PDA

View Full Version : Един тийн и не толкова тийн проблем



Chikiponita
01-03-2010, 19:59
Здравейте и Честита Нова 2010 Година! Пожелавам ви тя да ви донесе много щастливи, здрави и успешни години занаоред! :)
Отдавна не съм писала във форума. Даже вече не съм и тийн (поне на години, ако не на акъл хихих)... Но както казва моят приятел, аз не съм на туенти, а на туентТИЙН :grin: Проблемът, за който ще ви разкажа, се среща и при тийн и при не толкова тийн (проучих въпроса в интернет преди да пиша тук)
Става дума за отношенията майка-дъщеря и позицията: "Никой не е за теб, докато аз не го одобря"... Сигурно на някои от вас им звучи познато. Този проблем ме измъчва и чувствам, че никак не ми е лесно да се справя навреме с него, затова искам да го споделя с вас.
Историята накратко е следната. Майка ми е разведена с баща ми откакто аз съм била на 3 годинки. Нямам травма, не чувствам липсата на баща си, защото майка ми винаги се е справяла повече от чудесно с формулата "Аз съм и майката и бащата". Въпреки че наскоро си дадох сметка, че търся мъжка стабилност до мене. Мама се омъжи преди три години за един мъж, с кого впоследствие се оказа, че не се разбира, защото той е доста егоистичен. Така че тя се намира в трудна позиция и аз се чувствам безсилна, за да й помогна. Много пъти съм я изслушала, колко й е трудно, но не знам какво да направя, за да я изкарам от този порочен кръг. Освен всичко това, тя се кара и много с мен, защото твърди, че има проблеми с отношенията с мен. Толкова се притеснява за мен, че чак се страхува, че аз съм напът да си проваля целия живот,че не очаквала това от мен, че искала да ми даде шанса, който тя не е имала в живота, но не виждала аз да се стремя към все по-големи постижения. Аз съм на 20 години, уча висше образование в Испания, специалност инженер-геолог,винаги съм била отговорна и съм се справяла както с учението си отлично, така и със задълженията си. Лятото преди да замина да следвам в Испания, се запознах с едно много готино момче, което ми грабна окото, не вярвах, че нещо ще стане между нас, мислех, че всичко е обречено предварително, защото аз заминавах за Испания. Но момчето също ме хареса и то толкова, че почнахме да поддържаме връзка от разстояние и после той ми каза, че иска да изгради бъдеще с мен, да дойде в Испания да живеем заедно. Първо ми се стори налудничаво, защото бяхме още доста в началото, но после си казах: защо да не опитаме, млади сме! и се съгласих. Работата е там, че майка ми е много властна личност, майка-орлица и винаги знае как да ме накара да й кажа всичко. И аз взех, че й го казах, казах й за плановете ми с това момче. Нейната реакция първо беше спокойна, прие го повърхностно, после се запозна с приятеля ми сега по празниците, хареса го първоначално, пък и той е правеил неща в моя помощ за няколкото месеца , в които сме заедно. После обаче се започнаха страшни притеснения и истерии, че той не е за мен, че ми е под нивото, че нямам бъдеще с този човек, че не трябва да си градя планове с него, че ще пропадна, ще стана обикновена и ще имам посредствен живот, вместо да се изкачвам нагоре. Разбирам, че е нормално майка ми да се притеснява, обаче топва, че няма доверие в мен сама да вземам решения, ме обезсилва и отчайва страшно и аз започвам да й вярвам постепенно и да губя вяра в себе си и си внушавам, че правя все греешни избори, а тя е винаги права. Най-силното й пръжие е първата ми неуспешна връзка . Постоянно ми я натяква, сякаш всяка моя следваща връзка ще бъде същата като първата, докато тя не реши, че мъжът до мен има достатъчно пари и акъл, за да е с мен. С първата ми връзка бяха страшни драми, за да ме откаже от момчето, с което бях, защото аз бях стигнала до инат да бъда с него, за да й покажа, че не съм направила грепшен избор, пък и защото бях неопитна и упорита. Знаех, че нямам бъдеще с първия си приятел,но все се надявах, бях стигнала и до лудостта да се откажа от следването си в Испания, да живея с него в една таванска стая при майка му... знам, че е безумно, но и истериите на мама ме подтикваха към крайни решения! Като порочен кръг. Разбирам, че затова тя има още по-големи основания да се притеснява за мен, но не искам да се поддам на внушението й, че е грешка да пробвам с това момче, може да се окаже, че не сме подходящи след време, но не искам да го изоставя под нейно влияние и после да съжалявам. Но не знам как да се справя с тази ситуация, маика се опитваше последните дни да ме отдели от него, защото искаше да бъда с нея и ме обвиняваше, че нямам срам да седя само с гаджето си, а с нея не(той два дена беше на работа, аз четири дена бях с майка ми и сме били заедно само вечер) Мъчно ми е, че ме отдели от него, защото сега пак съм в Испания и не мога да го видя. Майка беше зле и заради отношенията с мъжа си и това също го използваше, за да ме обвини, че аз не съм искала да съм до нея в труден момент, нокато бях с нея през тези дни, тя само ме обвиняваше как ще си проваля живота...Ако някой е стигнал до тук с четенето на моята история "накратко", моля да ми напишете нещо, просто се виждам в чудо и не искам повече психически да се измъчваме и двете... ;(

AFT
01-03-2010, 20:17
Вярно, че ти е майка и ти е дала супер много, но не бива да ти се меси чак толкова в живота. Вече си голяма, не си детенцето на мама и трябва да се научиш да взимаш сама решения. Дори и да правиш грешка с това момче, поне ще си я направила, защото така си искала и така ти се е сторило правилно, а не защото майка ти така е искала. Нали се сещаш, "ако падна, по-добре да знам, че съм паднала, отколкото че някой ме е бутнал". Кажи и', че трябва да те пусне, колкото и да те обича и да иска най-доброто за теб, защото не може цял живот тя да решава вместо теб, щото един ден нея няма да я има и ти няма да знаеш какво да правиш. Ти трябва сама да трупаш опит и да се поучаваш от собствените си грешки, за да не ги допускаш отново, защото колкото и майка ти да е сигурна, че нещо не е правилно, докато не го направиш самата ти и не се увериш, че наистина е така, все ще се колебаеш.


П.П. Малко неразбрано стана, дано си разбрала за какво говоря. (:

Chikiponita
01-03-2010, 20:25
В допълнение искам да кажа, че приятелят ми е на 25 години, има постоянна работа в България, няма висше образование, но има диплома от английско училище в Кувейт (там е живял). Толкова ли е страшно да се пробваме да живеем заедно? Майка ми казва, че когато парите влезнат през вратата, любовта скача от прозореца... Ако после сме щели да се разделим след съвместно съжителство, травмата щяла да е голяма. Нямало нужда да си съспивам най-хубавите години. А момчето си е пич, мъжки се държи, много е точен, отговорен е. Може и да е раничко0 да говорим за съвместно съжителство, познаваме се само от 4 месеца и половина, но... Виждам в очите на майка ми същата битка да ме откаже както с предния ми приятел. Вярно е, че съм имала безумни идеи с предната си връзка, но тогава бях с опит нула, а сега имам опит 1 хаха, пък и с такъв болезнен опит си имам едно наум, все пак и аз се развивам, нали... Ако някой има опит в съвместното съжителство и майката-орлица, моля да ми пише...

Chikiponita
01-03-2010, 20:36
AFT, разбрах те :) Това съм й го казвала с вземането на решенията, но тя започва да ми дава много примери за неща, за които съм сбъркалаи ме виждала, че не мога сама да се оправя... Знам, че също така в този случай и ревнува... Но само да й го казвам, че сама трябва да срешавам, тя ми казва:" Добре тогава, спирам ти издръжката, да те издържа той щом толкова те обича, направо се омъжи за него. Забранявам той да се нанася в тази квартира, да си намери негова, ти защо просто не се върнеш в България, май Испания никога и не си я искала" и разни такива, които страшно ме обезкуражават, обезсилват, карат ме да видя най-лошото в себе си, колко съм неоправна и т.н., а в същото време не мога и да я послушам като малко дете, защото отвътре желанието ме гори и ме гори още повече като почне тя да ме притиска в ъгъла! Просто трябва с някакво действие да й покажа, че сама ще си взема това решение, но не знам точно с какво да й го покажа...

PurpleDream
01-03-2010, 20:48
:shock: ааабссуурдд да го прочета
:razz:
ненормални хора
:razz:

D12Respect
01-04-2010, 07:43
:shock: ааабссуурдд да го прочета
:razz:
ненормални хора
:razz:
Научи се да четеш тогава. :smt098 :smt097

Chikiponita
01-04-2010, 09:35
Просто не знам как да подходя към проблема, каква тактика да използвам, страх ме е, че като се прибера след няколко месеца и пак ще се почнат старите проблеми, а искам да отделя повече време на гаджето си...

AFT
01-04-2010, 16:08
Но само да й го казвам, че сама трябва да срешавам, тя ми казва:" Добре тогава, спирам ти издръжката, да те издържа той щом толкова те обича, направо се омъжи за него. Забранявам той да се нанася в тази квартира, да си намери негова, ти защо просто не се върнеш в България, май Испания никога и не си я искала"


Е, като ти казва така, що не си намериш някаква работа и приятелят ти и той ще си намери и сами ще се издърждате... ох, не знам ;х Всъщност тя откъде ще разбере, че се е нанесъл при теб, нали живееш сама там?

Biskfitka
01-04-2010, 16:41
Мисли за себе си.Вярно ,майка ти е ,ама няма цял живот да се съобразяваш с нея,достатъчно голяма си... :)

xoxi
01-04-2010, 17:18
Не бързай толкова със съвместното съжителство. Или поне не говори за това пред майка ти. Вместо да се карате по тази тема и разкажи какво сте правили с приятеля ти, къде сте ходили, колко си се зарадвала.. и такива неща.
По-добре ще е тя сама да изгради някакво доверие в него и сама да реши, че си избрала правилен човек, отколкото ти да и натякваш, че е така.

Chikiponita
01-04-2010, 17:43
Дам... Хубав съвет xoxi... Само че тя смята, че той е под моето ниво, иначе мисли, че е готин, но само за гадже за от време на време, не за постоянно... Ужасява се при мисълта, че мога да се обвържа толкова рано... ( и според мен и от мисълта да не остане още по-сама, защото ми каза тези дни: "Еми аз те виждам, ти скоро ще вземеш да си направиш семейство с някого и вече съвсем няма да се виждаме" и почти се разплака)

PurpleDream
01-04-2010, 19:25
:shock: ааабссуурдд да го прочета
:razz:
ненормални хора
:razz:
Научи се да четеш тогава. :smt098 :smt097
нещо по- умно не можа ли да измислиш...деба... :razz:

xoxi
01-04-2010, 19:51
Дам... Хубав съвет xoxi... Само че тя смята, че той е под моето ниво, иначе мисли, че е готин, но само за гадже за от време на време, не за постоянно... Ужасява се при мисълта, че мога да се обвържа толкова рано... ( и според мен и от мисълта да не остане още по-сама, защото ми каза тези дни: "Еми аз те виждам, ти скоро ще вземеш да си направиш семейство с някого и вече съвсем няма да се виждаме" и почти се разплака)

А ти смяташ ли, че той е под нивото ти ?
Ако не смяташ, че това е така и го докажи и на нея. Двамата и докажете това.
Тя е родител, все пак, напълно нормално е да се притеснява за детето си и за бъдещето му.

87439876534
01-04-2010, 21:27
Ха-ха...прочетох го цялото..да не повярва човек :-D
Ами все пак ти е майка и я е страх .... да не бъдеш като нея..но пък..щом искаш да си със гаджето си-бъде..не проваляй връзката ви заради нея :(,,,пък и .. все пак няма безгрешни хора...няма значение че първата връзка не се е получила..това не значи че и втората ще е така...всеки трябва да опита .. пък и хората не са еднакви :) просто опитай се да не се задълбочаваш в стремежа на майкати да ви раздели :) :-)