PDA

View Full Version : Задължителна ли е личната карта след 14?



TykaSePisheNick
12-20-2009, 16:34
Или по желание?

ApXaHrEJI
12-20-2009, 16:39
Не е задължително да си я изкараш сега.

TykaSePisheNick
12-20-2009, 16:39
Аз по принцип знам, че задължителна става чак след 16 год, а една от моя клас вика, ако не си изкарам до 3 месеца след рд-то /които минаха/ глобявали с 50 кинта.

Bimmer
12-20-2009, 16:40
:lol: Aз пък знам, че е задължително максимум 1-2 месеца след навършването на 14 годишна възраст да подадеш документи за издаване на лична карта.

Mi6inka
12-20-2009, 16:42
:lol: Aз пък знам, че е задължително максимум 1-2 месеца след навършването на 14 годишна възраст да подадеш документи за издаване на лична карта.

аз също :) И си имам лична карта от 14 годишна

ApXaHrEJI
12-20-2009, 16:44
Извинявам се за грешката ми по - горе .
Личната карта по закон е основен идентификационен документ за самоличност, валиден на територията на България или на друга държава съгласно международни договори. С нея всеки български гражданин има дори право да напуска страната и да се завръща с нея през вътрешните граници на България с държавите-членки на Европейския съюз. Затова и изискванията спрямо нея са строги. Точно толкова, колкото и за вадене на международен паспорт.
В закона за българските документи за самоличност изрично е определено, че "всеки български гражданин, който живее на територията на страната, е длъжен в срок до 30 дни след навършване на 14-годишна възраст да поиска издаването на лична карта". Това става чрез законните представители, които в огромната част от случаите са родителите. Те подават заявлението за издаване на личната карта на детето. Това се прави в съответното районно управление на МВР, в т. нар. паспортни служби. Документите се дават в управлението по постоянен адрес. Трябва да се носи и удостоверение за раждане на детето - оригинал и копие. Самото дете задължително трябва да присъства.
Добре е заявлението да се подаде и от двамата родители. То е типово, по образец и може да се купи от самите служби. Струва 50 стотинки. Към него трябва да се приложат и снимки на детето, спрямо които има специални изисквания.
Издадените лични карти на 14-годишните са валидни 4 години и са безплатни.
Необходимо е да се знае, че ако родителите не поискат и не подадат заявление за лична карта на детето си в срок, се глобяват от 20 до 150 лева.
И тук идваме до втория въпрос. Според официалните указания на МВР заявленията за издаване на документ за самоличност се подават лично, а за издаването на паспорт на малолетни и непълнолетни - в присъствието на родителите, настойниците и попечителите. Ако някой от тях не може да се яви, се представя нотариално заверено изрично съгласие. Допуска се подаване на заявление от друго лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно и заверено от нотариус заявление.
Това означава, че дори и родителите да са разведени, най-чист е вариантът, в който и двамата отиват в съответната паспортна служба. Единственото изключение би било възможно, ако единият родител е лишен от права. Ако това обаче не е налице, то и двамата след развода си запазват родителските правомощия. Просто съдът възлага упражняването на родителските права на единия, защото има пречка за едновременното им осъществяване и от двамата. Но техните правомощия се запазват и съществуват в правния мир. Макар и примерно детето да живее при единия, а другият да плаща издръжка. С бракоразводното решение съдът може да каже, че примерно единият ще се разпорежда с имуществото на детето, а другият с възпитанието. Варианти много. Но така или иначе двамата имат равни юридически права и отговорности.
Затова е най-добре и майката, и бащата да подадат заявлението. Ако единият не може или пък други причини налагат отсъствие - например не искат да се виждат родителите, то тогава просто този, който няма да отиде, ще даде нотариално заверено съгласие. И то ще се представи пред съответната паспортна служба. Разбира се, може да се пита в съответната паспортна служба дали ще приемат документите, ако детето отиде само с единия родител.
Гореописаното трябва да важи с пълна сила и при вадене на международен паспорт на детето. Тук също се подава заявление, което се купува от паспортната служба срещу 50 стотинки. Пак са необходими снимки на детето. Между 14 и 58 години при обикновена поръчка таксата е 30 лв. И тук важи тезата, че е най-добре в паспортната служба да се явят и двамата родители. Ако някой не може - просто се представя неговото нотариално заверено изрично съгласие.

MadeOfWater
12-20-2009, 16:45
Съученичката ти е напълно права

teenems
12-20-2009, 17:32
Ем доколкото знам - ДА!

smiLexaga1n
12-20-2009, 17:40
Задължително е! Четох закона поне няколко пъти :D , защото и аз преди 3 месеца навърших 14.. и пишеше, че ако картата не се извади до 1 месец след навършването на 14 години, ще има глоби от 20 до 150 лв. За това прави си сметка и бързо до мвр 8-) .

viksit0y
12-20-2009, 18:10
мисля, че да ..

teenems
12-20-2009, 18:22
Задължително е! Четох закона поне няколко пъти :D , защото и аз преди 3 месеца навърших 14.. и пишеше, че ако картата не се извади до 1 месец след навършването на 14 години, ще има глоби от 20 до 150 лв. За това прави си сметка и бързо до мвр 8-) .


Мда .
Аз като ходих да си правя и пишеше :
Че до 1 месец трябвало да се направи .
Една приятелка си направи на 14 год. и 11 месеца някъде и нямало глоба
Ама тя е в по-забутан град и знам ли :o

TykaSePisheNick
12-20-2009, 18:58
Мерси :)

Sintya
12-20-2009, 19:03
:lol: Aз пък знам, че е задължително максимум 1-2 месеца след навършването на 14 годишна възраст да подадеш документи за издаване на лична карта.

аз също :) И си имам лична карта от 14 годишна
И аз. Мисля, че е задължителна.

elito0o0o0
12-20-2009, 19:15
Задължителна е!

Nakadah
12-20-2009, 19:19
Или по желание?

ако ти се плаща глоба.. не...

nefchi_bs
12-20-2009, 19:36
Не знам,аз тогава толкова много исках лична карта,че още на рождения ми ден накарах баща ми да отидем до мвр-то :lol:

PurpleDream
12-20-2009, 19:38
П.С.Аз още нямам лична карта, а съм на 15.До сега никой не ме е глобявал :)

като отидеш да си правиш ще те глобят...

elito0o0o0
12-20-2009, 19:40
Що не поизчакате малко нали от другата година (март ли месец беше) ще въвеждат биометричните данни. Защо не изчакаш няколко месеца?

П.С.Аз още нямам лична карта, а съм на 15.До сега никой не ме е глобявал :) :lol: Ще те глобят ,ако отидеш сега да си я вадиш.. Ти какво си мислиш? Че ще те преследват да те глобят ли ?

Luciernaga
12-20-2009, 19:59
Глоба за късно изкарана карта баща ми не е плащал, но затова пък му натресоха друга. :-o

chocolatee
12-20-2009, 20:03
мхм задължителна е

CrAzYanDlaZy
12-21-2009, 08:27
естествено, че е задължителна! Имаш срок 1 месец, след като навършиш 14 и след това ако те засекат, че не си изкарала те глобавят ... с колко фр стана така :?

Jus7DreamBoy
12-21-2009, 10:25
Никой ама абсолютно никой не може да ми вземе 50 лв че нямам лична карта ако иска и Бате бойко да дойде ... и аз не съм си вадил след 14 чак на 16 ...

aloveyou
12-21-2009, 18:18
Доколкото знам е задължително

deni15
12-22-2009, 15:10
Да.

BlueMushroom
12-22-2009, 17:48
Да бе да :lol: .Аз като бях на 16 чак си я изкарах и не са ме глобявали.Само писах на един лист обяснение защо съм си я изкарала чак сега и то лелката ми диктуваше какво да пиша.

toncho883
12-22-2009, 18:53
Що не поизчакате малко нали от другата година (март ли месец беше) ще въвеждат биометричните данни. Защо не изчакаш няколко месеца?

П.С.Аз още нямам лична карта, а съм на 15.До сега никой не ме е глобявал :) :lol: Ще те глобят ,ако отидеш сега да си я вадиш.. Ти какво си мислиш? Че ще те преследват да те глобят ли ?

Бла бла, ще те глобят :D :D :D Аз на 16 си извадих и нищо не ми казаха...Доста странно а ? :)

amk933
12-22-2009, 21:31
Еми ще ги изчакам да въведат биометричните данни и ше ходя да си вадя.Пожелайте късмет да не ме глобят 8-)

Чакай, чакай, та съвсем да те глобят. Биометричните данни за неразбралите ще са само на задграничните паспорти, не на личните ви карти... :?

amk933
12-22-2009, 21:32
Що не поизчакате малко нали от другата година (март ли месец беше) ще въвеждат биометричните данни. Защо не изчакаш няколко месеца?

П.С.Аз още нямам лична карта, а съм на 15.До сега никой не ме е глобявал :) :lol: Ще те глобят ,ако отидеш сега да си я вадиш.. Ти какво си мислиш? Че ще те преследват да те глобят ли ?

Бла бла, ще те глобят :D :D :D Аз на 16 си извадих и нищо не ми казаха...Доста странно а ? :)

Наистина странно. Попаднали сте на благосклонен полицай, защото спестяването на глобата от 50 до 150 лв си е чист късмет. ;)

В София в 90% от случаите ще ви/те глобят. ;)

amk933
12-22-2009, 22:33
странно аз отидах на 15 години и нищо неми казаха ся сам на 16 ? от варна и кво ? в общината нищо неми казаха..

Радвай се, бе... :)

Ако полицаите си вършеха сляпо работата трябваше на 14 години и 32 дена всички да плащате глоба от 50 до 150 лв. Просто и те са хора и има вратички в този закон, които те използват, за да ви облекчат. :)

Невинаги, обаче...А и не са длъжни, напротив даже, длъжни са да ви глобят. ;)

FantaMen
12-23-2009, 00:19
Абсолютно задължителна..Мен ми правиха проблем като ме хванаха (в нетрезво състояния в кола...) и в тоя период ми се правеше картата и куката обажда са разпитва дали наистина ми се прави и са оправи раотата ама не може да се мине без нея... Само нз за кво др година пак тряя се сменят :-x

glorka94
12-23-2009, 14:15
аз след 4 месеца ставам на 16 и още нямам :?

Mar7i
12-23-2009, 16:25
Мисля, че е задължителна

fire_magic
12-23-2009, 18:47
и аз след 3 месеца правя 16 и нямам и нз кога ще имам :grin:

milan4eto
12-24-2009, 10:28
Аз след 2 месеца правя 17 и още нямам... след Нова Година ще отида да си я направя, че не ми се мисли каква глоба може да плащам :?

blue_ice
12-26-2009, 09:58
Задължително е до 3 месеца след навършването на 14 години да си изкараш лична карта. След това започват глоби, за това по-добре си я направи на време, защото после такова разкарване пада наляво-надясно да я плащаш.

XTREMEFREERIDE
12-26-2009, 09:58
Задължителна е.Глобите са големи ако те хванат.

Mitara6ki
12-27-2009, 16:00
хаха аз пък чак на 17 си изкарах и нямаше проблеми :) Тука в България всичко минава метър, ако бяха строги законите едва ли щяхме да се хвалим кой с колко години е закъснял :D:D ..

NeverTheSame
12-27-2009, 17:49
Задължително или до няколко месеца глоба ;]]

meganet
12-28-2009, 20:50
Ем задължителна е иначе има некви глоби.Отдели си един ден за тая работа даже та освобождават от даскало поне мене :D

Seductress
12-29-2009, 20:15
Задължителна си е картата. Амаааа кой да ми каже, че има и глоби. :D Няколко месеца след като навърших 14 тръгнах да си вадя карта. С майка ми приготвихме снимки, документи ала-бала, чакахме сумати му време на опашка :-x и ми казаха за тая глоба, но в крайна сметка глобата се отменя, когато лицето навърши 15 години (и 1 месец, но не съм сигурна :-o ). Таа чакам си още, малка остана. :D Догодина, януари живот и здраве вече ще имам лична карта. :D