PDA

View Full Version : Въпрос за близнаците



norge
12-16-2009, 20:40
Чувала съм някъде, ако не се лъжа в "Отчаяни съпруги", че от жената (гени, поколения и разни други неща) зависи дали ще се родят близнаци.
Това вярно ли е? Изобщо има ли някаква закономерност или си е Божа работа :)
Последно - през поколенията ли се предават близнаците?

LovelyGirl
12-16-2009, 21:29
В нашия род имаме близнаци и са през поколения.Баща ми и чичо ми са близнаци, което значи, че трябва да се паднат на мен, на сестра ми или на братовчедка ми.

sexita
12-17-2009, 15:44
Най-вече по наследствена линия и да...често са през поколения.
Много жени отлагат забременяването след 30-тте си години, когато хормоналните промени в организма могат да доведат до отделянето на повече от две яйцеклетки. Това увеличава шанса от появата на двуяйчни близнаци.
Освен това доста жени прибягват до хормонална стимулация, когато прехвърлят 35, което също увеличава вероятността от близнаци. При ин-витро също доста често се раждат близнаци, тъй като се имплантират няколко ембриона.
Бременност с близнаци, също така може да има и при жена, която не се е подлагала на хормонална стимулация, на всяка възраст, просто отделя по няколко яйцеклетки наведнъж.
Мъжът няма роля в близнациправенето :D

Двуяйчните близнаци са по-често срещани от еднояйчните. Това се случва, когато две яйцеклетки биват оплодени от два сперматозоида. Всеки един от близнаците има своя плацента и свой амниотичен сак. Близнаците могат да са две момичета, две момчета, или момче и момиче и си приличат като брат и сестра (не особено много :D )
Еднояйчните близнаци се появяват, когато една оплодена яйцеклетка се раздели на два фетуса. Близнаците споделят обща плацента, но са с отделни амниотични сакове. Те ще бъдат задължително от един пол и ще си приличат много, тъй като носят един и същ генетичен код.
Тризнаците може да са разнояйчни, еднояйчни или комбинирани, въпреки, че тези случаи са доста рядко.

Между другото, научно доказано е, че повечето бременности /хипотезите варират от 35 до 75%/ започват като двуплодни, но второто бебе "изчезва" още дори преди да бъде установена бременността.

amk933
12-17-2009, 18:33
^А има ли начин да знаеш точно момента, в който една жена има най-голяма вероятност да забременее с еднояйчни близнаци? :)

ПС: Питам, защото ми е мечта да стана татко на такива. :)

DarityGirl
12-20-2009, 15:09
В нашия род имаме близнаци и са през поколения.Баща ми и чичо ми са близнаци, което значи, че трябва да се паднат на мен, на сестра ми или на братовчедка ми.


при мен е абсолютно същото само че аз имам бротжвчеди(момчета) и брат. 8)

krem4et0
12-20-2009, 22:19
Абсолютно тото си е. В моя род близнаци е имало едни-единствени преди 60 години сигурно. При мъжа е често срещано, но той е мъжката страна и няма как да се получи при нас. Сега, счита се че е генетично обусловено при жената, но само за разнояйчните близнаци. Смята се (поне така съм чела), че възможността 1 жена да "произвежда" повече от 1 яйцеклетка в рамките на 1 цикъл, е генетично определена.
Интересна статия: http://myfelicitas.com/parent/bliznatzite/kolko-chesto-se-razhdat-bliznatzi

pifiella
12-22-2009, 16:44
Еми незнам,уж през поколение,ама баща ми и леля ми ги е пропуснало....
Баба ми е имала близнак ,но е умряло при раждането,а преди нея прабаба и имала сестра близначка...И би трябвало моят баща или леля ми да имат,ама не...
Не се знае, може аз да имам.. 8)

BePoHuKa
01-07-2010, 23:34
^А има ли начин да знаеш точно момента, в който една жена има най-голяма вероятност да забременее с еднояйчни близнаци? :)

ПС: Питам, защото ми е мечта да стана татко на такива. :)И на мен ми е било винаги мечта да имам близнаци! Мисля, че ще е страхотно..жалко, че шанса е малък. :(

Bixel
01-08-2010, 15:04
Генетично се наследява.

wasch0
06-09-2010, 14:43
Да, вярно е
Баба ми е имала близнаци, но едното е умряло при раждане (брат на леля ми) така, че или на мен или на другите ми две братовчедки се падат близнаци, стискам палци да съм аз ;-)

kalpazanka
06-09-2010, 14:46
^Това правило не важи ли по-силно за еднояйчните?

krem4et0
06-09-2010, 16:07
kalpazanka, аз до колкото съм чела важи за двуячните поради генетичната обремененост една жена да овулира повече от 1 път в рамките на месечния си цикъл.

mimsssssss
06-18-2010, 04:52
Майка ми е близначка, което значи и аз да съм. На преглед при гинеколог се установи че матката ми е във формата на сърце, което значи че има 90% верояност да имам близнаци. Супер :) Така че мисля, че това за през поколение е вярно, само че ще кажа със сигурност след някоя и друга година.

Undying
06-18-2010, 20:16
В нашия род няма близнаци до колкото знам, а аз имам сестра близначка (еднояйчни сме), така че не винаги е въпрос на генетична наследственост. :-D

anarchoman
09-26-2010, 15:59
Наследствеността може би играе някаква роля, но си има и късмет в цялата работа. Например в моя род близнаци няма. Аз поставих началото може би на традицията :D За формата на матката не бях чувала да има някаква роля, но щом лекар го е казал може и да е истина.