PDA

View Full Version : Maemo 5 - Линукс за телефон - програми?



amk933
12-30-2009, 18:26
Наканих се да си купя Нокиа Н900 следователно приложенията за стария Симибиан отиват в кофата. На телефона си има доста качени приложения още с кyпуването, обаче силно ме интересува, ако може някакви сайтове да ми препоръчате с програмки за тази операционна система. 8-)

Много ми трябва и кракваем Гармин за телефон. Имам го на сегашния ми тел, ама от Симибиан на Линукс телефон не става работата. В Замунда няма никой още за Maemo 5.

Освен това като вляза в сайта на Скайп и кликна Н900 ми излиза "buy skype". На хората нещо са им изстинали краката явно, та ако може да ми кажете откъде да дръпна и кракнат Скайп.

С две думи трябват ми сайтове за безплатни и кракнати/кракваеми приложения за Maemo 5 или Нокия Н900.

Благодаря! :)

skuck
12-30-2009, 20:18
Компилирай сам.... :Д

amk933
12-30-2009, 20:35
Трябва ми помощ, а не спам и трупкане на мнения. (Edit: Моя гршка. След дълго търсене из нета, разбрах намека, но дори не допусках, че са малко програмите)

ПТ: С гуугъл стигнах до под кривата круша. Все едни и същи приложения в различни сайтове. Не ми е особено полезно.

Вече се чудя къде да търся... :) :-o

SolusChristus
12-31-2009, 00:44
Всеки, който ти отговаря закачливо си трупка мнения?

Ако казваш Linux, значи ще ти се наложи някой ден да си компилираш сам програма от source код.


С гуугъл стигнах до под кривата круша. Все едни и същи приложения в различни сайтове. Не ми е особено полезно.

Значи няма.


http://en.wikipedia.org/wiki/Maemo_%28operating_system%29

amk933
12-31-2009, 01:02
^В първия момент реших, че се е избъзикал човека, но май верно не се е ...Извинявам се, моя грешка...

Обаче да седна да си правя програмки? Нямам толкова време, а и честно казано трябва бая да попрочета... :?

Ще чакаме да се появят повечко. И без това последните мобилни версии на известните компютърни програми като Файърфокс и Скайп се правят основно за Н900 и платформата Maemo 5.

С времето ще дойдат и нови.

Линка, който пусна съм го чел, но мерси. Не бях обърнал внимание на секцията с програмките. :)

Ако някой се сеща още нещо да пуска на сам. На телефона могат да се инсталират програмки за Debian не знам дали споменах. :)

skuck
12-31-2009, 15:07
е щом могат да се инсталират програмки за Дебиян... то има подчти всичко за дебиян. Той е една от дистрибуциите с наличието на най-много пакети (програми). Ама не знам как ще му тръгне скайп примерно... като изисква някакви доста сносни параметри...

amk933
12-31-2009, 15:40
Скайп намерих. Мозила също. Гармин не мога да намеря.

Иначе трябва да разуча как точно става качването на програмика за Дебиан, ама има някакъв начин прочетох... :-o

От сайтовете, където сваляте програмки за телефоните си няма ли за Н900 или за Маеmo 5? :-o

Cybershot
12-31-2009, 19:39
ето защо Windows Mobile е по-добре :P

amk933
01-01-2010, 02:51
ето защо Windows Mobile е по-добре :P

Хаха. ОК. Само че потенциалът на Маемо е много по-голям и това е бъдещето, което Нокия ще наложи в предстоящите си смартфони. Попрочети малко за системата. Освен това, ако всичко от Дебиан наистина е приложимо тук, то Уиндоус Мобайл е доста назад с програмите... :)

Cybershot
01-01-2010, 08:46
ето защо Windows Mobile е по-добре :P

Хаха. ОК. Само че потенциалът на Маемо е много по-голям и това е бъдещето, което Нокия ще наложи в предстоящите си смартфони. Попрочети малко за системата. Освен това, ако всичко от Дебиан наистина е приложимо тук, то Уиндоус Мобайл е доста назад с програмите... :)

Вярно е че Линукса е много по-добър от Windows при компютрите, би трябвало да е и така и при телефоните, но има много повече програми за windows :) Пък и Windows за телефони не е толкова омазан колкото за компютри :-D
btw има ли някакъв диск със Маемо, случайно ако се омаже нещо на ново да се сложи?

amk933
01-01-2010, 12:46
Не, но може да си го дръпна от Нокия. А пък и не виждам какво трябва да направиш за да го омажеш дотолкова... 8-) Но диск няма де...има го някъде из Нокия сайта или го носиш на сервиз.

А за програмките не си много прав, защото не всичко за Уиндоус 7 върви на Уиндоус Мобайл, докато се носи слуха, че 90% от програмите за Дебиан бачкат на Маемо. Само чакам да минат празниците и го взимам и ще разуча и това как става... :)

Cybershot
01-01-2010, 13:01
ако имаше диск може си поиграйш, че ако се омаже на ново сложиш ОСто...
Аз като почна са ровичкам из ПЦто си играя нещо ако омажа го оправям, така се научава човек :-o

amk933
01-01-2010, 13:05
ако имаше диск може си поиграйш, че ако се омаже на ново сложиш ОСто...
Аз като почна са ровичкам из ПЦто си играя нещо ако омажа го оправям, така се научава човек :-o

Ама то дали ще е на диск или ще го дръпна от Нокия няма много значение, 'щото телефона няма CD-ROM. Все през компютъра ще го кача, а на какъв носител е няма много значение. :)

Cybershot
01-01-2010, 13:06
ако имаше диск може си поиграйш, че ако се омаже на ново сложиш ОСто...
Аз като почна са ровичкам из ПЦто си играя нещо ако омажа го оправям, така се научава човек :-o

Ама то дали ще е на диск или ще го дръпна от Нокия няма много значение, 'щото телефона няма CD-ROM. Все през компютъра ще го кача, а на какъв носител е няма много значение. :)

Е да де, то се подразбира... С базичкане става раотата 8-)

vs991
01-03-2010, 12:48
Maemo е Linux-базирана така,че програмки за Ubuntu,Debian,SuSe и т.н. вървят.Само,че не съм сигурен дали не им трябва допълнителна поддържка на тъча но както и да е.
А и LInux е развита и надеждна(от опит знам че linux е стабилен) така,че се радвам,че си избрал N900

ldadal
01-18-2010, 08:40
Ами регнах се във форума само за да мога да ти пратя едно линкче, само че явно немога защото съм новорегистрирал се потребител, но нали няма невъзможни неща maemo. org/ downloads/ Maemo5/ (само си премахни интервалите и си готов) нядявам се да съм ти помогнал. Препоръчвам ти да си инсталираш програмата,с която може да пишеш на бг (БДС и Фонетика) много полезна.

пс. Погледни в youtube там има едни кличета с разни трикове как да инсталираш програми с някакво друго разширение явно не за моемо5 също как да си направиш панорамна снимка за четерите десктопа и много други, просто всичко е много лесно.

успех с телефончето, СТАХОТНO е :grin: :grin:

amk933
01-18-2010, 13:36
^Мерси, мерси...намерих го този сайт още от ония дни, ама нещо не е претъпкан с програми...свалих няколко и за сега добре работят. :)

Иначе телефона вярно е супер. Много съм доволен за сега. Отворих му 8 приложения на веднъж и ги движеше все едно нищо не е пуснато...мързеше ме да пробвам с повече, а и не се сетих какво да отворя. Много съм доволен.