PDA

View Full Version : Въпрос



bug1965
12-01-2009, 15:02
Някой ще ми обясни ли значението на изразите : "ябълка на раздора" ,"Троянски кон" ,"Ахилесова пета" .Не искам големи и далги обяснения само с по 2 3 изречения от къде произлиза и какво значи колкото да разбера за какво става вапрос.Мерси предварително. :)

Shadowsogirl
12-01-2009, 15:18
ябълка на раздора - нещо, което разделя хората, създава конфликти, произлиза от Библията - ябълката, заради, която Адам и Ева са изгонени от Райската градина
Троянски кон - хитро средство за измама, което привидно изглежда като дар, произлиза от гръцки, свързва се с Троянската война
Ахилесова пета - слабо и уязвимо място у човека, произлиза от гръцкия герой Ахил, чието единственото слабо място била петата му

Не съм сигурна, това помня аз от седми клас, ама мисля, че са така. Дано съм ти помогнала.

aloveyou
12-01-2009, 15:22
Ябълката на раздора..Ябълката на раздора като израз днес означава причина или обект на спорове,вражди и т.н.
Парис,синът на троянския цар Приам,трябвало да отсъди коя от трите богини е най-красивата - Хера,Атина или Афродита - и да й даде златната ябълка..Дал я на Афродита,която му обещала за съпруга най-красивата жена Елена,която предизвикала троянска война..

ахилесова пета - единствено слабо място (Ахил е син на богинята Тетида,която за да го направи безсмъртен го потапяла в река,но единственото незащитено място останало петата му,където тя го държала..ии после го убили като го простреляли в петата...бла бла Cool )

троянски кон - символ на хитрост,дебнеща опасност.

Дано ти свърши работа