PDA

View Full Version : След 12 клас..??



CwalkIn
01-04-2010, 21:00
Здравейте,първо се извинявам ако това не е точния раздел но поразгледах и тук ми се струва че е що годе добре за тая тема..
Та въпроса ми е след 12 клас за какви професии мога да уча ии.. с какви предметт от даскало вървят те..?(например фармацефт-с химия и биология) глеам че живота си е 'е*ало майката брато' и викам да се стегам докат имам време.. :D такааа че ви молим за помощ .
И за мнооо години ! :) :)

UnKnOwNmAtTeR
01-04-2010, 21:06
Ми, не може да се занимаваш с това, сори :?

CwalkIn
01-04-2010, 21:09
Ако ще се прайте на интересни ви съветвам да си режете вените .
Питам нещо и чакам нормален отговор..

CwalkIn
01-04-2010, 21:15
В езикова паралелка съм .. в сичко ме бива освен в математиката...

UnKnOwNmAtTeR
01-04-2010, 21:16
куровАдец

CwalkIn
01-04-2010, 21:18
куровАдец
Ееее ти си мн оргинален бе, тия лафове ги пробутвай на задръстени първокласнички ,не тук и на мен . Спри да си вреш гъза там където си мерят пишките,сещаш се..??

CwalkIn
01-04-2010, 21:23
турска филология тогава,или там какъвто език учиш.
Или кажи какво ти най-харесва (!) като предмети,че да ти кажа какво можеш да комбинираш за университет.
Уча английски и френски . Френския ми е от тази година .. има нема 3-4 месеца..
Отдава ми се английския , радва ме също биологията . Физиката не е зле . Историята средно .
Не съм художник хич не ме бива,в музиката също..
По горе казах че съм средно зле в химията.. психологията също не я виждам привлекателна..
Тва е горе долу

ArrowsOfDeath
01-04-2010, 21:25
Уча икономика, но се чудя дали да я продължа в университета. Силните ми предмети са литература, история, география. Някакви насоки можеш ли да дадеш, Verminaard?

UnKnOwNmAtTeR
01-04-2010, 21:26
Не мога да живея без пари, ама щоо? :(
Не мога да живея без хората и техните проблеми :?
Защо се получава така?
Завинаги ли зависиш от нещо?
А дали боли много когато ти слагат сол в очите или ти набиват клечки за зъби под ноктите?

CwalkIn
01-04-2010, 21:28
Много ще се проточи тая работа , ще намеря някой който да ми обясни ..
Мерси все пак че се пробва :)
Айде лека вечер.

ZipFail
01-04-2010, 21:29
А не можеш ли сам да се сетиш кво искаш ?

Sham
01-04-2010, 21:29
има, бе!

hottie
01-04-2010, 21:40
Ммм ама така е много трудно да дадем съвети...трябва а знаем нещо повече за теб. Освен в кои предмети те бива също какво те интересува извън училище, какво те интересува по ТВ? Кое те влече?
В момента е модерно икономика и право например.

hottie
01-04-2010, 21:45
Ммм ама така е много трудно да дадем съвети...трябва а знаем нещо повече за теб. Освен в кои предмети те бива също какво те интересува извън училище, какво те интересува по ТВ? Кое те влече?
В момента е модерно икономика и право например.

Налълнихме се с мазни адвокатчета,мерси,повече не ни трябват.

То и аз се дразня, че тези две специалности преобладавам ама какво да се прави...накрая ще разберат, че няма толкова много места на пазара на труда

RAWRRR
01-04-2010, 21:47
Уча икономика, но се чудя дали да я продължа в университета. Силните ми предмети са литература, история, география. Някакви насоки можеш ли да дадеш, Verminaard?

Любимите предмети от училище не мисля че имат някакво определящо значение, защото така или иначе няма да ги учиш в университета, по-скоро с какво искаш да се занимаваш.

Икономическите специалности са много приятни (наистина!) , мога да ти дам насоки, какво точно ще учиш.А щом си и от търговска гимназия, значи ще имаш достатъчно знания да минеш 1ви и 2ри курс без проблем.

А и забравих, освен специалността много е важно и точно кой университет завършваш, забелязала съм че работодателите имат предпочитания.

RAWRRR
01-04-2010, 21:50
Ще ходят със скъсани гащи, защото броят им се е увеличил, а търсенето им е намаляло.

Такава тенденция я е имало миналото поколение с учителите и инженерите и не мисля че има нещо лошо в нея. ;)

RAWRRR
01-04-2010, 21:57
Уча икономика, но се чудя дали да я продължа в университета. Силните ми предмети са литература, история, география. Някакви насоки можеш ли да дадеш, Verminaard?

Любимите предмети от училище не мисля че имат някакво определящо значение, защото така или иначе няма да ги учиш в университета, по-скоро с какво искаш да се занимаваш.

Напротив,имат.Защото те са основата на това което ще следваш.Ако ти харесва история и география - следвай нещо което се базира на тези предмети.

Предметите от училище се използват за кандидат-студентски изпити и общо взето изучаването им в такъв вид и ниво,както в училище свършва до там.Освен ако не запишеш "чиста" география или история в университета.

Аз кандидатствах с география, защото наистина ми беше голям кеф да седя да уча по това и да си пълня главата с всевъзможни глупости по този предмет.Кандидаствах с този предмет разбира се, сега там където уча и това което уча нямат абсолютно нищо общо с нея, но съм си го избрала защото с това искам да се занимавам.Същото важи и за тези, които са кандидатствали там с езикова култура или история.

hottie
01-04-2010, 21:57
И все пак..дори и това да се случи винаги можеш да запишеш магистратура : 1,2,3 ..колкото искаш. Важното е да имаш различни варианти.

hottie
01-04-2010, 22:02
чудно ми е от толкова много виШисти,накрая кой ше върши физическата работа? :D

Като гледам има много хора, които я вършат и много безработни...така че хора има.

RAWRRR
01-04-2010, 22:03
Бунтарите, които са против социалното програмиране :D

RAWRRR
01-04-2010, 22:14
Защо реши че като се увеличи броят на вишистите ще си остане непроменен или намален броят на свободните работни места?

ZipFail
01-04-2010, 22:16
Ако си добър - работа винаги ще има ;)
Въпросът е точно в тея дето са завършили висше щото мама и тате са искали така.. ^^

hottie
01-04-2010, 22:22
И защо реши, че е много интересно да работиш в склад, да пренасяш канапета, да боядисваш...ами ако недай си боже останеш без ръка/крак?
Всеки си прави исбор. Няма срамна работа, но предпочивам да се образовам на макс, защото има какво да се научи.

hottie
01-04-2010, 22:28
Това не е клише. Говоря ти за щастие(нещо което обичам да правя) + сигурност + пари + спокойствие.

RAWRRR
01-04-2010, 22:30
8-)

hottie
01-04-2010, 22:36
абсолютно клише :D


Какво искаш живи примери ли? С този, който ми постави почките в банята например? Че трябваше да му давам аванс да си плати заеми и т.н...защото този вид работа не е сигурна, не е постоянна най-малкото.

UnKnOwNmAtTeR
01-05-2010, 06:19
Бунтарите, които са против социалното програмиране :D

а ти нямаш нищо против нали :razz: :razz:

UnKnOwNmAtTeR
01-05-2010, 07:27
Добре че ни каза :lol: Толкова е нещасно положението тука че направо :razz: Ако не си купиш жалката книжка на професора няма да минеш :D
Тия повечето професори одавна са навлезли в критическата и са по-зле и от професор вучков. Много е грозна картинката в някои заведения :?

UnKnOwNmAtTeR
01-05-2010, 07:30
Е, не всичко. :)

hottie
01-05-2010, 07:39
Дипломата е парче хартия...документ, от който имаш нужда. Но този документ не показва знанията ти, нито качествата. И все пак имаш нужда от него. Но не е всичко.
Като с шофьорската книжка. Можеш да имаш книжка от 10 години, но това не означава, че можеш да караш.

UnKnOwNmAtTeR
01-05-2010, 07:48
Абе ако имаш книжка от 10 години и все още я имаш - значи можеш да караш. Едно е да правиш нещо от което зависи живота ти - друго е да правиш нещо от коеето зависят другите животи :razz: :razz: :D

UnKnOwNmAtTeR
01-05-2010, 07:54
Можеш за 10 години да си се качил три пъти на кола...
Може и да буташ яко на който трябва...

Много елементарно мислене, много...

Най-простите неща са най-перфектни! :razz: А тоя живот е много далеч :razz: :razz: :razz:

Mooo6no
01-05-2010, 09:15
Цялата работа е, че има почти 80, 000 места прием годишно за студенти из знайни и незнайни ВУЗ-ове из България. Реално погледнато за страна като на България са нужни вероятно не повече от 30-35 хиляди места. Дори и на матурите е така. В България едва 15 процента не ги взеха, при положение, че в страна като Германия се хвалеха, че децата им са много образовани - цели 40 процента са взели матурите. Ама реалността, предполагам, идва после... =]

А ClockworkOrange, ако е този, който предполагам (АТАКАБГ), както винаги се опитва да ни каже колко жалък е животът ни и как живеем в тъпата американска мечта. Да приемем, че е тъп. Ама със сигурност е по-смислено да живееш него, отколкото върховната ценност в живота да е "шмъркане на бьело".

Иначе, авторе, не учи право. Всички те презират. 8-)

hottie
01-05-2010, 10:17
Пък и всичко не се върти около работата...ами а се изградиш като личност, да натрупаш знания, да си организиран и т.н.

RAWRRR
01-05-2010, 12:19
Всички пропускате момента, че колкото повече вишисти има, толкова по-голяма ще е конкуренцията между тях и само по-добрите ще успяват.

Което пък показва, че в образованието има смисъл и ако вишист, с хубава специалност, не може да се задържи за дълго на работа или не може да си намери, проблемът е в него, а не в университета.

RAWRRR
01-05-2010, 12:29
Не съм видяла, съжалявам :D

norge
01-05-2010, 13:53
Технически науки - математика, физика
Архитектура - математика, рисуване
Право - български език/литература, история
УНСС - плащаш-влизаш

Същност това можеш да го прочетеш в някой справочник или сайт на университет. Съвет - не се надявай много, че ако учиш нещо си, след това ще се занимаваш с него. Всичко ти зависи от магистратурата грубо казано и от това колко зор си даваш през годините.

norge
01-05-2010, 13:59
Плащаш/влизаш, а?

Ей, много ме кефят подобни изказвания... защото в другите университети го няма това...

Разбира се, че го има. Давам само най-показателния пример, нищо лично.

norge
01-05-2010, 14:03
Не, даваш най-популярният и клиширан пример, но реално не знаеш дали това твърдение е истина и дали например във СУ, МА, ВИНС и т.н., положението не е по-сериозно

Ти говориш клиширано. Най-лесно е да кажеш "не знаеш" и "истина" :)

RAWRRR
01-05-2010, 14:07
Хубавото е, че дори въпреки тези градски легенди, ако кандидатстваш за сериозна работа,при равни други условия, пак ще те предпочетат , ако си завършил УНСС, а не иконимка в СУ, Аграрният университет, Свищов или ВИНС.

А и да не забравяме , че цяла България учи предимно от учебници , с автори, които са преподаватели точно в УНСС.

LadyDi
01-05-2010, 14:11
Освен Свищов.
Там се учи само по литература от местни автори :)

norge
01-05-2010, 14:11
Подобна статистика не може да се направи. Купи си учебник и прочети защо.
Аз съдя на база себе си и близки.

ToniStoraro
01-05-2010, 17:44
без да обръщам внимание на невероятния начин, по който си написал темата ще ти кажа. Фармацевтиката е една специалност, за която трябва не само да си добър по химия и биология, но и да ходиш на допълнителни уроци. Просто приемат много трудно. Братовчедка ми до учи това, вярвай ми, не е лесно. Принципно можеш да работиш много неща без амтематика, сега няма да ти ги изброявам.

Mooo6no
01-05-2010, 19:11
Иначе относно УНСС-то. Там поне плащаш 4000 лева, за да влезеш (справка - случаят "Петкан Илиев"), докато в други университети като ВИНС-Варна хората плащат цели 7 лв, за да влязат. Нужно е само да научат наизуст 500/600-те въпроса в помагалото, явяват се на изпит, и хоп - изненада, всичките въпроси съвпадат с тези от помагалото. 8-)

А за заплащането предполагам или по-точно се надявам, че щом човек си ги знае нещата както трябва, няма как да го скъсат. Тия, които ги късат, докато си платят, имат доста непокрити знания и най-много да са за тройка.

kypo
01-06-2010, 12:29
Иначе относно УНСС-то. Там поне плащаш 4000 лева, за да влезеш (справка - случаят "Петкан Илиев"), докато в други университети като ВИНС-Варна хората плащат цели 7 лв, за да влязат. Нужно е само да научат наизуст 500/600-те въпроса в помагалото, явяват се на изпит, и хоп - изненада, всичките въпроси съвпадат с тези от помагалото. 8-)

А за заплащането предполагам или по-точно се надявам, че щом човек си ги знае нещата както трябва, няма как да го скъсат. Тия, които ги късат, докато си платят, имат доста непокрити знания и най-много да са за тройка.

кой си е платил в унсс е най-големиО гъз! аз вече излазям, една стинка не съм платил ни да вляза, ни да мина на изпит. ама аз съм мноу умен де, не се лъжете по мен 8-)

а петкан беше един от най-добрите асистенти изобщо, коит оса ми преподавали. единствено той беше вътре в нещата и знаеше какво е положението на икономиката. не некъв чичка дето само учебници е чел и не е имал никога фирма. петкан е врял и кипял в бизнеса... е сега малко и сенчестия бизнес му е бип в кръгозора, ама поне ги чаткаше нещата и говореше с примери - както би трябвало да е.

иначе унсс ако си ръб, ръб ще си завършиш. не ти ли е в кръвта далавераката не си губи времето 4 години, защото 80% от колегите ми не схващат нищо въпрек иче са назубрили матриала... аз имам само 3ки и 4ки, но имам фирма и си знам как се прави, даже ООД щяхме да правим с един авер, ама нещо не ме кефи да плащам осигуровки дори и да не бачка само щото се занимавам с управленска дейност. тей че, дерзай ил ихващай подноса още сега

RAWRRR
01-06-2010, 12:53
Прави сте, като си мислите, че щом се влиза с 4000 лв в УНСС и се купуват изпити там (в което разбира се, не сте сигурни) , вие учите в по-добър университет и знаете повече..

kypo
01-06-2010, 12:55
много ясно, в унсс учат най-големите селяци. не на чичо пенчо, дето копа на къра, внука. учат само елита на селата - например сина на оня дето държи лавката на центъро на селото или племеника на горския!
такива дето копат царевичака учат в софийския 8-) 8-)

RAWRRR
01-06-2010, 13:12
kypo , мисля че е доста показателен факта, че УНСС има най-висок бал за влизане от всички университети в България.

Аз например, първата година, не успях да влезна, имах 5.50 (мога да го докажа) . За разлика от всички, за които гроздето е кисело, кандидатствах следващата година и влязох и не се задоволих да завърша специалност в друг университет, колкото да имам някакво висше.
Иначе първата година ме приеха и Стопанско управление в СУ, само че нашите казаха, че ако ще уча икономика в София, ще е в УНСС и отказаха да ме издържат.

Всъщност това, което се опитвам да кажа, макар и не особено аргументирано, е че всеки си е за всеки и това дали има корупция, курви, Петкановци, платено влизане и излизане, може въобще да не те засегне пряко, стига да си учиш съвестно.А другите университети могат единствено да мрънкат, защото репутацията на университета по никакъв начин не е определяща за умственото развитие на нейните възпитаници и казването, че в УНСС се влиза с пари няма да направи moo6no или който и да е, по- умен и по-способен.
Това си е някаква народо-психология и после отново същите хора, които са мрънкали за меркантилостта на УНСС, ще ти мрънкат че си се уредил на работа с връзки, че си спал с шефа и въобще че винаги ти си виновен за тяхните неуспехи и мързел.

BrigadeSUD
01-06-2010, 13:15
аз без 5 виШи и 1 милион евро,съм бил в президентския апартамент на 5-звезден хотел,пил съм Бушмилс,чертал съм бело,лапали са ми к*ра супер яките пичоци-манекенки и т.н.

не ми е фикс идея,по си ме кефи в кварталната кръчма с 10лв джоба,готина бира,музика и добра компания. или като изтрескаме некъде некви боклуци,с организирана перфектно акция,адреналина е несравним с никви милиони,хотели,виШи,лаптоп ,нотбууци,щолени и к*рви...

серем им на парите. серем на монетарната еврейска система.

не са ми цел,аз съм си самодостатъчен. 8)
Ама с тия пари си купуваш фред пери и бели кецки нали :lol:

ебати жалкия

Mooo6no
01-06-2010, 14:29
и казването, че в УНСС се влиза с пари няма да направи moo6no или който и да е, по- умен и по-способен.
Всъщност имах предвид точно обратното. Фактът, че са нужни толкова много пари, значи, че заведението е с по-висока репутация. :-o Не вярвам да има място и специалност, където връзките и парите да не помогнат. Щом Джордж Буш е влязъл с тези методи в университет като Харвърд, какво остава за УАСГ, СУ, ТУ или УНСС. А мнението ми за плащането не се отнасяше за УНСС, а за СУ. УНСС-то не ме вълнува особено, все пак не уча там. Но не вярвам точно аз да имам подобни проблеми...

Иначе аз си имам самочувствието за способност и ум. Не е нужно да засягам другите университети, още повече, че от сега кроя планове да имам второ висше в УНСС/ВИНС (зависи и къде ще живея). А ако ще се фукам - лятото кандидатствах в 3 университета (ВТУ, СУ, УНСС) с всички възможни специалности за български и литература (при положение, че съм завършил математическа гимназия), които са общо над 70 и си влязох във всичките специалности с изключение на психологията в СУ, която обаче и ми беше на по-задно желание. Естествено това не е кой-знае какво постижение, ама все пак...

RAWRRR
01-06-2010, 14:43
Парите за влизане не мисля че са критерий за репутация.

Критерий е:
-Историята на университета
-Многобройните успели и известни представители (Разрови се в интернет за образованието на министри, депутати и тн. (това го казвам, заради примерът ти с Буш).

- Преподавателите, учебниците на които, са ценени и използвани в голяма част от университетите в България (което показва нивото на преподаване) в УНСС

- Преподавателите, които са известни не само с академичната си дейност

- Най-добрата и модерна материална база
- Почти всичките общежития на УНСС са ремонтирани последните 5-10 години и са в доста прилично състояние

- Най-високият бал за влизане

- Условието, че ако имаш под ~ 4.50 успех (което въобще не е лесно за постигане) , нямаш право на общежитие е допълнителен стимул за учене (защото голяма част от студентите са от провинцията)

- От скоро и електронната форма на провеждане на изпити и оценяване , която изключва всякаква възможност за подкупване на преподаватели.

- От миналата година и приетото изменение, че всички приети учат общи ик. предмети и чак след 2рата година се класират по успех за специалоност (така че тук няма как да подкупиш някой да те набута в хубава специалност, защото ако решиш да го направиш, ще трябва да бутнеш парички поне на 15тина преподаватели).

-Изменението от тази година, за поправките и ликвидациите, което ни прави университета с най-малка възможност за поправка и коригиране на оценките и най-голяма възможност да те изключат.

- Трябва да имаш над 4.50 за да запишеш магистратура

и така нататък..

ToniStoraro
01-06-2010, 15:27
не обичам Бушмилс - не е добро. Относно платеното влизане в университет - стопанският е най - често даван за пример поради това, че един път икономическите специалности са често търсени и също така защото там учат доста чужденци наред с българите. Реално СУ е по - голям от гледна точка на брой ученици и брой специалности, но не се дава за пример, защото просто е СУ (пази им се реномето). А там се плаща най - много.

Mooo6no
01-06-2010, 18:28
- Най-високият бал за влизане
С останалите неща съм съгласен (сори, че навлизам в подробности), но точно това с бала не е съвсем вярно.
Защото:
1. в УНСС просто пишат най-високите оценки. Ще ти дам пример с една позната по:
история - матура - 5.56, УНСС - 4.90, СУ - две двойки.
БЕЛ - матура 5.76, УНСС - 5.43, СУ - два пъти 4.00
И при почти всички ги има тези разлики. За други предмети не мога да говоря...
Казвам го, защото съм запознат плюс това при по-висока бална система това изобщо не е критерий. Примерно в СУ правото с макс бал 30, а в УНСС 36. Е как няма да е по-висок балът в УНСС.

Но стига съм си хвалил ВУЗ-а, защото всичкото това за бала са абсолютни глупости - УНСС е много добър ВУЗ, най-добрият икономически в България. ;]

RAWRRR
01-06-2010, 18:49
...

hottie
01-06-2010, 21:11
пари за дрехи не давам,подаряват ми ги щото съм добър приятел,точен съм и съм помагал на точните хора :)

пък и да дам некой лев,не ми е фикс идея. и там е разликата,аз не робувам на парите - трябват ми пари за храна,да съм облечен и некой и друг лев за бира. вие не може да кажете същото за себе си...


а ти си палячо прикрит,поредния интернет мишкар 8)

А кой ти плаща тока, парното, водата, телефона и всичко останало? Който и да е той нали знаеш, че не може винаги да разчиташ на него?
А ако случайно имаш планове за семейство някой ден(или поне жена) нали знаеш, че не може да седиш с 10лв в джоба?
Ти малко си противоречиш...ехем се оплакваш , че си затънал в проблеми, хем си доволен с 10 лв в джоба, които я имаш, я не...

b666888
04-25-2013, 21:15
Mojesh da kandidatstvash v Lesotehnicheskiq universitet sas specialnost gorsko stopanstvo, izlizash injener lesovad, mojesh da kandidatstvash v Plovdiv za agrnom, sashto i s ekologia.