PDA

View Full Version : Dissoisico gravis ATC



eatmysocs
12-08-2009, 15:28
Здравейте, на 30 Ноември претърпях инцидент и си навехнах много лошо крака. За минути крака отече...появи се оток, колкото малка ябълка, точно на кокълчето на външната страна на крака. Бях в Пирогов, снимаха ме, казаха че няма счупено...но е много, много зле навехнато. Вързаха ме, и казаха след 3 дни да отида за гипс. Отока поспадна, отидох,сложиха гипса на 3-ти. Сега, обаче малко ме притеснява, това че крака отича веднага щом го сваля на долу, щом стъпа на него, боли си ме, вечер и сутрин, особено. Преди да сложат гипса, забелязах че крака е посинял долу върху самото стъпало...но от горната страна. Това ме наведе на мисълта за скъсани връзки. Не знам...малко се притеснявам, защото един съсед, каза че трябвало операция, ако има скъсани връзки...че гипса е най-лошото нещо.
Ще се радвам на мнението на всеки, който мож да помогне...и благодарско на тези, които си направиха труда да го прочетат...

PS. Dissoisico gravis ATC това ми е диагнозата...или поне така го прочетох на картончето.

eatmysocs
12-09-2009, 06:52
:?

terawatt
12-09-2009, 07:22
Може да напишеш малко повече какво си направил точно... Щом е само навехнат, си се отървал с малкото. Отокът е нормален - защитна реакция на организма. Предвид големината на отока, съм сигурен, че имаш разтежения на страничните връзки. 3 дена е трябвало да слагаш лед и да го държиш на високо, като положението на стъпалото трябва да е на 90 градуса спрямо тибията. Аз лично съм против гипс освен ако няма счупване или цялостно скъсване. При частични или разтежения - си има специални ортопедични наглезенки.

Няма какво да се притесняваш от отичането. Това идва от самите отоци - те притискат кръвоносните съдове и лимфните канали и затрудняват нормалното кръвообращение и поток на лимфите. За това като го пускаш надолу крака и отича бързо. Дори да си премахнал отоците понякога пак ще се надува, но по-малко. Посиняването и то е нормално да се образува. Това се получава от разнасянето на застояла кръв.

Предвид че стъпваш ме съмнява да имаш цялостно скъсване, тъй като няма да можеш да стъпваш толкова рано. При частични, операции не се налагат. Ако държиш да се прегледаш, мога да ти дам координати, но ще трябва да свалиш гипса при тях. И пак ти казвам - аз вообще не бих позволил да ми слагат за подобно нещо.

eatmysocs
12-09-2009, 08:22
Терават, първо много благодаря за изчерпателния отговор. :) После...3 дни, след инцидента, държах лед, за да спадне колкото може отока. Маза го и с Репарил гел. За гипса, нямам идея дали е трябвало да слагат или не...не съм много наясно. Стъпвам само на петата..и при самото стъпване ме понаболва...и няма как. А всъщност самата вечер, стъпих на криво при слизане от тротоара, след което се сгромолясах като чувал с картофи, върху крака. За секунди отече...и от там...в Пирогов. Общо взето, не съм сигруен какво да правя...Болката се търпи....вече изминаха 9 дни от падането и 6 дни от слагането на гипса...

terawatt
12-09-2009, 09:17
А отока ти се е появил пред, зад кокалчето или под него? Предвид каквото си ми написал даже си бил за наглезенка, ама карай. Предполагам са ти казали 21 дена, че ще го носиш. Или се бъркам?

eatmysocs
12-09-2009, 09:21
По-скоро отока беше над кокалчето...и около него...доста обилно. А синината беше като тръгнеш от кутрето, наза към петата...като лента. А гипса се връзва към 18 дни, не знам защо...

terawatt
12-09-2009, 10:37
Еми поразтегнал си... Важното е на хрущяла да му няма нищо, че това бави възстановяването. Като махнеш гипса, направи 1-2 снимки... Като стане време за раздвижване, ти е от значение функционалността на ставата и връзките, не къде какви синини имаш.

След такива контузии се ходи на физиотерапии. Проблемът обаче е празниците и ти се накъсват процедурите, а е хубаво да започваш с 4-5 поредни. Мога да ти кажа как да си правиш криотерапия и упражнения за раздвижване, но щеше да е добре и през машинките да минеш. Ако искаш драсни преди да ти махнат да ти обясня какви терапии да ти запишат, че с тези направления имаш ограничени процедури. Някои неща можеш сам да си правиш, а на машинките да ходиш в поликлиниката или където те прати личния ти лекар. Примерно за скованост и намалена чувствителност е подходящо кръстосани токове, докато за възпаленията си те слагат на магнит или ултразвук.

eatmysocs
12-09-2009, 12:46
ОК. Ще пиша. Още един път благодарско за времето. Поздрави. :smt001

terawatt
12-09-2009, 13:06
За нищо... Бързо и успешно възстановяване на теб.