PDA

View Full Version : Гавра с българския език



kalashnik
12-06-2009, 05:40
"Пълният член е престъпление, издевателство върху българското общество, идиотизъм, който изкуствено го прави неграмотно. Няма полза от изучаването му"
Това обяви ректорът на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" проф. Иван Куцаров на кръгла маса, включвайки се в развихрилата се преди дни дискусия за езикова реформа у нас.
Да караш някого да учи правилото за употребата на пълен и кратък член, е все едно да го накараш да започне да носи топка или бутилка на главата си и да балансира, сравни той.
Ректорът подкрепи искането си с премахването на пълния член с факта, че именно това граматическо правило се бърка най-често.
Това е една измишльотина, наложена насила от агресиве, но великолепен български учен - Александър Балан, каза още той.

В някои случаи правописът влияе зле на правоговора. Пример било писането на"а", а произнасянето на "ъ" в края на думата при глаголи и при съществителни имена. И стана така, че вярвайки на очите си, децата започнаха да говорят "аз чета" или "аз излизам в града". Под влиянието на правописната норма много хора произнасят не "ъ" на края на думата, а широко отворено "а".
Единственото правилно решение е да се въведе само пълен член, смята проф. Иван Куцаров. Така щяло да се възстанови произнасянето на "ъ" в края на думата при членуваните форми. По този начин и поетите ще спрат да римуват "брада" с "влизам в града". Ако се въведе само пълен член, българският език ще се доближи до югозападните покрайнини, които са възприели писането само на пълен член.
Според ректора буквите "ю", "я" и "щ" също са излишни и само бъркали децата.


__________________________________________________ __________________________________________
Според мен това е най-голямата глупост сътворявана някога. Това не е развой на езика - това е деградация на езика.

Mooo6no
12-06-2009, 07:35
Ако приемат подобно правило, то много скоро ще вземат да предлагат: да се премахне разликата кой/кого, незнам и немога да е вярно, обръщенията да не се заграждат със запетайки, да се премахне правилото за бройната форма в съществителните от мъжки род и т.н. А пък хулите, които Вазов оборва в "Българският език" могат да станат основателни, ако се допусне това.

Дори и да не е съвсем нужен пълният член, то кой печели от това? Неграмотниците. 20 Години налагат 'неграмотността' в почти всяка една сфера на културния живот, остава и на българския книжовен език да скочат. Не вярвам да се приеме подобна реформа, поне на този етап, и слава Богу.

BERCUT
12-06-2009, 07:48
На такива хора директно трябва да им се показва изхода на университета.

Mooo6no
12-06-2009, 07:54
^ На кои? 8-)

BERCUT
12-06-2009, 08:32
^ На кои? 8-) Става въпрос за хора като проф. Иван Куцаров.

Diam0nD
12-06-2009, 08:38
лелелеле ама то това е супер елементарно :lol: толкоз 3 правила ли не могат да се запомнят :-D

Vesk0u
12-06-2009, 16:00
Подобно на деградиралите американци, ще започнем да си опростяваме езика все повече и повече, докато не дойде в момента в, което това "опростяване" всъщност усложнява доста други неща в езика.

Unendlich
12-06-2009, 16:24
Подобно на деградиралите американци, ще започнем да си опростяваме езика все повече и повече, докато не дойде в момента в, което това "опростяване" всъщност усложнява доста други неща в езика.


Точно ! ;-)

mitternacht
12-06-2009, 17:04
:razz: :razz: :razz: появи се и пич с Путин и руското знаме!!! Хахахахахахха
онзи с Обамата сигурно е изнервен до краен предел :)))
Егати мелодрамата :))
Нищо лично.
(хъм... види се, трябва да сложа свастика и чичо Ади)

По темата-правоговора не зависи дотолкова от правописа, а по-скоро от региона в който си.Тук и да си скъсат гъ*а няма да казваме отворено А в края на думата.Колкото до граматическото правило за пълен или кратък член- по-добре да го има.Наистина келешите са неграмотни, но защо пък да си унищожаваме така хубавия и богат език.

amk933
12-06-2009, 17:17
:razz: :razz: :razz: появи се и пич с Путин и руското знаме!!! Хахахахахахха
онзи с Обамата сигурно е изнервен до краен предел :)))
Егати мелодрамата :))
Нищо лично.
(хъм... види се, трябва да сложа свастика и чичо Ади)

По темата-правоговора не зависи дотолкова от правописа, а по-скоро от региона в който си.Тук и да си скъсат гъ*а няма да казваме отворено А в края на думата.Колкото до граматическото правило за пълен или кратък член- по-добре да го има.Наистина келешите са неграмотни, но защо пък да си унищожаваме така хубавия и богат език.

Аз не се дразня от мои копия в евтин вариант. 8-)

А ето отговора на въпроса ти: За да направим келешите грамотни. 8)

amk933
12-06-2009, 17:21
Подобно на деградиралите американци, ще започнем да си опростяваме езика все повече и повече, докато не дойде в момента в, което това "опростяване" всъщност усложнява доста други неща в езика.

Американският английски е много по-близък до Шекспировия такъв от колкото британския английски. Неуместно сравнение. Тъпа е масовата глупост, че NAmE е опростен BE. ;)

Иначе по-темата: Ами глупост ще е, ако го направят, но няма да стане, така че излишно хабене на коментари за нещо, което е повече от ясно, че няма да се случи.

То това трябва да мине през БАН, а онези "феодални старци" ( 8-) ) познайте колко са отворени към промяната.

BlackWings
12-06-2009, 17:58
Този нещо се е взел много насериозно , тропнал и решил българския език да променя.

Яяя ...

mitternacht
12-06-2009, 18:06
:razz: :razz: :razz: появи се и пич с Путин и руското знаме!!! Хахахахахахха
онзи с Обамата сигурно е изнервен до краен предел :)))
Егати мелодрамата :))
Нищо лично.
(хъм... види се, трябва да сложа свастика и чичо Ади)

По темата-правоговора не зависи дотолкова от правописа, а по-скоро от региона в който си.Тук и да си скъсат гъ*а няма да казваме отворено А в края на думата.Колкото до граматическото правило за пълен или кратък член- по-добре да го има.Наистина келешите са неграмотни, но защо пък да си унищожаваме така хубавия и богат език.

Аз не се дразня от мои копия в евтин вариант. 8-)

А ето отговора на въпроса ти: За да направим келешите грамотни. 8)

То ако така ставаше, дай да има само съществителни.Или пък глаголи.На кой са му притрябвали повече неща.
"Вода" "Ядене" "Секс" "Спане".Ей го на. Дори и съществителните може да се ограничат до 4.

Келешите ще станат грамотни със затягане на мерките в училищата и като цяло- качествено образование и култура.Давай им да гледат по цял ден чалга, дебилни (като цяло, със съвсем малко изключения) филми, олигофренски риалита, та се чуди що са тъпи галоши.

И още една вметка- изобщо не трябва да гледаме как са чуждите езици.Например английския.Бая 'ляП има да ядат, да ни стигнат. Все пак, наистина българския е много богат език, макар и да нямаме падежи.

amk933
12-06-2009, 18:11
^В английския и староанглийския има общо над 2 000 000 лексикални единици. Малко трудно ще го стигнем. В български и старобългарски не знам колко са. Иначе не бих казал, че е по-лесен, като имаме предвид, че ми е първи език, а българският - трети. :)

Unendlich
12-06-2009, 18:24
Полунощ, в българския ли няма падежи или аз разбрах погрешно ?! :shock:


По темата - Като сме тръгнали да махаме пълен и кратък член, давайте да махаме всичко, което им е трудно на тези, които не искат едно елементарно правило да запомнят. Та това са толкова лесни неща.. прищевки на някакви "професори", трябва да им покажат табелата 'изход' на такива. :x

mitternacht
12-06-2009, 20:42
Мм... английския си е далеч по-лесен от българския, дори не може да се сравнява.Всъщност вероятно е най-лесния език в света, не знам за теб как е било. Те нямат нито род, нито нищо.Някои народи нямат и членуване.

В българския има остатъчни форми от три падежа.Единия е звателен, другите два просто не се сещам в момента.Но не може да се каже че имаме падежи.
Пример:
Петър- Петре
Иван- Иване
и т.н.

Мм... Императив може би да беше другия- заповедна форма.
Пример:
Ям- Яж.
Сядам- Седни.
и т.н.

amk933
12-06-2009, 22:11
Да, обаче в английски има един така наречен Subjunctive mode, който е отврат. Освен това думите са много повече и има думи с по десетки значения, което не е характерно за българския. Абе има си много особености просто си го учил като ESL предполагам и за това може да не ги знаеш.

На мен английски ми е първи език, арменски втори и майчин и трети български. И български хич не ми е труден. Освен това имам много приятели чувденци, които го учат от любопитство и те казват същото. А в арменски е пълно мазало. Още не знам азбуката. Те са две тоест. 8-)

А иначе това няма да стане въобще, така че не се дразнете на някакъв изкуфял, който си търси работа. :)

mitternacht
12-07-2009, 10:11
Да, обаче в английски има един така наречен Subjunctive mode, който е отврат. Освен това думите са много повече и има думи с по десетки значения, което не е характерно за българския. Абе има си много особености просто си го учил като ESL предполагам и за това може да не ги знаеш.

На мен английски ми е първи език, арменски втори и майчин и трети български. И български хич не ми е труден. Освен това имам много приятели чувденци, които го учат от любопитство и те казват същото. А в арменски е пълно мазало. Още не знам азбуката. Те са две тоест. 8-)

А иначе това няма да стане въобще, така че не се дразнете на някакъв изкуфял, който си търси работа. :)

Не е толкова философско условното наклонение.Дори е много лесно.Май го бяхме изяли набързо в 9ти клас.Английския съм го учил 8 години, така че МНОГО неща знам.По-лесен език просто не може да съществува :) Не е като да има падежи, или дори различни форми на глаголите в сегашно време.
Върви обяснявай на англичанин каква е разликата между "нося" и "донеси". Или "една маса" и "един пуловер". Или пък "би ли ми донесъл". :) Да не говорим за фонетичните различия.Или пък времената ни. "Бил съм се бил напил и съм се бил сбил".

bulgarian1878
12-07-2009, 20:09
Английският не е най-лесният език на света, но със сигурност не го сравнявайте с Българският ни език. Българският е създаден един, променил се е с времето си, но винаги е бил сложен език /със сигурност далеч по-труден и сложен за научаване от английския/, защото ние самите сме можели да го направим и е за местното, интелигентно ниво. Поне така е било... Вече чак ми се крие под юргана като говорим за интелигенцията на нашия народ...

norge
12-16-2009, 20:00
Не е до елементарно или не. Работата е там, че говорим неправилно. Имаме някакви предписания от книжовния език, но те не се спазват. Като не се желае "опростяване" да се говори правилно.
Само че до няколко години да не се наложи да заменяме ч с 4, ш с 6 и т.н. Защото за днешните ученици, които учат уж така простите правила името да си напишат е трудно.