PDA

View Full Version : Есе



DollyBoo
12-09-2009, 12:14
Дамата с рентгеновите очи: Есе на тема :
Светът през рентгенов поглед ИЛИ Да гледаш и да не виждаш

Моля Ви !!! За утре е!

Tedi4ka
12-09-2009, 15:47
Стилът на Светослав Минков е различен от този на предшествениците му и съвременниците му. Това е един модерен начин на изразяване, ориентиран към творческото и фантастичното.
Разкривайки материалното и фалша в „Дамата с рентгеновите очи”, Минков показва на читателя как суетата, кукетността и желанието за красота и богатство могат да заслепят дадена личност. Дарена с възможността да вижда през човешка плът, Мими Тромпеева остава сляпа за духовните ценности на любимия си Жан.
Авторът започва разказа си, въвеждайки читателя в „чакалнията на прочутият институт за разхубавяване „Козметикум Амулет – Салон за дамска хирургия”. Още с прочитането на името на салона читателят разбира, че то е пълно себеотрицание. Минков усмива петте дами в института : „... седяха пет дами – елегантно облечени, грижливо гримирани, ама все пак толкова грозни, че човек би изпаднал в истинско затруднение, ако се нагърбеше с неблагоприятната задача да определи коя от тях заслужава да носи с най – голямо достойнство титалата „царица на грозотата”. С това автора ни показва техния външен вид. Той ни разказва за желанието на дамите да бъдат красиви и част от хайлайфното общество, но не и духовния им свят, като по този начин ни оставя сами да се досетим за него.
Минков разкривайки недостатъците на славната героиня „... за нещастие бе надарена от злата орисница с кривогледи очи, които бяха тежък кошмар в нейната иначе ефирна младост” показва, че откритието на Чезарио Галфоне „Ренгенол” е найстина п0следната й възможност да осъществи мечтата си, да има изящни очи и да се омъжи за богат мъж.
Разказът на автора се превръща в дневник на самата Мими Тромпеева. Той показва представите й за обществото. Чрез разсъжденията й се поставя проблема за свободата. Човек става жертва на модата, управляваща обществените отношения. Той се обезличава всекидневно и съвсем съзнателно.
Героинята започва да вижда през плътта на човека. На нея и прави впечатление само колко са големи или малки сърцата на хората, без да си прави изводи за това, напротив това я забавлява. Неслучайно е използвана формата на дневник за влизане в света на тези герои от хайлайфа, за да се види липсата на верни критерии към духовния потенциал на човека : „Някои хора, които срещам, ... нямат никакъв мозък в главите си. И все пак, аз предпочитам да се омъжа за човек като него вместо да имам съпруг, чийто череп е пълен с мозък, но се крепи върху хилаво тяло... Кой знае, може би хората от висшето общество разсъждават с мислят с някои други части на тялото си...”.
След сватбата най – сетне мечтата на Тромпеева да се омъжи за силен и богат мъж се е сбъднала и тя е повече от щастлива. Авторът завършва неслучайно така, а за да покаже, че не винаги мечтите са истински.
Предавайки светът през очите на героинята, като свят на духовни нищожества, автора цели да накара читателя да открие своя нравствен, обществен и социален идеал.

DollyBoo
12-09-2009, 16:30
мерси много :grin:

t3ds1
12-20-2009, 09:17
А това есе по коя от двете теми е ?

m1nik
12-20-2009, 13:22
и сте 8ми клас 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)

PHaNToM373
12-26-2009, 10:02
Мда, осми клас сме :-D И аз имам да пиша есе по същата тема , но не ми се подхваща. Такъв мързел ме е налегнал..

Anonymous23
01-13-2010, 14:34
Мерси Tedi4ka ся почвам да преписвам! :D

SmilezZz
01-13-2010, 15:04
Мерси Tedi4ka ся почвам да преписвам! :D

:? :? Няма какво да кажа..УСпех с преписването :? :?

П.С - На мен не ми изглежда като есе или ЛИС

BrainlessROCKBABY
01-14-2010, 16:38
Мерси Tedi4ka ся почвам да преписвам! :D

П.С - На мен не ми изглежда като есе или ЛИС

мхм. на мен днес ми се наложи да го мисля и пиша :D

leteca
12-10-2010, 15:30
Мерси Tedi4ka ся почвам да преписвам! :D
вземи поне го преразкажи с твои думи де-ще е съмнително иначе
8) :smt117 и честита :smt114 :smt111

teenphone
01-04-2015, 09:47
Моля Ви за утре имам Есе на тема: Светът през моя рентгенов поглед.Моля ви за утре е!!! Ще съм Ви много благодарна! :D