PDA

View Full Version : С какво различаваме средното от висшето образование?



Psychoman
01-11-2010, 22:07
И не само. Това не е обикновен въпрос. Това е въпрос, който трябва да разгледаме малко по - 'дълбоко'.
На последък има някаква мания за висши образования. Страшното е, че започнаха да се заражат различия на социално ниво. С какво висшистите са повече от среднистите? Това, че имат висше, значи ли, че ще изживеят живота си пълноценно? А хората със средно образование, значи ли, че ще мизерстват живот? Каква е разликата между едните и другите? По - умни ли са? Ако да, само в една сфера ли? Висшето значи ли задължително завишаване за коефицента на интелигентност? Когато в някоя компания разберат, че някой е със средно, дори може да го игнорират по мноооооого заобиколен начин, но дори и да не го със сигурност ще останат с не чак толкова добро впечатление. Виждате в каква насока е темата, точно в тази мисля да направим една добра дискусия... Различнията. Плюсове, минуси и всичко останало. Ако има само висшисти, кой ще работи оназа работа, която се полага за неквалифицирания персонал или за хора със редно образование? Вие сте.

Johney
01-12-2010, 06:18
Разликата е в парите дето зимаш след това :-|

hottie
01-12-2010, 06:23
И в допълнение на горното мнение(за да не се повтарям) относно различия и дискриминация - нормално между един среднист и един висшист да избереш висшиста. Да не говорим, че целта на всичко това е висшистът да се развива в определена посока. Не можеж да завършиш средно и да те вземат за някакъв по-интересен/самостоятелен/висок пост.
Но за среднисите така или иначе има работа, но самата тя е ограничена от към възможности и развитие.
Ако мечтата ти е да работиш като хамалин няма смисъл да записваш висше, но до кога ще имаш сили да работиш този физически труд? И въобще ще се чувстваш ли добре в обществото, защото йерархия има и това е нормално, да не кажа необходимо.
И все пак в крайна сметка никой не ни задължава за нищо. Всеки си избира сам своя път. Имам познати, които бяха среднисти доста време и чак по-късно решиха да запишат висше, защото видяха че така няма да стане.

LadyDi
01-12-2010, 06:24
Всъщност отговора на всичките ти въпроси се съдържа в самите думи - "средно" и "висше". На теория всички, които следват висше образование са хора, които имат капацитет и желание да развият своят интелект и способности в дадена посока/наука на много по-високо ниво. От там се изхожда, че висшистите имат по-високо ниво на познание/познания.
Но това е само на теория, нали? И сам знаеш колко лумпени се подвизават във висшето образование.
На мен ми се струва, че напоследък самата дума "висшист" позагуби респекта, който носеше навремето. Може би защото този вид образование стана твърде достъпен за всеки, а не би трябвало да е така.

Това следва да е в отговор на въпроса:

Висшето значи ли задължително завишаване за коефицента на интелигентност?

hottie
01-12-2010, 06:34
LadyDi позволявам си да се намеся. Да, загуби респект до някяква степен и затова вече търсят не само висшисти, ами още по-квалифицирани хора с по няколко магистратури, специализации, няколко езика и т.н. Всъщност конкуренцията е много голяма. Висшите образование загуби респект, но вместо критериите да падат те става точно обратното. :)

Johney
01-12-2010, 06:38
Висшето значи ли задължително завишаване за коефицента на интелигентност?[/quote]

Като се има в предвид по какъв начин се изкарват 90% от дипломите в днешно време... дали ще си средист или висшист все с 1 акъл си :?

realantisocial
01-12-2010, 06:38
LadyDi позволявам си да се намеся. Да, загуби респект до някяква степен и затова вече търсят не само висшисти, ами още по-квалифицирани хора с по няколко магистратури, специализации, няколко езика и т.н. Всъщност конкуренцията е много голяма. Висшите образование загуби респект, но вместо критериите да падат те става точно обратното.
Което се случва заради амбициозните овчари, които идват от п.тка си лелина с диплома 6.00, която по никакъв начин не може да се сравни с моята диплома 5.50, която съм изкарал в едно от най-елитните училища.
Идват, зубрят, натягат се и после се оказва, че тоя малоумен овчар от Скотаре има диплома като моята или по-добра, заради което работодателя ми изисква 118 езика, 256 компютърни грамотностни, 532 магистратури, 1231 максима кум лауде и пр. и пр.

LadyDi
01-12-2010, 07:03
LadyDi позволявам си да се намеся. Да, загуби респект до някяква степен и затова вече търсят не само висшисти, ами още по-квалифицирани хора с по няколко магистратури, специализации, няколко езика и т.н. Всъщност конкуренцията е много голяма. Висшите образование загуби респект, но вместо критериите да падат те става точно обратното.
Което се случва заради амбициозните овчари, които идват от п.тка си лелина с диплома 6.00, която по никакъв начин не може да се сравни с моята диплома 5.50, която съм изкарал в едно от най-елитните училища.
Идват, зубрят, натягат се и после се оказва, че тоя малоумен овчар от Скотаре има диплома като моята или по-добра, заради което работодателя ми изисква 118 езика, 256 компютърни грамотностни, 532 магистратури, 1231 максима кум лауде и пр. и пр.
Именно.
Трябва да се завишават критериите за прием във висшите заведения. Просто не е справедливо да имаш желание, да учиш, да можеш и да се появи някой, като гореспоменатия и да ти го подложи.

w0sh
01-12-2010, 07:42
С риска да повторя някой от изчерпателните отоговри над мен, искам да кажа,че разликите (и съответно предимствата и минусите) на двете образования, си е закодирано в името.

Докато като вишист ти се специализиарш професионално в КОНКРЕТНА област, то средното образование ти дава знания на средно ниво. Самият вишст е ограничен да работи предимно по специалността, която е избрал. Обществото ни е така изградено, че не може да функционира без хора със средно образование, които работят предимно в сфераа на услугите и можем да нарече,че са основата на обществото. Не бива да забравяме обаче, че и вишиста има средно образование.
Няма нужда да осбсъждам дали АйКю-то на вишиста се покачва, защото самия термин "АйКю" има съвсем различно значение. И освен това интелигентността на хората, расте от само себе си(биологично) до 18 годишна възраст, след това всеки я развива сам.


Относно нивото на висшето образование у нас. То определено е плачебно. Още когато кандидатствах ми беше ясно,че при нас беше "трудно влизаш, лесно изизаш". Университетите така и не можаха да запазят реномето си сред обществото, след като бълват непригодни а работа кадри. Някои Университети(и тук включвам, любимия си СУ) все още си пазят антични преподаватели от соц времената, които просто са срам и позор за най-големия университет в Бъгария. Студентите и те не са чак толкова писнали за качествено образование, защото качествено значи и трудно.

Не можем да очакваме, да има респект към вишиста, след като нито той, нито учреждението, в кето се е изучил не може да ни даде гаранция за професионализма му. Именно това ни трябва, едно знание, че наистина обучаваме добри професионалисти, но това ще отнеме много, много време.

Sham
01-12-2010, 08:25
Противопоставянето идва оттам, че единият индивид иска да се развива, като за напредъка си получи свидетелство. Това е.
Вече другите истории с малоумниците във ВУЗовете, това не е само у нас.

В някои развити страни, без висше хората си живеят повече от добре, имат възможност да отглеждат без проблем не 1 и 2 деца, да си позволяват нормално съществуване. Тук идват изкривените ценности в страната ни.

Имам наблюдение, че тези без образование(да не кажа неспособни, дори въпреки него) успяват (повече). В България най-лесно(и много) се печели от незаконна дейност, независимо каква, независимо къде, стига да умееш да се покриваш/те. Мутри и курви, ако използваме наложилото се клише, напълно удачно в случая.

Матурите ни са смешни. Те би трябвало да заместват кандидатстудентските изпити, но само "би трябвало". Те от своя страна са генерално тъпи(изключвам практически изпити), не проверяват умения, различни от зазубряне, което е твърде жалко.

Но се отклонихме от темата твърде много. Аз съм за lifelong learning-а. Не мога да си се представя в застой, би било еднозначно на смърт.

kir40
01-12-2010, 08:30
Аз пък бих искал да ви дам няколко примера от туристическия бизнес,кетеринга,сервитьор ство и барманство и т.н,тъй като уча в професионално гимназия за специалност готвач.

Например,изискванията към един портиер в заведения с категория от 3 до 5 звезди(защото по долните нямат портиери :)) са:
за ресторант 3 звезди-средно с мин.познания по един чужд език
4 звезди средно с чужд език
5 звезди отново средно с един чужд език

За един барман изиксванията са:
за 2 звезди средно с мин.познания по един чужд език
за 3 средно професионално с чужд език,за 4 същото,а за 5 звезди средно професионално с два езика.
За сервитьора пак е същото.

А сега за готвач/сладкар-за ресторант 5 звезди ти изискват средно професионално с мин познания по един чужд език.Аз покривам тези изиксвания,но всек пак има ВУЗ по хранителни технологии,но не съм запознат дали ще обогатят професионалните ти умения или просто ще те направят учител в някой техникум.
За главния готвач същата работа,но забеляжете,че ако искаш да притежаваш ресторант 5 звези,трябва задължително да притежаваш висве с 2 чужди езика,което можеп да придобиеш в подходящите вузове.
Тоест,ако някой има високи изисквания към себе си,явно ще трябва да се запише за висше

kypo
01-12-2010, 09:27
ми да ти кажем висшето образование не е нищо особено. нищо не ти гарантира - нито добра работа, нито пари, нито нищо. просто е един плюс. в бълхария почти всеки има вече не едно, а цели 2 (е даже и мис грозил от перник имала 2)
ако е в харвард е друга работа, ама от су, ту, унсс, нбу и знайни и незнайни не значат много...

ако ще правиш бизнес или ти идва от вътре и си инициативен, напорист, иновативен и тн или не си, но имаш 5 икономики и бачкаш общак.
то си е до човека, има и без образование които имат хъс и правят неща, които висшистите не са и сънували. друг въпрос е, че с него можеш да се насочиш точно в областта където искаш да се развиваш - аз лично уча икономика (днеска направо разцепих на изпит по една икономика с моите знания 8-) ) и си ми е в кръвта търговията. има в потока 100 човека които го учат ама никога в живота си не са продали нещо с печалба или с такава цел.
тъй че забравих какво казвах и къде отиде въпроса, но висшето е и малко четка за егото. един висшист винаги може да каже че е нещо повече от другите и да му стане готино на душата че има диплома... дори и да е общак. по-добър общак от другите! 8-)

тва е

filmimilmi
01-12-2010, 14:10
100000000 дипломи в тая държава, а сме най-бедните в Европа.
Всичко идва от идеята на соц-мотивацията: "Учи мама, за да не работиш."
Вече всеки идеален селянин тръгва да следва какво да е и зарязва селското стопанство, то замира, никой не работи и държавата запада все повече и повече. Трябва да се спре този фарс, чийто генезис идва от порочната идея за уравниловка насадена в съзнанието на българина от престъпниците БКП! Не всеки трябва да е вишист!

balon4eeeee
01-12-2010, 14:38
СПАМ и първо предупреждение

Raybeez

xxCutMEOpenWhileSobbingxx
01-12-2010, 15:01
ми разликата е ,че в едната диплома ще пише ,че е завърнешо средно образование,а в другата-висше..

kypo
01-12-2010, 15:06
Kypo,

смяташ ли, че икономиката и търговията са синоними?
по принцип не, но от моя гледна точка се припокриват, защото аз уча точно икономика на търговията (не на зъбните колела 8-) ). икономиката е търговия, а търговията е икономика за мен :-o

filmimilmi така ми казваха все: "учи за да не работиш, учи за д ане работиш и сега не работя - безработен съм" 8-)

LuxurySk0B
01-12-2010, 16:57
Ами да по-умни са и имат повече пари > и живота им е по-пълноценен

Psychoman
01-12-2010, 18:14
Ами да по-умни са и имат повече пари > и живота им е по-пълноценен
Всъщност не.

iLovePussyJuice
01-12-2010, 19:40
LadyDi позволявам си да се намеся. Да, загуби респект до някяква степен и затова вече търсят не само висшисти, ами още по-квалифицирани хора с по няколко магистратури, специализации, няколко езика и т.н. Всъщност конкуренцията е много голяма. Висшите образование загуби респект, но вместо критериите да падат те става точно обратното.
Което се случва заради амбициозните овчари, които идват от п.тка си лелина с диплома 6.00, която по никакъв начин не може да се сравни с моята диплома 5.50, която съм изкарал в едно от най-елитните училища.
Идват, зубрят, натягат се и после се оказва, че тоя малоумен овчар от Скотаре има диплома като моята или по-добра, заради което работодателя ми изисква 118 езика, 256 компютърни грамотностни, 532 магистратури, 1231 максима кум лауде и пр. и пр.Именно.

Psychoman
01-12-2010, 20:20
Ами да по-умни са и имат повече пари > и живота им е по-пълноценен
Всъщност не.

Очакваме аргументация...

Като начало ще разгранича изречението на отделни части.
По умни? Развитието и обогатяването в една сфера, не може да те направи умен. Тук ще е добре да знаем, че понятието 'умен' е доста обхватно и не чак толкова елементарно. За да си умен, трябва да имаш умствен потенциал, да си интелигентен и не само. Естествено правим разлика между умен и интелигентен, защото са две строго индивидуални неща, които взети заедно + още много критерии, евентуално могат да ни дадат резултат на един 'умен' човек. Да не забравяме, че самото понятие е доста разтегливо и не можем да конкретизираме изцяло. При положение, че един среднист е прочел 50 книги свързани с историята на Франция, може ли да го направи умен? С какво този среднист ще бъде по-зле от висшиста, който се е развивал, само че в друга сфера? Единият ще има познания по икономика, другият по история. Единствената разлика е, че един от тях ще има документ, който ще потвържава заслугите му. Но това няма никакво сходство с понятието умен. Преди малко дадох пример с 20 книги, но някой пък може да е прочел 200, дори 300, това не го прави няколко стъпала надолу по стълбичката. Висшето образование представлява една много голяма система за печелене на пари, но това е друг въпрос, който мисля да не засягам. Никога не говоря на базата на предположения, винаги го правя на база опит в живота. Заучаването и употребата на няколко термина няма как да те направи по-умен със сигурност. Да не забравяме, че абсолютно всичко се базира на временно запаметяване на определена информация и използването и, за което се получават добри оценки/дипломни рабори и така нататък.
Имат повече пари? Тук грешката е абсолютна. Познавам поне, да не кажа голяма дума, но едно над 30 души, които образования не надхвърлят средното, а взимат пари, които някой висшист може само да сънува и да вижда в банките при по-голям късмет. Освен, че познавам толкова много среднисти с хубави заплати, познавам и адски много висшисти със заплати от 240, 350 и 400 лв. Тези случаи не са никак малко из нашата страна, дори лично познавам човек с две висши образования, който продава цветя по улиците и средната му заработка на месец е не повече от 380 лв. Не можем да поставим всички под един общ знаменател. Не се опитвам да кажа, че не трябва да се учи или, че висшистите са тъпи хора, не! Опитвам се да кажа, че човек със средно образование не е с нищо по-различен от човек с висше образование. Казвам го толкова открито, защото аз съм със завършен 4-ти клас, поради много причини не съм продължил обучението си, но съм приказвал с висшист, който ме е гледал като трактор и не е можел да ми отговори. Абсолютно субективно е.
Живота им е по-пълноценен? Това мисля, че е нещо, което доста хора биха нарекли 'смешно', след като го прочетат. Дори не мисля да го коментирам.

iLovePussyJuice
01-12-2010, 20:31
ми разликата е ,че в едната диплома ще пише ,че е завърнешо средно образование,а в другата-висше..Дали е това разликата? :)

Ifcho0o
01-12-2010, 20:42
Пиши на кирилица

Raybeez

LadyDi
01-12-2010, 20:44
XhaxaYxhYXhayxha kato e edno i su6to 6to ne vzemete vis6e vsi4kite a???! mai nemojete
Това... от къде дойде?

w0sh
01-12-2010, 20:46
Това ми прилича едва ли не на реклама на средното.
Който има желание и възможност, нека си е с висше. Пак повтарям, освен висше човек има и средно образование и ми е странно, как едва ли не се изказа тезата, че вишистите в тая държава лъскат обувки на раковска.

Psychoman
01-13-2010, 00:39
XhaxaYxhYXhayxha kato e edno i su6to 6to ne vzemete vis6e vsi4kite a???! mai nemojete
Този, който не го е започнал, той не го е взел. Висшето образование не зависи от skills, гарантирам ти. Абсолютно всеки може да завърши висше образование. Причина е доста различна от тази, но ти предполагам си вече с висше и не би трябвало да те интересуват тези неща. И все пак, ако случайно имаш висше, то виждам, че не те е научило да пишеш на български език(нещо, което е трябвало да се научиш още в 5 клас), но нищо, не е болка за умиране.
wosh, не си вникнал в поста ми, не знаеш какво е истинското положение в страната ни. Опитай се да го разгледаш от по-различен ъгъл, тогава вероятността да го разбереш, ще бъде много по-голяма. Не всеки висшист, но една мноооого голяма част от тях са или безработни или работят за по 400-500 лв. Няма такова нещо като реклама на средното, може би анти-реклама на висшето. Това са две различни неща. Дори и анти-реклама не правя, защото не говоря против образованието, просто изказвам какво е точно положението и какво по-точно представлява висшето образование. Не е степен, която те слага на по-високо ниво от другите.

techCandy
01-13-2010, 06:00
A пък Raybeez е модератор, тра ла ла ла.... И LadyDi е пак в редиците... Вероятно човек просто не може да се отърве от тоя форум, дори след толкова много време. 8-)
Верно е, че критериите са занижени. В университетите е пълно с паплач, която не е наясно какво прави там изобщо. В България до скоро, и все още, интелектуалния труд не се смята....точно за труд. В българския език съществува поговорката "учи мама, за да не работиш", което показва много ясно отношението на хората, към наща тема на дискусия. Обаче...лесно се влиза и по- трудно се излиза. Наистина много хора записват и след година, две, три се отказват. Освен това, да предположим въпреки това, че тая паплач все пак някак си избутва някоя абсурдна специалност в някой ощв по- абсурден университет... И какво? Първо той не е добър специалист, второ той не е специалист въобще. Как мислите, че ще си намери работа със специалност "мениджмънт и психоанализа"- ами няма! Има обяви, че търсят детегледачки с висше образование...ето това вече може да работи. Звучи престижно, нали? 8-)

LadyDi
01-13-2010, 06:19
оффтопик: techCandy, няма отървия :) Радвам се да видя познат... ник :)

realantisocial
01-13-2010, 06:51
Това е проблем не само на манталитета на гражданите, но и на плачещата за реформа образователна система.
Окаяното състояние на българските университети ( с едно-две изключения ) представлява една от най-основните причини техните зрелостници да излизат абсолютни некадърници.
Факт.

LadyDi
01-13-2010, 07:08
Убягва ми смисъла на упражнението да отидеш и да си пропилееш 4-5 години от живота, които ще прекараш наистина в пиене и купони, но и ще метнеш сериозни суми за това да си плащаш изпитите, вместо да се хванат на бачкане от завършване на гимназията и да си се развиват в областта, към която така или иначе ще се ориентират, когато завършат университета и не успеят да си намерят работа, защото просто са некадърни и нямат нужните познания.

Естествено, че ти убягва. Теб не те мързи да прочетеш 3 книги от по 600-700 страници за 1 седмица на морето. Но има хора, за които четенето на книги е загуба на време. Защо, след като могат да изгледат филм по въпроса?
Естествено, че не разбираш как се пропилява това време, но разсъждавай от гледна точка на това - защо да се напъвам и да уча, след като мога 5 години да си пия, да си... е*а и тати да ми плати дипломата? Пък аз после така и така ще си му бачкам във фирмата.
Това е точно проблем на манталитета.
Не всеки го разбира и е нормално този не-всеки да се възмущава.

realantisocial
01-13-2010, 07:10
Децата са такива, каквито им позволиш да бъдат. Докато има корупционни практики в университетите и изпити "ей така.. просто колкото да не е без хич " ще има такива хлапета.
И още нещо... лошото е, че се появява хибрид от тъпоумници, които обаче си учат. Това вече според мен е проблем на генетиката :D

LadyDi
01-13-2010, 07:12
Децата са такива, каквито им позволиш да бъдат. Докато има корупционни практики в университетите и изпити "ей така.. просто колкото да не е без хич " ще има такива хлапета.
Разбира се. Причината да израстнат такива започва винаги от родителите. После вече се наслагват останалите - приятели, среда и прочие.

LadyDi
01-13-2010, 07:15
Ама то си има приоритети. Друг е въпросът дали умееш да си ги подредиш.
Всеки е пил и други работи е правил, докато е бил студент. Някои намериха време и да си научат. Други... да речем, че не намериха :)

Canis_Dirus
01-13-2010, 07:29
Помните ли, че преди години нямаше само гимназии, а имаше гимназии и техникуми.
Щеше да е перфектно да го оставят така, като само ученици от гимназия се допускат до матура. Приемните изпити се премахват и се кандидатства с оценката от матурата. Матура се прави по предметите избрани за ЗИП + задължителна Български език.

Всъщност не е казано, че от техникумите не могат да се допускат до матура, но например тук мнго малко от Hauptschule правят матура, за разлика от хората от Gymnasium. Най-зле е Realschule, което в България е аналогично с техникумите по дървообработване, облекло, метали и тн.

Отделно е необходимо да се ограничат местата за студенти, понеже в случая (особено при намаляващия брой ученици завършващи средно) важи правилото - количеството за сметка на качеството.
Не може на упражнение да сте 150 човека. Та то това си е жива лекция.

А да казвам ли, как когато писах изпит по математика в УНСС по същото време отвън се продаваха листове с решенията на задачите и някой пробивни селски майки успяваха да влязат вътре и в тоалетни и тн. да предадат на синчетата си листчетата?

Това го нямаше в ПУ май. Там беше по-лесно и достъпно да си платиш директно на ръководството, както направи един приятел.

Kalesin
01-13-2010, 07:40
Всъщност не е казано, че от техникумите не могат да се допускат до матура, но например тук мнго малко от Hauptschule правят матура, за разлика от хората от Gymnasium. Най-зле е Realschule, което в България е аналогично с техникумите по дървообработване, облекло, метали и тн.

Има ли още Baumschule? Помня, че беше нещо трагично.

w0sh
01-13-2010, 08:08
В моята любима Германия са си я измислили обраователната система. Друг е въпросът,че и техните ученции не са цвете за мирисане

Canis_Dirus
01-13-2010, 08:52
В моята любима Германия са си я измислили обраователната система. Друг е въпросът,че и техните ученции не са цвете за мирисане
Това си е съвсем вярно. И тук има такива индивиди, които си позволяват много в часовете, но пък някак успяват да не ги допуснат до ВУЗ. В повечето случай отиват директно към бюрото по труда и някоя нископлатена работа.