PDA

View Full Version : Трябва ми Есе на тема "Култура и природа"!



addadad
12-08-2009, 15:54
Трябва ми Есе на тема "Култура и природа"!
Ако знаете нещо по темата пишете плсс :)

Nikolaybg
12-09-2009, 09:09
Само човекът може да извършва определени типове дейност- да рисува, да пише, да изразява мислите си чрез думи, да вярва в божествени сили. Културата- това е сферата на специфични за човека дейности, свързани със създаване на определени предмети, в които е влоцен някакъв смисъл. Предметите, произвеждани от занаятчиите или във фабриките имат специална функция, но те не са ценностно натоварени- една чаша се създава по-скоро с битов цел, отколкото с културна (има и изключения). Така че културата е сферата, в която се развиват способностите и уменията, специфични за човека. Природата обаче е нещо съвсем различно- в случая природата е понятие, с което обозначаваме инстинктите у човека. Природното- това е нерационалното, нецеленасоченото, стихийното. Ние сме възпитани да вярваме, че човек трябва да може сам да преодолее инстинктите си, за да може да живее нормално в общество с другите. В този смисъл, между култура и природа има противоречие- не може този, който се води само от инстинктите си, да пише, да рисува, да твори. Не може подчиняният на животински страсти човек да бъде морален- той не приема морала, защото нормите съществиуват само за да ограничават инстинктите.
Според мен човекът съетава в себе си и култура, и природа; важно е обаче той да балансира между двете. Човекът трябва да умее да товри, да спазва нормите, да живее с други хора, но и трябва понякога да дава път на инстинктите си- за да се освободи от тях и да може да ги контролира по-лесно. Защото прекаленият контрол върху природата в нас води до страшни психически заболявания, а едва ли някой би предпочел да полудее, пред това да допусне един-единствен път животинското в него да се прояви.

addadad
12-09-2009, 17:12
мерси много :grin: :grin: :grin: