PDA

View Full Version : Моля, млади хора, ОСЪЗНАЙТЕ СЕ!



Dizziness
12-10-2009, 14:03
Моля, прочетете цялата статия, това НЕ е загуба на време.


Здравейте. Говоря от името на 17-18 годишните в ПМГ, град Димитровград. Днес дискутирахме темата за образователната система в България. Стигнахме до извода, че тя е на НУЛЕВО ниво. Искаме реформи и смятаме да ги постигнем с цената на всичко!

Защо в Европа/Америка има училища, където учебните занятия започват в 09:00 ч. и свършват около 13:00 ч / 13:30 ч и дори пишат домашните си в учебно време, а ние се прибираме към 14:30ч / 15:00ч, та дори и по-късно и едва тогава се захващаме с домашната? В Португалия например са по тази програма. Имаше проект, който се спечели от ПМГ и имахме гости от Португалия, оказа се, че имаме огромни различия в образователната система. Когато се наложи семействата ни да се преместят да живеят извън България, автоматично се изкачваме по стълбицата и вместо 10 клас, сме 11 или 12, е?

Защо ни наричат и ни смятат за ТОАЛЕТНАТА НА ЕВРОПА ? Ние, младежите от 13 до 19 години, сме хората, които ТРЯБВА да променят условията в тази страна. Трябва да променим начинът на обучение на младите хора, да възвърнем желанието им към по-добър, честен и стойностен живот! Ние сме хората, които ТРЯБВА да си ТЪРСЯТ ПРАВАТА!

Какво се случва в момента? "По-горе стоящите" ни залъгват с най-различни лозунги с обещания за изпълнението им, разбира се, осъществяване на обещанията няма! Всеки иска НАСЕЛЕНИЕТО В БЪЛГАРИЯ ДА Е ГЛУПАВО! Защо ли? Защото тази корумпирана сган си казва: "Нека населението е глупаво, нека слушат чалгията и да плюскат кебабчетата, а аз ще управлявам стадото с овце, както си искам! Защо да знаят математика, ми ще ги лъжем с лихвите, защо да знаят английски, като ще дават пари, за да им се преведе и ще ги дерем ли, дерем, нека!"

Осъзнайте се, хора! Разберете, че трябва да отстояваме правата си! Какви са нашите идеи: Разпространяваме тази молба във всички големи сайтове, на приятели и познати, задвижваме нещата, ако трябва ще поискаме интервю и с националната телевизия BTV. Важното е постигането на целта! Ще протестираме, ако трябва пред Народното събрание (както учителите протестираха за вдигането да заплатите им, стояха там около седмица, гладуваха, студуваха, НО... ПОСТИГНАХА СВОЕТО!)!

Помогнете ни да реализираме тази идея за: по-добро образование, по-малко часове (защо да имаме по 7-8 часа, приположение че последните два сме зомбирани?! Защо да нямаме 5-6 часа максимум, щом по този начин ще научим повече?), повече разбирателство между учители и ученици, по-добра реализация!

Искрено се надявам да се ОБЕДИНИМ В ЕДНО! Силата - това сме ние, наложим ли се, всичко, което пожелаем ще се реализира!!!

Canis_Dirus
12-10-2009, 14:20
Я се осъзнай ти бе! В какво училище си била? Понеже има голяма разлика между гимназия и техникум в други държави. Почвали в 9 и свършвали в 13... Аз съм останал с наблюдението, че почват в 8 и свършват в 14, а лятната им ваканция е до средата на август.

Последно не разбрах, какво се оплакваш? хем като сте отидели в чужбина и минавали автоматично в по-горен клас - тоест имате повече знание, хем ви държали тъпи. Някак не се връзва.

Някой явно е проспал последните 15 година, конференциите в Болоня и тн.
То пък бива бива...

Режат ви един месец от лятната ваканция и ще имате по-малко часове.
Така съгласна ли си?

Boot
12-10-2009, 14:42
Мда, трябва просто да кажа, че съм съгласна с Канис и точните въпроси, които ти зададе ;)

Аз имам велика идея за реформа, но като стана и аз велика - тогава ще си я пробутам 8-)

Canis_Dirus
12-10-2009, 15:06
Тая патка е оспамила всички раздели с глупавата си статия. Това е то днешната младеж - тъпи, но за съжаление упорити.
А образователната система дали е доволна от учениците в нея?
И да не е - няма право да ги избира.

А да се въведе бой с възпитателна цел желаете ли?

LadyDi
12-10-2009, 15:31
Какво друго да искат.
Те не ходят на училище да се учат.

SolusChristus
12-10-2009, 15:56
Айде да се осъзнаят, де!

Dizziness
12-10-2009, 16:06
Canis_Dirus - Всеки си има гледна точка. Кажи ми процента на УПОРИТИТЕ днес и МЪРЗЕЛИВИТЕ, със сигурност мързеливците водят, ти ако искаш да си в застой - бъди, аз НЕ искам!

Canis_Dirus
12-10-2009, 16:10
Ти спадаш и в двата процента. Хем- хем.

А на въпросите ще ми отговориш ли? Или ще си останеш с тази "статия", която е под нивото и на регионален жълт вестник?
А какво се оплаквате с 7 часа на ден? Аз съм имал по 10. Подготвителен клас. 6 сутрин, час почивка и още 4 следобяд. Че и живеех в съседен град и ставах в 5 сутринта. Връщах се в 5 и половина и понякога в 6 и половина в къщи и пишех домашни. И във влака пишех домашни.


Винаги можеш да отидеш в някой западнал техникум, където не пишат отсъствия, за да не изключат някого, че не им достигат деца.

Dizziness
12-10-2009, 16:16
По-голяма ирония от: "Бой с възпитателна цел", не бях чула. Ти явно не си ученик, може би студент, имаш се за много интелигентен и начетен, защо? Вместо да се поставиш на мястото на учениците, ти си против тях. Ето затова има размирици в тази държава. Ако всички бяхме едно, ако имаше разбирателство и съпричастност, неща, непознати за теб, щеше да е далеч по-добре. Егоисти и хора със самочувствие без покритие - моля да не се изказват. Ние искаме просто подкрепа. :)

Canis_Dirus
12-10-2009, 16:19
А ти ще ми отговориш ли на въпросите?
Или ще продължаваш да си редиш безсмислените бъртвежи.

Като сте недоволни предложете обосновано и разумно решение. Само с пожелания не става.
Искате, но нито можете, нито ще го направите.

LadyDi
12-10-2009, 16:20
Ти спадаш и в двата процента. Хем- хем.

А на въпросите ще ми отговориш ли? Или ще си останеш с тази "статия", която е под нивото и на регионален жълт вестник?
А какво се оплаквате с 7 часа на ден? Аз съм имал по 10. Подготвителен клас. 6 сутрин, час почивка и още 4 следобяд. Че и живеех в съседен град и ставах в 5 сутринта. Връщах се в 5 и половина и понякога в 6 и половина в къщи и пишех домашни. И във влака пишех домашни.


Винаги можеш да отидеш в някой западнал техникум, където не пишат отсъствия, за да не изключат някого, че не им достигат деца.
И си се научил да пишеш грамотно.
Аз не мога да разбера какво роптаят учениците срещу дългите часове, след като, въпреки тях, все още не знаят дали се пише Омраза или Умраза и не могат да изразят мислите си на български, пък бил той и елементарен.

vanilievisez
12-10-2009, 16:21
Аз разбрах само, че искате да учите по-малко.. :-o
И някой нагоре се изказа, че не отиват там да учат.
Хайде стига с тоя общ знаменател вече, че ми писна да се разправям.
Някои все още учат и все още ходят, за да учат, а не да пушат/пият/етц простотии, колкото и невероятно да звучи.

LadyDi
12-10-2009, 16:22
Малко са. И не си губят времето във форума, за да обясняват, че не е важно това, че не могат да пишат без правописни грешки.

Dizziness
12-10-2009, 16:35
Идеята е следната: Да се премахнат купищата излишен материал, който затормозява учениците. Кое е по-ценно? Да зубрим един урок три часа, дълъг три листа, или да научим един урок за половин час - един лист, но качествена, ценна и приложима информация? Искаме промяна главно в учебния материал, оттам всичко се преструктурира и отпадат излишните часове. Какъв е смисълът да сме в училище до 15:00 ч, след като още в 14:00 ч, сме затрупани от излична информация?

Canis_Dirus
12-10-2009, 16:38
Значи представи си, че когато споменах Болоня имах нещо предвид.
От време на време едни умни хора - големи комисии от експерти по образованието, се събират и определят, какъв материал трябва да се изучава в училищата.

Та знащи вашето мнение - на учениците от 11 клас от ПМГ в Димитровград - е, че има излишен материал. А според вас, кой е решил да се изучава този материал?

Щом е там, явно има защо. Но уви, това е ти е трудно да го проумееш.

Dizziness
12-10-2009, 16:50
Не ми е трудно да проумея глупостта на нацията. Това, както казах по-горе се прави с цел, няма случайности, излишната информация си е излишна - загуба на време!

HexGirl
12-10-2009, 17:50
8-) Интересно училище е това вашето... в Д-град е малко в кофти знам... то една позната учи там и не е с добро мнение за вашето даскало

Sham
12-10-2009, 20:08
Няма излишно (по)знание!
От училищната програмата не трябва да се реже, а да се добавя, СИП-ове, огранизирани извънкласни курсови обучения.

1.Учебният час е кратък.
Не си спомням някога да съм учила в тази рамка, но доста по-добре би било и за учители, и за ученици, да се ползва блокова система - по-малък брой предмети дневно, повече(достатъчно) време, за да се преподава пълно и да остава време за изпитване/упражнения.

2.Организирането на допълнителни курсове, по желание на известен брой ученици, не само ще е полезно, а и ще развие успешна ниша(някакви глупости се говорят за щат на преподаватели във ВУЗ, ако решат да го правят и в гимназиите, учителите ще са ок, на учащите ще им е удобно), връщайки на децата удоволствието от ученето, давайки им самоинициативата, да изберат посока/материя, в която да поровят.

...
Специализираното образование (само в 1 и единствена област) е ок за хората, на които им стига. (това по повод кое къде било излишно)
Смятам, че човек е способен на абсолютно всичко, съдържайки цялата потенция в себе си, и само развитието, трупането на знания и опит, отвсякъде и навсякъде(където пожелае), го приближават към пълната/идеалната му проекция. А животът е път, не игра на Монополи.

Doomy
12-10-2009, 20:18
тва за излишния материал е напълно вярно. в училище се изучават неща,които РЕАЛНО никога нема да ти потрябват по-натам,ако не си тесен специалист в некоя област. това нито в Европа,нито в Щатите е така.

примерно математиката от 5-ти клас нагоре е абсолютно излишна. да не говориме за предмети като химия,физика,биология,коит хептен са излишни за обикновения човек. учат се неща,термини,формули,които 2 дни след като са научени не могат да бъдат запомнени,просто щото ума отхвърля излишната информация. трябва да се набляга повече на езиците,литература,българс ки,история,информацинни технологии и изобщо всякакви приложими в живота неща,а и каращи те по някъв начин да мислиш,да разсъждаваш. а не да научиш некви безсмислици,роботизирайки се още повече.
Сам си противоречиш. Математиката е област, която развива логиката, кара те да разсъждаваш, да мислиш по нестандартен начин.
Иначе за предмети като химия и физика съм съгласен, че се изучават прекалено задълбочено, но все пак човек трябва да има някаква обща култура.

Wildchildd
12-10-2009, 20:19
тва за излишния материал е напълно вярно. в училище се изучават неща,които РЕАЛНО никога нема да ти потрябват по-натам,ако не си тесен специалист в некоя област. това нито в Европа,нито в Щатите е така.

примерно математиката от 5-ти клас нагоре е абсолютно излишна. да не говориме за предмети като химия,физика,биология,коит хептен са излишни за обикновения човек. учат се неща,термини,формули,които 2 дни след като са научени не могат да бъдат запомнени,просто щото ума отхвърля излишната информация. трябва да се набляга повече на езиците,литература,българс ки,история,информацинни технологии и изобщо всякакви приложими в живота неща,а и каращи те по някъв начин да мислиш,да разсъждаваш. а не да научиш некви безсмислици,роботизирайки се още повече.
Най-вярното мнение майна.
В училище трябва да се учат реално приложими неща.Много точно е и това за мисленето, за съжаление много далечна дейност за учениците.

Nikolaybg
12-10-2009, 20:48
Темата е чудесна. Само дето нещо не е ясно за какво спорим. Повече права за учениците; по-ефективен учебен процес; реформа в учебните планове; какво точно се иска?
Прави сте да критикувате поведението на учениците и родителите. Има родители на хулигани, които винаги си защитават децата. Има такива, които не изпитват респект към учителите; защо- ами заради заплащането! Малко пари, нисък социален статус! Вярно е, че учениците трябва да се стегнат малко, преди да изразят своите искания. Има мързеливи, има и "неграмотни" (ах, какъв етикет: "неграмотен" съм и вече всичко ми е позволено!!!).
От друга страна, Dizziness има право, търсейки отзвук. Ключът е точно в израза "ние, учениците от ПМГ Димитровград". Отново виждаме познатия пример: една група от ученици се разбунтува, търсейки солидарност. Да, ама няма отзвук, няма рекация. Вижте във Френската гимназия какво се случи, и какво? След 1 година няма и помен от бунтовете. Учениците не се подкрепят взаимно!!!
Нека приемем, че тук няма да разискваме отговорностите на учениците (защото реформа значи и нови отговорности). Какво ще реформираме и как? Да намалим часовете? Супер! Прибиране след 13 ч. и- беж към компютъра! Да премахнем многото часове по математика или химия? Да, на кого ли са нужни те, за какво ни е да изучаваме разни прогресии, ще кажат много ученици. Мили мои, това няма да помогне. Реформата не означава да живеем по-лесно, а да учим адекватно. Трябва да се въведат новите методи на обучение (най-вече интерактивни или пък ролевите модели), учителите да се квалифицират допълнително, за да са в крак с най-новото, трябва да се създаде специално звено за връзка между учители и родители (директният контакт в момента се осъществява от класните ръководители; това обаче може да става не по-лошо и през интернет чрез създаване на специални електронни дневници). За всичко това трябват доста пари и желание на правителството. Трябва "обществен дебат" (често повтарян израз). Изобщо- промяната няма да стане лесно. Засега единственият път е да се привличат повече млади учители, които ще използват нови методи и ще осъществяват по-лесно връзка със своите ученици. Но при тези ниски заплати ще бъде така...
Продължавайте смело дискусията, но оформете ясно тезите си. Дотук виждам повече препирни, отколкото реално обсъждане.

Pliok0019
12-10-2009, 20:51
Уча в икономическо училище и миналата година от мен се изискваше да знам какво точно е алитерация и асонанс, да разбирам от генетика, да знам кой точно е вторият постулат на Бор, да мога да решавам квадратни функции, да реша задача с мемориален ордер за средно голямо предприятие, да знам какво включва пирамидата на Маслоу, да бягам за 7 секуни 50метра и да скачам поне метър и осемдесет.

Някои от нещата....май няма да ми трябват по-натам, след като вече съм се насочила с какво искам да кандидатствам, но...

Nikolaybg
12-10-2009, 20:53
Още нещо- Болонският процес тук няма нищо общо. Фундаментът на Декларацията от Болоня, 1999 г., се изразява в конструирането на единен план за действие в образователната и научната сфера с цел създаването на могъщо европейско общество, базирано на знанието. Учебните планове (т.е. какви предмети точно ще се учат и с какъв хорариум) се разработват от Министерството. Съдържанието се задава от същото (Държавни образователни изисквания). Ако искате да постигнете нещо, трябва първо да изработите стратегия-цели, задачи, средства за изпълнение. Можете да настоявате вашите учители да бъдат по-добре квалифицирани; да искате интерактивно обучение, по-добра материална база. Това е лесно постижимо!

term0t0
12-10-2009, 21:09
Клокуорчец,тези неща се учат за това,че после като имаш деца и те не знаят/разберат дадена част от материала,като те питат да не им казаш култовия израз 'не знам'.Тия аксиоми,теореми,формули не са направени за кефа на някой.Иска се и малко мозък,за да ги запомниш.

term0t0
12-10-2009, 21:13
добре бе,мамка му.Личи си,че немаш желание да имаш дете,а ако имаш дали щи е голям кеф ,акто те пита нещо да го гледаш,като теле в железница?!

Pliok0019
12-10-2009, 21:14
Напълно съм съгласна с ClockworkOrange

Има и полезни неща, свързани с математика (дори интересни). Да кажем - аритметична прогресия, задачите със синус и косинус. Аз имам афинитет към решаване на уравнения с неизвестни и ирационални уравнения. Не намирам смисъл да се учат логаритми (тях никога, никога няма да ги разбера, но ако има някой навит за обяснение - нека заповяда), тригонометрични изрази или комбинаторика.

term0t0
12-10-2009, 21:16
Тази математика,която говориш за нея е адски проста.Ама висшата математика си ебало майката.теория на вероятностите,някой ако се е сетил за какво иде реч. 8-)

Pliok0019
12-10-2009, 21:18
Тази математика,която говориш за нея е адски проста.Ама висшата математика си ебало майката.теория на вероятностите,някой ако се е сетил за какво иде реч. 8-)
Моля ти се...имам завидни математически познания за блондинка. :-D Апогея беше някъде около 5ти клас, в 7ми също...оттогава си го карам на стара слава и хич ама хич не ми е лесно. За да си добър математик трябва време и желание. С едното слушане в час...

Важното е че на едно интервю за работа никога ама никога няма да ме попитат колко е 3 на 8ма.

term0t0
12-10-2009, 21:23
Брат ми е седми клас,учат външни вътрешни ълги..Иначе съм си с едното слушане в час и пак съм разбрал всичко

Deadlock
12-10-2009, 23:44
това е зазубряне на неща,които НИКОГА няма да ти потрябват по-натам. не изисква никаква мисъл,а механично запомняне. чисто роботозиране.
това не е вярно. има си справочници по математика, от които можеш да гледаш формулите. не трябва да зубриш и да се роботозираш. (: в математиката има много мислене.

ElinoOor
12-11-2009, 06:01
Ние, младежите от 13 до 19 години, сме хората, които ТРЯБВА да променят условията в тази страна.

Младежите в България от 15-16 години надолу са абсолютни деградета.
Точно пък те нямат правото на глас.(макар,че и аз спадам към тази възрастова група)
Вие нормални ли сте,бе? Много ли са ви часовете?
Обаче 80% от вас са неграмотни!
Я да млъквате и да си сядате на гъзовете,че..

Ще имаш право на глас като станеш на 18. Сега ще седиш и ще траеш.

п.п.То си се вижда колко ти е капацитета. :)

Canis_Dirus
12-11-2009, 08:30
Спокойно, деца. След няколко години техникумите отново ще си станат техникуми. Тоест от тях няма да имате шанс за матура, а ще учите приложими неща като дърводелство, грижа за възрастни хора и тн. След завършването също няма да ви тревожат с теория много-много. Професионално обучение за бояджия, за фризьор и тн.

Deadlock
12-11-2009, 09:14
абсолютно съм убеден,че съм прав. :)

и дадох математиката само за пример,какво се хващате за нея точно?

в училище се учат много неща,които не са нужни,РЕАЛНО.

аре у лево.

примерите са нагледни доказателства на думите ти, ама окей, няма да им обръщаме внимание. :-o

съгласна съм с теб, че се учат излишни неща. и то много. грешката е там, че материалът е представен сякаш дава знания, необходими за училище, а не знания за света.
например физиката е навсякъде, а ние я учим така откъснато от действителността, че вместо да ми помага да си обяснявам нещата наоколо, само ми пълни главата с излишности.

Nikolaybg
12-11-2009, 10:49
Хора, вие вървите точно в обратна посока на Болонския процес- вместо като идващо поколение да създадете "базирано върху познанието общество", вие искате да елиминирате от учебния процес различни дисциплини, да намалите съдържанието, да създадете още по-голяма пропаст между отделните предмети...Вижте, математиката ми е "пълна скръб", но тя трябва да се учи до завършване, защото развива в нас ЛОГИЧЕСКИ УМЕНИЯ! Тя не е само чисто зубрене на теореми и аксиоми. Физиката също е важна и би трябвало да познаваме нейния фундамент- различни принципи и формули, заедно с практическото им прилагане (ето къде ни е големият недостиг- липсват училищни лаборатории!). Да не говорим за биология или български език. Всички тези предмети трябва да се изучават, дори и с по-малко часове седмично.
Впрочем, относно всички сравнения с американците- те са доста неграмотни в научната сфера:

53% от тях знаят за колко време Земята обикаля слънцето;
59% знаят, че динозаврите и хората не са живяли в една епоха;
47% могат да преценят приблизително каква е водната повърхност на Земята;

21% са отговорили правилно на трите въпроса.

Линк: http://www.scientificblogging.com/news_releases/science_literacy_american_adults_flunk_basic_scien ce_says_survey

Any suggestion?

YouKnowImBetterThanYou
12-11-2009, 12:00
По всичко личи, че скоро в България, за да влезеш в униерситет ще е необходима само химикалка.

Canis_Dirus
12-11-2009, 12:57
Реално е много готино да си нямаш представа от образователната система и да говориш свободни преразкази.

По-яко е да си бояджия, а не да стоиш в банката по цял ден примерно.

Образованието в Германия
http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Germany

Canis_Dirus
12-11-2009, 13:11
кажи ми колко бояджии си видял да карат S-класа?
А колко банкери?

Аз тук бояджия с с-класа не съм видял. Но виж банкери съм виждал.

Пък съм виждал и за колко работят на час бояджиите и за колко банкерите. Кой колко работи, каква отпуска получава и какво здравно и социално осигуряване получава от работодателя. Особено като се иам предвид, какъв е рискът от нараняване при бояджия и при банкер примерно.

И колко е гадно да бачкаш нискоквлифициран труд. Не за дрго, ами поляците бачкат за по-малко.

А кога си видял образователната система в чужбина в очите си?

Pwnmaster
12-11-2009, 13:12
Уча в икономическо училище и миналата година от мен се изискваше да знам какво точно е алитерация и асонанс, да разбирам от генетика, да знам кой точно е вторият постулат на Бор, да мога да решавам квадратни функции, да реша задача с мемориален ордер за средно голямо предприятие, да знам какво включва пирамидата на Маслоу, да бягам за 7 секуни 50метра и да скачам поне метър и осемдесет.

Някои от нещата....май няма да ми трябват по-натам, след като вече съм се насочила с какво искам да кандидатствам, но...

Никой не е казал, че трябва да си отличник по всичко.
Аз не разбирах от химия и затова в дипломата за средно имам три и петдесет. Болеше ме к'ура тогава...


Сега по въпроса за неприложимостта на наученият материал - ми трябва си мама му Д**а. Аз като влязох в университета и благодарение на "излишните" си знание по математика си изкарах два изпита. Отделно от това в живота ми се е налагало да се справям с проблеми, които съм разрешил с познанията си по математика (по 6 тетрадки на ваканция съм решавал, не домашно, ами за да ги науча).

Химията ми се наложи да си я припомням в предишната ми работа, когато ми тръснаха 400 страници проект на ЗИД, директиви и т.н. за опасни в/ва и ми казаха да проверя дали се изпълняват всички изисквания.

Физиката пък не само не е излишна, но и полезна ежедневно. Етика, право, логика и т.н. също са адски полезни в ежедневието на всеки един уважаващ себе си човек, който има претенции да е нещо повече от вегетиращ зеленчук.

Литературата даже няма да споменавам колко е ценна за мен, но ме научи да разбирам какво пиша и какво чета.

Знанията са ценни, но въпросът е, че не са предадени и систематизирани на достъпно ниво. Аз лично подкрепям идеята за частична реформа в образованието, но не и тази, която искат учениците от къде беше. Лично смятам, че е редно учениците да са по цял ден на училище - да речем от 10 до 4, а домашните да отпаднат, а да се въведат по-скоро занятия тип упражнение, както е в университетите. В часовете сутрин да се учи теория, а следобед да се набляга на практическа реализация, обяснения и т.н., които да изместят домашните.


Абе идеи много...
Точно и ясно!Браво :)

Canis_Dirus
12-11-2009, 13:22
Ама разбира се. така е. Аз няма да карам С-класа щото не ме кефи.
Но пък няма и да давам примери с изключения и да ги представям като общовалидни.

Примерно Глория е била проститутка и кара С-класа и има яко кинти. Значни всички проституки имат кинти.

Как е когато светът ти е толкова малък, че да си голям в него? Чувстваш ли се велик?

Celence
12-11-2009, 13:29
Образователната системата е направена по такъв начин, че въпреки, че ти предлага широка гама от учебни дисциплини и разновидност на самия материал, накрая пак оставаш прост идиот. Смятам, че затова не е виновен многото материал, а това, че, ако искаш да влезеш в добър университет с хубава специалност (която се предполага, че е в интересен на повече ученици), трябва да си скъсаш гъза от работа поне последните 3-4 години като по този начин си принуден да загърбиш предмета, в който си добър, за да наваксваш по предмета, в който не те бива (говоря най-вече заради оценката, която ти е нужна).

Прочетох малко по диагонал първия пост, но разбрах, че за учениците в Димитровград 7-8 часа на ден са много??? Извинявай, аз от 8 клас вися в даскало от 7:30 до 4:00 в някои дни, така че нямате никакво право да казвате, че 7 часа са ви много (още повече, ако са ви по 40 минути)..

Смятам, че е отдачно да се въведе и в 10 клас ЗИП и още един час седмично (т.е. стават 3) и така стават 4 години подред ЗИП по 3 часа седмично - е, какво? идеално, според мен, че да не се учат подробностите на някои предмети. (примерно, ако извлечем всички часове с подробности по даден предмет от цялата година и общата сума е 2 седмици, защо не се въведе тази по-специфична информация в зипа , в този +1 час, и тези 2 седмици да се употребят за упражнение?)

И въпреки всичко, смятам, че нищо не трябва да се маха на този етап от това, което учим сега, защото грешката мисля, че не е толкова в трудността на материала и обема му, а в преподаването - примерно един клас от 20 човека - 5 са много силни ученици, 10 са на средно ниво и останалите 5 са дроба ;д и така учителите вместо да преподават на нивото на "средната класа", като по този начин дроба има възможност да разбере поне малка част от преподаденото, а силните ученици примерно да имат допълнителни задачи, те като видят, че има няколко перфектни ученика и вдигат нивото до небесата и така само тия 5 ученика имат възможност за високи оценки. В края на краищата, смятам, че това не е честно. Трябва да се преподава на нивото на тези, които са повече, за да могат и те да разбират аджеба за какво иде реч..Аз лично отивам там, както, за да науча нещо, така и за да получавам що-горе добри оценки.... Учителите провеждат дискуси само със силните ученици, изваждат тях на дъската, с тях обсъждат въпросите по уроците, ако искаш да се включиш, подхождат с недоверие "О! ама ти си си учил?!" или те вдигат само на 2-3 въпроса и продължават дискусията пак с тези 5 ученика и накрая на срока "ами да си вземал участие" - пример от моя клас или пък как ме оформиха миналата година по география - бях между 5 и 6 и въпросът, който ми беше зададен беше "с география ли ще кандидатстваш?" - "не.." "ами добре тогава, пиша ти 5" и ми остави 5цата... Има всякакви учители, но трябва да се намери някакво междинно ниво в изискванията им и начина на преподаване, защото понякога имам чувството, че не отивам в училище да се уча на нещо, а да се съобразявам със изискванията на всички.. мисля, че това е проблема - учениците се принуждават да зубрят, за да имат добра оценка, за да влязат в университета и става мазало, от друга страна, тези, които са слаби ученици не им се предлага възможност да са на нивото на останалите, тъй като биват пренебрегвани и се отказват - ето го и мързела от къде идва
Иначе като цяло на мен ми е интересно в даскало, не знам за вас...

Pwnmaster
12-11-2009, 13:31
^Фактът, че може да си позволи една такава четка говори сам по себе си.В този свят, в момента, всичко са парите.Който има по-добър доход, той живее по-добре.

Canis_Dirus
12-11-2009, 13:33
А ти как реши, че робувам на предмети?
Понеже не пиша след всеки три бири, които съм пил "Снощи едикакво-си"?

Всеки, който не е на твоето мнение е род на евреите. Знаем за масоните, пропагнадата, световната конспирация и тн. Банално е вече.

Каква истина трябва да ми се изсипе на главата? Че след 15 години като бояджия ще се чудиш, как да скърпиш двата края, щото Украинските бояджии са по-евтини и ти правят дъмпинг?

Или какво трябва да стане? Черните нинджи ще се вдигнат и ще разрушат Новия Световен Ред? :shock:

Ама разбира се. Те са хора със свободен ум. Също като просещите монаси в Индия.

Canis_Dirus
12-11-2009, 13:43
Боби Турбото за образованието:

http://www.youtube.com/watch?v=0PLemxq0t_4

мисля всичко е казано.

Поклон пред хората, които предлагат прости решения на сложни проблеми.

Canis_Dirus
12-11-2009, 13:57
Мдам. Някои имат нуждата да си излагат целия живот във форума.

Pwnmaster
12-11-2009, 14:01
Клокуърк, какво трябва да учи един лекар, един инженер, един икономист и един бояджия? Не са еднакви неща, но всеки трябва да има една основа и на нейна база, да започне да изгражда собствените си интереси, силни страни и да се развива.

Ако не си учил химия в училище - как ще станеш химик и кой ще ти бърка синтетиката?
Ако не си учил биология, защото е излишно - кой ще те лекува?
Ако физиката е прекалено тъпа и неприложима - кой ще ти изобрети еди-какво-си?

Много ако-та станаха, но искам да кажеш как за всеки един индивид може да се отсеят "нужните" и "ненужните" предмети и знания?

с биологията и химията,която се изучава в училище далеч не можеш да станеш химик или лекар... точно затова написах,че е неприложима тая образователна система в живота.

трябва да има избирателност - ученика сам да избира кои предмети да учи. по-добре да имам днес 7 часа английски,отколкото 1 час английски,1 биология,1 химия,1 физика,1 алгерба,1 геометрия и 1 физическо.
*facepalm*

Pwnmaster
12-11-2009, 14:06
Canis,отивай да си вземеш четка с косми от язовец бе,ше затворят магазина за 1 евро в Джърмани,страната-мечта на турските гастербайтери и българските и украинските третокласни под-хора,избягали от родината :-D
Германия или България?
Отговорът е пределно ясен.
Може турците там да са бачкатори, но имат 3 пъти по-добър стандарт на живот от тебе.Това че ти си расист и мразиш турците не означава, че са по-бедни от теб.

Canis_Dirus
12-11-2009, 14:17
Баси, колко истина е събрал Бруно в едничко възклицание.

padnaloblak
12-11-2009, 14:21
абе въпроса е в това че системата по която се учи в момента не е никак добра! първо проблема идва от там че на ден имаме по 4 разказвателни предмета + математика и език. и когато започнем в 8 докато стигнем до 6 и 7 час мозъците ни вече изпушват.... днес споменах на учителката си по химия за тая тема и тя каза "признавам че и на мен ми е много трудно в дните когато имам по 6 7 часа" и не е единствения учител който го казва. Може би ако се учеха по-малко предмети за същото време щеше да е далеч по-добре.
друг проблем е е самото уформление на материала! сестра ми е в 6 клас и преди месец учеше неща които аз миналата година чух за първи път(10 клас бях) . третокласниците учат по 45 минути! аз като бх в трети клас часовете бяха по 35 минути. децата не са празни бутилки в които да наливат знание докато прелее! ама понеже работещите в сферата на образованието не им се налага на ден да учат по 6 7 различни предмета и да носят раници които тежат по 5 кг. а когато си първолак и собственото ти тегло е 30 килца как да носиш тея раници??? а после децата били изгърбени . или като кажат ох горкото 4 клас с очила нз си кой диоптър.. еми то тва дете по цял ден наведено над задачите по математика...
нищо добро няма да се постигне с тази форма на образование!най-много бъдещото поколение да изгърбени слепци 40 кила с напикани гащи...
и друго! децата затлъстявали децата това децата онова. има само по 2 часа седмично физкултура. имайки предвид че не могат да излизат през седмицата (а то на кой му се излиза след 4 часа учене в къщи) това е мн малко. всичките ми братовчеди и сестреа ми включително имат заседнал начин на живот. прибират се в 2 часа и сядат да учат до 5 6 че понякога и по-късно. а после сядат пред компа и цъкат в скайп.

тея дето са минали вече през тоя етап от живота си и са или студенти или реализирани вече в своята си сфера не се замислят какво им е на учащите в училищата и гимназииите а знаят само да плюят кой пуши кой пие и къде ходи.
има и хора които съвсем съзнателно учат за да се реализират и да имат добро бъдеще! не трябва все да визирате кифлите и "пичовете" дето знаят вс кафета в областта .

пп: извинявам се за дългото изказване просто ми дойде в повече да чета мнения на потребители като канис

Canis_Dirus
12-11-2009, 14:22
Чакам да си хванеш гадже, което не е от форума ;)

Canis_Dirus
12-11-2009, 14:25
В САЩ получават образование, което е насочено към общата му приложимост и "полезност", но ние ги ебаваме, че са тъпи и мега ограничени....
Всъщност това важи за голяма част, но друга част получават образование, което ние не го и сънуваме и въобще не са мега тъпи и ограничени. Има американци, които са с адски богата обща култура и супер отворени към света, но са много малко.
Само дето са на правилните места.

Canis_Dirus
12-11-2009, 14:29
...
Ама разбира се. Системата е виновна, че светът е комплексен. Системата е виновна, че съдържанието в учебниците трябва да се нагажда и променя. Аз призовавам да се върне стандартното образование от средните векове.
То не става само с лесно и без проблеми.

Dizziness
12-11-2009, 14:30
С две ръце съм ЗА ClockworkOrange !!!

Pwnmaster
12-11-2009, 14:31
С две ръце съм ЗА ClockworkOrange !!!
И по-точно за какво?За глупавите аргументи ли?Пфф, get a life :)

Canis_Dirus
12-11-2009, 14:40
Някои хора не могат да оценят, какви възможности има дава образователната система на България.
В сегашния си вид тя е лоша, защото спъва добрите и подпомага по-неспособните.
Ранното профилиране е страхотна идея, ако искате да се създаде някакъв елит. После ще роптаете, че нямате достъп до определени учебни заведения.

Ако не ви харесва гимназията - има техникум. там са по-профилирани. Ама всеки се натиска да държи изпити след 7 клас и да влиза в езикова и математическа.

Ама не си дава сметка, че там материала е по-обширен. И ако си мислите, че при средното материала е много, то почакайте, когато дойде висшето.
Тогава пак ли ще се оплаквате, че материала е много?

Gwendoline
12-11-2009, 14:44
......аз съм всека седмица в най-яките клубове,барове,заведение,д скотеки с най-готините хора. аз живея пълноценно......

нямам самочувствието да кажа, че съм много, но това ли наричаш пълноценно съществуване? живот? да друсаш и да пиеш по "яки" барове и клубове, както сам казваш и мислиш, че така си извисен и повече от някой човек, който си гледа работата и не се занимава с глупости? не става дума за Канис, а като цяло

Gwendoline
12-11-2009, 14:46
какво се радваш, задавам ти въпрос. смяташ ли, че това е пълноценен живот?

Canis_Dirus
12-11-2009, 14:48
Съгласни ли сте след 5-6 клас учителите ви да определят, в какво училище трябва да учите?
Дали да сте профилиран техникум, или гимназия?

А според вас, трябва ли да учите повече от родителите си?
А може би се налага, понеже светът непрекъснато трупа знания.

И все пак момичето от ПМГ Димитровград. Защо не се преместиш в Техникум по дървообработка. Гарантирам, че ще се справяш с материала, че даже и сама ще решаваш, кога да си ходиш.

Canis_Dirus
12-11-2009, 14:49
Чакам да си хванеш гадже, което не е от форума ;)

що бе,тука са най-арните 8)
А животът във форума също е най-арния 8)

Gwendoline
12-11-2009, 14:52
разбира се, че нищо не разбрах. аз съм социално програмирана...

Canis_Dirus
12-11-2009, 14:54
разбира се, че нищо не разбрах. аз съм социално програмирана...
също така си роб на евреите и жертва на масонската конспирация и илюминатите.
Догма!

Gwendoline
12-11-2009, 14:57
предпочитам да си стоя на същото дередже, ако трябва да се "оправям" по твоя мироглед.

padnaloblak
12-11-2009, 15:01
ClockworkOrange до тъка разсъждава най-добре ! на другите много здраве и особено на канис форумния жребец :lol:

skuck
12-11-2009, 16:09
Тоя ClockworkOrange е ебаси деградето мчее! :D :D :D


Според мене порограмата в средното образувание си е добре. Само дето нас ни мързи до небеееето, толкова ни мързи, че в търсене на лесното чак ставаме нагли. Вярно, че Бил Гейтс е нямал више образование когато е направил милярдите и че оценката в дипломата не отразява умствените възможности на дадената личност ама поне "една" обща култура трябва задължително да имаш!

ScionOfStorm
12-11-2009, 16:17
младите хора преди да погледнат към образователната система е редно да погледнат самите себе си.

woshata
12-11-2009, 16:23
Тоя ClockworkOrange е ебаси деградето мчее! :D :D :D


Според мене порограмата в средното образувание си е добре. Само дето нас ни мързи до небеееето, толкова ни мързи, че в търсене на лесното чак ставаме нагли. Вярно, че Бил Гейтс е нямал више образование когато е направил милярдите и че оценката в дипломата не отразява умствените възможности на дадената личност ама поне "една" обща култура трябва задължително да имаш!Както и елементарна грамотност.

Canis_Dirus
12-11-2009, 16:35
Всъщност, ако погледнете, какво учат по математика, биология, химия, физика и тн. в чужбина е установите, че са същте неща, както и в България.
Но то Славейков-баща го е казал.
Все не можем, все е трудно.

Liar
12-11-2009, 21:18
Не знам какво е в другите държави,не смея да предлагам реформи,но ще споделя и аз моите впечатления.
Предмети като биология,химия,математика са напълно излишни след 7-ми клас.До това ниво основните знания са дадени,който има допълнителен интерес,знае къде да се насочи.Няма смисъл всяка година да се повтарят едни и същи неща с малко добавки.Да не говорим,че информацията за незаинтересован е изключително краткотрайна.Не знам защо трябваше да бъдат в програмата ми чак до 10-ти клас.
Онзи ден гледах приемния изпит за НБУ-състои от по 10 въпроса за по няколко предмета-пълна лудост!Все пак човек е много по полезен,когато е специалист в нещо,отколкото ако има знания от тук,от там по малко,а и не на всеки се отдават точните науки.
6-7 часа на ден наистина са много по начина,по който се преподава-само теория,с минимални примери от действителността.В много редки случаи има някакви подбуди за рационално мислене,със зубрене съвсем спокойно може да се изкара.Как да не е затормозяващо?
Доста учители процедират по следния начин-диктуване цял час->изпитване следващия.Записаният план е резюме на написаното в учебника.Каква е ролята на учителя тук?За да проченеш нещо написано на някого не се изисква висше образование...
И накрая,трябва да има повече мероприятия,организирани от училището,на които ученици могат да изпъкнат със способностите си.Учениците и учителите трябва да бъдат поощрявани морално,постиженията им трябва да се разгласяват.Нека хората бъдат горди,заради знанията/уменията,които имат,иначе са безполезни.
Иначе се радвам,че поне е проявена някаква инициатива за промяна,но доводите са направо смешни.