PDA

View Full Version : Има ли истина в тази теория



w0sh
12-01-2009, 13:28
Юношеска възраст /12 - 19 години/.

Този възрастов период има най-важно значение в разбирането на Ериксон за човешкото развитие, като интересът му очевидно е пряко свързан със собствената бурно и драматично прекарана юношеска възраст.

Социалното качество, което трябва да се изгради през този период, за да продължи нормалното развитие на психиката, е централното /главното, най-важното/ качество на човешката психика, а именно чувството за "идентичност", или "его-идентичността".

Ако тази пета поред криза не бъде преодоляна от младия човек и не се изгради "его-идентичност", най-вероятното качество на психиката, което се появява към края на юношеската възраст, е "смесване на социалните роли".

През този период юношата се сблъсква с много нови социални
изисквания и роли, като развитието на психиката се изразява в тяхното усвояване.

Младият човек трябва да събере /"интегрира"/ в един образ всички знания за себе си /като син/дъщеря, ученик, спортист, музикант и т.н./, и този събирателен образ представлява неговата "идентичност". Т.е. "идентичността" съдържа в себе си изминалото развитие на личността, а също и предстоящото /бъдещо/ развитие, което логично произтича от вече осъщественото развитие.

Чувството за идентичност /т.е. същността на психиката/ приема
формата на отговори на въпросите "Кой съм аз?", "Какво се променя в
мене?", "Какъв ще стана по-нататък?".

Ако пред процеса на "интегриране" на многото образи за себе си в един цялостен образ на собствената "идентичност" има някакви
препятствия /или конфликти между отделни психични структури/, тогава това множество от образи не може да се обедини в една "идентичност", и се появява "смесване на ролите" /смесване на образите, "криза на идентичността"/.

"Кризата на идентичността" се изразява в затруднения на младия
човек да си избере професия или да продължи образованието си, чувства на безполезност, неприспособеност, отчужденост.

Освен това, за да не настъпи "криза на идентичността", собствената "идентичност" /т.е. възприемането на себе си, образът за себе си/ трябва да съответства на образа, който другите хора имат за конкретния човек. По този начин индивидът запазва своята вътрешна цялост, тъждествености увереност в себе си.

И тъй като процесът на намиране на собствената "идентичност" е
продължителен /предполага изпробването на различни социални и
професионални роли докато човек най-после намери подходящата за него/, обществото предоставя определено време на младите хора за намиране на своята "идентичност". Това предоставяно от обществото време /"отсрочка"/ Ериксон нарича с думата "психосоциален мораториум", като в технологично развитите страни той има различни форми: например висшето образование, скитничеството, повишената възприемчивост към усвояването на различни религиозни и идеологически схеми, изпробването на алтернативни форми на брак и семейство, и др.

Най-главният компонент на собствената "идентичност" е
"верността" на своите обещания и привързаности.

По теорията на Ерик Ериксън, постфройдист.
Вие изградихте ли си "его-идентичност" вече?

EarthShaker
12-01-2009, 14:23
долу горе май 8-)

размислих: по-скоро не.

LoveRetroMusic
12-01-2009, 15:07
Не, то ми е и рано де. 8-)

MiamiInk
12-01-2009, 15:09
Ах, тази психология на развитието в детско-юношеска възраст. Да живее Иван Димитров олеее :smt038

Не знам дали съм изградил его-идентичност. Надявам се да съм хахахах

Liar
12-07-2009, 20:37
Темата е интересна,къде мога да прочета нещо съществено?В Гугъл намирам само общи приказки.

padnaloblak
12-08-2009, 07:27
хм.. мисля че аз съм си изградил 8-) всичко изброено в статията съм го направил

FockidyFockFock
12-08-2009, 09:32
^ 'псилютен дебил си...

padnaloblak
12-08-2009, 10:03
дебил е баба ти бе лайно миризливо! :-x

w0sh
12-08-2009, 10:21
Темата е интересна,къде мога да прочета нещо съществено?В Гугъл намирам само общи приказки.
тези неща ги няма в интернет.

Трябва да потърсиш христоматии по психология на личността, или някакви книги за психоанализа.

bloodyF
12-08-2009, 17:05
това го учихме по психология :-D


и не,не съм изградила никаква идентичност мисля 8-)

Liar
12-11-2009, 21:39
Темата е интересна,къде мога да прочета нещо съществено?В Гугъл намирам само общи приказки.
тези неща ги няма в интернет.

Трябва да потърсиш христоматии по психология на личността, или някакви книги за психоанализа.
А да ми препоръчаш нещо конкретно?

PsychologicalDisorder
12-11-2009, 21:44
дебил е баба ти бе лайно миризливо! :-x
аххахах
не дебил, ами не знам к'во...