PDA

View Full Version : Очите от кой се взимат, или е просто от който падне?



sa6opi4a
12-04-2009, 22:11
Чудно ми е ако бащата със сини очи и майката със зелени, от кой детето ще вземе очите? От кой родител има по-голяма вероятност да вземе очите или просто се играе на зарче там вътре.

SWASTIKA
12-04-2009, 22:15
Има вероятност да има и кафяви очи, също и черни...

Shia
12-04-2009, 23:23
Баща ми е с кафеви,майка ми е с кафеви,аз съм със синьо-зелени,както виждаш не зависи и от родителите.
Баба ми едната е със сини,другата със зелени.

bathory
12-04-2009, 23:40
Зависи.. сините очи са рецесивен белег, такива са и зелените. Не е задължително да вземе очите на родителите, а на някой друг в рода - примерно кафяви очи, тъй като те са доминантен белег. И вече на другите поколения рецесивните белези може да се проявят. :)

bulgarche
12-05-2009, 05:46
Рецесивни и доминантни алели? Върни се в 8-ми клас

EarthShaker
12-05-2009, 06:02
Рецесивни и доминантни алели? Върни се в 8-ми клас

10ти за нормалните и 11ти за езиковите ;)


Зависи.. сините очи са рецесивен белег, такива са и зелените. Не е задължително да вземе очите на родителите, а на някой друг в рода - примерно кафяви очи, тъй като те са доминантен белег. И вече на другите поколения рецесивните белези може да се проявят. :)

зелените очи не са рецесивен белег, а са резултат от подтискането на кафевия цвят и игра на светлината

BlueAvalanche
12-05-2009, 06:07
Очите са генетично заложени, от кой ги получаваш е въпрос на шанс общо взето, може бабата да е със сини очи, майката и таткото с кафяви и детето да е със сини.

AliceSw
12-05-2009, 08:26
Ако и двамата родители са със светли очи, и детето ще е със светли.
Ако единият е с тъмни, а другият със светли, се връща още 1 поколение...Родителите на този със светли очи със сигурност са със светли...Ако родителите на човека с тъмните очи са и двамата с тъмни, то детето ще е с тъмни...Ако са с тъмни и светли, то детето може да е и със светли и със тъмни.

miminia
12-05-2009, 08:52
оо много я мразях генетиката 8-)
а иначе т'ва е през поколения ... както и с това дали
ще има близнации ...
майка м ие с кафяви ,а баща ми със сини
значи може би .. моите деца биха наследили неговите очи
нещо такова беше

DimovB
12-05-2009, 09:14
може да наследи на баща си, може на майка си, може и да прояви изцяло нов белег. определящо за цвета беше кои са рецесивните и кои доминантните алели на различните наследствени гени. дори и при двама родители с кафеви очи съществува вероятност детето да е със сини очи.

LadyDi
12-05-2009, 09:39
Някой е бягал от биология в 10 клас.
Светлите очи по принцип са рецесивния ген. Ако и двамата родители са с тъмни очи, но носят този ген, тогава има голяма вероятност и детето да е със светли очи.

Там АА, Аа и аа не ги ли помните :)

bathory
12-05-2009, 15:04
Рецесивни и доминантни алели? Върни се в 8-ми клас

10ти за нормалните и 11ти за езиковите ;)


Зависи.. сините очи са рецесивен белег, такива са и зелените. Не е задължително да вземе очите на родителите, а на някой друг в рода - примерно кафяви очи, тъй като те са доминантен белег. И вече на другите поколения рецесивните белези може да се проявят. :)

зелените очи не са рецесивен белег, а са резултат от подтискането на кафевия цвят и игра на светлината

Добре де за зелените съм се объркала, така де явно ме е нямало в час. :d

deFakto
12-05-2009, 17:08
баща ми е бил със сини и почти всички са с цветни очи ,ама аз съм взел на майка ми кафевите :D :D
поне от лични наблюдения смятам че момчетата приличат на майките си в лицата ,а дъщерите на бащите си .. в кафетата срещу даскалото не преподават биология няма как да знам .. 8-)

gsh
12-05-2009, 17:13
при мен цялата фамилия е със сини очи, но съм нацелил майка ми, която е с по-тъмно сини 8-)

padnaloblak
12-05-2009, 18:59
уф някои от вас казана мн тъпи неща :D

първо, когато се учи в даскало за цвета на очите се взима предвид само кафяв и син цвят! зелените, сивите, пъстрите очи явно са в резултат на непълно потискане на някой от двата белега или интермедиерно кръстосване, което ще рече че се допълват взаимно и правят нов белег, но не мога да го твърдя със сигурност

обикновено ако двамата родители са с кафеви очи се разглейдат няколко случая понеже кафевия цвят е и при АА и при Аа

доминантен белег (т.е. за кафеви очи) се бележи с А
рецесивен белег (т.е. за сини) се бележи с а

1 вариант


майка със АА и баща с АА --- тук 100% от поколението е с кафеви

2 вариант

майка с Аа баща с АА

при кръстосването се получават : АА и Аа т.е. пак вс са с кафеви

същото се получава и при майка АА баща Аа

3 вариант

майка Аа и баща Аа

получават се АА Аа аа и аа , т.е. 50% вероятност детето да е със сини очи

ако и двамата са със сини е :

майка аа и баща аа при който вс деца са синеоки

ArTanDra
12-05-2009, 19:17
Няма как да се разбере.. ;) Освен с генетичен тест, който е доста скъп. И пак не е сигурен.

LadyDi
12-05-2009, 19:26
Няма как да се разбере.. ;) Освен с генетичен тест, който е доста скъп. И пак не е сигурен.
С генетичен тест се определя на кого очите си взел???

spenZo
12-05-2009, 19:39
Т'ва ми мирише на простотиите по био... АаББ и тн... БЛЯ!

EarthShaker
12-05-2009, 20:13
Т'ва ми мирише на простотиите по био... АаББ и тн... БЛЯ!

ти ми миришеш на лайна пък..

spenZo
12-06-2009, 18:54
Т'ва ми мирише на простотиите по био... АаББ и тн... БЛЯ!

ти ми миришеш на лайна пък..

Има ли биолози? :lol:

kypo
12-06-2009, 18:56
а митьо очите от къде ги е взел? от некой куку магазин май 8-)