PDA

View Full Version : МЛАДИ хора, ОСЪЗНАЙТЕ СЕ!



Dizziness
12-10-2009, 13:42
Първо: Моля, прочетете цялата статия, това НЕ е загуба на време.
Второ : Ще обхвана проблема с образователната система в България.
Трето : Моля, не местете темата, тук тя ще се види от много млади хора!

Здравейте. Говоря от името на 17-18 годишните в ПМГ, град Димитровград. Днес дискутирахме темата за образователната система в България. Стигнахме до извода, че тя е на НУЛЕВО ниво. Искаме реформи и смятаме да ги постигнем с цената на всичко!

Защо в Европа/Америка има училища, където учебните занятия започват в 09:00 ч. и свършват около 13:00 ч / 13:30 ч и дори пишат домашните си в учебно време, а ние се прибираме към 14:30ч / 15:00ч, та дори и по-късно и едва тогава се захващаме с домашната? В Португалия например са по тази програма. Имаше проект, който се спечели от ПМГ и имахме гости от Португалия, оказа се, че имаме огромни различия в образователната система. Когато се наложи семействата ни да се преместят да живеят извън България, автоматично се изкачваме по стълбицата и вместо 10 клас, сме 11 или 12, е?

Защо ни наричат и ни смятат за ТОАЛЕТНАТА НА ЕВРОПА ? Ние, младежите от 13 до 19 години, сме хората, които ТРЯБВА да променят условията в тази страна. Трябва да променим начинът на обучение на младите хора, да възвърнем желанието им към по-добър, честен и стойностен живот! Ние сме хората, които ТРЯБВА да си ТЪРСЯТ ПРАВАТА!

Какво се случва в момента? "По-горе стоящите" ни залъгват с най-различни лозунги с обещания за изпълнението им, разбира се, осъществяване на обещанията няма! Всеки иска НАСЕЛЕНИЕТО В БЪЛГАРИЯ ДА Е ГЛУПАВО! Защо ли? Защото тази корумпирана сган си казва: "Нека населението е глупаво, нека слушат чалгията и да плюскат кебабчетата, а аз ще управлявам стадото с овце, както си искам! Защо да знаят математика, ми ще ги лъжем с лихвите, защо да знаят английски, като ще дават пари, за да им се преведе и ще ги дерем ли, дерем, нека!"

Осъзнайте се, хора! Разберете, че трябва да отстояваме правата си! Какви са нашите идеи: Разпространяваме тази молба във всички големи сайтове, на приятели и познати, задвижваме нещата, ако трябва ще поискаме интервю и с националната телевизия BTV. Важното е постигането на целта! Ще протестираме, ако трябва пред Народното събрание (както учителите протестираха за вдигането да заплатите им, стояха там около седмица, гладуваха, студуваха, НО... ПОСТИГНАХА СВОЕТО!)!

Помогнете ни да реализираме тази идея за: по-добро образование, по-малко часове (защо да имаме по 7-8 часа, приположение че последните два сме зомбирани?! Защо да нямаме 5-6 часа максимум, щом по този начин ще научим повече?), повече разбирателство между учители и ученици, по-добра реализация!

Искрено се надявам да се ОБЕДИНИМ В ЕДНО! Силата - това сме ние, наложим ли се, всичко, което пожелаем ще се реализира!!!




:) :) :)

Riva
12-10-2009, 13:58
Първо: Моля, прочетете цялата статия, това НЕ е загуба на време.
Второ : Ще обхвана проблема с образователната система в България.
Трето : Моля, не местете темата, тук тя ще се види от много млади хора!

Здравейте. Говоря от името на 17-18 годишните в ПМГ, град Димитровград. Днес дискутирахме темата за образователната система в България. Стигнахме до извода, че тя е на НУЛЕВО ниво. Искаме реформи и смятаме да ги постигнем с цената на всичко!

Защо в Европа/Америка има училища, където учебните занятия започват в 09:00 ч. и свършват около 13:00 ч / 13:30 ч и дори пишат домашните си в учебно време, а ние се прибираме към 14:30ч / 15:00ч, та дори и по-късно и едва тогава се захващаме с домашната? В Португалия например са по тази програма. Имаше проект, който се спечели от ПМГ и имахме гости от Португалия, оказа се, че имаме огромни различия в образователната система. Когато се наложи семействата ни да се преместят да живеят извън България, автоматично се изкачваме по стълбицата и вместо 10 клас, сме 11 или 12, е?

Защо ни наричат и ни смятат за ТОАЛЕТНАТА НА ЕВРОПА ? Ние, младежите от 13 до 19 години, сме хората, които ТРЯБВА да променят условията в тази страна. Трябва да променим начинът на обучение на младите хора, да възвърнем желанието им към по-добър, честен и стойностен живот! Ние сме хората, които ТРЯБВА да си ТЪРСЯТ ПРАВАТА!

Какво се случва в момента? "По-горе стоящите" ни залъгват с най-различни лозунги с обещания за изпълнението им, разбира се, осъществяване на обещанията няма! Всеки иска НАСЕЛЕНИЕТО В БЪЛГАРИЯ ДА Е ГЛУПАВО! Защо ли? Защото тази корумпирана сган си казва: "Нека населението е глупаво, нека слушат чалгията и да плюскат кебабчетата, а аз ще управлявам стадото с овце, както си искам! Защо да знаят математика, ми ще ги лъжем с лихвите, защо да знаят английски, като ще дават пари, за да им се преведе и ще ги дерем ли, дерем, нека!"

Осъзнайте се, хора! Разберете, че трябва да отстояваме правата си! Какви са нашите идеи: Разпространяваме тази молба във всички големи сайтове, на приятели и познати, задвижваме нещата, ако трябва ще поискаме интервю и с националната телевизия BTV. Важното е постигането на целта! Ще протестираме, ако трябва пред Народното събрание (както учителите протестираха за вдигането да заплатите им, стояха там около седмица, гладуваха, студуваха, НО... ПОСТИГНАХА СВОЕТО!)!

Помогнете ни да реализираме тази идея за: по-добро образование, по-малко часове (защо да имаме по 7-8 часа, приположение че последните два сме зомбирани?! Защо да нямаме 5-6 часа максимум, щом по този начин ще научим повече?), повече разбирателство между учители и ученици, по-добра реализация!

Искрено се надявам да се ОБЕДИНИМ В ЕДНО! Силата - това сме ние, наложим ли се, всичко, което пожелаем ще се реализира!!!


:) :) :)
Good idea but..
1.BTV не е национална телевизия
2.Даскалите пак получават по 300 лева заплата

Dizziness
12-10-2009, 14:08
Съжалявам за грешката... а относно учителите началната им заплата е МИЗЕРНИТЕ 380 - 390 лв. Как да имаме стимул да сме с професия педагогика?!

valdesbg
12-10-2009, 14:16
Темата не е за тук.

Уважавай малко себе си, и чак тогава говори за каквото и да било друго.

Riva
12-10-2009, 14:18
Съжалявам за грешката... а относно учителите началната им заплата е МИЗЕРНИТЕ 380 - 390 лв. Как да имаме стимул да сме с професия педагогика?!
Така е.Не е розово положението,но идеята за организирани действия от младото поколение ми се струва малко нереална.Прекалено мързеливи и неебателни сме за да направим нещо значително.

Riva
12-10-2009, 14:22
Темата не е за тук.

Уважавай малко себе си, и чак тогава говори за каквото и да било друго.
Това си е най-посещавания раздел след кофата,не виждам причина да не постне тук.
ПП:И понеже сме на образователна тематика->не се слага запетая след първото "и" в изречението лал.
ПП2:DOUBLE POSTING FUCK YEAH!!!

valdesbg
12-10-2009, 14:35
По тази логика, дай да пускаме само тук всички теми. И да направим една мешана салата. Да махнем другите раздели.

П.П.Забележката се приема.

lifelesscorpse
12-10-2009, 14:36
Не знам как ще стане,но дано сработи!!!Дори и аз ще го разпространявам и съм сигурна,че много хора ще се навият да участват :) Това е една от най-стойностните теми в тоя форум,ама изпълнението....изпълнениет о!!!Всеки ще каже "Евала.Давайте в същия дух!" ,но почти никой няма да направи нищо по въпроса...

LadyDi
12-10-2009, 15:11
Какво, подписка за намаляване на часовете ли ще правите?

Ние, като сме учили по 8 часа на ден, да не сме измрели? Имали сме часове и сутрин, и следобед и сме си живи и здрави, а освен това се научихме и да пишем (чакам нападки).

Проблемът на образователната система в България не е в броя часове, прекарвани в училище, а в материала, който се преподава и в несериозността на учителите. Жалкото е, че учениците нямат желание да се учат... тези 12 години в училище за тях са се превърнали просто в задължение - нещо, което трябва да бъде пробутано между другото, преди да станеш студент и да започне безкрайния алкохолен делириум.

Не е това начинът...

ToniStoraro
12-10-2009, 15:31
относно темата, можете да прочетете този текст, който ей сега написах. И аз ще кажа, че не е загубено време.
Идеята за по - добро образование е добра, а изпълнението й за момента - нужно. Точно заради това, че е на ниско ниво, не се признава и е неконкурентноспособно, много млади хора (включително и аз догодина) мислят да заминат и заминават да учат в чужбина. Примерът с Португалия, поне според мен, не е най - добрият, нито образователната им система, тъй като те не са на водещо място по този критерий.
Аз, обаче, ще дам пример с една от първите страни по отношение на икономиката, културата и образованието - Великобритания или просто Англия.
Първото, което прави впечатление в тяхната образователна система е това, че там не е от 9 до 1, а почти целодневно - ако не се лъжа от 9 до 5, колкото работен ден. През това време, обаче, учениците освен, че учат в редовните си часове, но след това си правят и домашното в училище с помощта на учители, които помагат и обясняват. Е, там и техните заплати са по - високи, приравнени към стандарта им на живот. Имат много практически уроци, а не само сдъвкана и изплюта теория, ходят често на екскурзии с образователна (не алкохолна) цел и имат правото да си изберат даден брой предмети (два или три), които да не изучават. Все пак, не може всеки да е добър във всичко. Дотук говорих за основните училища. За средните, тоест гимназии и каквото още, нещата, поне като часово разпределение са горе - долу като нашите. Разликата е в това, че там има по - добра дисциплина, по добре квалифицирани преподаватели и по - нормален (след малко ще уточня какво имам предвид) материал. Учениците отново имат правото да си изберат определено количество предмети, които да не учат. Екскурзиите им пак са много повече.
Относно материалът - това е един от основните проблеми на българския ученик. Най - често учебниците са написани на неразбираем език, научно и с термини, които не съответстват на възможностите за разбиране на учениците. Нещата или са обяснени лошо, или неразбираемо, материалът по повечето предмети в голямата си част не реално ненужен - изучават се понякога остарели неща, които нямат практическо приложение, също така материал, който реално няма как да послужи извън училище. За сметка на това този материал се очаква да бъде усвоен по дадени критерии, които са прекалено високи понякога. Също има неща, които са сложени не според възрастта на учениците, които го изучават. Материалът е труден, безинтересен за много ученици, прекалено голям и неясен, както и реално неприложим в голям процент от случаите.
Друго нещо, което е проблем на българския ученик е тази непрестанна мания за оценка. Докато в Англия оценките са реален резултат на постигнатото и учениците се стараят да си го изкарат, тъй като са научени на това да търсят знанията, а не оценката, в България е точно обратното. Учениците се чудят как да минат метър, да изкарат с пищови и подсказване ако изобщо ги интересува и това. Тук идва и ролята на родителите, които приучават децата си на това. Някои родители бият и наказват децата си за оценка под 5, учителите викат и наказват за по - слаби оценки. Това кара децата да търсят единствено оценката, макар и без знания - неща, които не разбират, вместо да ги научат те преписват. Просто най - често родителите не могат или не искат да им го обяснят, а учителите, които са си изкарали вече часа и не им се занимава във време, в което не им се плаща (не, че в другото им се) също не го правят. Така не се научава нищо. Според образователната ни система критериите за оценка са такива, че по предмети, които само по себе си представляват предмет на лично разсъждение (философия, литература), трябва всъщност да се отговаря според дадена гледна точка, наложена в анализ или есе на някой виден научен труженик. Ето още едно нещо, което не се развива у децата - способността да разсъждават сами върху даден въпрос.
А има и такива, на които просто не им пука, не им се занимава и не учат.
За да обобщя, образователната ни система не представлява нищо - тя е слаба, недоизпипана и неизпълняваща своите функции. И ако аз имам още година и половина, след което хващам към същата Великобритания или, ако искате, Англия, то следващите след моя випуск попадат в още - по - дълбоко затъващата система,която става все по - лоша и по - лоша. Заради кризата заплатите на учителите не стигат, затова на тях не им пука. Учениците сами по себе си затъпяват все повече и повече и това става мода.
И накрая ще кажа, че по тази тема се е говорило страшно много по всички медии, обсъждана над милион пъти, а нещата са си все същите, че и по - лоши. БТВ няма да помогне в тази инициатива. Единственото решение за учениците е сами да се интересуват и сами да си учат ако искат да бъдат конкурентноспособни и да си намерят добра работа след като завършат.
И, за да бъде разделът точен, обичам ви!

assd
12-10-2009, 15:38
ок.
заеби, много четмо

ToniStoraro
12-10-2009, 15:44
карам ли те да четеш? Аз това съм го написал за който го интересува. Явно теб не те интересува. Тогава не го чети.

LiLGrizzly
12-10-2009, 16:05
Бе мани .. да взема средно и тогава почвайте промените !

Dizziness
12-10-2009, 16:29
Тони - на 100% си прав: "Най - често учебниците са написани на неразбираем език"... това е най-главното, от там идват излишните часове, в които ние сме като зомбита и гледаме в една точка, измъчваме се както ние, така и учителите... те нямат стимул да са загрижени и аз с такава заплата... какъв стимул да имам?! Ние като ученици - трябва да имаме уважение към тях, а вместо това се пвсуват по каруцарски учители и ученици...

Canis_Dirus
12-10-2009, 16:32
Ще си задам и тук въпросите и ще се надявам на отговор:
Я се осъзнай ти бе! В какво училище си била? Понеже има голяма разлика между гимназия и техникум в други държави. Почвали в 9 и свършвали в 13... Аз съм останал с наблюдението, че почват в 8 и свършват в 14, а лятната им ваканция е до средата на август.

Последно не разбрах, какво се оплакваш? хем като сте отидели в чужбина и минавали автоматично в по-горен клас - тоест имате повече знание, хем ви държали тъпи. Някак не се връзва.

Някой явно е проспал последните 15 година, конференциите в Болоня и тн.
То пък бива бива...

Режат ви един месец от лятната ваканция и ще имате по-малко часове.
Така съгласна ли си?

Dizziness
12-10-2009, 16:42
1. В гимназия.
2. Започваме в 08:00ч. до около 15:00ч.
3. Оплаквам се от факта, че учебният материал е адски много, щом премахнат излишната информация ще спаднат и часовете. Неразбираем език е използван в учебниците - какъв е смисълът?
4. Аз ще си остана в България и ще се боря за реформи, както и целият Димитровград, а от там и Хасково, постепенно и по-големите градове. Без упорство какво ще постигнем, мързелът е най-големият враг на човек!
5. Не отричам, че младото поколение постепенно пропада, но с общи усилия може да се промени, защо ние трябва да сме утайката?!
6. По-добре орязване от ваканцията, отколкото лениво стоене в час, преструвайки се, че знаеш всичко...

Canis_Dirus
12-10-2009, 16:49
2. Това са 7 часа и то имате междучасия. Като студенти и по-късно работещи ще имате и по повече. Нормално е да сте по-натоварени от началното училище и основнто.

3. Как реши, че е много и има ненужна информация? Понеже не можеш да се справиш ли? Затова има и оценки. Явно има и много хора, които се справят.

4. И като упорствате? Да имате някаква градивна критика, или само мрънкане?

5. Selfmade-man. Какъвто се направиш сам - такъв си. Като се правите а утайки, какво искате?

6. Еми тогава какъв е проблема? А ще учите ли лятото при 35 градуса, или ще мрънкате за климатици?

spenZo
12-10-2009, 18:33
Добре е да си помечтаете, момчета и момичета. :)

ПС: Не мисля, че са много хората, които искат да променят държавата. Всеки иска да се изнесе по чужбина и да си живее живота.

TrickyAngel
12-10-2009, 19:00
Системата ни на обучение е експериментална :) до този извод съм стигнала.. братовчед ми в 4ти клас ме викаше да му помагам по английски.. и го питам кой времена са взели.. а те нито едно :) преведох му текст с 4 времена.. от които и едно перфектно.. е.. не разбирам тази работа..
Наистина българското образование трябва да се промени..

Zaharinka
12-10-2009, 19:56
Слаба ракия,до 2,3 месеца всичко ще е забравено.И какво като се вдигнете на протест?!Стадо мишки,нищо няма да промените....

angel4eto966
12-10-2009, 19:57
Не бях запозната как стоят нещата в другите страни но и това вече знам и осзнавам колко сме зле. Според мен наистина трябва да има по малко часове на ден защото накрая ти е толкова скапано че и да имаш желание да разбереш нещо не се получава. Другото което е че трябва да има повече развлекателни часове. Аз от тази година запчнах да уча гражданско образование и според мен трябва да има повече такива предмети които те учат как да се даржиш с околните как да общуваш как да решиш спор без агресия защото като влезеш в живота никои няма да те пита за закона на Ом или за някои химичен елемент от Менделеевата таблица. Таива предмети те учат на много повече неща .А ако се въведе това да изучаваш тези предмети по които си по добър ще е супер. Всеки има област в която е по добър не може всеки да разбира от всичко все пак. Но в България има нужда от промени които няма да се извършат скоро за съжаление. :?

padnaloblak
12-11-2009, 14:38
". Според образователната ни система критериите за оценка са такива, че по предмети, които само по себе си представляват предмет на лично разсъждение (философия, литература), трябва всъщност да се отговаря според дадена гледна точка, наложена в анализ или есе на някой виден научен труженик. Ето още едно нещо, което не се развива у децата - способността да разсъждават сами върху даден въпрос. "

за тези думи само да кажа аз апсолютно винаги когато пиша есета по квото и да е пиша собствените си разсъждения! дори по литература никога не пиша планове и после сам си разсъждавам и изкарвам прилични оценки ( 5 и 6 имам предвид :) )

Pwnmaster
12-11-2009, 14:45
". Според образователната ни система критериите за оценка са такива, че по предмети, които само по себе си представляват предмет на лично разсъждение (философия, литература), трябва всъщност да се отговаря според дадена гледна точка, наложена в анализ или есе на някой виден научен труженик. Ето още едно нещо, което не се развива у децата - способността да разсъждават сами върху даден въпрос. "

за тези думи само да кажа аз апсолютно винаги когато пиша есета по квото и да е пиша собствените си разсъждения! дори по литература никога не пиша планове и после сам си разсъждавам и изкарвам прилични оценки ( 5 и 6 имам предвид :) )
Еми как да не се промени образованието!?Пишат 5ци и 6ци на хора, които пишат "абсолютно" апсолютно! :shock:

padnaloblak
12-11-2009, 15:02
ама много ви отива да се правите на грамотни :-D ся всички запетаи ще ми преброиш ли?

Pwnmaster
12-11-2009, 15:14
ама много ви отива да се правите на грамотни :-D ся всички запетаи ще ми преброиш ли?
Мда-4