PDA

View Full Version : Въпрос за TOEFL



53downfall
11-28-2009, 17:57
Някой от по дъртите тук да е карал този тест?
Знаете ли колко струва и какво реално представлява?

UnaBletoLoVeU
11-28-2009, 18:52
Аз :) Даже вчера си получих резултата.
Струва 180 долара.
Има 4 компонента: четене, слушане, говорене и писане.

Четенето включва 3 текста на академични теми, като за всеки имаш 20 минути и 14 въпроса. Разделено е на две части. Първа част-1 текст за 20 мин и втората част е два текста за 40 минути. Може да ти се падне допълнително четене, което ще рече още два текста за 40 минути, но няма да знаеш кои 3 се оценяват и кои 3 са пробни.
Слушането пак е в две части, които съдържат по един диалог и две лекции. Ако нямаш допълнително четене, ще имаш още една част слушане, което е диалог и още 2 лекции. Времето за отговаряне на въпросите е около 20 минути за всяка част, но не съм много сигурна.
Говоренето е разделено на три части. Първата включва две теми за теб. Имаш 15 секунди за подготовка и 45 за да говориш. Моята първа тема беше "Хубав период от живота ти", а втората е да сравниш нещо "Жива музика ли предпочиташ, или на запис?" Следващата част е текст, слушане и после говориш как информацията от едното допълва другото. Имаш 30 сек за подготовка (май) и 60 секунди да говориш. Първото е на обща тема, която със сигурност засяга университета - бележка от някой учител, от библиотеката, нщ такова и после слушаш как двама ученици го обсъждат. Последната част има само слушане, за което говориш. Първото е на обща университетска тема и тук единствено ти е разрешено да си кажеш личното мнение, а именно какво съветваш ти ученика. Някой има някакъв проблем (моето, например беше, за ученичка, която си заключва колата с ключовете и учебниците вътре. Трябва да учи и има два вариянта-да плати да й отворят или да пише на техните да й пратят ключовете) Последното е лекция, за която после говориш. 20 минути е целият сектор.
Писането пак е в две части. 20 минутната е четеш текст, после слушаш и пишеш за него-от 150 до 225 думи е препоръчително. Свободното е есе с минимум от 300 думи за 30 минути.
Общо изпита е около 4 часа.

В замунда има упражнения. Напиши IBT TOEFL LONGMAN и трябва да ти излезе точно във формата на изпита. Много е полезно.

Цялата информация е за internet-based test. Другото е на хартия, а регистрацията за него се прави половин година по-рано, доколкото съм запозната. Там няма говорене.

53downfall
11-28-2009, 19:36
Мерси много.
180 $ малеее :shock: тия са ненормални.

realantisocial
11-28-2009, 21:00
Много, ама т'ва ти е вратата към чуждестранните университети.

DebelaManekenka
11-28-2009, 21:06
и аз ще го взимам тая година

да кажа :-D

ifilin4ica
11-28-2009, 21:09
А кой сертификат е по-добре да вземеш - Toefel, SAT или Cambridge ако нямаш възможност и трите?

DebelaManekenka
11-28-2009, 21:12
зависи за какво ти е/къде искаш да следваш

53downfall
11-28-2009, 21:13
Зависи кой университет,какво ти иска.

ifilin4ica
11-28-2009, 21:16
A горе-долу какво знание на езика се изисква, за да покриеш норматива и да вземеш сертификат. Имам предвид задължително ли е да имаш Advanced, за да се явиш?

realantisocial
11-28-2009, 21:19
b2

DebelaManekenka
11-28-2009, 21:19
beginner ако имаш друго не ти трябва :-)

ifilin4ica
11-28-2009, 21:20
b2
Т.е. в една нормална езикова гимназия това ще рече 10-ти (завършен) клас, нали?

Pwnmaster
11-28-2009, 21:22
Пишеш в раздел Училище и приятели за тестовете и очакваш отговор от amk93 :)

ifilin4ica
11-28-2009, 21:22
В смисъл...тогава е нормално вече да съм го покрила, нали?

realantisocial
11-28-2009, 21:22
12-ти.
Вече не знам то има хиляда системи на означаване.
За да си вземеш всички тия подобни изпити, които са за сертификати ти трябват познания на добро комуникативно ниво, ако това ти дава достатъчно информация т.е. интермидиът.

ifilin4ica
11-28-2009, 21:28
В края на 8-ми клас изпитът се води за ниво пре-интърмидиът, т.е. B1 или A2, не съм много сигурна. До края на 10-клас трябва да съм покрила B2 по тая логика. А иначе в края на 12-ти клас трябва да имам C1 и да съм започнала C2.

realantisocial
11-28-2009, 21:31
Не вярвам. Образователната програма в държавните училища по западни езици е скована поради много причини само една от тях е кратките часове. За това има планове които се изпълват в най-добрия случай до крачка назад. Не вярвам до 12 клас да си по високо от c1 освен ако не си в езикова гимназия или да учиш профилирано.
За да вземеш успешно тойфели, тофи-фита, сат, нет-сат, ком-сат и всякакви подобни телевизионни провайдъри :D ти трябват минимални познания на ниво б2. do you feel me ?

ifilin4ica
11-28-2009, 21:38
Това е, че уча в езикова гимназия с първи език английски, но е супер заебана работа. Не уча нищо на езика, няма преподаватели от Англия или Америка, с които трябва да карам така наречените технологии или часове за развитие на комуникативното ми ниво.
Миналата година беше дошла една американка от корпуса на мира и то само, за да ни каже колко компании притежава мъжа й, с колко 'звезди' се е срещала лично и как нашият макдоналдс не струва 8-)

realantisocial
11-28-2009, 21:42
Те по принцип за по квалитетните сертификати, които са по-признати, да кажем в Европа и по света си има специални курсове, които верно струват пари, но те подготвят точно за самия изпит. Говоря за по квалитетните изпити за сертификати.
Според мен обаче няма смисъл на сляпо да играеш в тия изпити. Изчакай да видиш кви са изискванията на университета, в който искаш да отидеш и тогава го дръж, защото реално една оценка в средата на скалата не те урежда особено много, за това поизчакай, само можеш да спечелиш от това.

ifilin4ica
11-28-2009, 21:50
Аз все още съм далеч от мислене за университет макар и да имам горе-долу ясна представа какво искам да уча по-нататък. Пък и за него(това, което искам да уча) няма да ми трябва сертификат за езика(ако ще го уча в България), а добро владеене на математика. Но въпреки това съм доста амбицирана да покрия поне Toefel.

realantisocial
11-28-2009, 21:51
Някои университети ти предлагат полагане на изпити по западни езици на много сериозно европейско равнище, като това ти влиза в таксата, така че изчакай.

ifilin4ica
11-28-2009, 21:53
Имам да чакам поне още 3 години, така че за никъде не съм се разбързала 8-)