PDA

View Full Version : Windows Vista и Windows 7 на една машина.



DPRKForever
01-03-2010, 16:47
Здравейте,
На машината си имам инсталирани Windows XP и Windows 7 Ultimate.Обаче искам да заменя доброто старо XP със Виста или може би някое Линускче.Въпроса ми е дали ако сложа примерно Виста дали това ще афектира в/у Седмицата.Смятам да форматирам дяла на който се намиера XP-то,като предварително запазя ценните неща и после сложа Виста.Та въпроса отново ми е дали ще има някякъв нежелан кофти ефект върху седмичката.Зная че въпроса ми е малко ламерски,но все пак всички започваме от някъде.Ако може също така да ми предложите някоя подходяща дистрибуция на Linux ще съм Ви благодарен.

Благодаря предварително. :)

bebzgirl
01-03-2010, 19:36
ами дай характеристики на компчету
процесурче :
RAM
Video karta 8-) :-o

DPRKForever
01-03-2010, 19:41
C2D 2.0ghz
2gb Kingston
7300GT 512MB
WD Caviar Green 640GB+Samsung 80GB

Ми тва ми е PCто.

amk933
01-03-2010, 19:56
Инсталитането на две операционни системи като цяло не е най-полезното нещо... :?

DPRKForever
01-03-2010, 20:02
^Брей и защо така мислиш?Аз повечето време съм бил с 2 и не съм имал никакви проблеми.

amk933
01-03-2010, 20:29
^Брей и защо така мислиш?Аз повечето време съм бил с 2 и не съм имал никакви проблеми.

Няма какво да мисля. Аз го знам от най-добрите QA в България. ;) За да са ми го казали има защо...Не съм и търсил даже. :)

doomkillerr
01-04-2010, 08:49
Аз лично от много време си ползвам редовно две операционни системи и проблеми никога не е имало между тях... :?

Към автора: Хубаво е преди да изтриеш "ХР"-то да настройш седмицата да зарежда автоматично (по подразбиране), а след като сложиш дадената дистрибуция на линукса, тя ще забележи, че има друга операционна система, като ще поеме контрола над нея при зареждането и линукса ще ти стане първа операционна система по подразбиране! 8)

П.С. - Ако дяла на който ти е ХР-то е малък на размер е хубаво да си сложиш не много голяма линукс дистрибуция - примерно "Ubuntu 9.10" - 32 или 64-ри битова версия... Избора си е изцяло твой! От тук можеш и да си свалиш безплатно дистрибуцията на ISO-файл! (http://www.ubuntu.com/getubuntu/download)

DPRKForever
01-04-2010, 10:51
^Благодаря ти,doomkillerr.Ще помисля коя дистрибуция да сложа,защото избора е доста голям и всички дистрибуции заслужават внимание. 8)

Поздрави!

skuck
01-04-2010, 13:56
Убунто се води една от най-юзърфрендли дистрибуциите. Няма смисал да настройваш "7" да зарежда първо, GRUB сам ще я детектне и след като инсталацията приключи ще я добави като опция в grub menu-то.

Имаи на предвид, че grub лесно се инсталира обаче трудно се премахва!За това те съветвам да не бързаш а да инсталираш първо на виртуална машина ... за тренировка.

amk933, пак се обаждаш неподготвен!

amk933
01-04-2010, 15:47
amk933, пак се обаждаш неподготвен!

Мнението ти крайно силно не ме вълнува...предполагам имаш 100 години професионален опит в сферата на софтуерното инженерство и си тръгнал да даваш оценки.

doomkiller, не знам защо, но като ги питах това ми казаха. :neutral: А това наистина е един от най-добрите Quality Assurence-и в България, човек градил софтуерната система на цялото МО, хоноруван преподавател в СУ и вице-президент на една от най-големите сфотуерни компании. На дали, ако попитах защо, щях да разбера нещо от обяснението предвид буквално китайския, на който говорят... 8-) Просто ми каза, че е силно нежелателно, специално 2 версии на Уиндоус да съжителстват на един компютър. За Линукс и Уиндоус не знам как ще е, но предполагам същото... :)

skuck
01-04-2010, 17:01
Ха-ха, ще подмина закачката ти.

Щом е толкова разбиращ този човек явно е имал в предвид, че щом искаш да слагаш втора операционна система ще сложиш точно Уиндоус.... пък по лошо от уиндоус са два уиндоуса... :D :D

DPRKForever
01-04-2010, 18:02
Убунто се води една от най-юзърфрендли дистрибуциите. Няма смисал да настройваш "7" да зарежда първо, GRUB сам ще я детектне и след като инсталацията приключи ще я добави като опция в grub menu-то.

Имаи на предвид, че grub лесно се инсталира обаче трудно се премахва!За това те съветвам да не бързаш а да инсталираш първо на виртуална машина ... за тренировка.

amk933, пак се обаждаш неподготвен!
Ми аз се ориентирах към Ubuntu...

skuck
01-04-2010, 18:21
Да, с това се почва.
И се свършва с компилация на ядрото и останалите програми от нулата.
Успехи, ако си от търпеливите и любознателните ще се влюбиш в Линукс.

DPRKForever
01-04-2010, 18:40
Да, с това се почва.
И се свършва с компилация на ядрото и останалите програми от нулата.
Успехи, ако си от търпеливите и любознателните ще се влюбиш в Линукс.
Да бива го,има хубави ефекти.Само че исках да попитам дали ако сложа Виста,дали тя ще си пречи със Windows 7.
Иначе си запазвам Ubuntu...
:)

skuck
01-04-2010, 19:08
3 операционни ли ще накачиш бе? Няма да пречи... ама накрая инсталирай убунту щото той има най хубавия буутлоудър.

DPRKForever
01-04-2010, 19:22
3 операционни ли ще накачиш бе? Няма да пречи... ама накрая инсталирай убунту щото той има най хубавия буутлоудър.
Добре.Благодаря за информацията.Ще сложа Виста и след това ще сложа Убунту и ако ми хареса ще си го запазя.Е,това ми трябваше.

Поздрави!

skuck
01-04-2010, 20:18
Ако не го харесаш и решиш да го махнеш ще береш много ядове. Защото убунту инсталира ГРУБ (GRand Unified Bootloader)(програмката която отговаря за зареждането на операционна/те система/и) на първите няколко сектора от първия том на мастър хард диск-а. После ако искаш да го махнеш, ще трябва да истриеш ГРУБ и да инсталираш уиндоуския буутлоудер (което май е доста трудно). За тва ти казах, да си поиграеш с някоя виртуална машина за тренинг.

doomkillerr
01-04-2010, 20:54
Ако не го харесаш и решиш да го махнеш ще береш много ядове. Защото убунту инсталира ГРУБ (GRand Unified Bootloader)(програмката която отговаря за зареждането на операционна/те система/и) на първите няколко сектора от първия том на мастър хард диск-а. После ако искаш да го махнеш, ще трябва да истриеш ГРУБ и да инсталираш уиндоуския буутлоудер (което май е доста трудно). За тва ти казах, да си поиграеш с някоя виртуална машина за тренинг.

Напълно се съгласявам. Най-добре първо да потренира, пък ако един ден иска да маха "убунту"-то може за по лесно да използва инструментите включени в компилацията "Hiren's BootCD 10.1" за пренаписване на MBR-то и инсталацията на Windows boot loader (manager при Виста и 7-цата)... 8)

DPRKForever
01-05-2010, 12:01
Ако не го харесаш и решиш да го махнеш ще береш много ядове. Защото убунту инсталира ГРУБ (GRand Unified Bootloader)(програмката която отговаря за зареждането на операционна/те система/и) на първите няколко сектора от първия том на мастър хард диск-а. После ако искаш да го махнеш, ще трябва да истриеш ГРУБ и да инсталираш уиндоуския буутлоудер (което май е доста трудно). За тва ти казах, да си поиграеш с някоя виртуална машина за тренинг.
Ами всъщност се отказах от Вистата,просто Инсталирах Ubuntu.Всичко работи отлично,инсталирах си успешно драйвера за видеото,и някой други програмки.Всичко е станало както трябва,защото като включа PCто си ме пита коя Операционна система да включа XP,Windows 7 или Ubuntu.Много ми харесва това линуксче,определено си заслужава вниманието.По-нататък смятам да разгледам и други Дистрибуции,но за сега си оставам с Ubuntu.Много съм доволен от него,и Ви благодаря че ми го препоръчахте!

Поздрави! :)

skuck
01-05-2010, 15:34
Не бързай да минаваш на друга дистрибуция. Научи Убунто и тогава.