PDA

View Full Version : СУ



slanchyyy
01-09-2010, 07:49
Хора, търся помощ. Много съм раздвоена, защото искам едновременно немска и българска филология. Има ли шанс да се запишат две специалности в Софийски? Успоредно да се изучават немската и българската филология. Не искам да забравя езика, а и страшно ми се учи бг :)

bibo
01-09-2010, 10:37
Няма ли специалност Български и немски?.. То не знам дали е същото де..
Също така си мисля,че може да запишеш 2-ра специалност,но след 2-рата година и то ако имаш определен успех . Поне в ПУ е така .

Sham
01-09-2010, 13:23
на мен ми се вижда невъзможно, ако си четеш всичко и по двете специалности.

slanchyyy
01-10-2010, 09:44
Като се разрових малко повече в сайта на СУ разбрах, че може да се запише втора специалност след втората година в зависимост от това какъв успех имаш. И наистина е трудоемко, но смятам, че всичко е достижимо ако се има желание. :) Малко е глупаво да пиша такива неща, но смятам, че ако желанието ми за бг филология е много голямо, трябва да запиша първо немската, за да мога да се напрегна и да се справя добре и след 2 години да си запиша дългоочакваната бг. :) За достигане на мечтите :) трябва да съм упорита ;) . Благодаря ви все пак че обърнахте внимание на темата и на всеки, който прочете изповедта ми. :)

shadow4e
01-10-2010, 13:22
Да, можеш да запишеш втора специалност, но трябва успех. Според мен запиши първо тази, която успехът се изкарва по-лесно. Имам колега, който не е от най-ученолюбивите и се премести от немски филология при нас, явно е изкарал успех, така че сигурно не се изкарва трудно, като се има предвид, че сега е с 5 невзети изпита. :)

Lestat357
01-10-2010, 21:18
Запиши първо Немска, категорично!

Има вариант да запишеш Българска паралелно после, според както ти потръгне, мхм. В голяма степен бих се съгласил тук с be_true, че реално да ги изучаваш тези двете специалности в СУ и то учейки си и по двете редовно е почти невъзможно. Не за друго – филологии са и двете и е огромен материала, който ще трябва да поглъщаш ежедневно вкл. и само задължителната литература. Ама това предполагам вече ти е известно в някаква степен. Пожелавам ти искрено успех, заслужаваш и си заслужава също! Така мисля.


Да, можеш да запишеш втора специалност, но трябва успех. Според мен запиши първо тази, която успехът се изкарва по-лесно. Имам колега, който не е от най-ученолюбивите и се премести от немски филология при нас, явно е изкарал успех, така че сигурно не се изкарва трудно, като се има предвид, че сега е с 5 невзети изпита. :)

Българска филология в Софийски ли учиш? Другото май не го разбрах съвсем. Някои успяват все още да минат между капките и с повече от официално позволените макс. допустими три невзети изпита, но нали се сещаш, че така няма как да продължи още дълго въпр. колега, за да мине в трети курс, камо ли четвърти и магистратура. Прочетох отново – т.е. той е с пет невзети изпита сега, а не е бил преди, за да се премести, ясно. Обаче Немска филология хич не е толкова лесно дори в първи курс (за СУ става въпрос), тъй че според мен все така причината е другаде.

bloody_tower
01-10-2010, 22:25
Ако след втората година се запише БЕЛ това означава ли, че трябва да се учи 6 години?

Lestat357
01-10-2010, 22:38
Ако след втората година се запише БЕЛ това означава ли, че трябва да се учи 6 години?

Да, освен ако не съумееш да вземеш някакви изпити предварително, но не мисля че физически е възможно да го съкратиш още.

Sham
01-10-2010, 22:44
абе, луди ли сте, успехът да й е проблемът.
каква ще излезе претупала всичката литература, филология не (би следвало да) се учи на 2 и на 3, ама какво ли се обаждам. учете се, учете се, по-бързо завършвайте!:Д

bloody_tower
01-11-2010, 08:18
Ще поживеем ще видим :)

toni1000
01-17-2010, 13:53
Може, подава се молба до декана на филологическия факултет.

shadow4e
01-18-2010, 21:50
Lestat357, не съм българска филология. И да момчето сега е с 5 невзети от миналата година при нас, а не от филологията. :)

Не знам колко е материалът при филологиите, но все си мисля, че ако човек има наистина желание би успял.

Но аз лично не бих пробвала и защото искам да се развивам и в професионална гледна точка и да работя нещо по 10 часа седмично да трупам опит. Някакси не си го представям нашите да ме издържат напълно и да нямам никкави лични средства още толкова много време. Не бих и работила и на пълен работен ден, ясно защо - има време за всичко, определено ми е приоритет образованието сега. :)

mitternacht
01-18-2010, 22:54
Охооо... то само българска филология ще ти дойде нанагорнище ако внимаваш и четеш поне на средно ниво, камо ли две... ама сама си преценяваш.