PDA

View Full Version : Съвет, немски или руски



joannalof
11-27-2009, 12:50
В девети клас трябва да избираме между втори език - немски или руски?
Кой от двата е по-лесен и би се научил горе-долу само за 4г. Кой е с по-голяма перспектива? И примерно ако си учил 8-9г. англйски би ли ти било в помощ за немския? :(

ecstazy
11-27-2009, 12:53
руски според мене.. мисля че граматиката му е по лесна, а и напоследък става по известен и все повече се говори ... мое мнение... твое решение :)

zoreto
11-27-2009, 13:04
аз мисля,че немския е по лесен,но все пак в крайна сметка ти избираш

mrtn
11-27-2009, 13:08
Немски :grin:

joannalof
11-27-2009, 13:30
Ако може като отговаряйте казвайте какъв език сте учили :-D

LovelyGirl
11-27-2009, 13:59
Аз уча немски.Не, че знам нещо де, тя г-жата нищо не ни преподава, а на контролни ни диктува отговорите.За малкото време, в което го учихме, когато бях 9ти клас, ми се стори интересен.Чувала съм, че в руския има много падежи и е по-труден.
Аз лично бих избрала немския.Мразя звученето на руския :?

aloveyou
11-27-2009, 14:00
Аз уча руски..Лесен е - почти като българския..За немския не мога да кажа нищо..

Infinity
11-27-2009, 14:01
Аз лично мисля , че немският има по-голяма перспектива, но крайното решение си е твое все пак !! :) Мисля също , че ако си избереш този език ще ти е по-лесен , защото каза ,че си учила 8-9 години английски език , а не трябва да забравяме че Великобритание е към германската езикова група. :) Това е в общи линии. :)
Само английски уча аз засега. 8-)

JaCkSpAr0y
11-27-2009, 14:09
Немски :grin:

cherrygloss
11-27-2009, 14:21
Немски.Сега уча англииски , но в 9ти клас ще уча немски и ми се струва че има по-голяма перспектива за учене в чужбина? :(

nefchi_bs
11-27-2009, 17:12
Хахаха които каза,че руския е спо-лесна граматика от немския явно си няма на представа и за двата езика...Немския естествено по-лесен е от руския и се говори на повече места :)

meche95
11-27-2009, 17:27
Хахаха които каза,че руския е спо-лесна граматика от немския явно си няма на представа и за двата езика...Немския естествено по-лесен е от руския и се говори на повече места :)
++ 8ми клас съм и съм с 1ви език руски и аз мислех,че ще е по-лесно но вече знам че не е :? :?

gree_girl
11-27-2009, 17:49
Твърдо руски! Учила съм и двата езика. Първото което е, при руския език думите са близки до българските и се учат по-лесно, а граматиката също е по-близка до българската. При немския трябва да учиш не само напълно различни думи, а и die das der - това се учи със всяко съществително име и показва рода на думата, като наблягам на това, че числата не съвпадат с тези в бг, а се учат наизуст и се бъркат много. Също така се учи и множественото число заедно с думата, защото те често са различни. Граматиката е трудна. И 2та езика имат падежи. Аз лично предпочитам руския.

ivcheto0o
11-27-2009, 18:03
аз у4а немск ве4е 3 години,не е много лесен,но мисля 4е е по-разпространен...

PurpleDream
11-27-2009, 18:04
руски

welwet
11-27-2009, 18:17
ами руският:
1.защото е близ до българския(немския до ае,но ае не го знаеш целия и докато учиш ае и немски може да ги бъркаш някой неща)
2.започва и той да се разпространява
3.по-звучен е (за мене немският е най-грозният език)

SorrowEyes
11-27-2009, 18:43
НЕМСКИ !
Преди няколко години бях изправена пред същата дилема искаше ми се немски,но в карйна сметка друг човек реши заради мен, влязох в руска паралелка.
Руския изобщо не ми харесва (въпрос на вътешна нагласа), но много ми се учи немски, ужасно много. За съжаление нямам нито средства нито време.
Моята препотъка е за немски, но най-важното е какво е твоето вътрешно усещане за нещата и каква е първосигналната ти реакция, когато помислиш за конкретния език.

turboPantofka
11-27-2009, 18:54
Учила съм и двата езика ...повярвай и двата са кофти но това е според мен може на теб да ти хареса някой от тях.Това че повечето хора мислят че руският е лесен защото е по близък до бг ..жестоко се лъжете -граматиката му е ужасна има седем падежа,дразнещо (поне според мен) произношение..а за немския той пък има само 4 падежа ама това не трябва да ви успокоява...също има гадни части в граматиката иии грубото произношение иии въобще мн приятно

peeety
11-27-2009, 19:10
1 година съм учила немски, и 2 руски (продължавам с руския).
Немския попринцип ми по-харесва като език, по-хубаво ми звуучи и се говори в доста държави, ама руския си ми е на сърце, и не знам, може би ще предпочета руския. Успех с избора :-)

Unendlich
11-27-2009, 19:29
Deutsch

MadeOfWater
11-28-2009, 05:05
руски

Nikolaybg
11-28-2009, 09:09
Руският език има трудна граматика; днес в България не се търсят толкова много рускоезични. Иначе е красив език и може да се използва в реално общуване по морето:)

Немският е по-лек в граматически план, много се котира в Европа и предоставя възможност за обучение в Австрия и Германия, където таските са много по-ниски от англоезичните страни. Неприятното е, че немският има грубо звучене и може да не ти допадне естетически.

Аз имам предпочитание към немския:)

ElinoOor
11-28-2009, 09:50
НЕМСКИ

руския има по-сложна граматика и 6 падежа,бе Боже..
това,че някои думи са същите като българските не значи,че по-лесно ще го научиш

все пак след 8 години английски,немския е най-собрия възможен вариант
азбуката е почти същата,граматиката лесна,а и е много по-разпространен от руския

все пак в щатите имаш по-голям шанс да се оправиш на немски отколкото на руски.. поне така си мисля

elito0o0o0
11-28-2009, 10:21
Що за малоумен въпрос бе? :shock: :shock: :lol: :lol: Естествено ,че руски ... майко... :lol:

Zarity
11-28-2009, 13:34
Руския е по-лесен,немския е с по-голяма переспектива.Аз уча немски в езикова гимназия :)
Deutsch lernen,копелетаа :smt040

faststep
11-28-2009, 13:58
Мое мнение:Остави го мижавия руски, никъде няма да ти трябва, Deutch>Russisch. :)

matty7
11-28-2009, 14:45
и двата езика са хубави :) .
Ти щом си учила английски, значи немският определено ще ти е по-лесен. Освен това е адски подреден и логичен език, дори да не знаеш нещо, лесно би го измъдрил, защото просто неща са такива. За Европа е много добре да знаеш немски, то и навсякъде другъде де.. руският пък, все можеш да го скалъпиш някак си, колкото да се разбереш с рускоговорящ. А и освен това зависи какво искаш да следваш. В Германия са едни от най елитните и хубави университети на светааа :grin: . Аз лично ти препоръчвам немски :) .

BERCUT
11-28-2009, 17:04
Руският ми е роден и естествено ти го препоръвам, и падежите не са седем, а шест. Освевн това руският се говори общо от около 260 милиона, а немският от около 120 милиона, което прави руският по-разпространен. Освен това е хубаво да знаеш един западен и един източен език. Друга причина да избереш руският е, че в момента Русия навлиза отново на българският пазр, както и България на руският, затова смятам че ще ти е нужен. Също така в университетите има толкова специалности с руски, колкото и с английски, даже са малко повече като добавим източните филологии които са с прием руски, та с руски хората са по-малко и приемът е по-лесен и вероятноста да те приемат е с около 60-70% по-голяма.

HeLi0s
11-28-2009, 21:47
Руски 100% :-D

BePoHuKa
11-29-2009, 00:28
Ако може като отговаряйте казвайте какъв език сте учили :-DАз имах същата опция и избрах руски. Много хубав език! Не знам дали английския ще ти помогне за немски, но българския ще ти помогне за руския ;) Да не говорим, че руския е много по-приятен (поне аз така мисля), но дали е по-лесен не мога да ти кажа, защото не съм учила немски. А на руски падежите не са никак трудни ;) Като цяло, препоръчвам ти руски! По-разпостранен е и звучи толкова красиво, докато немския за мен е най-грозният език. Аз не съжалявам грам за моето решение ;)

П.С. Моя клас беше разделен на две групи. Аз бях от грубата с 2-ри език руски, а тези от немската група са ми казвали, че предпочитат и те руския вече ;)

TrickyAngel
11-30-2009, 09:22
Учила съм и двата езика.. Е.. сега за първа година уча руски.. 5 години съм учила немски, а сега съм в паралелка с английски и руски. Тука казват, че руския бил близък до българския, еми то и немския е близък до английския. На мен лично ми беше трудно да уча и английски и немски. Може да почнеш да се бъркаш м/у двата езика. Не ти казвам да учиш руски с това, но може би ще е по-добре? Примерно аз съм учила 5 години немски, знаех го отлично, даже имах един приятел германец, но когато започнах да уча и английски почнах да ги бъркам. Сега владея английски добре, все още има какво да науча, но вече не мога да говоря на немски. Е, не, че не мога, но не мога да образувам изречения правилно. Граматиката ми куца. Иначе ако някой почне да ми шпреха ще го разбера безпроблемно :D А колкото до руския, ако мислиш, че ще е ти е по-лесен, защото е близък с българския..

Според мен трябва сама да си решиш. Не се влиай от мнения "руския е много по-лесен" или че руския има по-сложна граматика. И двата езика имат сложни граматики, важното е ти дали искаш да ги учиш, защото ако нямаш желание нищо няма да постигнеш ;)

danibebi
12-01-2009, 14:07
Руския и по-лесен..а и много ме кефи..ако имам възможност да уча руски не бих я пропуснала :)

bubl
12-01-2009, 15:04
mi do sq sum u4ila angliiski .. sq za purva godina mi e nemskiq .. na tvoe mqsto bih izbrala nego .. v na4aloto burkah nqkoi raboti no svikvam ve4e .. da na nemskiq ee trudna gramatikata .. ama i na ruskiq ne e lesna ... u4ih 1 godina ruski ... ne me kefi .. az sum si za NEMSKI .. ti re6ava6 ;)

jijony
12-01-2009, 18:57
:D еми аз от 1 клас уча руски...на мен вече ми е много лесен..... поне е по близо до българския и по-лесно ще го научиш за 4 години според мен.......от 3 години уча и немски.....не мога да кажаа , че съм много добра ама разбирам някои неща :grin:

Vengeance
12-01-2009, 19:29
Немски :grin:

nerealnasmart
12-01-2009, 19:49
От пети клас уча немки като СИП веднъж седмично и ,ако досега си учила английски има голяма вероятност да бъркаш немски и английски. ДА немския има перспектива 8-) ,но аз съжалявам че го уча не ми харесава иначе руски :D ти си избираш :P

DesireToFire
12-02-2009, 07:19
Уча руски от 2 месеца. Нз защо го писах. Мразя го! Как така ще ме питат какво ще искам да уча след година и половина?! Пфф ... Много искам немски. Ако става въпрос предпочитам френски или испански, като най-много си обичам английйския, но междуъ руски и немски бих избрала немски. Даже се колебая дали да не уча и по немски и да карам приравнителен да се преместя в другата група от догодина. Но не знам при теб как е. Аз просто не го харесвам този език, нито държавата кой знае колко. Кефя се само на концертите им в началото на деветдесетте. А и то е по-скоро завист .... Нз ти си прецени, ако не можеш да решиш, прецени по даскалите, които ще бъдат или по съучениците.

flowerlina
12-02-2009, 20:23
Немски

BePoHuKa
12-02-2009, 23:49
Еее да, аз сега уча испански и между руски и испански, определно испанския ми лежи повече на сърце, а и е много близък до английския :P

AFT
12-03-2009, 06:19
Аз съм за френския. ;д

Ама като няма френски, избирам немски. Не съм учила руски, така че не знам доколко по-труден или по-лесен е от немския, но знам със сигурност, че немският е много по-разпространен от руския => би ти било от по-голяма полза да знаеш немски, отколкото руски.

BERCUT
12-03-2009, 08:23
руският се говори общо от около 260 милиона, а немският от около 120 милиона къде видя че немския е по-разпространен?

faststep
12-03-2009, 15:03
къде видя че немския е по-разпространен?
Безумно глупав аргумент. :) Германия е много по-уредена страна от Русия и има по-висок стандарт на живот, това с броя на говорещите няма нищо общо.

xoxi
12-03-2009, 15:22
Твърдо съм ЗА немски. Уча го в езикова гимназия, първа година.
Няма абсолютно нищо трудно в езика, стига да си седнеш на задника и да прочетеш теорията, която е писана в клас. Падежите и времената си имат своите особености, но не е нещо, което би те затруднило, ако отделиш час-два за учене.
За руският нищо не мога да кажа. Не съм го учила, нямам и желание.

BePoHuKa
12-03-2009, 21:57
Твърдо съм ЗА немски. Уча го в езикова гимназия, първа година.
Няма абсолютно нищо трудно в езика, стига да си седнеш на задника и да прочетеш теорията, която е писана в клас. Падежите и времената си имат своите особености, но не е нещо, което би те затруднило, ако отделиш час-два за учене.
За руският нищо не мога да кажа. Не съм го учила, нямам и желание.Руския е горе-долъ същото, само че по-хубаво! 8-) :-P

BERCUT
12-04-2009, 05:37
Още идн аргумент защо да избереш руски - приемът в университетите с руски е по-лесен, защото са по-малко хората които кандидатстват с него.

BloomF
12-04-2009, 12:53
Аз съм чувала, че немския сега е най търсения език. Тази година започнах да го уча като втори чужд език и много съжалявам, че не избрах френския... тоя немски е отврат! Доколкото виждам никой от класа не го харесва!! Руски не съм учила и не мога да кажа нищо за него....

xoxi
12-04-2009, 12:58
Твърдо съм ЗА немски. Уча го в езикова гимназия, първа година.
Няма абсолютно нищо трудно в езика, стига да си седнеш на задника и да прочетеш теорията, която е писана в клас. Падежите и времената си имат своите особености, но не е нещо, което би те затруднило, ако отделиш час-два за учене.
За руският нищо не мога да кажа. Не съм го учила, нямам и желание.Руския е горе-долъ същото, само че по-хубаво! 8-) :-P

Всеки с различно мнение : )
На мен руският пък не ми звучи добре. 8)

BladeDancer
12-04-2009, 14:05
Хахаха които каза,че руския е спо-лесна граматика от немския явно си няма на представа и за двата езика...Немския естествено по-лесен е от руския и се говори на повече места :)
++ 8ми клас съм и съм с 1ви език руски и аз мислех,че ще е по-лесно но вече знам че не е :? :?

Личи си че си осми клас по снимките и пъпчасалото лице не е нужно да се казва ...
Иначе
/choose only english
/end

XTREMEFREERIDE
12-04-2009, 14:57
Твърдо руски! Учила съм и двата езика. Първото което е, при руския език думите са близки до българските и се учат по-лесно, а граматиката също е по-близка до българската. При немския трябва да учиш не само напълно различни думи, а и die das der - това се учи със всяко съществително име и показва рода на думата, като наблягам на това, че числата не съвпадат с тези в бг, а се учат наизуст и се бъркат много. Също така се учи и множественото число заедно с думата, защото те често са различни. Граматиката е трудна. И 2та езика имат падежи. Аз лично предпочитам руския.

Взе ми думите от устата.
Прецаках се с немския.
Не се прецаквай и ти.

anonimchetou
12-04-2009, 16:13
руски

faststep
12-05-2009, 06:38
Какво като е трудна граматиката, ако имаш желание, всичко ще разбереш. :)

Galinskii
12-05-2009, 07:37
В девети клас трябва да избираме между втори език - немски или руски?
Кой от двата е по-лесен и би се научил горе-долу само за 4г. Кой е с по-голяма перспектива? И примерно ако си учил 8-9г. англйски би ли ти било в помощ за немския? :(

немски определено.. имат сходна азбука и сходни думи изговора на думите е по-различен, но с немски имаш перспектива. Всяко лято хиляти немци пристигат по българското черноморие.

п.с. минаха времената когато рускя беше задължителен в училище, братята руснаци да прощават но they sucks

petar4o0o94
12-05-2009, 08:38
Определено немски!Мисля че се използва много повече от руския ама това си е мое мнение :grin: ОБОЖАВАМ ТОЗИ ЕЗИК!!!! :grin: :grin: :grin:

CrAzYanDlaZy
12-05-2009, 10:46
мога да ви кажа че и немския и руския са трудни, защото и двата съм ги учила :) мисля, че немския ще ти бъде от по- голяма полза, но руския е все пак малко по- лесен ....

kalashnik
12-05-2009, 17:55
В девети клас трябва да избираме между втори език - немски или руски?
Кой от двата е по-лесен и би се научил горе-долу само за 4г. Кой е с по-голяма перспектива? И примерно ако си учил 8-9г. англйски би ли ти било в помощ за немския? :(

немски определено.. имат сходна азбука и сходни думи изговора на думите е по-различен, но с немски имаш перспектива. Всяко лято хиляти немци пристигат по българското черноморие.

п.с. минаха времената когато рускя беше задължителен в училище, братята руснаци да прощават но they sucks Като чели пък хиляди руснаци ене идват по черноморието ни. А с руският 89% от думите са същите, така че руският е по-сходен. Освен това BERCUT е прав че в момента много руски фирми навлизат на българския пазар, както и много български на руския пазар, така че търсенето на млади кадри с руски е голямо.

BooBless
12-05-2009, 18:32
ами и двата езика са трудни . Хубавото на немския е ,че се чете както се пише а на руския ,че е по -близо до българския .. Обаче в руския език имаш повече да зубриш.. доста падежии ... формии и разни такива .. :? аз лично искам да уча немски :smt011

smiLexaga1n
12-05-2009, 18:49
Не мога да дам точен отговор, тъй като немски не съм учила и съответно не го знам/разбирам, но като учила руски, въпреки че докато го учих, въобще не ми харесваше, бих го предпочела.. наистина звученето е сходно до българското, пък и е доста говорим език в световен мащаб (както и немския, но това е друг въпрос ;d). Падежите не са кой знае колко трудни, научиш ли ги веднъж, няма да имаш проблеми :) So учи руски. 8-)

п.с. - но избора е изцяло твой, избери езика, който на теб ти харесва и ти се учи, защото ако не го харесваш като звучене, а и по принцип.. няма да имаш стимул да го учиш, няма да ти е интересно и в край на сметка няма да го научиш :D Надявам се да направиш правилния избор. ;))

terii
12-06-2009, 11:08
аз съм учила немски :) не е трудно ако си учиш думите .. :) някои от приятелите ми учиха руски и казваха, че граматиката била много трудна .. Избери този език който мислиш, че ще ти е по лесен :D

Ivo_d2
04-23-2013, 12:22
Учил съм и двата езика и ви казвам изобщо не се захващайте с немския. Това е просто ужас.Руския е 100 пъти по- лесен.Няма смисъл да избирате немския.Освен ако не го знаете наполовина !!!

lubovvv
04-23-2013, 12:44
Не е лошо да знаеш руски, но аз ти препоръчвам да запишеш Немски език.
Руският съм го учила 2 години, на мен ми беше доста лесен и приятен и на звучене, и на писане. Сега за първа година уча немски език и в началото ми беше адски трудно, ама адски! Абсолютно нищо не захапвах. Постепенно, с повече учене и желание започнах да навлизам в материята му. Наистина в него се иска логика и доста зубрене, но според мен си заслужава, защото Германия е една от най-развитите държави във всяко едно отношение.

inhere
04-24-2013, 18:42
Аз вече втора година уча немски, а тази започнах и руския..... и съм 100% сигурна, че немския е по-лесен. Това, че неговата граматика била по-трудна от руския не е вярно..... с тези падежи на руски аз трудно се оправям. Лично мнение е, че немския е по-лесен, но трябва да решиш кой повече ти харесва и например ако искаш да учиш/живееш в една от двете държави да избереш съответния език...

gugenceto2
04-24-2013, 19:11
Твърдо немски!

nosferatu23
04-24-2013, 19:25
с по голяма перспектива руския , в българия е пълно с руснаци, има много инвеститори особено по черноморието
да не говорим че езика им е близък, и кирилицата ..доста по лесно е

иначе немския ме кефи звученето му,красив език но много дълги и трудни думи има

tireheb
04-24-2013, 20:27
немският е не по-труден от който и да е език, който хващаш за пръв път
като човек, учил доста немски, моа да ти кажа, обаче, да не го почваш. НЯМА да го използваш, освен ако планът ти за бъдещето не е да бачкаш робски труд по морето, и ЩЕ го забравиш точно за половин година след като завършиш (освен ако не почнеш да четеш книги на немски за кеф, което ти няма да направиш)

tHe_COolEst_GIrl
05-06-2013, 16:20
Според мен най-добре е немския, защото е с по-разпостранен, пък и Германия е една от финансовите лидери в Европа все пак, но решението е изцяло твое. ;)
Относно руския, както казаха съфорумниците по-горе може да изглежда на пръв поглед лесен, но има трудна граматика и няколко падежа. А и къде ти трябва руски, освен в Русия? :???:

sToyAncHo
05-07-2013, 08:07
Като човек, който е учил и двата езика, мога да ти кажа, че руския е много по-лесен, по-лесно се говори, защото е близък до българския. Единственото трудно нещо са падежите, който обаче се научават адски лесно. Немския е много, много труден и точно защото си учила английски и като ги смесиш двата езика и не излиза нищо, щото пък както руския е излязъл от старобългарски, така и английския е излязъл от немския. Ще почнеш много да се бъркаш. НЕ ПРАВИ ГРЕШКАТА ДА СЕ ЗАПИШЕШ С НЕМСКИ!

sToyAncHo
05-07-2013, 08:14
Според мен най-добре е немския, защото е с по-разпостранен, пък и Германия е една от финансовите лидери в Европа все пак, но решението е изцяло твое. ;)
Относно руския, както казаха съфорумниците по-горе може да изглежда на пръв поглед лесен, но има трудна граматика и няколко падежа. А и къде ти трябва руски, освен в Русия? :???:

Тя има много време да мисли за Германия, ако изобщо има някакви мижави планове за там, докато тоя руски й е голям плюс тук, защото ако замине за студент към морето може и да работи някъде. Знаеш ли колко руски туристи идват в България лятото, а и през останалото време.. И докато в немския, докато говориш трябва да мислиш за 6 падежа, които даже не е от голямо значение дали ги спазваш, защото даже и руснаците не ги спазват, в немския трябва да мислиш как да се изкажеш, кое е на 1во, 2ро място и т.н.