PDA

View Full Version : Пестене на ресурси /?/



ScionOfStorm
01-07-2010, 14:32
Ако не ви мързи попълнете анкетата и драснете някое и друго мнение.

Става дума за прости неща като

- спиране на водата докато си миете зъбите с четката, вместо да я оставяте да тече

- неизползване на найлоново пликче при вафла и шише Кола купени, примерно, или пак намалено количество стоки

- гасене на лампите в коридора примерно, когато няма никой там

и някакви подобни.

Мерси предварително. :)

Swinkenhoffer
01-07-2010, 14:39
За да не правиш толкова елементарни неща (да не гасиш лампите в кенефа, да не спираш водата и бла-бла), трябва да си ебати селската пръчка. В големи разпри влизам с колегите, когато заваря крушката да свети на някое напълно необитаемо място.

Докато сапунисвам чиниите/мия си зъбите или някво такова, винаги спирам водата. Много пестя... за да компенсирам дългото си къпане. 8-)

Сционе, толкова си еко... ит търнс ми он. :smt040

bulgarche
01-07-2010, 14:40
Мия си зъбите предимно под душа, когато е на чешмата спирам водата

в магазина до нас ме знаят че не вземам торбички, научих и родителите ми да го правят

постоянно гася лампи, първо пестя ток (в полза на природата), второ - дразни ме да свети навсякъде

hahavteen
01-07-2010, 14:44
Винаги. Наще като малка много ми се караха като оставях светнати лампи из къщи и вече ми е навик да гася като излизам от дадена стая и ме дразни ако свети в коридора примерно. Водата винаги спирам като си мия зъбите. Пликчета почти не ползвам защото дамската ми чанта е супер голяма за да ми побира покупките.
Не че толквоа се замислям за природата, де... Просто навици.

Canis_Dirus
01-07-2010, 14:44
Аз пък най-разхитително ползвам електрическа четка за зъби, но другит неща много ме дразнят.
Не търпя да има светещи лампи в къщи и винаги изключвам парното. Дори сега на минусовите температури ми е само на 2.
А вие замисляте ли се, че да имате повече дрех също е огромно разхищение на ресурси?
Примерно 5 тениски вместо 2?
Или повече от 1 чифт обувки.
Това също са разхищения на ресурси!

MakeMeLaugh
01-07-2010, 14:51
Почти винаги - старая се.

Само изключвам пестенето в начина на каране.
Във всичко друго не съм разсипник :)

Dimana99
01-07-2010, 14:56
Пестя, когато мога :)

Zaharinka
01-07-2010, 15:06
Старая се,но в нас са фенове на разхищението 8-)

FlashMX
01-07-2010, 15:34
Зависи от ситуацията и желанието ми; 50 на 50

ScionOfStorm
01-07-2010, 18:14
Сционе, толкова си еко... ит търнс ми он. :smt040

шибано уона-би съм, ама требе се пусне тая тема 8-) 8-)

мерси за отговорите на всички досега:)

Pedigree
01-07-2010, 18:25
Найлонови торбички не използвам. С гасенето на лампите нямам никакъв проблем - мразя светнати лампи, мразя светлината, обичам да ми е тъмно, така че винаги си ги изгасям. С пестенето на водата не ме бива много.

hottie
01-07-2010, 18:34
Почти винаги, старая се..все пак си уважам труда, както и околната среда.

Boot
01-07-2010, 18:48
Тази тема я коментирахме в един друг корав форум, нали Сционе :Р
Аз си спирам водата докато си мия зъбите, къпя се за макс. 15 минути, ако имам 3 или по-малко неща от магазина не си взимам торба (или ако мога да си ги набутам в чантата).
Само лампата в коридора през повечето време е светната... заради кучо да не е на тъмно и самотен.
А... и имам навика да си оставям електрическите уреди на стенд-бай...

DebelaManekenka
01-07-2010, 19:02
винаги пестя :D

jghgh
01-07-2010, 19:03
тоя тип теми са изключително безсмислени...

в тях всички се изкарват най-големите защитници на природата,а реалността я виждаме навън всеки ден :D
А ти що си мислиш, че хората наистина не пестят?

Яко обезверение има в теб към народа.. това да пестиш си е даже модерно и доста хора са последователи - щото им се види края и на ресурсите, и на света.


Аз се старая обикновено, но понякога забравям. Понякога от бързане си излизам, без да съм загасила нещо. Но като цяло изключвам машини, парна, водите ги съблюдавам горе-долу (но не винаги, честно казано, пък и понякога ненужно вися в банята и се обливам 8-)) и така.. старая си се. Изграждам навици, но не съм 100% маниак.

Това с отказването на найлонките не ми се получи. Не си нося платнени торби и не отказвам, когато магазинерките ми слагат нещата в найлонки. Е, за вафли и малки неща, пъхам в мешката, но като цяло ползвам найлонови торби.

Ама пък мога да се похваля че рециклирам лека-полека.

Pliok0019
01-07-2010, 19:08
Много съм разсеяна и за това всички зарядни/лаптопа ми и прочее са на стендбай, иначе винаги гася лампите (защото светлината ме побърква, особено вечер), спирам водата, докато си мия зъбите, но всяка седмица вземам вана (равна е на 4 къпания с душ) и се къпя за около 30минути всеки ден...

Когато мога рециклирам (например листите от УТФто), но в по-голямата част - признавам си, не го правя.

hottie
01-07-2010, 19:12
Ааа и аз се опитвам да рециклирам, но е трудничко..да махнеш етикета, капачката, не знам си кво си..да измиеш кофичката от кисело мляко...не мога всичко да спазвам стриктно, но хартия винаги отделям 8-)

Pliok0019
01-07-2010, 19:15
Аз се притеснявам от това, че трудът ми вложен в рециклирането няма да има стойност. Има кофти, в които нещата за рециклиране са хартия и пласмаса, а в други само стъкло, например...

Canis_Dirus
01-07-2010, 19:17
Ааа и аз се опитвам да рециклирам, но е трудничко..да махнеш етикета, капачката, не знам си кво си..да измиеш кофичката от кисело мляко...не мога всичко да спазвам стриктно, но хартия винаги отделям 8-)
Да измиеш кофичката е хабене на ресурси.
А в центровете за пречистване след като се раздробят материалите ги селектират излишните. Примерно метала от капачки и пръстени по бутилките.


Примерно старите пластмасови бутилки за еднократна употреба ги носите като тениски на гърба си. Китайците ги купуват, рециклират до найлон и правят тениски.

kypo
01-07-2010, 19:19
абе аз пестя от мигачи, ти ме питаш дали пестя. крушката за фар струва 6 кинта! как пък че ми цъка на светофар 2 минути докато чакам, пускам го за 5 секунди само като завивам. пестя и от чистачки - 12 лева с графитено покритие. пестя и от течност за чистачки - турям едно шише вода, ама зимата не смея много затва го мешам 1:1. обаче понякога замръзва и така веднъж нямах чистачки в града, който кара в софия знае кво става като караш 100 метра зад някой 8-) пестя и от фарове, кога няма задължение да се кара на фарове не карам.
пестя и бензин, карам колкото може по инерция и спирам на скорост до 2ра поне за да пестя от накладки че са ми по 200 кинта предни..

вкъщи пестя вода, ток, всичко. миналата година спестих и от парно щото живея в нов блок и нищо не отчиташе топломера - сложили го майсторите на обратно - затва го надъних колко може, пък като дойде време за отчитане седи на 0 8-) тая година добре че нямаше студ та само 24 лева имам. друго кво пестя? не знам ама кво има за пестене - пестя.
не е срамно, а даже е част от западната култура! германците са пословични циции и затова имат пари, само тука по бълханите е ден за ден и фъргай паре ей така па после да му мислим
:lol:

UnKnOwNmAtTeR
01-07-2010, 21:18
Мале, мале, малееее много големи еколози сме тука :shock: Найлонови торбичкии, точец, браво браво! :razz:

А не се лисещате за това как тия неща като найлоновите торбички няма да спрът прозиводството им. Вие няма да земете торбичка, а курвата след вас ще земе 20.. Както и да е.

Нормално ли е да съществуват фабрики за коли, които се призвеждат като топъл хяб... хиляди милиони... още и още... всеки да има и по 2 и по 3 коли...

Спирането да си купувате кока-кола, фанта, спрайт, сокове, мишки, клавиетури, джи ес еми и всичко в което има пастмаса и боклуци е повече от безмислено защото от това дали ще го купите или не то ще бъде прозивеждано докрай! Докато ен фалира фирмата. Но това да ни е най-малкият проблем.

Аз предлагам да започнем да събираме нашите фекалий в метални варели и да ги горим, понеже ако продължим да ги изсипваме в морето - скоро ще си плуваме само в тях.

Няма смисъл от пестенето... :? Спрете производството, но едва ли ще го направите ако "баща ви има фабрики" :razz: :razz: :razz:

Както и да е :razz: :razz: :razz: :razz:

DisturbinThePeace
01-07-2010, 21:28
тая тема ме накара да се замисля , а като се замислих осъзнах , че изобщо по никакъв начин не пестя ресурси .. стана ми някво шибано ;д


аа тази работа с рециклирането не я разбирам ;д молИм някой да обясни ;д

hottie
01-07-2010, 21:29
Канис : така е и затова не отговорих с "винаги", ами че се старая :)

hottie
01-07-2010, 21:31
А не се лисещате за това как тия неща като найлоновите торбички няма да спрът прозиводството им. Вие няма да земете торбичка, а курвата след вас ще земе 20.. Както и да е.

И сме в това положение, защото много глупави хора разсъждават точно като теб

UnKnOwNmAtTeR
01-07-2010, 21:40
А не се лисещате за това как тия неща като найлоновите торбички няма да спрът прозиводството им. Вие няма да земете торбичка, а курвата след вас ще земе 20.. Както и да е.

И сме в това положение, защото много глупави хора разсъждават точно като теб

как като мен бе!?
аз ли съм ги мислила тия найлонови боклуци!?
АЗ ЛИ ГИ ПРОИЗВЕЖДАМ!
Ти разбра ли изобщо какво казах!?

кое не разбра специално от тая част която цитира защото сикам да ти го обасна?

UnKnOwNmAtTeR
01-07-2010, 21:48
абе момче, точно този път логиката ми изобщото не е тъпа!
кажи ми как ще накараш курвата да спре да кара кола или да пре да ползва пликчета?! това е невъзможно - нещата които правим са повече от жалки и даже и няма смисъл от тях :?

виж ако успееш да ги навие да прат да ги прозивеждат е по друго нещо!


това е като да спреш да ходиш на дискотека защото там се харчи адската енергия! безмислено нали? :?

UnKnOwNmAtTeR
01-07-2010, 22:06
Дразни ме лоиката - няма смисъл да го правя, защото следващият ще го направи !

Имам предвид не само това. Ти си го прави - няма лошо, помага но е толкова малко и безразлично, че не се усеща. Проблема е отгоре - това трябва да спрем, но на никой не му пука. Всеки вижда само за себе си и това е. Примерно ти казваш - аз го правя и до там :( ти си помалко и от 000,1 процент :( По принцип предполагам че идеята ти е всички да го правим, но това няма как да стане. Просто трябва да се спре производството и да се смени тотално начинът ни на живот така да го кажа. Но храта ги е страх от промяна :( А това ще стане и то по трудният начин точно защото не можеш им го обясни иили не разбират :(
Оф толкова е сложно, а темие се преплитат една в друга и адски много сикам да обясна.

А най-важното което ще кажа отново е Заедно можем. Всеки за себе си е жалко и неефективно. И така започнах да се отказвам и да подпомагам за разлагането на днешният живот.

И отново ти казвам че няма смисъл от това което правиш, то това си е твоят избор разбира се, а съм сигурна че ако се нашрави протест или нещо такова даже няма и да разбереш или да ти пука за това ....

цели се по-високо ако толкова ти пука ! и ако има нещо такова аз ще подкрепям (като протеста на 14 например)

ПП: мнго се ядосвам, съжалявам!

UnKnOwNmAtTeR
01-07-2010, 22:13
Заслужиха си го хората, тука сме си добре, но е за време :(

Ако има някой разумен който да чете това мнение - нека да се подготви за най-страшното.

Тъпо да звучи, лошо, смешно не ме интересува! Помислете си..

hottie
01-07-2010, 22:15
UnKnOwNmAtTeR : За мен и най-малкото нещо има смисъл. И ако повечето хора мислиха по този начин щяхме да сме далече по-напред. Остави пликчетата. Ако бяхме по-сплотени щяхме да сме в една много по-хубава държава, в която няма всеки втори да мрънка и да се оплаква. Това за пликчето е един съвсем дребен пример. Трябва повече оптимизъм.

UnKnOwNmAtTeR
01-07-2010, 22:23
UnKnOwNmAtTeR : За мен и най-малкото нещо има смисъл. И ако повечето хора мислиха по този начин щяхме да сме далече по-напред. Остави пликчетата. Ако бяхме по-сплотени щяхме да сме в една много по-хубава държава, в която няма всеки втори да мрънка и да се оплаква. Това за пликчето е един съвсем дребен пример. Трябва повече оптимизъм.

Зарежи държавата - ебала си е майаката! Виж светът! Мамка му не виждаш ли какво ства :( Съгласна съм че българите сме си темерути, но не говорим сега за нации, а за човечеството изобщо, за алчността... :(

Най-добре е да си песимист - така винаги си готов и винги ще си доволен :D Доколкото оптимистите винаги ще страдат - факт :(

RAWRRR
01-07-2010, 23:24
^ най - добре е да си реалист, но за това се изисква малко повече умствен капацитет, отколкото този на който си свикнала.


По темата:

http://www.youtube.com/watch?v=U6IbRSRe8MQ

3те R-та : reduce, reuse, recycle.

UnKnOwNmAtTeR
01-07-2010, 23:45
^ най - добре е да си реалист, но за това се изисква малко повече умствен капацитет, отколкото този на който си свикнала.


По темата:

http://www.youtube.com/watch?v=U6IbRSRe8MQ

3те R-та : reduce, reuse, recycle.

ти ли ма :razz: разбра ли кво казах изобщо?
аз тука реалисти не виждам - сички си клатят краката и си мислят че света е розов и че така ще е завинаги :razz: :razz: :razz:

RAWRRR
01-07-2010, 23:49
Признавам си, че спрях до " трябва да се спре производството" , това ли ти е реализма?

ZipFail
01-07-2010, 23:51
reduce,reuse,recycle... бла-бла-бла...

при ZOG има само един глагол - еxploit


:wink:

безподобен егоист съм. и мисля дори да стана още по-голям егоист и от това,което съм сега.

не песта никви ресурси.

ядосвам си се на морала,не искам да имам никакъв морал.


след мене и потоп,дето са казали хората...
някво не ми се връзват тея 2 мнения ? :-o

DenBr
01-08-2010, 06:30
8-)

MakeMeLaugh
01-08-2010, 07:18
Нещастник ще си останеш.
Ще дойде време, когато ще усетиш колко си назад в сравнение ;)

JimmyGestapo, идеята е въпреки цивилизацията да не се разхищава прекалено излишно, а умерено, никой не е казал, че ще ставаме пещерняци.

както казаха, дразня се като няма никой в коридора да свети или пък да тече водата по 3-4 мин докато си мия зъбите и т.н. това е чисто безсмислено разхищение, което нищо не ти пречи да го ограничиш :)

Swinkenhoffer
01-08-2010, 08:31
Един форум като си спре чешмата нищо няма да направи, но когато го сторят няколко милиарда, е малко по-различно. Става въпрос за практичност... ясно е, че няма да оставаш лайното си да плува из супника, но пък за какво да си слагаш бирата под течащата вода, когато имаш хладилник, който така и така работи. Ей такива работи. 8-)

Canis_Dirus
01-08-2010, 08:59
Малко по малко стават големи неща.
Тук никой не си хвърля хартийката на улицата. Резултатът се вижда.

Не става дума за една торбичка по-малко, а за начина на мислене. Както е например с филтирите на комините на заводите заради киселинните дъждове, или с изчезването на огромните американски автомобили от пътищата, или забраната за пушене на обществени места...

RAWRRR
01-08-2010, 13:19
Идеята на екологията е, не да се спре производството, използването на торбички и вода, ами така да се потребяват ресурсите , че текущото им използване и резултатите от него, да не вредят на следващите поколения.

Затова и споменах 3те Р-та.Те не важат само за домакинства.Много предприятия вече използват едни и същи суровини, като част от тях допълнително стимулират купувачите да връщат стари неща, за да получават нови с отстъпка.

В някои страни има и 3 вида данъци : на вредителят (този който вреди на околната среда) , на потърпевшият (свързани с естественият дълг на всеки човек към природата) и данък/ рента за използване на екологични съоражения - пречиствателни станции и тн.

За спирането на водата, докато си миеш зъбите - аз не го правя.
Найлонова торбичка винаги имам в чантата, за всеки случай, ако ми се наложи да пазарувам от Била повече неща, например.
Токът спирам, когато не го ползвам.

И все пак, макар че въпроса с пестенето е принципен, трябва да се прави някаква разлика между възобновими и невъзобновими ресурси.

Canis_Dirus
01-08-2010, 13:34
Производителите не стимулират купувачите да си връщат старите продукти, а са задължени от закона да го правят. На един производител на телевизори изобщо не са му притрябвали старите такива. Рециклирането им струва доволно много пари, както и цялата логистика. Закона ги задължава. За тях това са разходи, част от които избиват като продават стоката на специализирани рециклиращи предприятия, но пак са на загуба.
Тук примерно преди да скочи цената на алуминия и желязото не можеше да се отървеш от стария хладилник, заради химикалите в него. Затова заължиха и магазините, които продават такава техника да я взимат обратно. инаще трябваше да ръждясва в някое мазе.
Сега загубите са по-малки заради високите цени на суровините, но пак са загуби.
Рекламите "старо срещу ново" са чист маркетинг и заздравяват връзката с клиента.

RAWRRR
01-08-2010, 13:38
Не съм казала, че използването наново на суровини е плод на добрите стърца на производителите, но е факт, независимо дали произтича от задължение, или пък от преференции , ако го спазват.

Canis_Dirus
01-08-2010, 13:49
A някой харесва ли гумени патета за вана?
Аз знам, че жените на това
http://img.alibaba.com/photo/100091856/Cusco_Vaginal_Speculum.jpg
казват пате.
Има го при гинеколога. Целта май е ясна.

мен ми е някакво зловещо...

UnKnOwNmAtTeR
01-08-2010, 17:38
Така. Браво на човечеството! Вие успяхте да се откажете от нещо много значително за вашият жизнен живот - НАЙЛОНОВОТО ПЛИКЧЕ! Моля аплодисменти за всички които успяха!

Следващият етап е да спрете да си купувате напитки в пластмасови съдове или поне да се ограничите с по 1 на 4 месеца, която ще ползвате всекидневно.

После - разпродавате всичко у вас що има пластмаса! ( така вече вие спокойно ще можете да заявите че вие НЕ замърсявате околната среда и сте "чисти", (нищо че домът ви ще е буквално празен) без излишни боклуци. Също така предлагам инициативата, понеже вече ще иамте доста място у вас - да започнете да приютявате бездомни животни и просяци в името на "човечността" - нали сме хора все пак, ако ние не помагаме то кой?!

ПП Изкупувам на символични цени компютри гсм-и, хладилници, утредби и всичко що има изкуствени материали! За всяка бройка ТОП оферта! 20 стотинки!
Бързайте! Офертата важи още 20 секунди! Не хабете време - спестете си пликче и ми пишете лично!!!


:smt007 :smt007 :smt007 :smt007 :smt007 :smt007 :smt007 :smt007 - За един живот! Животът, който поддържа нашият сърдечен биийТ! Майко, земя НИЕ ТЕ ОБИЧМЕ :mrgreen:

Canis_Dirus
01-08-2010, 17:40
Пластмасите по-скоро следва да ги откажем по токсикологични причини. Фито-естрогени, канцерогени и тн.

cherinka
01-08-2010, 18:42
Преди не спирах водата докато си мия зъбите,но вече се научих да ги мия по 3+ минути и я спирам. Прави ми впечатление,че докато тече водата ги мия някак си по-бързо,защото течащата струя ме разсейва,а трябва да се обръща по-голямо внимание на зъбките и да се мият старателно.

чесно казано съм голям потребител,обичам водата,винаги я използвам на макс и някак си имам афинитет към найлонови торбички,всеки боклук го слагам в различна торбичка :D и всички торбички в един чувал...ако чувала е малък го слагам в по-голям :D и така

:-o

UnKnOwNmAtTeR
01-08-2010, 18:45
Преди не спирах водата докато си мия зъбите,но вече се научих да ги мия по 3+ минути и я спирам. Прави ми впечатление,че докато тече водата ги мия някак си по-бързо,защото течащата струя ме разсейва,а трябва да се обръща по-голямо внимание на зъбките и да се мият старателно.

чесно казано съм голям потребител,обичам водата,винаги я използвам на макс и някак си имам афинитет към найлонови торбички,всеки боклук го слагам в различна торбичка :D и всички торбички в един чувал...ако чувала е малък го слагам в по-голям :D и така

:-o

браво чери :) ще спасиш света :)


Предлавам да започне рециклирането на пластмасовите кофи по улиците!

Kalesin
01-08-2010, 18:50
КРАЙ
Отивам да създам група във фейсбуук. Присъединете се, за да спасим природата. За една по зелема земя!