PDA

View Full Version : Кога се свага запетая и кога се пренася..



atractive
12-05-2009, 09:48
Кога се слага запетая и кога се пренася , защото при запетайките винаги се поставя преди "че" или преди "макар че" , "въпреки че" и т.н. ако знаете нещото повече и за запетаите и за пренасянето на думите.. обяснете 8)

DesireToFire
12-05-2009, 11:14
Не винаги запетая се слага преди "че".

mrtn
12-05-2009, 11:56
а кога се слага запетая пред "че" ?
винаги се слага. :)

TykaSePisheNick
12-05-2009, 11:58
Напротив.Когато "че" е с частица отпред се слага пред частицата, а не пред че.Например:

Той се огледа, макар че..

а не:

Той се огледа макар, че..

Infinity
12-05-2009, 12:10
Освен пред,че запетая се слага и пред:
защото
но
а
който,които,която...
За тези се сещам в момента , но понякога трябва да си прецениш от самото изречение. За пренасянето :
-не се пренася на гласна буква
-на срички делиш думата и я пренасяш

mrtn
12-05-2009, 12:21
Напротив.Когато "че" е с частица отпред се слага пред частицата, а не пред че.Например:

Той се огледа, макар че..

а не:

Той се огледа макар, че..
той това автора си го каза.. :)
освен това запетая се слага, когато:
- разделя две прости изречения в сложно.
- пред: за да, но, защото, като(само когато думата е в деятелен падеж не съм сигурен), обаче, ама, ала, другите потребителя преди мен ги каза, но сигурно има още. Не мога да се сетя.
- когато има дума, която завършва на "то" пред нея се слага запетая
- пред тея или-или, ала-ала, хем-хем.. и др. Но само, когато се повтарят в изречението два пъти се слага пред второто.
Пример: Хем ме боли, хем ме сърби. :)
е толкова от мене.. :)

Abigoria
12-05-2009, 14:08
http://gramatika.blog.bg/

aloveyou
12-05-2009, 14:21
Запетая се слага пред:
Който,когато,когото и т.н.,Но,А,Че,макар че и т.н..В момента не се сещам за други..

Да добавя,че *пред въпросителна дума не се слага запетая*


Пренасяне:
Едносрични думи не се пренасят. При пренасяне на част от думи на нов ред се отделят само цели срички. В някои случаи – при събиране на повече съгласни заедно, границата на сричката не е винаги на практика достатъчно ясна - затова се допуска в такива случаи известна свобода

atractive
12-05-2009, 14:58
Само да питам, запетая пише ли се на края на реда?

Пример:

"Питам ви дали запетая се пише на края на реда, <- Правилно/Грешно?!?
защото съм се обзаложил."

Или в началото на следващия?!?

Мисля , че не :) :( ако има още мнения ще ги послушам , благодаря предварително :-P

nestea95
12-05-2009, 15:03
attractive, на колко години си ?! Ако съдя по въпроса ти - давам ти най-много 11, ти си прави изводите дали си достатъчно образован за възрастта си, или не. И ако някой мисли, че в поста ми има грешка (например запетаята не си е на мястото), жестоко се лъже, защото запетаите са точно както и където трябва да са, а целта ми е да ви покажа как се пише. ТОЧКА ! :-D

mrtn
12-05-2009, 15:03
Само да питам, запетая пише ли се на края на реда?

Пример:

"Питам ви дали запетая се пише на края на реда, <- Правилно/Грешно?!?
защото съм се обзаложил."

Или в началото на следващия?!?
Вярно е. Имаш "защото" и я оставяш на предишния ред :)

teengirl15
12-05-2009, 16:31
Запетая се слага пред че, когато, защото, чиито и другите му форми, който и другите форми, но, ала ,ама, обаче, а, пък, без да.
Съще се поставя и пред повторно употребен съйз и: Тя обичаше и да играе, и да учи.
Пред вторият от съюците нито-нито, ни-ни и т.н. :Не знаеше нито да чете, нито да пише.
Пред съйзи от рода на само когато, само защото няма запетая: Рисуваше само когато имаше час по изобразително.


За това се сещам сега.
[/b]

CryToDie
01-09-2010, 08:28
Освен тези всички, запетая се слага винаги пред второто НИТО (пример: Той нито може да играе, нито иска да се научи) ,пред второто ДАЛИ, пред второто ИЛИ

Запетаята разделя подчиненото от главното изречение и стои пред подчертаните съюзи и съюзни думи

Когато пред съюзната дума има предлог, запетаята се пише пред предлога

Пред еднократно употребен съюз "ДА", пишем запетая, ако пред него стоят думите ТОЗИ, ТАЗИ, ТОВА, ТЕЗИ

Когато подчиненото допълнително изречение е пред главното, между тях пишем запетая (както казва нашият господин по БЕЛ "Царят не търпи по-нисши пред него")

Moonsy
05-09-2011, 09:19
" И ако някой мисли, че в поста ми има грешка (например запетаята не си е на мястото), жестоко се лъже, защото запетаите са точно както и където трябва да са, а целта ми е да ви покажа как се пише. ТОЧКА ! "



Пред второ "и" се пише запетаяяяяя! :D :-P