PDA

View Full Version : ОСЪЗНАЙТЕ СЕ, млади хора! Сега е времето!



Dizziness
12-10-2009, 15:00
Първо: Моля, прочетете цялата статия, това НЕ е загуба на време.
Второ : Ще обхвана проблема с образователната система в България.
Трето : Моля, не местете темата, тук тя ще се види от много млади хора!

Здравейте. Говоря от името на 17-18 годишните в ПМГ, град Димитровград. Днес дискутирахме темата за образователната система в България. Стигнахме до извода, че тя е на НУЛЕВО ниво. Искаме реформи и смятаме да ги постигнем с цената на всичко!

Защо в Европа/Америка има училища, където учебните занятия започват в 09:00 ч. и свършват около 13:00 ч / 13:30 ч и дори пишат домашните си в учебно време, а ние се прибираме към 14:30ч / 15:00ч, та дори и по-късно и едва тогава се захващаме с домашната? В Португалия например са по тази програма. Имаше проект, който се спечели от ПМГ и имахме гости от Португалия, оказа се, че имаме огромни различия в образователната система. Когато се наложи семействата ни да се преместят да живеят извън България, автоматично се изкачваме по стълбицата и вместо 10 клас, сме 11 или 12, е?

Защо ни наричат и ни смятат за ТОАЛЕТНАТА НА ЕВРОПА ? Ние, младежите от 13 до 19 години, сме хората, които ТРЯБВА да променят условията в тази страна. Трябва да променим начинът на обучение на младите хора, да възвърнем желанието им към по-добър, честен и стойностен живот! Ние сме хората, които ТРЯБВА да си ТЪРСЯТ ПРАВАТА!

Какво се случва в момента? "По-горе стоящите" ни залъгват с най-различни лозунги с обещания за изпълнението им, разбира се, осъществяване на обещанията няма! Всеки иска НАСЕЛЕНИЕТО В БЪЛГАРИЯ ДА Е ГЛУПАВО! Защо ли? Защото тази корумпирана сган си казва: "Нека населението е глупаво, нека слушат чалгията и да плюскат кебабчетата, а аз ще управлявам стадото с овце, както си искам! Защо да знаят математика, ми ще ги лъжем с лихвите, защо да знаят английски, като ще дават пари, за да им се преведе и ще ги дерем ли, дерем, нека!"

Осъзнайте се, хора! Разберете, че трябва да отстояваме правата си! Какви са нашите идеи: Разпространяваме тази молба във всички големи сайтове, на приятели и познати, задвижваме нещата, ако трябва ще поискаме интервю и с националната телевизия BTV. Важното е постигането на целта! Ще протестираме, ако трябва пред Народното събрание (както учителите протестираха за вдигането да заплатите им, стояха там около седмица, гладуваха, студуваха, НО... ПОСТИГНАХА СВОЕТО!)!

Помогнете ни да реализираме тази идея за: по-добро образование, по-малко часове (защо да имаме по 7-8 часа, приположение че последните два сме зомбирани?! Защо да нямаме 5-6 часа максимум, щом по този начин ще научим повече?), повече разбирателство между учители и ученици, по-добра реализация!

Искрено се надявам да се ОБЕДИНИМ В ЕДНО! Силата - това сме ние, наложим ли се, всичко, което пожелаем ще се реализира!!!

CondictioSineCausa
12-10-2009, 19:28
Ще си позволя една малка реплика , тъй като подобен популизъм изсипван в някакви часове като дискусия е по-скоро политико-публицистичен отколкото ,прилягащ на "млади хора".
1)Реформи , ех все тези реформи в България от 10-12 години се говори за реформа в образованието.От къде идва обаче проблемът според мен - от това че учениците искате реформи , учителите искат реформи ,но не се борите за една кауза.Учителите искат реформи поради простата причина, че професията им е уважавана и престижна в момента е на дъното и макар да има една приказка ,че срамна работа няма , при тях нещата си отиват точно натам - срамна работа , работа в която не получаваш капка уважение.Само че тук моето момиче нещата са навързани , защото (ако не у Вас , то в други семейства аз съм бил свидетел на подобни сцени) детето се прибира казва : "Еди какво си , тази по предмета Х" - тук се намесва някой родител отчаял се от безпаричие и докарал живота до скота с мнението - "А бе мани я тая".Самото нарицателно , вместо "тази" , "тая" мисля че е достатъчно показателно.Но за да не избягам от темата - каква реформа казваш че искате учениците ? Да си пишете домашните в училище ? Да не Ви държат толкоз много там ли ? Ами първо така и така домашни не пишете.Второ и без това не ходите на училище.Не че е лоша системата, лошо е изпълнението а то зависи от кого ?!От учениците.И сега какво ,вместо да гледаме нашата паница , ние гледаме в чуждата, само че преди да даваш пример с образованието в САЩ , Португалия или която и да била друга държава е добре да проучиш как стоят нещата там.Извини ме ,но с тази система хора са представяли държавата на олимпиади и различни форуми , на тях да не им е дошло по-малко учене от хората с дискусията?
2)Тоалетната на Европа , ами ако беше малко по запозната с ЕНТРОПИЯ - лесно е да забележиш ,че Давид Черни беше изобразил по различни начини страните и имаш държави , които лесно можеха да реагират като нас.Но те първоначално мислят преди да направят дипломатически скандал , с оглед на това че една Гърция беше изобразена като тлеещо огнище.Разбира се тук опира въпросът - дали така се се виждаме ние.Тъй като човек е такъв ,какъвто се чувства.А когато е така , той не се харесва в собствените си дрехи ,но когато това са единственият му кат и някой му каже ,че не му стоят добре е нормално да се засегне.Истината боли.
3)По тези географски ширини все говорим за по-горе стоящи , все те са ни виновни.И това е така тъй като другарите от партията ,научиха поколения да живеят с мисълта за "държавата майка" , държавата която трябва да им осигури всичко.Като ще гледаш другите държави , я погледни ,отвори статистки , пък пак ела да говорим.Разбира се , онези другари научиха хората да говорят само за началници и тези хора , продължават да учат младите така.Само че няма кой да се осъзнае.Нещата скоро ще стоят малко - "един буден сред толкова спящи".Разбира се тук е момента да намеся тези права за които всеки говори.Да имаме права , съгласен съм.Но тук идват два проблема:
1.Всеки говори за права ,но реално много малко хора знаят нещо по въпроса , а още по-малко хора изобщо имат идея как да ги защитят.А всеки ден те се нарушават и това се прави спрямо всички.Само че всички "спят" или пък изпитват апатия - не им се занимава.Тогава за какви права говорим.Тук ще използвам казаното от мен за началниците и прочие и ще си позволя да цитирам и Ботев:
Ликуй, народе! Старо и младо
хвалете и днес бога и царят!
Днес е Гергьовден. От овце стадо
тъй блейше вчера подир овчарят,
когато тоз цар, безгрижен, глупав,
както и всички царьове земни,
поведе стадо с кривакът хубав
и с умни псета - министри верни,
без портфейли, но и без заплата,
на кои същ цар и да погледне,
"Блазе й - би казал, - живей овцата
и от народът мой по-честито!"
И тръгна стадо с агнета дребни,
върви и крета от път убито,
та сичко младо под нож да легне
за свети Гергя - божи разбойник...
Бездушен, глуп, изгнил покойник
жертви ли иска? Иска овчарят,
гладното гърло, попът пиени,
както от тебе, народе, царят
иска за свойте гнусни хареми
и за тез, що те мъчат, обират;
а ти им даваш потът, кръвта си
и играйш даже, кога те бият!
На` - днес богати и сиромаси,
пиени там - те песни пеят
и хвалят с попът бога и царят...
Ликуй, народе! Тъй овце блеят
и вървят с псета подир овчарят.
И какво излиза началници ,овчици -народа има нужда от пастир хем да го пази хем да го стриже , преклонена глава сабя не я сече.Народо психология , а тя ми говори за права...
2.Преди да говориш за права , трябва да се научиш че имаш и задължения.Тъй като е лесно да говориш за права и да казваш "АЗ ИМАМ ПРАВА" - БРАВО , БРАВО!Като имаш права какво , с тях имаш и задължения.И за да завърша ,ще добавя че границата на правата ти е там където започват тези на другия.

П.С.
Предварително казвам ,че с мнението си необвързвам никого ,а само репликирам ,тъй като е тъжно да съм излезнал преди 2 години от училище ,а когато отида да видя някого там , да виждам бездушието , безразличието на тези които тепърва излизат.Хора превърнали чалгата в култура , двора в пушилня , а училището в кръчма.И когато влезнат в университета да чакат да започнат , да се формират като личности.Когато си "липсвал" като такава първите 18 години , след това от теб никога няма да излезе човек с гражданска позиция ,а още по-малко с гражданска култура!