PDA

View Full Version : Учене на думи??ПРОБЛЕМ!



YourSupergirl
12-27-2009, 13:58
Значи от първа година уча немски.
Дават ни по 100 думи на ден и ми отнема часове ,за да ги науча.
Заради това плс някой да ми каже накъкъв начин за учене на думи..
Но не с писане :D [при мен не работи ;s ]

/плс не спамете!/

mrtn
12-27-2009, 14:02
Превод или правопис?
Или и двете :D
За превода, ги повтарях по няколко пъти и после ги пиша листи, запомнях ги.
А за правописа, ги пишех по редове или ги изговарях по май си начин, което не е хубаво, но запомнях повечето.. :)
А без писане едва ли ще стане, освен ако имаш памет :)

awerw
12-27-2009, 14:03
Ви6 ся мойто моми4е ако не си родена зубър няма6 проблем преглежда6 ги един път няма да е кой зн колко трудно не вярвам 4е някой 6те ги е нау4ил вси4ките :-D ти там като те изпитват 6си поглежда6 отнякъде туй онуй спх ;)

elito0o0o0
12-27-2009, 14:04
Мамайко .. :? :? Език се учи с писане и повтаряне на думите на глас... Капиш? Или си ги запиши на една мп3-ка и си ги слушай в движение.. ;)

PurpleSand
12-27-2009, 14:09
Мамайко .. :? :? Език се учи с писане и повтаряне на думите на глас... Капиш? Или си ги запиши на една мп3-ка и си ги слушай в движение.. ;)

+1

Как мислиш да ги научиш без да ги пишеш?
Ако трябва и по 10 реда ще ги пишеш докато не ги запомниш ... :-o

someone_else_
12-27-2009, 14:10
За всеки е различно. Аз си ги гледах и запомнях примерно на кой ред са в речника и се сещах каква беше думата.

Axel_f
12-27-2009, 14:34
Направи си картончета с думи, от едната страна на бг от другата на немски и си ги гледай, например като пътуваш или докато чакаш някъде :) Или карай някой да те изпитва, става като игра. Аз така учех в подгответо.

MirCa1
12-27-2009, 21:09
Аз лично с писане нищо не запомних миналата година ... естествено пишех ги .. нямаше как , проверяваха ни и т.н. ... но мога да ти дам лесен начин да запомниш дали са с der , die или das .Учителката , която ми преподаваше ни каза в речника думите с die да оцветяваме "die" с жълто , думите с das - das в синьо , c der - der в червено. Ако смяташ да ги учиш без писане ... това ще ти помогне в известна степен ... сега като ми кажеш някоя дума си я представям по цветове .. и къде в речника е :D ... сега например за мен думата "Tisch" е червена ... абе метода е добър .. аа иначе думите примерно аз лесно си ги запомням , само ако има някоя дума по трудна ... наблягаш на нея .. и така ... :) Надявам се да съм била полезна. :)

mar7inaaa
12-28-2009, 07:00
Аз лично с писане нищо не запомних миналата година ... естествено пишех ги .. нямаше как , проверяваха ни и т.н. ... но мога да ти дам лесен начин да запомниш дали са с der , die или das .Учителката , която ми преподаваше ни каза в речника думите с die да оцветяваме "die" с жълто , думите с das - das в синьо , c der - der в червено. Ако смяташ да ги учиш без писане ... това ще ти помогне в известна степен ... сега като ми кажеш някоя дума си я представям по цветове .. и къде в речника е :D ... сега например за мен думата "Tisch" е червена ... абе метода е добър .. аа иначе думите примерно аз лесно си ги запомням , само ако има някоя дума по трудна ... наблягаш на нея .. и така ... :) Надявам се да съм била полезна. :)


+++1 и аз си ги оцветявам и ми се набива цвета пред думата :) и по-лесните думи не ги пиша,но наистина някой по-дълги и трудни ги пиша ; ( иначе не става де ;д :?

ivcheto0o
12-28-2009, 07:25
аз повтарям думите на глас и понеже ни карат да си водим ре4ник докато ги пи6а ги позапомням (и като напи6а една я повтарям 5 пъти ).Според мен е невъзможно да нау4и6 толкоз думи за един ден.

Luciernaga
12-28-2009, 07:33
Направи си картончета с думи, от едната страна на бг от другата на немски и си ги гледай, например като пътуваш или докато чакаш някъде :) Или карай някой да те изпитва, става като игра. Аз така учех в подгответо.

Така е. Даже си хващай едно картонче, прочитай на глас какво е написано и после, пак на глас, си го преведи съответно на български/немски, зависи коя страна на картончето си прочела.

aloveyou
12-28-2009, 08:03
Мамайко .. :? :? Език се учи с писане и повтаряне на думите на глас... Капиш? Или си ги запиши на една мп3-ка и си ги слушай в движение.. ;)

+++
Добра идея.. :D
Щом си избрала да учиш нещо - бори се за него..
Пишеш,повтаряш..Пишеш,повта ряш = докато ги научиш

kalpazanka
12-28-2009, 08:32
Продават в книжарниците /че и в по-големите "Всичко по левче"/ комплектчета от цветни бележничета, които в горния край на листчето имат лепило. Пиши върху тях думите, като за всеки род използваш определен цвят, и ги лепи на избрани от теб места.

Infinity
12-28-2009, 15:04
За всеки е различно. Аз си ги гледах и запомнях примерно на кой ред са в речника и се сещах каква беше думата.
Да , точно при мен положението е същото.
Зрителната памет ми е на 6 отвсякъде , ако и твоята е така- възползвай се ! :)

elito0o0o0
12-28-2009, 15:10
Но не с писане :D [при мен не работи ;s ] Не работи,зщото не влагаш достатъчно усилия ;) Кой знае как ги учиш... ;) Ти какво си мислиш? Сигурно ,че ще напишеш думата 2 пъти и всичко ще ти влезне в главата ей така ..? :? Няма какво повече да ти кажа..

st3f1too
12-28-2009, 15:30
Но не с писане :D [при мен не работи ;s ] Не работи,зщото не влагаш достатъчно усилия ;) Кой знае как ги учиш... ;) Ти какво си мислиш? Сигурно ,че ще напишеш думата 2 пъти и всичко ще ти влезне в главата ей така ..? :? Няма какво повече да ти кажа..

Напълно съм съгласна с теб,думи се учат (според мен)само с ПИСАНЕ :)

Luscious_Heart
12-28-2009, 16:16
Аз съм в английска гимназия и в осми клас също взимахме доста думи, само че английски. И понеже там правописът е по-сложен от немския, налагаше ми се да ги пиша първите няколко месеца, да. Към 20-30 пъти всяка... После ме мързеше и не ги писах изобщо (като изключим дъъългите и трудните). :D В един момент усвоих голяма част от правописа на целия език, кое как се чете и т.н. Запомнянето става все по-лесно. Диктовките, които правехме, много ми помогнаха.
А сега ходя на курс по немски при госпожата, която ни преподава и в училище, и нейната препоръка е да НЕ пишем думите просто защото всичко се пише така, както се чува. По принцип съм против прекаленото мързелуване, но на мен ми стига само да си ги напиша в речник с 2 графи, след което закривам немската част и превеждам българската в движение. 8-)
Все пак на мен езиците ми се отдават много (за сметка на изкуствата :lol: ). Предвид факта, че не всеки е роден да учи езици, писането на думите многократно е добър метод. Но ако не четеш текстове и не пишеш диктовки, писането на думите по 50-100 пъти става твърде зубрашко и сухо учение.

Имай предвид, че немският е много логичен език и всичко е правилно и точно. 8-) Като понаучиш думите от първия скрок, няма да ти е толкова трудно с по-сложните.

elito0o0o0
12-28-2009, 17:09
^^ Госпожата ти е овца от класа! :) Кажи й ,че език се учи с писане,независимо какъв е той. На теб може да ти се отдават,но не си само ти. Капиш? Обаче тая учителка твоята е супер малоумна... Откъде са я изкопали, незнам.. Още й се чудя на горката.. :?

purpledawn
12-28-2009, 17:32
и аз не мога да ги науча с писане, така им запомням само правописа (английския)
За да запомня какво означават по-трудните си ги включвам в изречения, много ми помага ^^ или ги пиша на малки листчета и си ги преговарям, така ми е най-лесно ;D

а немския.. изобщо не ги пиша, мързи ме, а и правописа им е лесен 8-)
за да ги науча също ги пиша на листчета (:

dimi93
12-28-2009, 19:46
Ами вземаш един голям лист от тетрадка А4 и започваш да пишеш от началото на реда думата закриваш я и я изговаряш. Няма как! Това е най-лесния начин и ми е най-лесно да пиша думи, много по приятно е от физиката химията или информатиката!!! 100 думи ми сяка я пишеш по 10 - 20 пъти минимум и си готова... разбирам трудно е, но би трябвало половината от думите да са ти познати или да ги знаеш т.е. да си ги чувала от някаде.. нз :?

iiordanova
12-28-2009, 20:32
И аз ги пиша. Пиша - повтарям .. /-/-/. На мен така ми е лесно.
Някой думи по-кратки .. само ги повтарям и ги свързвам с някакво изречение.
Но определено най-лесно ми е с писането.

Chrissie
12-28-2009, 21:56
Ох, ти си от най-тежките случаи... Тъкмо щях да ти предложа да опиташ с писане, защото при доста хора това работи успешно и точно тогава видях, че напълно го отхърляш като вариант. :D Пробвай само и единствено с повтаряне - аз така си уча думите по чуждите езици. Сядаш, изваждаш тетрадката пред теб, гледаш и повтаряш докато ги запомниш. На мен не ми отнема много време, защото имам фотографска памет, но не знам при теб как ще се получи. Пробвай, нищо не губиш. :)

st3f1too
12-29-2009, 07:36
И аз ги пиша. Пиша - повтарям .. /-/-/. На мен така ми е лесно.
Някой думи по-кратки .. само ги повтарям и ги свързвам с някакво изречение.
Но определено най-лесно ми е с писането.

И аз съм така :)

EnterYourNameHere
12-29-2009, 07:53
С писане става, мързел. 8-)

nesquiky
12-29-2009, 09:25
xaxaxaxax

SuNsHiNe6
12-30-2009, 13:12
За всеки е различно. Аз си ги гледах и запомнях примерно на кой ред са в речника и се сещах каква беше думата.
Да , точно при мен положението е същото.
Зрителната памет ми е на 6 отвсякъде , ако и твоята е така- възползвай се ! :) ;-) и аз така

petiam
12-30-2009, 13:22
Имай предвид, че немският е много логичен език и всичко е правилно и точно. 8-) Като понаучиш думите от първия скрок, няма да ти е толкова трудно с по-сложните.

като учиш и английски и немски, да те попитам нещо : кой език е по-сложен ?

Luscious_Heart
12-30-2009, 13:35
Имай предвид, че немският е много логичен език и всичко е правилно и точно. 8-) Като понаучиш думите от първия скрок, няма да ти е толкова трудно с по-сложните.

като учиш и английски и немски, да те попитам нещо : кой език е по-сложен ?
Не мога да определя точно. Английския от малка го уча... от 5-годишна сигурно.
А немския от тая учебна година. Но това ми прави впечатление, че всичко си е точно... Правописът не е труден. Доколкото са ми казвали, граматиката е по-сложна от английския (щото при английския наистина е суперлесно).
Но пък при инглиша има много богата лексика и трябва да знаеш мнооого думи. :D То не че при немския не е така де. :razz: Но по отношение на граматиката английския е по-лек, и това не есамо мое мнение.

kriSko94
12-31-2009, 07:28
е, то наистина английския го учим от малки и ни е по-лесно (имам предвод мнозинството тийнове... ) ...

иначе немските думи...

изписваш вси4ки думи на листа А4, после на 3 други листа А4 ги разделяш на "der","die","das" ... после взимаш лист "der" иии ги подреждаш по азбучен ред.. и така и с останалите... толкова пъти ще са минали пред очите ти,че би трябвало да си ги научила... това ни го каза на нас госпожата в 8и клас, нооо това е работа с часове...

предпочитах да си ги пиша... голям зор беше в началото, след това само като ги гледах или чета новия текст (там нали ги има) и ги научавах :)

успеех!

webmast3rche
12-31-2009, 07:33
Аз само 8 клас писах.. ся 9 ми е супер лесно да ги уча.. и мн ме мързи де.. само ги гледам и си казвам.. и после закривам и така :d и ги помня де.. ама мързел... :D

chocolatedidi
12-31-2009, 11:15
Имам много добра зрителна памет ! Поглеждам ги,повтарям си ги 4-5 пъти и готово !

ameli
12-31-2009, 16:48
напиши си ги на листчета и си ги сложи в джоба ... седи и бъркаш и четеш и казваш ... :D

daru6a1
01-01-2010, 11:24
И аз съм с добра зрителна памет .. Когато ме изпитат или трябва да ги знам си представям листа на учебника или речника и така ..

П.п. Писане и повтаряне му е майката ;)

YourSupergirl
01-01-2010, 18:04
Но не с писане :D [при мен не работи ;s ] Не работи,зщото не влагаш достатъчно усилия ;) Кой знае как ги учиш... ;) Ти какво си мислиш? Сигурно ,че ще напишеш думата 2 пъти и всичко ще ти влезне в главата ей така ..? :? Няма какво повече да ти кажа..

Напълно съм съгласна с теб,думи се учат (според мен)само с ПИСАНЕ :)
ами не този вид памет ми е силно развита..опитвам се да пиша примерно 50 пъти и пак не се получава..или пък ,ако се получи отнема адски много време,а нямам на разположение над 24 часа на ден ;]

Kajo
01-01-2010, 19:32
мии и аз съм 8 клас с немски.. абе да ти кажа мисля, че най добрия вариант е с писане и изговаряне на думите като ги пишеш ии един съвет като си пишеш домашната НЕ СЛУШАЙ МУЗИКА !! заради тва сега съм толкова зле .. ама се оправям :) :lol:

ginny
01-01-2010, 23:09
Миналата година и аз бях на твоя хал само че с английски постепено разбрах че чаката е само една писане повтаряне писане повтаряне писала съм една дума със страници пръстами се беще деформирал ама си струваще

Късмет :-)

YourSupergirl
01-28-2010, 09:52
м,хора ..благодаря на всички с конкретни отговори по темата. :-)
..за мен работи да си пиша на листче дадена дума.
ии така насъбирам няколко листчета с думи - от едната страна на бг ,от другата на немски.
ии се изпитвам няколко пъти с тези листчета .. и така някак си ги запомням. :D

tItEufFf
01-28-2010, 14:13
Ами аз си измислям някакво изречение с дадената дума. Или някакви адски шантави работи .. примерно, аз понеже живея във Франция и ми се налага думите от английски да ги науча на френски и примерно глагола hold, на френски е tenir. И hold в главата ми излиза като марката за тенис Head, a tenir е почти като тенис... Да, знам, имам огромно въображение 8-) 8-) 8-) 8-)

Всеки си намира начин да си учи думите. Аз много често правя така: чета думата и превода й на глас. След това закривам чуждестранните (или българските) думи и почвам подред да се самоизпитвам. И го повтарям докато не науча всичко. Отначало е по-трудно, но след това почваш да помниш по-бързо и по-лесно.

Успех

JackSparrow
01-28-2010, 14:55
Направи си картончета с думи, от едната страна на бг от другата на немски и си ги гледай, например като пътуваш или докато чакаш някъде :) Или карай някой да те изпитва, става като игра. Аз така учех в подгответо.

Аз им викам “Колбичката“ :D Имам доста думи, изрязани от по-дебел лист хартия, от едната страна на бг, от другата на немски. Като объркам някоя дума я пиша един ред и така докато не направя голям процент правилни отговори. Ит хелпс!! 8)

DevlLady666
01-28-2010, 18:16
аз си ги пиша на картончета, на десктопа си слагам, ако някоя дума не мога и не мога да я запомня.. Иначе пиша там по няколко реда, говоря и на мп4ката, на телефона.. Има много начини. аз всичко правя и действа. П.С. тва със der die das и цветните думи действа наистина. Аз не съм, но една фр от по-горните класове така няма никакви проблеми, но това е само ако имаш зрителна памет, както май е при теб :) Успех с немския 8)

cherrygloss
01-28-2010, 18:30
За всеки е различно. Аз си ги гледах и запомнях примерно на кой ред са в речника и се сещах каква беше думата.
Да , точно при мен положението е същото.
Зрителната памет ми е на 6 отвсякъде , ако и твоята е така- възползвай се ! :)
И при мен е така.Като видя нещо и си го спомням като картинка. :lol: