PDA

View Full Version : Правопис, какво е това и можем ли да се научим на него



ToniStoraro
12-04-2009, 15:28
Първо, пускам темата тук, тъй като това е раздел, който събира всичко, което е валидно за хората на тази възраст. Фактът, че огромна част просто не могат да пишат правилно, важи с пълна сила. Значи темата е за тук.
Разяснявам за какво служи тази тема и се надявам да бъде посещавана с цел подобряване качеството на написаното ако не смислово, то поне граматически. Слагайте тук примери за думи и изрази, които сте забелязали, че се пишат неправилно, и коментирайте. Също така и за пунктуацията. Давайте примери от всичките раздели, в които сте намерили такива грешки.

на момичето с кооето излиза - тук очевидно е пропусната запетайка преди с. Трябва да стане на момичето, с което излиза
Когато ги видя заедно понеже няма какво да направя и се изнасям от мястото където съм. - 3 пропуснати запетайки.
има чувства към мене - не мене, а мен
или във същото положение - тъй като същото не започва с ф или в, то значи не е във, а в
различно отношение към мен не знам това ме обърква - 2 запетайки, не знам е оградено с тях.

и много други, мисля, че темата би била полезна.

Infinity
12-04-2009, 15:37
Виждала съм толкова много грешки в този форум, че няма вариант да помня всичките ! Последните , които ми направиха впечатление бяха :
убъркан :? Нямам никаква идея от какво се е подвел потребителя/потребителката, но ме изби на :lol: .
За пунктуация няма да говоря,защото наистина е под всякаква критика. :-o

TheSadGirl
12-04-2009, 15:38
Незнам - мисля, че това се греши най- често . .. НЕ ЗНАМ са 2 отделни думи :booooomb: :)


Някой/Някои и др. от тоз род - често не се прави разлика между единственото и множественото число :-o

ToniStoraro
12-04-2009, 15:55
много често се бърка при членуване - пълен и кратък член.
Запомнете, когато думата, за която имате съмнение дали се пише с пълен или кратък член, е подлог, се пише с пълен член.
Пример
Мъжът излезе на улицата - кой излезе на улицата - той излезе на улицата, значи мъжът.
Когато може да се замени с него, то значи се пише с кратък член.
Пример
На мъжа му подариха кола - на кого подариха кола - на него, значи мъжа.

Друго, което се бърка много, това е пунктуацията, свързана с думата че.
Запетайка се пише пред че, но невинаги (невинаги също е една дума).
Пример
Искам да ти кажа, че (има запетайка) той дойде.
но
Той дойде, въпреки че му бяха казали да не идва.
тук запетайката е пред въпреки.
Други подобни думи са
въпреки че
макар че
като че ли
и други.

cherinka
12-04-2009, 16:45
На мен впечатление ми прави:

пр.: Помогни си сам да ти помогна и аз.

Запетайката преди "да" = "за да".

Суууупер много ми прави впечатление като получавам смс-и, като си пиша с някой, във форума, абе навсякъде, където съществува писмена комуникация. Дори в клас когато преписвам тетрадката на някой. На един ред има по 3-4 грешки :lol:

Jus7DreamBoy
12-04-2009, 16:51
браво,браво само 3 грешки си допуснала в писането на темата :) :) :)

woshata
12-04-2009, 16:57
Не съм сигурна, че е точно по темата, но мен лично много ме дразни ето този стил на писане :
вчера излязох на
вън и пих много бира и май
се напих
ама ..

и тнт.. МНОГО МЕ ДРАЗНИ !!!!!!!! Бърка ми в нервите, като видя такова и ми идва да открия адреса на потребителя/ката и да им начупя шибаната клавиатура на шибани малки парчета. Ебахти !

ToniStoraro
12-04-2009, 17:00
да, така е. Навън също е една дума.

term0t0
12-04-2009, 17:13
На мен впечатление ми прави:

пр.: Помогни си сам да ти помогна и аз.

Запетайката преди "да" = "за да".

Суууупер много ми прави впечатление като получавам смс-и, като си пиша с някой, във форума, абе навсякъде, където съществува писмена комуникация. Дори в клас когато преписвам тетрадката на някой. На един ред има по 3-4 грешки :lol: Точно преди предлога 'да' няма запетайка.Още по-смешно е да говориш,че е еднакво с предлога 'за да' :razz:

w0sh
12-04-2009, 17:17
СъжЕлявам е най-мощната грешка.

съжаление (жал)

Bubbling
12-04-2009, 17:29
На мен впечатление ми прави:

пр.: Помогни си сам да ти помогна и аз.

Запетайката преди "да" = "за да".

Суууупер много ми прави впечатление като получавам смс-и, като си пиша с някой, във форума, абе навсякъде, където съществува писмена комуникация. Дори в клас когато преписвам тетрадката на някой. На един ред има по 3-4 грешки :lol: Точно преди предлога 'да' няма запетайка.Още по-смешно е да говориш,че е еднакво с предлога 'за да' :razz:
Черинка е права. :wink:

Nikneg
12-04-2009, 17:38
има чувства към мене - не мене, а мен

и двете са възможни :-o :)

ToniStoraro
12-04-2009, 17:39
и двете са възможни, не второто е по - правилно.

Nikneg
12-04-2009, 17:41
и двете са възможни, не второто е по - правилно.

по- добре звучи,а не,че е по-правилно

ToniStoraro
12-04-2009, 18:10
и двете са правилни, просто в случая мен е по - уместно, поне според мен.

woshata
12-04-2009, 18:19
мене не е ли остаряла форма ? :-o

Nikneg
12-04-2009, 18:27
мене не е ли остаряла форма ? :-o

Не

LadyDi
12-04-2009, 19:24
А мен много ме дразни, че много хора не знаят кога се пише двойно Н и двойно Т (нн/тт) ;)

TouchScreen
12-04-2009, 19:50
Мен пък ме дразни някой като каже "В предвид", "НА предвид", "НА В предвид".

Отделно онзи ден, когато ми писаха една фактура, касиерката на няколко места написа "ДобруЖа" и "АлександАр". Потрес!
А катаджия беше написал акт на един приятел с адрес в град БургаЗ. При това го беше написал тамън 3 пъти!

cherinka
12-04-2009, 20:54
Мен пък ме дразни някой като каже "В предвид", "НА предвид", "НА В предвид".

Отделно онзи ден, когато ми писаха една фактура, касиерката на няколко места написа "ДобруЖа" и "АлександАр". Потрес!
А катаджия беше написал акт на един приятел с адрес в град БургаЗ. При това го беше написал тамън 3 пъти!

напримерно :D :D :D :D

LadyDi
12-04-2009, 21:05
Мен пък ме дразни някой като каже "В предвид", "НА предвид", "НА В предвид".

Отделно онзи ден, когато ми писаха една фактура, касиерката на няколко места написа "ДобруЖа" и "АлександАр". Потрес!
А катаджия беше написал акт на един приятел с адрес в град БургаЗ. При това го беше написал тамън 3 пъти!

напримерно :D :D :D :D
Ей, това е ВЕЛИКА дума !

b0Nb0n
12-05-2009, 05:40
,кво Стааа господа очители....

имъм ли грешка,!

Jus7DreamBoy
12-05-2009, 08:58
,кво Стааа господа очители....

имъм ли грешка,! Да ти си лош ученик ..... утре идваш с майка си !!! :o

tItEufFf
12-06-2009, 09:35
Лошото е, че повечето не знаят правописа на елементарни думи, които изпозлваме всеки ден. Но на някои хора им се отдава повече от други. И все пак наистина прекалено много хора не знаят как да пишат.

Аз за себе си смятам, че пиша добре, без много грешки. Но пунктуацията .. Това винаги ми е било огромен проблем. Въпреки, че май вече по ги налучквам 8-) И другото, което така и не научих, това са тиретата. Синьозелено или синьо-зелено, примерно. :(

Другото, което ми направи впечатление във форума, че хората се заяждат и за грешки, които очевидно не са направени нарочно. Наскоро някой беше написал "спрот" вместо "спорт" и повечето коментари бяха от рода "Е, браво бе, не знаеш ли че се пише СПОРТ" , "Първо се научи да пишеш правилно и след това пиши във форума". Наистина е глупава да се правят забележки за такива грешки ..