PDA

View Full Version : ОСЕВА СИМЕТРИЯ ?!?!?!?!?



victoria1995
01-11-2010, 17:29
Такамм...днескаа взехме два нови урока по математика, не знам за къде се е разбързала мойта даскалица, ама в часа нищо не разбрах. А утре каза,че ще изпитва.Гадост! Та да не овъртам - Какво е това Осева Симетрия ?! Някой може ли да ми го обясни така по- простичко? Ще се радвам на бързи отговори! Поздрави :-P

SmilezZz
01-11-2010, 17:36
http://matematika.martinmarinov.info/index.php?no=22 - бих ти обяснила,но не ме бива много по обяснението :oops:

Chacho
01-11-2010, 19:40
Ами осевата симетрия е тази, която е спрямо дадена права (ос), оттук и името й. Осева симетрия построяваш като спуснеш от дадената точка перпендикуляр към оста. Продължаваш тоя перпендикуляр и от другата страна на оста. Сега като имаш от двете страни стърчащи перпендикулярчета, взимаш от тази страна от която не ти е първоначалната точка, нова точка, така че новата точка да е на такова разстояние, на каквото е и първата. Ако построяваш симетрична отсечка, просто взимаш двете й крайни точки, Правиш симетричните и свързваш двете симетрични. За симетричен триъгълник - 3 симетрични точки, свързваш ги. Надявам се ако нещо те притеснява, погледни чертежа от линка които смайлз е дала. Дано съм ти помогнал.

Две точки, прави, фигури или каквото си измислиш са симетрични (осево) ако точката (точките) им са на равни разстояния от някаква права