PDA

View Full Version : Helpp



manechkoto
12-08-2009, 16:30
Ще можете ли да ми помогнете за едни теми:
Променя ли се свободата?
Какво означава да си свободен?
много ви моля ;ss

TEARS
12-09-2009, 10:54
Всеки човек иска да е свободен, или поне да си мисли, че е такъв.
В тълковния речник пише, че свободата е:
"Отсъствие на ограничения възможност за човек или друго същество да проявявя волята си."

Свободата е едно от най-важните неща на този свят и е необходима на всеки човек, но замислял ли се е някой до колко е свободен ?!?! Всяко живо същество тълкува свободата по свой си начин. Ние, хората, си мислим, че сме свободни и то е така, но само на теория. Според мен никой не е свободен, в обществото всеки е ограничаван от някакви закони, било то морални, държавни или свои собствени измислени. Разликата между всички тези закони е, че колкото и да те ограничават и да отнемат от собствената ти свобода, никой, абсолютно никой не може да ти казва какво да правиш в твоето съзнание и в твоите мечти, там няма закони и всичко определяш ти, ти си кукловодът, ти си господарят.

Свободата може да има много други лица, може да бъде и финансова, но тя стои за мен много назад в моята класация, а първото място се дели от свободата на ума, духовната свобода и физическата. Ще ви дам един пример, когато нашите братя българи са били под пет вековно робство, те са били под робство само физически, но те не са се предали духом, те са се борели както с противника, така и със себе си. И когато е ударил часът да покажат, че освен, че са били свободни духом, са готови да се борят и за физическата си свобода, те го направили! Ето това е един малък пример за това, че духовната свобода е способна да те накара да се бориш и за физическата. Аз така виждам нещата, и с помощта на това есе разбрах и осмислих какво означава един човек да е истински свободен!