PDA

View Full Version : Нужда от помощ при избор на книга



great_mari
12-15-2009, 19:55
Здравейте,съфорумци!
На 15 съм.До сега съм чела много малко книги,реших да променя това.Искам да се образовам,ако може така да се нарече,ще ви помоля да ми препоръчате книги,които мислите,че всеки човек би трябвало да прочете поне веднъж в живота си,книги които не са безмислени,а такива,от които мога да извлека полза не само за живота ми в бъдеще а и като цяло да обогатя културата си.
Освен книги ще ви помоля да ми кажете и филми по същата причина.Моля не ме упреквайте,че сега съм се сетила да правя нещо смислено,да срам ме е,че книгите,които съм прочела се броят на пръсти и повечето са абсолютно безмислени и глупави,но си имам причини.
А и все пак по-добре късно,отколкото никога. :)
Благодаря и весели празници :-)

padnaloblak
12-16-2009, 13:14
:D каквото и да ти кажат не се захващай с "Война и мир"

а иначе понеже си момиче предлагам Брулени хълмове :)
гледай филма Плажът и филма Изкуствен интелект! карат човек бая да се замисли.

BrainlessROCKBABY
12-17-2009, 20:21
Ами не знам..Започни с класиките, първо българските книги..Аз лично започнах по-сериозно да чета от 1-2 години и вече мога да кажа, че обожавам Прачет, Кинг и Джордж Р. Р. Мартин ..Прочети "Панаир на суетата"..после и Хорхе Букай..

Luci
12-17-2009, 22:00
Ако не те плаши размера, ти препоръчвам "граф Монте Кристо". Относно "Война и мир" според мене въобще не е скучна, просто трябва да се вникне в смисъла, но все пак въпрос на гледна точка :)

great_mari
12-18-2009, 19:14
Граф Монте Кристо съм я чела и на български и в момента на английски :) Мислех да започна нещо на С.Кинг или О.Уайлд :-o

xoxi
12-19-2009, 08:48
Само с книги няма да поумнееш 8-)
Чети Вазов, Ботев, Вапцаров, Смирненски..
Като заглавия (не от споменатите автори) бих ти предложила "Време разделно", "Задната къща", "Внимавай какво си пожелаваш"

"Малкият принц"

bog4eto
12-19-2009, 20:02
Винаги съм смятала,че преди всичко трябва да почетеш малко от "по-старата" литература 8-) В смисъл на автори като Майн Рид,Карл Май,Емилио Салгари,Роберт Щилмарк,Жул Верн,Виктор Юго и т.н. Просто страхотни книги има!И вече след това по-модерното..... ;)

krissit0
12-19-2009, 22:21
Зависи какви книги предпочиташ,но според мен са хубави : "Джейн Еър", "Спасителят в ръжта","Анна Каренина" и мн други,ама нека и други да кажат по някоя :D :P

Iria
12-20-2009, 16:50
"Спасителят в ръжта" Дж. Селинджър
"Портретът на Дориан Грей" О. Уайлд
"Птиците умират сами" Колийн Маккоу
"Фантомът на паметта" Александра Маринина
"Детективи" Артър Хейли
на Агата Кристи са много интересни също, на Артър Конан Дойл- "Шерлок Холмс" също :) . Приятно четене. :)

Stuff
01-01-2010, 01:24
Ще ме оплюят, но не се захващай с български автори, ако не говорим за някои малки съвременни изключения и поетите :)) За "Под Игото" мога да ти кажа, че изключително скучна книга...иначе ти препоръчвам Ботев, Смирненски, Славейков, Яворов, Дора Габе, Багряна :)

Ако искаш нещо малко по-нестандартно на български автор може да вземеш "Естествен роман" на Георги Господинов уникална книга :P има я публикувана в интернет :)

Ако се интересуваш от фентъзи (не фантастика) ти препоръчвам много горещо, направо задължително да прочетеш неща на Толкин :))
най-добре в този ред (поне според мен де)
"Хобитът" ("До там и обратно"), "Децата на Хурин", "Силмарилион" "Властелинът на пръстените"

Харесвам и Пратчет, но малко трудно го чета, защото на моменти ми доскучава :D

Най-любимите ми фентъзи романи, обаче са Diablo Царството на сянката(трета част) и Diablo Луната на паяка (четвърта)
другите две също не са лоши :))

Warcraft поредицата е доста завладяваща и нея ти я препоръчвам :) ^^
надявам се, че съм била полезна, ако се досетя нещо ще драсна някой ред ^^

:oops:

П.С. Поздравления за амбицията ти да се развиваш :) Евала

gabi_94
01-08-2010, 18:37
Ами задължително прочети "Малкият принц" от Екзюпери...
Също ти препоръчвам "Портретът на Дориан Грей" на Оскар Уайлд
Емили Бронте-"Брулени хълмове", Джейн Остин - "Гордост и предразсъдъци" .... Ако искаш нещо криминално - Стивън Кинг и Агата Кристи...

great_mari
01-09-2010, 09:51
ей вие ме направихте че съм от пещерата - български автори съм чела достатъчно и в годините в училище,и не само.Сега мисля да се захвана да чета Брулени хълмове или Осъдени души.Ще видим благодаря на отговорилите,темата може да се заключи :)