PDA

View Full Version : "1984" = 2010 - това е проблемът



Celence
12-25-2009, 11:41
"1984" = 2010 - това е проблемът


Аз съм онзи сърдит млад човек, онзи, който избра да остане в страната си, защото намери смисъл в нея. Слушах достатъчно за „онези" времена преди 1989 г., сблъсках се с голямата промяна върху раменете на баща ми, който крачеше по студения площад. После разбрах достатъчно за тоталитаризма от разказите на родителите ми и техните родители. Малко по-късно почнах да правя разлика между демокрация и тоталитаризъм, между свободата на словото и Големият брат - Всевиждащото око.

Или си мислех, че правя разликата.

И тъкмо отпразнувахме 20 години от Голямата промяна, и съм на път да реша, че разлика няма. Една крачка, една-единствена крачка само трябва да направи МВР, и моята неприкосновена, лична свобода ще бъде отнета.

Онази свобода, заради която баща ми крачеше в студената зима. Заради която вървяха и много други. Електронната ми кореспонденция, глупостите ми във Facebook, SMS-ите и разговорите ми - сутрин, обед, вечер, нощем, призори, пролет, лято, есен и зима, ще бъдат контролирани от Големият брат, Всевиждащото око или все ми е едно от кого.

Има-няма три седмици, и народните представители ще трябва окончателно да си кажат тежката дума и да осъдят съдбата на моята свобода.

Предварвайки трите седмици, искам като (все още) свободен човек в свободна страна да кажа това, което мисля. Властта унижи баба ми, като не й даде 25 лв. за Коледа, защото пенсията й е 210 лв. Баба ми погледна на това с голяма усмивка и още по-голямо презрение. Ще мине без пуйка, портокали, банани, уиски, фъстъци, луканка, филета, торта и тем подобни глезотии, просто защото те не могат да заменят достойнството й. Тя е над тези неща. Ще си обуе дебелите топлинки и ще си чете книга. Пет пари няма да даде за Станишев, Доган и Царя или който там е виновен. И тях ще подмине с голяма усмивка и още по-голямо презрение. А поредните политически решения ще приеме кротко: „Всичко в историята се повтаря, запомни това от баба си".

Но не е там работата.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна държава да заявя, че вали сняг, защото е зима и защото това е нормално. Не е нормално обикновеният човек, който трябва да отиде на работа, за да храни семейството си, да се тътри с часове по заледени пътища, километрични опашки и между снегорини, които "чистят" с вдигнати гребла. Не е нормално и да приема всичко това с иронична усмивка и тиха псувня. Защото, както беше казал един психолог, апатията е най-яркият знак за социалната депресия, обхванала обществото.

Но не е там работата.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя, че изобщо не ме интересува някакъв си тип Гейзо ли, Мейзо ли - все тая - бил в Германия или не бил в Германия, пък не бил минал границата със Сърбия, пък поседял малко в ничия земя. Хич даже не ме интересува Маймуната, Бизона, Дебелия, Слабия, Червото, Гущера, Червея, Охлюва и не знам кой си какво и що. Все ми е тая кои са. Те са проблем на МВР, но МВР да не го решава, отнемайки свободата ми.

Но не е там проблемът.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя: Когато (ако) Народното събрание одобри окончателно промените в Закона за електронните съобщения, никога повече в чат-а или в телефонните си разговори няма да кажа, че властта е силна на думи и слаба на действия, няма да критикувам и да казвам мнението си на висок глас.

Или НЕ - ще го правя и ще го правя още по-ожесточено, за да има смисъл оная зима преди 20 години. Ако трябва, пак ще застана върху раменете на баща ми, за да извикам отвисоко, че СИ ИСКАМ СВОБОДАТА.

Защото, ако ми Я отнемат, тогава малкия камък от Берлинската стена, отчупен от родителите ми, ще престане да бъде реликва и ще се превърне в сувенир.

Предварвайки трите седмици, искам ВСЕ ОЩЕ като свободен човек в свободна страна да заявя, че съм много ядосана. Доскоро се гордеех, че съм живяла твърде малко в „ония" времена, за да ги помня отчетливо и да усещам пораженията им.

Сега не се гордея с действителността.

Сега съм един млад сърдит човек, който не желае службите да знаят на кого какво съм писала, какви контакти имам и кога с кого общувам. И оправданието, че така МВР ще работи ефективно, не върви. Не желая никой да наблюдава живота ми.

Така разбирам свободата.

Да, точно така.

На 4 юли 1776 г. в Декларацията за независимостта американските губернатори заявяват: „Всички хора са създадени равни, а техният създател ги е дарил с някои неотнемаеми права, измежду които правото на живот, на свобода и на стремеж към щастие".

През 1879 г. е гласувана Търновската конституция, чийто чл. 77 гласи: „Частни писма и частни телеграфически депеши съставят тайна и се броят неприкосновени. Отговорността на длъжностните лица за нарушение тайната на писма и депеши ще се определи по особен закон".

В Конституцията на Република България от 1991 г. пише: „Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име". (Чл. 32.)

И още: „Свободата и тайната на кореспонденцията и на другите съобщения са неприкосновени". (чл.34.)

Затова предколедно се ужасявам, че в 2010 г. всичко това може да бъде загърбено, зачеркнато, пренебрегнато и неглижирано, за да се върнем към оная фикционална (и не съвсем) Джордж-Оруелова "1984" година.

Защото там пише: „Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила".

Е в това всъщност е проблемът.

Автор: Деа Манолова
Източник: dariknews.bg
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=455746

-----

Много пъти е обсъждана тази тема във форума, както и подобни по самата идея за случващото се, имало е и други теми с в такъв характер.
Попаднах днес на тази статия в сайта на Замунда. Прочетох я с надеждата да открия нещо ново, над което да помисля или просто от любипитство дали предположението ми какво ще се каже в нея, ще се изпълни.
Мисля, че по-скоро стана второто, тъй като, като че ли има някаква тенденция важен проблем да бъде представен от гледната точка на недоволен млад човек като обвинява всеки и всичко наоколо си.
Раздвоена съм какво да мисля по отношение на статията, тъй като се казват очевадни истини, подкрепени с безусловни примери от историята, но и нещо ми подсказва и ме човърка, че нещо и е сбъркано, че нещо не е представено както трябва. Дали ирония или не, "сърдит млад човек" - идеята на статията ли е той да бъде нужната на всяка епоха индивидуализирана колективка душа, която мисли и чувства самостоятелно, но отразява мнението на обществото, отбивка на номер ли е тази статия... или какво мислите на мира и войната като социална среда в последните години?

acdcfenka
12-25-2009, 12:00
То никога не сме били свободни в смисъла, в който е логично да сме свободни. Свобода на словото! Да, бе да. То какво мислите, вестници и книги се пишат, по начин, по който да е угоден на управляващите ни. Иначе няма да видят бял свят. Така, че в Бълхария, никога не е имало свобода. Въпреки, че сега можем да се изразяваме по остро срещу властта, без да ни плаши затвор или куршум. Въпреки че, доста такива журналисти са били покушавани. Това нашето си е жива пародия. :booooomb:

SunSmile
12-25-2009, 12:05
Абсолютна демокрация няма никъде! Щом нещо е абсолютно, то е утопия!
... С голяма част от написаното съм напълно съгласна! Не виждам причина за това следене, нищо не оправдава такова (евентуално) решение!
Дано (ако) следят кореспонденцията, разговорите да се наслушат и начетат на истините, които ще чуят относно властта, която в една 'демокрация' трябва да се допитва до народа и да се съобразява с мнозинството....
Цялата ни демокрация ще си остане утопия!

Celence
12-25-2009, 12:31
Разговорите няма да се преслушват, а само ще се записва на кой номер е звъняно, дата и час. По интернет също няма да се четат мейлите и други документи, освен, ако не са свързани с някой престъпник, групировка или нещо подобно. Пак само ще се записва час, дата, на кой мейл е изпратено. Говореше се нещо, че щяло да се записва и кои сайтове си посещавал, което вече не ме устройва.

semantics
12-25-2009, 13:04
Четох статията още вчера.

Поредното излишно вдигане на пушилка. Трябва да има шум, това е. И отново се изопачават факти, за да може да се възмути простия българин и така и да си утихне всичко. МВР е шампион у нас, що се отнася до нарушаване правата на личната неприкосновеност, да, но конкретния проектозакон цели проследяване не на лична кореспонденция (следене на написаното/казаното), а на това с кого и кога си комуникирал. Адмирирам, защото от известно време се запознавам с опасностите на Интернет пространството, знам колко сериозни и плашещи са тенденциите и допускам колко ползи ще има от такъв закон в това отношение.

Колкото до подобен тип изказвания, както в статията - напоследък ми се гади да чета такива. Писна ми да чета писания, създадени от хора, които отделят внимание, старание и време за това да се оплачат. При това да се оплачат на много хора, в стегнат и прилежен вид. Да покажат колко е зле положението. Тия дни даже четох една книга от български автор, която на практика е замислена да бъде изцяло пародия на българската и световна действителност, отново да изкаже колко е зле положението.
Пълно пренебрежение за такива! Докато не правиш нещо същинско и дейно, нямаш право просто да изложиш фактите с бутафорно гневен тон или да се жалваш! Така мисля аз. Иначе си просто поредното жълтурче в пресата или поредния графоман в Интернет.

ZipFail
12-25-2009, 14:50
Ебати жалкара :lol:

semantics
12-25-2009, 15:12
Ебати жалкара

Т.е.?

ZipFail
12-25-2009, 15:16
Автора имам предвид ^

semantics
12-25-2009, 18:31
^Ако безрезервно си повярвал на Zeitgeist и акцентите в него, значи нищо не си разбрал от филма.

Стига с тия световни конспирации. Първо си оправете домашната кочинка, пък тогава плюйте (и още по-добре - променяйте) световната кочина.
И някак ми е трудно да приема, че някой изключително находчив и лукав евреин седи зад проблема с неизчистената ми улица или зад неописуемо тъпите предавания по СКАТ(порн) ТВ, защото така ще ме манипулира по-лесно и щото си няма друга работа и обича да играе шах в световен мащаб, със 7 млрд фигури вътре.
Стига глупости, верно.

Тук става дума за държавата, нейните граждани и институциите в държавата, които би трябвало да работят в интерес на гражданите. На който истински всичко това му бърка в здравето и си пада такъв тип, излиза на паветата и го обръща на кютек заедно с други като него. На който истински всичко това му бърка в здравето, но е друг тип човек, използва по-"дипломатични"/бавни методи за промяна. Всеки друг, който не прави нито едно от двете неща, а все пак плюе безогледно, не знае достатъчно и все така си хвърля отпадъците през балкона, къса седалките в автобуса, чете вестник ШОК/19' и маа кебачета в театъра, си заслужава съдбата.

BrigadeSUD
12-25-2009, 19:04
И защо трябва да ме следят с кого и кога съм си говорил ? Има много други начини да хванат крадци, престъпници и всякакви други ...

semantics
12-25-2009, 20:07
ClockworkOrange, откровено забавно е вече да се "общува" с теб.

1. Кои са ТЕ? Имаше по бТВ едно предаване "Може би са ТЕ?!", хах. И в твоята глава идеята е също толкова абстрактна, ама нейсе. Ясен и конкретен отговор е нужен, подкрепен с доказателства, не извадени от някое филмче/клипче - кои са "ТЕ"?.

2. На мен са ми промивали мозъка от дете, ок. Теб какво те е опазило?

3. Минавало ли ти е през ума, че няма нищо по-лесно от това да обвиняваш някой си там някъде за това, което се случва в твоя личен живот? Това си е цял човешки синдром, начин, по който функционира мисленето ни. Както е трудно на човек да види сам колко е прост и колко сам си е виновен, така е и много по-лесно да обвинява някой имагинерен злодей, за който признава, че е в пъти по-умен и богат от него самия (следователно щастлив, а бедния човечец е без власт и е нещастен). Казано иначе - комплекс, приятелю - за малоценност. За мен хората, които вярват в световната конспирация, са слаби духом и всякак неспособни да променят света около себе си - и своя живот, и този на планетата.
А ти ми разправяй колко съм промит. Аз обаче твърдя, че променям света около себе си, освен моя живот, при това към по-добро. Може да се каже, че работя това. И тук не ме пресичай, защото много отстояваш това колко се познаваме, като това е просто форум.

YouKnowImBetterThanYou
12-25-2009, 20:32
^Ако безрезервно си повярвал на Zeitgeist и акцентите в него, значи нищо не си разбрал от филма.

Стига с тия световни конспирации. Първо си оправете домашната кочинка, пък тогава плюйте (и още по-добре - променяйте) световната кочина.
И някак ми е трудно да приема, че някой изключително находчив и лукав евреин седи зад проблема с неизчистената ми улица или зад неописуемо тъпите предавания по СКАТ(порн) ТВ, защото така ще ме манипулира по-лесно и щото си няма друга работа и обича да играе шах в световен мащаб, със 7 млрд фигури вътре.
Стига глупости, верно.

Тук става дума за държавата, нейните граждани и институциите в държавата, които би трябвало да работят в интерес на гражданите. На който истински всичко това му бърка в здравето и си пада такъв тип, излиза на паветата и го обръща на кютек заедно с други като него. На който истински всичко това му бърка в здравето, но е друг тип човек, използва по-"дипломатични"/бавни методи за промяна. Всеки друг, който не прави нито едно от двете неща, а все пак плюе безогледно, не знае достатъчно и все така си хвърля отпадъците през балкона, къса седалките в автобуса, чете вестник ШОК/19' и маа кебачета в театъра, си заслужава съдбата.

Значи според теб всеки трбява да си гледа единствено собствената си кочина? За теб егоизмът е най-подходящото средство за оцеляване точно във времена като сегашните. Хм, разбирам твоята логика. По-добре всеки да си затваря очите и да си поддържа кутийката, в която живее. Едно общество като в мравешка колония, ред и дисциплина. Всичко е наред стига всеки да работи. Ако все пак нещо не му изнася, никой не го е карал да се бунтува и после да си пати. Нали все пак трябва да е доволен, че има какво да работи и има кутия, в която живее. За всичко кофти случващо се ще важи поговорката "да би мирно седяло, не би чудо видяло." ... Наистина много много плоско мислене от твоя страна. :(

http://farm2.static.flickr.com/1089/1047765532_fb2489d943.jpg

semantics
12-25-2009, 20:54
Пич, ако сериозно си разбрал това, въобще не си струва да ти обяснявам. От всичко, което изброи, дори една дума не е част от моя начин на мислене. И не само че си ме разбрал напълно погрешно, но и раздуваш и преекспонираш с възторг.

YouKnowImBetterThanYou
12-25-2009, 21:18
Пич, ако сериозно си разбрал това, въобще не си струва да ти обяснявам. От всичко, което изброи, дори една дума не е част от моя начин на мислене. И не само че си ме разбрал напълно погрешно, но и раздуваш и преекспонираш с възторг.

С какво по-точно от това, което казах не си съгласен. Нима по-горе не твърдиш, че всичко си е наред, просто хората били тъпи и слабохарактерни и имали нужда да си измислят конспирации, за да оправдават слабостите си.

semantics
12-25-2009, 21:54
Не казвам, че всичко е наред. Страшно много неща НЕ СА. И не са, защото много хара се оплакват, вместо да вършат нещо. Идеята ми е, че ако ти си човек на място, ако подредиш живота си добре, ако истински те е грижа как твоите действия влияят на близките ти, приятелите ти, колегите ти, обществото и се стараеш (и всеки един се старае), няма да има нужда да си говорим глупости. Това е перфектния свят за мен.
За вас очевидно перфектния свят е свят без евреи (хах, дори сравнението е комично!). Или без турци. Или без САЩ. Или без... знам ли, без мен сигурно също ще ви е по-уютно. Само че държавите ги има, етносите/расите/националностите - също и прочие, и прочие... И не ви хрумва, че вие сте една от многобройните малки частици, които крепят този свят и състоянието му в момента. Да не говорим, че за единствен намирате метода "Има индианец, има проблем. Няма индианец, няма проблем!" Просто отстранявате това, което ви пречи, вместо да го промените. Като обезумял слон.

Най-трагичното е, че младите хора очевидно се присъединяват към дружното мрънкане. Не е учудващо, след като когато се приберат вкъщи, се наслушват на псувните и безкрайните кухи разговори на мама и тати колко зле било правителството, колко са крадливи мангалите, онзи направил, този направил... а какво мама и тати са направили, не е важно.
Преди младите хора са се деляли на такива, които си учат, влюбват си се, после си работят и си стават възрастни - нормален човешки цикъл - и не мислят за нещата извън техния живот (не, че това е лошо); и такива, които междувременно или за сметка на нещо отдават цялото си същество за това да променят света, защото да си млад, означава да имаш оная вяра, че това е възможно и зависи ТОЧНО ОТ ТЕБ, не от друг.
Днес първите продължава да ги има (макар и с особено мнение), но вторите са се спаружили до ония бездейни типчета като теб и ClockworkOrange (и още доста тук, както забелязвам), които умеят само да парадират с критичното си мислене, цинизъм и "особена проникновеност".

Не знам защо участвам в тия спорове, наистина... Само някаква тъга и яд ме карат да го правя. На моменти ми е обидно, че си го причинявам...

YouKnowImBetterThanYou
12-25-2009, 22:27
Ама ти си бил безсрамно самовлюбен тип.
Никъде не съм обвинил евреите или индианците. Но за теб това нямаше значение, важно беше да го включиш в аргументите си заедно с още един куп много маловажни неща върху, които да се съсредоточиш и точно ТИ в случая да преекспонираш.
Казах ти вече, мислиш егоистично, за теб не е важен света, а само близките 5 метра, които те заобикалят и начина, по който ти може да си ги подредиш. Няма смисъл да ти се ядосвам, че си толкова ограничен. Остани си с вярата, за която говореше. Това си е достатъчно справедлива присъда теб и твоето невежество.

semantics
12-25-2009, 22:39
Да, YOU KNOW I'M BETTER THAN YOU, аз съм самовлюбен.
Ахах, разбрахме се.

YouKnowImBetterThanYou
12-25-2009, 22:51
Да, самовлюбен си! Ти се изкара голямата работа, която не спира да се развива, докато ние "конспираторите" сме безмозъчни и неграмотни безделници. Ограничен си в прекалено много отношения, за да може да се спори с приятно с теб. Хайде, разкарай се, както се канеше да направиш още в началото и ни остави нас с теориите ни за конспирации...

skuck
12-25-2009, 23:15
Всеки си е прав за себе си, само дето semantics се опитва да обясни защо мисли по този начин, за разлика от вас. Вие сте супер назобани и пропускате да ОБЯСНИТЕ своята гледна точка и директно се нахвърляте с обиди срещу всеки който не споделя вашето мнение. Пък за да се проведе един нормален разговор тези неща не бива да седят по тоя начин...


Мир!

Luciernaga
12-25-2009, 23:18
Мир! и любов, и любов.

semantics
12-25-2009, 23:22
заради мишкаС като семантикс,положението е такова.

И докато друг ти е виновен, положението ще е такова, ти самият - също. Съжалявам, наистина.


аз мачкам,ти си мишкаС. и това винаги ще е така. дори тепърва ще се засилва.

За всеобщо нещастие си прав.
Не си струва яда по такива мнения.
Все пак и от теб научих това-онова, за което ти благодаря.

semantics
12-25-2009, 23:37
И по форумите мачкаш най-яко, а?
И докато лъскаш пред портрета на мацка, дето съществува само на картинка и на екрана, нали?

Комплексар.

skuck
12-25-2009, 23:47
Ем, аз чета ... ама явно не си даваш сметка, че щом не съм разбрал твоето мнение или не си дал досатъчно ясни и неуспорими факти или не си се постарал да го изложиш максимално ясно.

Знам, ся ще напишеш едно-две безсмислени изречения с главни букви, ще ми се присмееш ще кажеш, че сме роби на евреите и масоните ( http://dreal.net/wiki/index.php/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%B8 ) пак ще припониш, че пиеш и друсаш като луд и в крайна сметка пак за теб ще останем заблудените. Ама няма смисал да ти обяснявам, все пак съм заблуден и нищо не разбирам.

Що се отнася за анкетата - май ти не четеш - http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=306135 ...

Аз повече никога няма да споря с теб! Просто смятам за безсмислено да общувам с човек който е кон с капаци и на света не съществува никаква друга истина освен неговата.


Тоя път наистина МИР (поне от мен)!

Luciernaga
12-25-2009, 23:54
Тоя път наистина МИР (поне от мен)!

... и любов, мамка му!

semantics
12-25-2009, 23:57
Що, притеснено ли ти е?

semantics
12-26-2009, 00:06
Ахаха, владееш, пич.
Нещо още да кажеш? Признавам, че искам да те видя докъде ще стигнеш. Колко пъти и по какви различни начини ще повториш основните постулати в живота ти - ебанье, кой те знае от орталъка и кръчми, на които се крепи и могъществото ти. В циганската махала също на такива неща се гради младежки авторитет, знаеше ли?

semantics
12-26-2009, 00:11
Нямаш идея колко се излагаш просто.
Весела ти Коледа!
БЕла...

skuck
12-26-2009, 00:17
достатъчно други неща има,с които мога да кажа,че съм повече от много от вас (не от всички) като интелект,знания,възможност и 8)

"Няма как да се превърнеш в трева ако си сено и да си храна ако си лайно! В тъмното критикуваш без да си светнал, стръмното как катериш - та ти си седнал, приказките ти остават само приказки....
Сега излез от мойта стая и тръшни вратата.(както винаги правиш)" :D

skuck
12-26-2009, 00:26
Пф ... :D Бахти тесногръдия младеж! :D

Отдавна почна да ми ставаш адски забавен! Ся ти го казвам.

hamilcar
12-26-2009, 15:29
Слагам ключ по желание на автора, а и по мое.