PDA

View Full Version : Сигурността по летищата = Epic Fail



Canis_Dirus
01-08-2010, 18:31
Понеже защото тези дни присъствах на едно събиране на тема Quality Management с различни примери от промишлеността и услугите, та темата се отклони към скоро въведените скенери на летищата. Онези, които те "събличат".
Хората, които гледат образа са на другия край на летището и не виждат хората в лице, но въпреки този факт това си остава сериозно нарушение на личното пространство.

Та за какво говорим.
1. Последният опит за атентат поради който се въведоха тези мерки е можел да бъде предотвратен в много по-ранен етап. Защото:
- Има данни, че лицето има връзка с терористични организации
- Баща му предупреждава съответните служби
- Този си купува еднопосочен билет
Въпреки всичко това не му е отнета визата, нито е подложен на проверки и разпити от полицията. Тоест заради провала на службите страдат гражданите.
2. При атентатите от 11 Септември, както и последвалите опити с течни експлозиви и експлозиви скрити в обувките пак е имало сведения.

В подобен случай всеки прилично кадърен мениджър по качеството ще се опита да предотврати "грешката" във възможно най-ранен етап, когато е най-лесно и най-евтино. Затова са и целите проверки по качеството от най-ранен етап.
Няма логика да се съсредоточава целия процес на последна инстанция. Така тя ще си остане слабо звено и ще има нови и нови опити.
А дори и някой да се взриви преди този "скенер" пак ще убие достатъчно хора.

Тоест, ако терористите са целели разрушаване на демокрацията, то бавно и сигурно го постигат.

UnKnOwNmAtTeR
01-08-2010, 18:54
Добре бе! Притеснява ви фактът че ще ви видят пишката и шкембето, ама отпечатъците и зениците не са ви проблем! :? ДНК-то ще си го дадете ли доброволно? Вие не, предполагам, но децата ви ще го направят като стой та гледай!

Мерки за сигурност - велики и високи, тяхната ефективност се равнява на процент от нулата! Нека да успеят да се справят с "по-невинните" престъпления да видим някакъв ефект! Не може тоя да кара БМВ на 19 години и да прави поръчкови убийства, а банковата сметка да е като оп филмите и аз да се навия да ми зимат отпечатъците "за мое добро"

АЙ сиктир бе будали!??? :? :x

ФЕЙЛ СИ Е МАЙКАТА НАПРАВО! :-x

Canis_Dirus
01-08-2010, 19:16
^
Няма ли и теб да те баннат вече?

UnKnOwNmAtTeR
01-08-2010, 19:24
братче аз те подкрепям ти бан искаш да ми лепят :-x

много грозно бе! :x

Canis_Dirus
01-08-2010, 19:28
братче аз те подкрепям ти бан искаш да ми лепят :-x

много грозно бе! :x
Ти изобщо не можеш да разберш, какво говоря аз и какво говориш ти.
Да пръстов отпечатък и сканиране на ретината днес са необходими за идентификацията на един човек. Налага го прогреса в козметичната хирургия и тн.
Факт е, че с тези ти данни за момента е много трудно да се злоупотреби, но ще донесат много ползи. На прима виста ми хрумва ено 30% намаляне на престпъността.
Защо оставям да се сетиш сама.

UnKnOwNmAtTeR
01-08-2010, 19:41
Какво 30% намаляване на престъпността!? Говориш за дребни кражби от домове и бля бля.... Да, това ще го поограничат, но все пак точно тия които правят по-големките удараи си работят с полицият и със самата държава?!
Как можеш да им имаш доверие при положение че ги знаеш тия работи, говоря за 19 годишните момченца с бнтлитата от предишният ми пост.
За тях няма закони и на никой не му пука докато си живучка що годе нормално :x
Май и ти не разбираш за какво говоря!

Та кажи сега с какво толкова ти перчат скенерите? С какво скенерите са толкова по-недопустими според твоя милост от колкото нешата които аз казах? (говорим за скенерите)
Или може би е скандално защото медийте така го представиха и ви светнаха че нарушават СЕРИОЗНО личното пространство?

Ами аз имам против да ме видят гола някакви непознати, но да ми имат отпечатъците - не. ОК ЛОГКИАА!

Canis_Dirus
01-09-2010, 11:01
ТИ говориш за мениджъри, ама в реалността са полицаи... ти представяш ли си как старшина еди-кой-си получава информация и прави нещо без да има заповед от по-горе. Проблема в случая е и на ниво комуникация и йерархия, както и бягане от отговорност и задължения. :)

То и в промишлеността е така. Получаваш нареждане от стоящия над теб мениджър и действаш.
И в двете си има определена йерархия и принципи. може и да са различни, но не чак толкова, че да се действа по коренно различен начин.

Canis_Dirus
01-09-2010, 13:25
и ти си прав, но все пак да не забравяме, че в точно този случай се ограничават правата на всички, вместо да се съсредоточат на определена група, която създава проблеми.
Не мисля, че подобни скенери ще решат проблемите със сигурността.

Samoten89
01-09-2010, 15:29
Истината е, че хората са големи пусита/pussies :D 8-) :razz: . Тези дето се страхуват от терористичните атаки имат нужда от малко разнообразие в живота си, да вземат малко шанс, да рискуват и веднъж да пътуват без проверки да видят колко по-приятно е. Цял САЩ сега мъчи гражданите си и другите граждани за някакви си 500-1000 жертви при положение, че в пъти повече умират от ВСИЧКО друго... Освен това нали на самият скенер може да гръмнат бомбите! И може просто при чакащите пътници да гръмнат и дори може да са повече жертвите и ефекта дори ще е по-голям от шока! Само информация събират не може едно нещо да пренесеш без да знаят какво е!

term0t0
01-09-2010, 22:08
^Дай щото на президента му било тъпо и отменя проверките по летищата..до тука си FAIL

Бомбите могли да гръмнат на скенера..не съм компетентен,да приеме,че могат.Защо трябва да се разрушава самолет за милиони долари?

Canis_Dirus
01-09-2010, 22:55
Тук понякога мяркам на места RAF надраскано. Определени елементи ги идеализират като Че.
какво ми е мнението з простите решения на сложните проблеми съм казвал много пъти.

Факт е, че обществото масово не знае, как действат държавните структури. В това число и аз не съм напълно ясно с механизмите.
1. Защото са достатъчно сложни за да е прекалено времеемко изучаването им.

2. Защото просто липсва нужната информация, представена по достъпен начин.

мен ми се върти идея за нещо като www.OpenAdministration.org където ясно и прегледно да е описана и обяснена функцията на държавния апарат. С гугъл уейв, форуми, отворени платформи и тн. имаме възможност да работим паралелно и да даваме всички идеи за подобрения в системата.
Обществото определено е узряло за нещо такова. Пример е една скорошна статия на Еленко Еленков в Дневник.

Обширна тема и не ми се пишат фермани с кирилизатор.

realantisocial
01-10-2010, 19:54
Когато един от най-основните проблеми в една държава като България са
1. Прилагането на законите и нормативите
2. Администрацията и безумния хаос в това отношение

по какъв начин точно си представяме електронното правителство като действие тук ?

realantisocial
01-10-2010, 20:16
... което изисква автоматично много по-висок долен праг на грамотност.
Уви тук това все още е проблем.

realantisocial
01-10-2010, 20:18
Като цяло, поправиме, ако греша, но електронното правителство изисква огромна реконструкция на целия държавен апарат ? Това може да бъде извършено единствено и само от експерти в областта. Изобщо има ли специалисти в България в момента, които говорят на тая тема ?

Canis_Dirus
01-10-2010, 20:27
Електронното правителство е наизбежно, но ще се отлаго до момента в който стане

realantisocial
01-10-2010, 20:31
Е, то и живота в космоса е неизбежен по тая логика...
НО! Електронното правителство, като цяло, според мен ще е последната бримка от една нишка на въвеждане на машини в подобни кръгове.
Т.Е., ако имаме умни камери, които следят нашите движения, защо да нямаме и умни машини, които да възпрепятстват нарушаване на даден тип правила на определено място например. А ако си помечтаем и попишем фантастика не е изключено в скоро време ( колко скоро... ) да има и начини за справяне с престъпността по електронен път.
Това не убива ли възможността на човека да преценява, а не машината ? Т.Е. личната преценка ? И дали законите и нормативите за улесняване на човешката администрация няма да са излишни или неприложими при електронната администрация ?

realantisocial
01-10-2010, 20:38
Някой от вас двамата може ли да подискутира един въпрос, който винаги ме глозга при подобен тип обсъждания.
Въвеждането на евентуално електронно правителство с колко процента ще увеличи изведнъж безработицата и колко човека ще изхвърли без хляб на улицата ?
Дори да е постепенно въвеждането му, кой точно държавен ресор ще се погрижи за преквалификацията на стотиците хора, работещи в системите на администрацията, нещо жизнено необходимо, за да останат едва ли не живи ?

Canis_Dirus
01-10-2010, 20:43
Ти говориш за далечното бъдеще, докато ние говорим за неща, които могат да се реализират с налична сега технология.

Как си правя аз адресна регистрация?
Формулярите ги има качени в интернет. Попълват се на компютър, принтират се. По мейла си насрочвам час при чиновника, отивам и само се разписвам пред него. Трае максимум 10 минути.
Да си сменя книжката ми отне 20 минути с плащането (без 4 лева банкова такса).

Билети за влакове тук се купуват на автомати, или в интернет. Ако го купиш на гише с човек струва малко повече.

Просто голяма част от чиновниците вършат стандартни операции, които могат да бъдат извършвани от машини.

А като за начало могат да махнат "охранителите" и да сложат един автомат с номерца най-малкото.

Прост пример е онлайн-банкирането. В България ти струва пари, а тук те насърчават да го ползваш, защото им се налага да назначат по-малко хора (които са по-скъпи) и спестяват тонове хартия.
За мен лично е много удобно.

realantisocial
01-10-2010, 20:44
Да, малко се изхвърлих напред в годините.


ОК. И всичко това управлявано от колко човека на заплата ?

Canis_Dirus
01-10-2010, 20:48
Да, малко се изхвърлих напред в годините.


ОК. И всичко това управлявано от колко човека на заплата ?
Колкото е необходимо.
Ще трябва да се уволнят хора от сегашанта администрация, но ще има работа за разработчици на софтуер, за подръжката.
Други специалисти.


Но машините изместиха хората и от мините например. И от тежкия труд. Реално загубилите от нещо подобно ще са ниско-образованите.
Звучи цинично, но Европа оцелява благодарение на високо-образованите, технологичния прогрес и процеси, които са трудни за копиране.

realantisocial
01-10-2010, 20:48
Братле, това не е сериозно, честно.
Смисъл, да. Проблем очевидно има и очевидно има хора, които не си вършат работата като хората, никой не го отрича. Но ние говорим не за 3-ма, 5-ма или дори 20 човека, които могат да развалят деня на специалиста, който си разбира от работата. Тук говорим за сериозна група хора, които са били подготвяни за такъв вид труд. Ами ако на някой от нас се случи подобен тип съкращение, дали най-доброто място, на коеот можеш да попаднеш, след като си квалифициран за нещо друго е полето ?
Съвсем сериозно попитах.

Част от това, за което вие с Каниса си говорите е и просташката и откровенно лицемерна кампания на Глобул и М-ТЕЛ свързана с околната среда и фактурите за сметките. Колко дърва били изсичани и за това ние всички да се откажем от фактурите. Аз не съм се отказал, защото това е маска и това съкращава работни места. Само защото на евреите от Глобул и М-ТЕЛ не им се плаща на куриерски фирми...

Canis_Dirus
01-10-2010, 20:51
Опитваме се да оптимизираме. Ако ще държим сегашната администрация въпреки, че е непродуктивна сама заради хората работещи там, то сме в голяма грешка. Тези хора (дори и неволно) пречат на развитието на държавата и подобрението на живота на моного повече.

Какъв е например смисъла да подържаме изкуствено Кремиковци - предприятие, което работи на загуба, само и само да не загубят хората работата си. Та за тези работници плащаме всички ние, а като бонус тровим въздуха и хрантутим и някакви индийци. НЕ става.

realantisocial
01-10-2010, 20:55
Проблема е в лошата подготовка на кадрите и не доброто им подбиране. Както и от наличието на безхаберие към очеизвадните грешки.
Оптимизиране на администрацията, но според мен това, за което ти говориш, трябва да стане паралелно със създаване на работещ апарат за пренасочване на вече ненужните административни работници. Иначе си е баш capitalism (canibalism) at work.

realantisocial
01-10-2010, 20:57
Какъв е например смисъла да подържаме изкуствено Кремиковци - предприятие, което работи на загуба, само и само да не загубят хората работата си. Та за тези работници плащаме всички ние, а като бонус тровим въздуха и хрантутим и някакви индийци. НЕ става.
_________________
Мисля, че не ме разбираш правилно.
Примера с Кремиковци е добър. Ако Кремиковци е грешка и отстраняването й е неизбежно, то защо в държавата не съществуват ресори, които да се погрижат за едни от жертвите на техните грешки, каквито несъмнено са увисващите без работа работници.

Canis_Dirus
01-10-2010, 21:00
Проблема е в лошата подготовка на кадрите и не доброто им подбиране. Както и от наличието на безхаберие към очеизвадните грешки.
Оптимизиране на администрацията, но според мен това, за което ти говориш, трябва да стане паралелно със създаване на работещ апарат за пренасочване на вече ненужните административни работници. Иначе си е баш capitalism (canibalism) at work.

Не е лесно да подготвяш адекватно хората за работа, която ще се налага да вършат след 20 години. Реално днес има професии, които преди 20 години не са съществували.
Средата е много динамична и нащео образование и социална система не е пригодена. Но този проблем го има и в Европа. Тук например има 2,2 милиона дългогодишни безработни и това въпреки милиардите, които отиват за професионално обучение и тн.
Просто е невъзможно да дадеш прогноза, какви точно кадри ще се търсят след 5 години дори.


не е eлементарен проблем, но да бягаме от проблема не е решение.

Canis_Dirus
01-10-2010, 21:03
Мисля, че не ме разбираш правилно.
Примера с Кремиковци е добър. Ако Кремиковци е грешка и отстраняването й е неизбежно, то защо в държавата не съществуват ресори, които да се погрижат за едни от жертвите на техните грешки, каквито несъмнено са увисващите без работа работници.
Липса на адекватни социални служби, които да осигурят възможност за ново професионално обучение на кадрите.
А безработни вишисти, които могат да правят това има. Просто липсва желение, защото подобно нещо е много трудно за реализация и много скъпо.

Не казвам, че трябва да ги оставим на улицата.

realantisocial
01-10-2010, 21:04
Не се опитвам да кажа или твърдя, че е резонно в 21в. да има печатари, като тия от 19в. Казвам, че реалния ресурс за постигане на това, което вие говорите го има, или ще го има в най-скоро време. Административните длъжности ще съществуват до появата на ново поколение администрация - това за което става дума. Изведнъж обаче кадрите се оказват излишни. Какво се случва с тях ?
Подготовката на кадри за дадена сфера е въпрос на интерес към сферата и на нужда от ефективност при динамични обстоятелства.

realantisocial
01-10-2010, 21:14
( Вие сте лоши момчета и аз няма да си играя повече с вас !)

realantisocial
01-10-2010, 21:17
На секундата се съгласявам.

Canis_Dirus
01-10-2010, 21:34
За временно намаляване на безработицата може да въведем отново наборната военна служба, но по начина, който е в някои държави от западна Европа - или 9 месеца истинска казарма, или 12 месеца социална служба - помагане в старчески домове, обществено полезни задачи и тн.
Второто ти помага да натрупаш и малко трудов опит и може би и някаква квалификация.
особено полезно ще е със съкращаване на студентите.

Canis_Dirus
01-10-2010, 22:04
А в тази тема откъде тръгнахме и къде отидохме... жалко, че само трима човека си пишем..
Ами заплашвайте коминистите и анархистите с бой и после що не пишат...

Дето се вика:
като се свършат различните, какво ще правим с еднаквите?
Те това става с форума. Инакомислещите в момента са кът.

term0t0
01-10-2010, 22:22
Това за казармата е добро,не само за обучението,но все пак тя те възпитава като мъж.Да се справяш с всичко,което ти се даде

term0t0
01-10-2010, 22:28
Да,добре спирам да ви се меся в темите,щом не искаш

term0t0
01-10-2010, 22:32
Исках да кажа една-две думи за мението относно казармата.Ето сега ви казвам,в България безработица винаги,докато не стане нещо подобно на комунизъма

term0t0
01-10-2010, 22:35
Каквото и да си говорим по времето на комунизма всеки е работил,къде насила,къде доброволно,защото са знаели,че пари ще има.Колкото и гадни страни да има бай Тошовото време,толкова и хубави :)

Canis_Dirus
01-10-2010, 22:39
Термото, виж сега:

1. казармата не те прави мъж. Мъж те правят разни там гени, хромозомъи хормони. В социален план 9 месеца сране по команда няма да те направят мъж.

2. Изкуствената нулева безработица изглежда много добре на хартия и за някой доклад, но не е икономически съобразна, защото за нулева безработица е нужно да се подържат и губещи предприятия и неефективно производсто и и и. Абе в условията на пазарна икономика и свободен пазар не действа.
Ако желаеш нулева безработица и си готов да живееш в диктатура - Северна Корея.
Подочух, че търсели кой да им заравя ядрените отпадъци с оловна лопата. Вярно, че били тежки лопатите, ама другите нещо се разлагали.

term0t0
01-10-2010, 22:45
Айде аз да кажа нещо.


Кой каза,че имам мерака да живея в диктатура,просто казах кога е имало нулева безработица в България Това удебеленото е по-важно.Няма накъде да се лъжем няма да достигнем никоя от водещите държави,е освен ако не сме случай подобен на Австралия,но това е друга тема.

Все пак май се отделяме от темата

Canis_Dirus
01-11-2010, 15:36
Е нали темата трябва да потъне безвъзвратно, за да може да се мрънка, че няма качествени дискусии във форума вече.


Само могат да мрънкат някои.