от 1 и 8 месеца. Бях преди 3 дни на проверка при моята ортодонтка. Тя ми каза, че ще ги махам следващата седмица. След, което ще нося тези където са зад зъбите :D (забравям им името) селиконовите т.с тези където са на снимката сложена от теб и ще ги нося около 7 год., защото те просто ти ги слагат не ходисх всеки месец при ортодонтката и все едно нямаш нищо. Те служат за задържане на ефекта. На 13год. съм. Започнах да нося скоби в 1 клас. Носих ги 5 год., след това слойих брекети. Скобите само подреждат зъбите и оправят като цяло захапката. Аз бях трагичен случай. Имах 2 вампирски зъба точно отпред :D направиха ми операция и ми ги махнаха. След това 5 год. скоби. Сега ми излиза един зъб отзад на непцето и ортодонтката ме изпрати пи един херург да ми го махнат, но той каза, че не поема такъв риск, защото съм малка и има вероятност, ако ми го извади да засегне някакъв мозачен нерв и чак на 17 год. ще ми го извадят. Искам да кажа, че до скоро носих ластици само през ноща. Те не знам точно каква работа вършеха, слагах ги на 3 и 4 зъб отгоре и отдолу. Сега остава 1 ден и ще ми ги махат. Много съм щастлива.. :-P