PDA

View Full Version : Официално извинение от страна на софиянци.



realantisocial
01-13-2010, 13:40
25 902 души са се установили в София за пет години. Това показват данните от проучване на Националния статистически институт (НСИ) за периода 2004-2008 г. През 2004 г. в столицата са живели 1 221 157 души, а през 2008 г. броят им е стигнал 1 247 059. Оказва се обаче, че рекордьор по намаляло население за същия период е София област - със 7812 души. Миграцията е оказала негативно влияние и върху областните градове от Югозападния регион. В Благоевград, Кюстендил и Перник вече живеят с над 25 000 души по-малко.

Според председателя на НСИ Мариана Коцева тенденцията за преместване на населението от малките към по-големите градове и преди всичко към столиците се наблюдава не само в България. През това минали и всички страни, които извършиха преход към пазарна икономика, подчерта тя.

Данните за миграцията в България бяха обявени на кръгла маса „Числата на променящия се свят", организирана от НСИ по проект „Прозрачна и достъпна информация - прозрачна, достъпна и ефективна администрация".

Преди седмица от НСИ съобщиха, че през 2011 г. ще бъде извършено национално преброяване едновременно във всички страни от ЕС. Анкетните карти ще могат да се попълват и в интернет.

източник novinar.net

Очевидно проблемите на столицата на България с безумния трафик, кризата с боклука и пр. и пр. са предизвикани от необясним феномен на физико-психологично ниво, а не от класическото схващане, че миграцията по посока на столицата е неимоверна. :D Статистиката сочи, че едва 26 000 души са склонни да се регистрират като пребиваващи в столицата и като такива да плащат местни данъци и такси. Излиза, че не-софийската регистрация на колите ОЧЕИЗВАДНО е модерна-прищявка или желание за различие. :razz:
Специален поздрав за хората, които чакаха 3 часа и половина отпушването на тапата под моста чавдар по миналия Вторник по обяд.

Goebbels
01-13-2010, 19:51
По мое мнение населението се е увеличило с много повече от тези 26 000.
В София има много хора от провинцията без регистрация, но има и доста софиянци в чужбина, а се водят живущи в града.

w0sh
01-13-2010, 19:52
Като кажете "провинцията", имам чуввството,че едва ли не идвам от някакъв краварник.

realantisocial
01-13-2010, 19:56
Гьобелс, ако не си забелязал влагаме страхотна ирония в написаното.
Уош, въпрос на гледна точка е или по-скоро въпрос на това какво ТИ ще покажеш.

w0sh
01-13-2010, 20:07
За мен е някак си обидно да ми сепоставя такъв етикет, който има очевидно негативно значение. Не мога да кажа,че с поведението си сред обществото по някакъв начин го оправдавам.

realantisocial
01-13-2010, 20:08
Гузен негонен бяга.

ifilin4ica
01-13-2010, 20:23
Пак го обърнахте на гражданска дискриминация 8-)

w0sh
01-14-2010, 17:50
За мен е някак си обидно да ми сепоставя такъв етикет, който има очевидно негативно значение. Не мога да кажа,че с поведението си сред обществото по някакъв начин го оправдавам.

не си от София,нали? значи си от провинцията...

университети има и във Варна,но си дошъл тук. значи признаваш един вид превъзходството на София над твоя град.

понимаешь?

Естествено,че признавам превъзходството на София по отношение възможности за развитие в професионален план. Особено за моята специалност. Всеедно да кажете, че не признавате превъзхдоството на Варна откъм привличане на туристи.

w0sh
01-14-2010, 18:04
На мен София ми харесва като град, и дори ме дразни чуждото плюене по нашата столица, което е напълно необосновано. Като всеки друг град и София си има проблемите, но в чуждите очи те са преувеличени.

София е чудесен град за създаване на контакти и реализация

term0t0
01-14-2010, 22:18
Айде някой да ми дефинира израза 'провинция'

hottie
01-15-2010, 05:59
Миграцията в този случай е един съвсем естествен процес. Всеки търси реализация и развитие и в случая София им го доставя.
И все пак 26 000 души са доста много. Промените се усещат - София не може да побира толкова много хора.
Не са виновни хората извън столицата, тъй като те се стремят към по-доброто.
Всичко това можеше да се предотврати навреме ако държавата беше помогнала за развитието на други градове, по-ниски данъци и такси в по-малките градове и да се съсредоточат върху развитието им и т.н. и т.н...
Превантивни мерки му викат, ама няма кой да се сети. Важното е да се занимаваме с безмислено референдуми и с "Новера" !

antiWHAT
01-15-2010, 14:40
у наше село е кофти тръпка... искам да се махна, няма значение къде.

Столицата си е столица... тъпо е да се плюе, след като наистина много хора се стремят да учат, работят и съответно живеят там.

realantisocial
01-15-2010, 14:47
Hottie, защо трябва да се говорят приказки на кило ?
Първо - по-големи от софийските данъци в България няма. Т.Е. хората от други градове плащат по-малко. Второ малоумната съпоставка с изостаналия град и София вече не е на мода.
Велико Търново ?
Варна ?
Бургас ?
Русе ??

Какво ? Университети ли нямат ? Училища елитни ли нямат ? В Стара Загора е училището, което миналата година стои на първо място в класацията. Далеч пред Немски, Английски, Класически и прочее софийски школа.

Единственото, с което мога да се съглася е заетостта. Но реално мога да се хвана на бас, че във Варна и околията можеш да си намериш повече и по-добре заплатена работа през лятото и пролетта, от колкото в София.

Миграцията от малките градове към областните центрове е доказана. Това си е антропологическа аксиома. Винаги е било така. Но някой може ли да ми обясни какво правят множеството пловдивчани в София ? Ами варненци, бургазлии ?
Тази позиция, моята, не е най-правилната, но тук искам да направя забележката, че говоря за хора, които не са се научили да ценят това, което имат. Нямам против тези 26 000, които са се регистрирали, плащат данъци тук и вероятно голяма част от тях ценят моят град и го пазят. Имам против "пришълците", които идват - серат, трошат, плюват и после като се наиграят на граждани заминават по паланките да гъзареят там. Какво по-точно трябва да се случи в развитието на другите градове, за да се промени този манталитет, щото проблема очевидно си е от манталитета. Мога да ти отговоря веднага. Като отворят Най-Клуб Чепеларе, Скотаре и пр. и пр. и им развият увеселително-питателната индустрия ще си стоят цЕл живот там.
Наздраве.

Mooo6no
01-15-2010, 15:16
Абе, има университети, ама в Софийския е по-добре от Свободния и в УНСС е по-добре от ВИНС-а, ТУ-София от ТУ-Варна, Медицинският в София от този във Варна....