PDA

View Full Version : Лаптоп



moderatorkata
12-07-2009, 13:13
Здравейте! :)
Имам няколко въпроса и съм сигурна, че вие ще успеете да ми отговорите. Всъщност даже въпросите може да ви се сторят смешни, ама аз не съм много на ти с компютрите, така че за мен са си важни.
1. Ако е възможно да ми препоръчате някакъв лаптоп до 1000лв. (от каталозите на техномаркет, технополис, зора...) Нужен ми е предимно за интернет, музика и т.н., нищо по-специално, в смисъл няма да го натоварвам с някакви игри и др.
2. Възможно ли е да имам интернет без рутер или без да е свързна с кабел, при положение, че се намирам близо до друг компютър, който има интернет?
3. А рутера какво представлява всъщност? (търсих в интернет, обаче обясненията са написани много... не като за начинаещи :-D ) И има ли значение какъв рутер ще си взема?
4. Също така всеки лаптоп ли си има "вградени колонки"?
5. Аз съм си харесала един със следните характеристики:
Екран: 15.6'' (39.6 см) WXGA (1366x768) Truelife
CPU: Intel Core 2 Duo T5670 1.80Ghz/ 800MHz/ 2MB
RAM: 4GB (2x2GB) DDR II / 800 MHz
HDD: 500GB/ SATA/ 5400rpm
DVD RW/ DL/ LS
VC: Intel Integrated GMA 4500 MHD, VGA Out
Wi-fi 802.11 b/g, Bluetooth, 2MPx Camera, 5-in-1 Card Reader, 4xUSB, LAN, Express Card, 1394

Вашето мнение какво е за него?
6. Ако няма инсталирана операционна система към кого трябва да се обърна, сложна ли е цялата процедура, скъпо ли е? Изобщо всичко свързано с "вкарването" на ОС :)

За това се сещам засега. После може да добавя още нещо :-D
Благодаря Ви предварително! :)

doomkillerr
12-07-2009, 13:56
Първо здравей "moderatorkata" :)

Започвам да отговорям по реда на въпросите ти:

1. Щом не търсиш нищо "по-специално" всеки един съвременен лаптоп ще задоволи потребностите ти - да слушаш музика на него, да сърфираш в интернет, да гледаш филми и т.н. :)

2. Втория ти въпрос е малко объркан, но ще ти отговоря така... ако има покритие на безжична мрежа, като това най-често (почти винаги) става посредством "Wireless" рутер (независимо дали е твой личен или някой поставен на обществено място) ще можеш да ползваш интернет. Другия вариант е чрез добрия стар кабел... Има и варианти със сключването на договор към някои от GSM операторите които предлагат интернет посредством устройство използващо тяхната мрежа! - Няма как да стане примерно, ако поставиш лаптопа близо до компютър, които има интернет посредством кабел и ти да улавяш интернета - така от нищото... освен ако компютрите не са свързани в мрежа - дали, чрез кабел или посредством "Wireless" устройствата им... 8)

3. Като за начинаещ ще ти обясня какво представлавя и какво прави рутера - Той е физическо устройство позволяващо да се свържат множество компютри в мрежа посредством жичен или безжичен път (в зависимост от вида рутера), както и тези компютри да се свържат към интернет (глобалната мрежа) посредством WAN (wide area network) вход. Още по просто казано: "искаш да си купиш лаптоп и да имаш интернет в цялата къща без да теглиш след себе си 30-тина метра кабел - ами купи си рутер!" :D Рутера като устройство има собствен IP и MAC адрес, които се използват за свързването му към глобалната мрежа, а компютрите свързани към него могат да си споделят документи, файлове и друга подобна информация...

4. Ами почти всеки лаптоп си има вградени колонки, но аз съм виждал и лаптоп, който нямаше - явно беше изключение! Имай в предвид обаче, че вградените колонки на лаптопа са доста слабички и ако искаш силна и качествена музика, най-хубаво е да помислиш за едно буферче с колонки или някоя стерио уредба, която да си я ползваш като усилвател за по силна музика... От теб си зависи! :)

5. Конфигурациата на лаптопа, които си харесала и на мен ми харесва! Заслужава си, но зависи за какви пари говорим все пак - иначе ще ти върши страхотна работа.

6. Относно операционната система - Хубаво е да си вземеш лаптопа от магазина без инсталирана операционна система, защото иначе ще ти излезе по-скъпо от обичайното! Във всеки компютърен сервиз ще могат да ти инсталирак, каквато пожелаеш операционна система, като цената може да варира "според - зависи" (30-40 лв.), а ако искаш да ти сложат и накякви програмки, ще излезе по скъпо. По принцип процедурата по инсталирането не е толкова сложна, ако си го правила поне веднъж! Ако ли не намираш някое приятелче, което има записана операционна система на диск и който да ти я инсталира за без пари... само с почерпка може да минеш... и така.

П.С. - За сега друго не се сещам да добавя... нека и други съфорумисти си кажат мнението! :)

Cybershot
12-07-2009, 14:26
Взимаш компютъра (аз бих си взел b/g/n) стандарти на wi-fi
Един wi-fi рутер марка Cisco/Linksys/TP-Link и у вас имаш интернет и в тоалетната...
За музиката, едни слушалки бих ти препоръчал да си вземеш(ако е само за теб)
Относно ОС, колегата ти каза най-тънкия вариант
Към конфигурацията, само една забележка имам - за функциите за които ще го използваш много ти е рам-та, мисля че 2ГБ ще са ти достатъчни 8)

moderatorkata
12-09-2009, 13:43
Благодаря за изчерпателните отговори!!! :)

Конфигурациата на лаптопа, които си харесала и на мен ми харесва! Заслужава си, но зависи за какви пари говорим все пак - иначе ще ти върши страхотна работа.
Точно 999лв. е :)

Също да ви попитам... какво е мнението ви като цяло за лаптопите на DELL? :)

doomkillerr
12-09-2009, 14:07
Благодаря за изчерпателните отговори!!! :)

Конфигурациата на лаптопа, които си харесала и на мен ми харесва! Заслужава си, но зависи за какви пари говорим все пак - иначе ще ти върши страхотна работа.
Точно 999лв. е :)

Също да ви попитам... какво е мнението ви като цяло за лаптопите на DELL? :)

Цената според мен е добра, като за тази конфигурация! :) Щом лаптопа ще е от марката "DELL" - няма да ти създава никакви проблеми, поне моите познати ползващи лаптопи на "Dell" (тъй като аз все още нямам собствен лаптоп - поне за сега, а и не ми трябва) до сега не са се оплаквали относно някакви проблеми и т.н. 8)

moderatorkata
12-09-2009, 14:13
Аахаам :)
Иии още едно въпросче :-D Дали ще е възможно да използвам кабела за интернет (от компютъра) за лаптопа т.е. да го сложа в лаптопа и да имам на него интернет? И ако е възможно има ли начин доставчика ми да разбере за това нещо? :-D

Cybershot
12-09-2009, 14:17
Аахаам :)
Иии още едно въпросче :-D Дали ще е възможно да използвам кабела за интернет (от компютъра) за лаптопа т.е. да го сложа в лаптопа и да имам на него интернет? И ако е възможно има ли начин доставчика ми да разбере за това нещо? :-D

може, може и на настолния и на лаптоп-а да имаш едновременно интернет

doomkillerr
12-09-2009, 14:21
Да - може, но трябва да се направят някои настроики на лаптопа за да имаш интернет. :)

moderatorkata
12-09-2009, 21:09
Ясно.
Други мнения? :)

amk933
12-09-2009, 21:17
Благодаря за изчерпателните отговори!!! :)

Конфигурациата на лаптопа, които си харесала и на мен ми харесва! Заслужава си, но зависи за какви пари говорим все пак - иначе ще ти върши страхотна работа.
Точно 999лв. е :)

Също да ви попитам... какво е мнението ви като цяло за лаптопите на DELL? :)

Цената според мен е добра, като за тази конфигурация! :) Щом лаптопа ще е от марката "DELL" - няма да ти създава никакви проблеми, поне моите познати ползващи лаптопи на "Dell" (тъй като аз все още нямам собствен лаптоп - поне за сега, а и не ми трябва) до сега не са се оплаквали относно някакви проблеми и т.н. 8)

Марката Делл, че е хубава хубава е, ама на единия от лаптопите на 6-ия месец от купуването му изгоря рам паметта. 8-) Да не ти казвам колко струваше, но като им го занесохме бързо бързо я смениха. Поне докато е в гаранция си вършат работата, после да му мисли собственика.

Купувай лаптопа и гледай колко му е гаранцията! Повече от добре е за тези пари... :) Това горното беше частен случай. 8-)

moderatorkata
12-11-2009, 13:59
Такааа. Вече е свършен факт 8-)
А колко време горе-долу отнема инсталиране на ОС, драйвери, глупости? 8-)
Как е добре да работя с него... в смисъл, да редувам батерия, ток... или да карам само на ток? 8-)
Иии с охладителя/подложката ми дадоха някво стикерче за залепяне (не знам къде 8-) ), то за какво е, да не е от тия, дето няква температура измерваха? :-D

amk933
12-11-2009, 14:39
^Ако си ги инсталира автоматично на първото включване - 20, 30 минути.

Ако ти ще ги качваш си нямам идея.

Стикерчето какво е? Какво пише? Пусни снимка, ако искаш. 8-)

moderatorkata
12-11-2009, 15:02
http://i47.tinypic.com/adi6wp.jpg

Това е. Ама не е обикновено листче, в смисъл, че е твърдо и не може да се прегъне на две примерно 8-)

doomkillerr
12-11-2009, 16:04
http://i47.tinypic.com/adi6wp.jpg

Това е. Ама не е обикновено листче, в смисъл, че е твърдо и не може да се прегъне на две примерно 8-)

Първо честито ново лаптопче... :)

Това стикерче на снимката си е най-обикновенно и можеш да си го лепнеш, където поискаш! Фирмата "Spire" произвеждат вентилатори и охлаждания, а в твоя случай охлаждащата подложка на лаптопа ти е такава. :)

Инсталацията на операционната система Windows отнема: за XP - около 30-тина минути, Windows Vista - не помня точно... :D, Windows 7 - около 20-25 минути! Относно драйверите ще е малко по-сложно (може би), а е хубаво да провериш на сайта на "Dell" за какви операционни системи се намират!!! - така ще е най-лесно! :) За другите "глупости", според - зависи какви искаш да инсталираш - може би около 2 часа... 8)

Хубаво е лаптопа да го ползваш, както на ток, така и на батерия!!! Обаче не прави "ГОЛАМАТА" грешка на някои собственици на лаптопи да им премахват батерията до като ги ползват на ток (а те през повечето време ги ползват така) и батерията само се зарежда, но не и разрежда.

Също така е препоръчително да си ползваш "охладителната подложка", която са ти дали, защото много от лаптопите се нагряват доста, пък и потребителите ми обичат да ги слагат на разни завивки, на корема, че да гледат някой филм и т.н., но така те не могат да се охлаждат!!! :?

Samoten89
12-14-2009, 19:41
Wi-Fi рутера е скъп! Една допълнителна мрежова карта към първия комп ако е персонален 10 лева е и споделяш интернет мрежата с втората локална. Един кроснат кабел за 5 лева примерно 5 метра и да ти стигне до лаптопа и готово! С кабел е, но е много по-евтино и сигурно. Wi-Fi може да е тромаво и да прекъсва, но вече зависи.

doomkillerr
12-14-2009, 21:07
Wi-Fi рутера е скъп! Една допълнителна мрежова карта към първия комп ако е персонален 10 лева е и споделяш интернет мрежата с втората локална. Един кроснат кабел за 5 лева примерно 5 метра и да ти стигне до лаптопа и готово! С кабел е, но е много по-евтино и сигурно. Wi-Fi може да е тромаво и да прекъсва, но вече зависи.

"Samoten89" - прав си само за едно, че това е по-евтиния вариант! Защо не споменаваш факта, че за да ползва интернет на лаптопа, момичето ще трябва да използва настолния си компютър, като вид сървър, който дели интернет връзката. Тоест ще трабва да е включен постоянно за да има интернет! Wi-Fi рутера е особенно полезен при ползването на интернет на лаптоп в домашни условия, защото няма да има ограничения къде ползваш лаптопа - дали в спалнята, банята, хола, детската, гардероба и т.н. - разбрахте намека предполагам. 8) Връзката нито ще прекъсва, нито ще се губи! За по сигурно...:? звучи още по "абсурдно" и смешно, тъй като рутера има вграден "firewall", което малко или много е по-сигурно от дирекно включен кабел в компа.

Защо да развиваш кабел 20-30 метра след себе си, като хората са го измислили как да бъде по-удобно! Рутер се намира и на цена от 60-тина лева, така че не вярвам да сбърка някого... 8)