PDA

View Full Version : Децата



Dumb
01-13-2010, 18:26
Не, това не е от онези теми, в които ще се възмущаваме, колко глупави са децата ни, защото те въобще не са. Те са талантливи млади хора, които имат нужда от направление и насоки. Имат нужда от внимание, обич и подкрепа.
Гледах новините и видях как деца от 4 клас ще поставят пиеса... по турския сериал "Перла".Много ентусиазирани деца, с голямо желание...Само едно не ми е ясно, къде останаха Братя Грим, Андерсън, Валери Петров...И тук идва въпросът: Защо училищата не се стрмят да развиват въображението на малчуганите?.. Да им помагат да разчупят делниците с малко приказки? Защо децата ни биват хвърлени в битовизма? Иначе е лесно всеки ден да повтаряме как младежта запада. Лесно е да обявяваме подрастващите за отрепки, но за да бъдат такива и ние имаме принос. Няма ли кой да им създаде приказния свят? Няма ли кой да им покаже магиите? Няма ли в какво нереално да повярват?
Няма ли да спрат да гризат от въображението им, а да го подхранват?
Училището - родителите - всички ние сме забравили, че те имат нужда, някой да им помогне да открият света... поне малко по извисен


ПП: .....

Sham
01-13-2010, 18:34
Децата са кът.
Сегашните малки са ужасяващо големи, светът е проблемът, те са негови отрочета.

antiWHAT
01-13-2010, 18:34
аз като гледам лапенцата в моето училище как се псуват... играят си на вън а госпожите какво правят... няма ги, в едно кафене са и пафкат.
Какво да се очаква от тях, а за една циганка дето направила там 40 отсъствия... какво и беше наказанието 1 седмица да помага да води занималнята на 1те класове... айде сложете я там да я видят и да се учат от нея...
кофти тръпка.

jghgh
01-13-2010, 18:48
Бе баш на магии да ги учим и нереални неща.. беги, много утопистично. /не се сдържах/


Иначе трябва да има кой да се занимава с децата, определено: ]
Повече литература и изкуство да изучават.. защото душите се обработват отмалки : ) И вместо да са бездушни чалга консуматорчета, могат да наблягат на стойностното още от малки. /ако има кой да ги подтикне към това/ Просто трябва да развият някаква чувственост, за да не се чуват глупости по-късно от рода на "Еми тя Баба Илийца е будала" и няк'ви такива.

Леко потрес е това с Перлата.. ама нали знаеш, с каквото израстваш, това възприемаш - то става твоя свят. Просто защото не ти е показано по-стойностното, не са ти показани повече опции - имаш единствено сонгюл, йурук не знам си какво, планета и т.н. Лапетата добре ги знаят чалга песните.. факт. Това се обобщава в думата 'телевизор'

И да, майките са виновни. Осирам ти темата с оплаквания, ама за мен това са фактите. Баща ми винаги ми е казвал, че жените са важни в обществото,защото те ще отглеждат и възпитават деца - а какви са жените ни? Некви тъпи курви повечето. Факт си е. Гледам ги и ми е жал, наистина. Пълни кокошки. Не се грижат хич за лапетата си, оставят ги на произвола на ...телевизора.. и т.н.
Избива ме на мизантропия като виждам колко много прости селянки има по улиците. Не говоря за произход, а.. като цяло.. Не знам. Морал нямат, образование, акъл.. но иначе деца ще ми гледат. Погледът го няма, излъчването - кухо. И знам че ще ми дундюрка лапе след време. То ще израстне същия идиот и така : )




/много хейт съм днеска./

kypo
01-13-2010, 18:49
гледайте Глистопад, че започна вече по талавизора 8-)

AutumnTears
01-13-2010, 18:54
Dumb, има много истини в коментара ти. Аз мисля по същият начин. Не са виновни децата, те са такива заради условията на средата, в която израстват.

Dumb
01-13-2010, 18:58
jghgh, това за магиите метафорично, към приказки, литература и т.н. го отправям- не буквално :)
Иначе всичко, което си казала е така. Просто в моя пост е с по- различни думи и по-лаконично.

indiekaths
01-13-2010, 19:05
Децата са кът.
Сегашните малки са ужасяващо големи, светът е проблемът, те са негови отрочета.
+1000


jghgh, това за магиите метафорично, към приказки, литература и т.н. го отправям- не буквално но дори и да не си го имала предвид метафорично, вече неуместно ли е да свързваш приказките и магиите с децата?

realantisocial
01-13-2010, 20:16
Дъмб, яко.
Но.
Не знам колко от вас и в частност ти, дали сте се замисляли, че реално за подобни проекти ( извънкласни да кажем ) се говори нон-стоп и то от доста време.
Образователната система няма как да бъде реформирана от вътре и то по подобаващ начин, че да задоволява интересите на абсолютно всички деца и да отговаря на амбициите на техните родители и най-вече да е конкурентно способна на базата на изкараните продукти. Понеже днес сме свидетели на нещо средно, излиза, че от 5 дини под една мишница излизаме с нито една.
Нито кадрите ни, в своята масовост, разбира се, са кадри, нито заложбите са разкрити...
Идеалната среда е да се създават извънкласни организации (каквито прочее има не малко) които да се занимават с различни интереси на децата.
За съжаление реалността обаче е такава, че въпроса май е в средствата.
Поне аз не познавам родител, който да не е записал детето си на музика или спорт, ако има възможност от негова страна и желание от страната на детето.
Не се сещам за човек, който да се е отнесъл зле или с неразбиране към малък човек.
А опознаването на околния свят в положителната му страна и избягването на горе-споменатите проблеми става точно по споменатия от мен начин.

Dumb
01-14-2010, 05:20
Дано да е така. И дано някой да види с какво желание го павят тези деца и да се занимават с тях : )


Има начини. Не може само да мрънкаме.

semantics
01-14-2010, 05:43
Радвам се да прочета такава тема!

Работя с деца и виждам колко притъпени са възможностите им, как се затрудняват при елементарни приложни игри, изискващи творчество. А са особено фрапиращите случаите, когато е очевидно как повечето млади хора са склонни да се омажат с маркер, да скочат от петия етаж, да се нагълтат с какво ли не и въобще - готови са да направят и най-върховната простотия, за да се направят на интересни и различни от другарчета си, но когато им кажа, "Добре, нека сега да плеснем с ръце!" (верно звучи малко ретардед, но все пак), всички стоят, гледат ме тъпо и разправят колко е глупаво това и колко изостанало. Това показва колко "подменена" е всъщност готовността им за изява. Естествената човешка нужда от творене в момента се изразява в снимане на клипче как приятелите ми се бият, а нуждата от изява - в това да разпространя клипчето колкото се може повече, та да се посмеят всички на моето творение. Така че съм съгласен с всичко, казано от автора на темата.

Голям проблем на масовото образование е, че не толерира творчеството, инвидидуалното мислене и въображение и прочие, да. Доколкото това обаче е съществена черта на използваната обучителна технология, която при това далеч не е такава само у нас, очевидно има и други проблеми, извън самия обучителен процес.
Първо е възпитанието - постоянно се дудне за него, но едва ли "дуднещите" разбират точно какво дуднат. То, бидейки роля на обществото - не само учители, но и първо родители, и медии, и тясна приятелска среда - е първостепенен фактор за тази липса на изява от страна на децата, защото има роля за формирането на личността им. И след като мама и тати или са на работа, или за малко вкъщи да пооплюят държавата и съседа; учителите са се видели в чудо първо как да се справят със собствената си психика, а след това да си упражняват педагогическата професия; медиите, в стремежа към пари и власт са забравили и мъничкото професионална етика, която е нужна, особено що се отнася до влиянието им върху децата (медиите нарушават съвсем открито клаузи от Конвенцията за защита правата на детото); а приятелите от квартала и училище са също такива, както и нашето дете, понеже им влияят същите фактори, пък взаимно в групата си тези деца засилват отрицателнтие влияния многократно; е, при всичко казано, не е чудно, че творчеството остава мноооого назад в списъка.
Наистина обаче е важно да се мисли за алтернативите, тъй като образователната ни система е прогнила (липса на ресурс от всякакъв характер и най-вече - липса на политическа воля за истинска промяна), а семейната сфера е по-трудна за промяна от всичко друго. Както някой спомена по-горе, извънкласните дейности и занимания на децата могат да имат страхотен ефект. И дори не става дума само за "записване" в някакъв клуб, където родителите да плащат, не. Повечето училища се включват към проекти, които предполагат поне малко активност от страна на децата. Тук мога да изреждам страхотно много примери, но няма твърде смисъл в това. Въпросът е, че гражданското общество у нас, що се отнася до неправителствени организации и движение на проекти, е много по-будно, отколкото повечето хора си мисля, и не на последно място - пари за такива инициативи има, при това много и от много места. Липсва обаче съзнание за подобни възможности, а и училищата сякаш не ги популяризират достатъчно. Личната ми надежда е, че времето ще помогне в това отношение.

Wildchildd
01-14-2010, 15:52
голем срам е,че българчета ше правя сериал като "Перла"...

майки из цяла България си кръщават децата с турски имена вече заради тия сериали... невиждан резил.

телевизия гледам рядко,но като си пусна,задължително или дават някой от турските сериали или го рекламират. промивката е страшна.

и май постигнаха своето...

500 години са ни малко...поне така изглежда.

Dumb
01-14-2010, 17:50
голем срам е,че българчета ше правят сериал като "Перла"...
По-големия срам е, че никой не им е показал стойностните неща.
Мама и татко работят, а дечицата гледат сериали


....

metaxa
01-14-2010, 18:26
голем срам е,че българчета ше правят сериал като "Перла"...
По-големия срам е, че никой не им е показал стойностните неща.
Мама и татко работят, а дечицата гледат сериали


....
Мама и татко, както и баба гледат сериалите с тях. И да наистина жалко е, че се впечатляват от подобни неща, но в прайм тайм по две национални телевизии дават турски сериали. Това нормално ли е? И защо не сме чували турци, които са 4 клас да правят пиеси за Забранена любов например?

Dumb
01-16-2010, 08:19
Май не е ценим достатъчно...

Serseri91
01-16-2010, 10:03
Мислих си да не се обаждам, ама ако и тука си мълча няма да стане.
Както казахте повечето, не само родителите а като цяло обществото е виновно, то ние сме си такива какви да са ни децата.Не им се дава възможност да открият потенциала в себе си.Всичко трябва да започне от детската градина, ако там не им се дават достатъчно задачи които да помогнат на децата да открият таланта си, то в бъдеще трудно ще се реализират, да не кажа изобщо.Родителите пращат децата си в детска градина за да могат да си гледат сериалите на спокойстве, не за да се развива детето.Примери много, но този който ще ви кажа винаги ми е навявал приятни мисли.Брат ми е на 6 години, живее в Германия, ходи на детска градина и едната им задача е била да направят линейка с подръчни материали.Е казвам ви няма такова нещо, от половината на еднократна чиния и две кръгчета от цветна хартия са направили линейка.Ето такива задачи подпомагат за развитието въображението на децата, не казвам, че театъра не помага.Оставете настрана, че сериала е турски, той е битов.Питам аз, какво удоволствие ще изпита едно дете от любовни интриги и тем подобни ( не знам за какво иде реч в сериала ) ?

Предварително се извинявам, но съм емоционален и като почна да пиша се губя в мислите си, за това може да са малко разхвърляни.

Serseri91
01-16-2010, 10:21
Само искам да спомена, че хората в София буквално се бият за места в детските градини, но не защото искат да гледат сериали на спокойствие, а защото и двамата родители работят... ;)

Прав си, винаги има два полюса.Дори и тези които работят, не се интересуват от делата на децата си, не се консултират с учителите им за тяхното поведение, да не говорим, че учителите пък не се опитват да помогнат на децата.
Има го и факта, че всяко едно средностатическо семейство може да отдели 15-20 лева на месец за допълнителен извънкласен курс, но не го прави.

Serseri91
01-16-2010, 10:28
Аз говоря, защото наблюдавам какво се случва със братовчедка ми, която ходи на съвсем обикновена ДГ.Също доста често, когато аз отида да я прибера, срещам родители които прибират децата си, не като си говорят с тях какво са правили, а като ги ръчкат и юркат, или пък не идват на време да ги приберат.Детето чака ли, чака ... то иска да каже на майка си какво е правило през деня, а как ли се чувства когато тя не идва на време ? А ако ли дойде, го ръчка и му се кара.

Serseri91
01-16-2010, 10:37
Аз не гледам отстрани ... Фактори които могат да причинят закъснение много, но защо пък родителите трябва да се оправдават пред деца ? Едно 5-6 годишно дете иска да се отвори към света, да изказва какво изпитва, да общува.Всеки е забелязвал как малките се лепват и почват да говорят врели некипели.Така че, не бива да се отразява работната атмосфера върху детето ! В никакъв случай, по никакъв повод.

xxCutMEOpenWhileSobbingxx
01-16-2010, 11:10
Да ти кажа,че за да им се покаже магията,за да се изучават автори и поети,самите учители трябва да познават творчеството им,а в момента учителите ни са под всякаква критика...уж училището е втория ни дом,учителките са ни вторите майки,да ама не,с такива "майки" като тях не можем да научим нищо...поне съдейки по моите преподаватели..

dead_princess
01-16-2010, 12:20
Да ти кажа,че за да им се покаже магията,за да се изучават автори и поети,самите учители трябва да познават творчеството им,а в момента учителите ни са под всякаква критика...уж училището е втория ни дом,учителките са ни вторите майки,да ама не,с такива "майки" като тях не можем да научим нищо...поне съдейки по моите преподаватели..

Естествено, че учителите винаги трябва да са ни виновни.Наистина има такива, които си вземат висшето след като си платят за него, но има и такива, които са си направили труда да ни научат на нещо. Ти най-вероятно не правиш нищо в часовете, а след това се оплакваш, че всички са били под всякаква критика.

Serseri91
01-16-2010, 12:47
Да ти кажа,че за да им се покаже магията,за да се изучават автори и поети,самите учители трябва да познават творчеството им,а в момента учителите ни са под всякаква критика...уж училището е втория ни дом,учителките са ни вторите майки,да ама не,с такива "майки" като тях не можем да научим нищо...поне съдейки по моите преподаватели..

Естествено, че учителите винаги трябва да са ни виновни.Наистина има такива, които си вземат висшето след като си платят за него, но има и такива, които са си направили труда да ни научат на нещо. Ти най-вероятно не правиш нищо в часовете, а след това се оплакваш, че всички са били под всякаква критика.


А ти, не можеш да знаеш това.Както казах в предишните си постове, винаги има два полюса.Недейте да прибавяте към масата всеки един който има мнение различно от вашето.

norge
01-16-2010, 14:50
Скоро ходих до училището ми. Имаше родителска среща, но въпреки това останах. Сегашният клас на бившата ми класна е от 26 дечица. Всички си имат мами и тати, или поне едното. От всички тези мами и тати имаше една мама. Тя каза, че си е тръгнала от работа по-рано, за да разбере как се справя детето й. Класната каза, че е кротко дете, учи си уроците и се справя горе-долу добре. ОК. Майката започна да разказва колко е труден живота, как няма много време за децата си, но въпреки всичко след работа разговаря кой как се е справил през деня в училище, какво е свършил вкъщи, дали си е научил уроците и т.н.
Майката си тръгна и останахме само двете. Класната се разплака, защото каза, че за първи път в кариерата си не може да се справи с деца. Обясняваше ми, че не искат да стоят седнали в час, как се бият пред нея, ругаят се, не слушат и т.н. Стана ми много мъчно, тя е вече възрастна жена, не става за звероукротител. Питах я каква е причината. Отговори ми "не е една". 1. Вкъщи не се отделя достатъчно време на децата, няма възпитание в ценности. 2. Детска градина, предучилищна, училище - куца им жестоко системата! Аз нямам алтернатива на тази система, но не съм доволна от нея! 3. Средата = улицата. Нищо против, но като сложиш улично "образование" и никакво домашно става страшно. 4. Медии - по-бездарно и тъпо нещо от телевизиите ни няма. Някой може да каже Discovery, NatGeo, History и т.н. Да, това са образователни телевизии, но малките деца не ги разбират. Липсва им любопитството, което се ражда с четене на книжки.
Желание => начин => успех. Онези мами и тати можеха да си тръгнат от работа и да отидат до училище. Не знам как е в другите, но в моето има два пъти годишно такава среща - за всеки срок по една. Друга опция - отиваш до училище, когато можеш през деня, звъниш по телефона, пишеш писмо и т.н. Класната ми винаги е била отворена към връзката родител-учител, жалко е че родителите в този случай не са.

MissInd3p3nd3nt
01-17-2010, 21:22
Много е жалко,че днешните деца с всяка година се опитват все повече и повече да копират поведението на по-големите,което на повечето не е за особен пример.

semantics
01-18-2010, 10:13
^Тъжната истина, norge...

Другото нещо, което децата правят, докато не са на училище или на улицата, е да висят по форумите и да хранят наред:

системата, политиците, философите, турците, гърците, румънците, ЕВРЕИТЕ, американците, руснаците, демократите, фашистите, нацистите, комунистите, кежуълите, анархистите, скинарите, хулиганите, метълите, учителите... не знам още какво...

След това, някои споделят, че отиват за "бело", по който начин всичко е по-добре. Трудно обвинявам споменатите, но наистина е страшно и каквото и да ни грози като общество, в това състояние трудно ще го посрещнем.

realantisocial
01-18-2010, 14:13
Скоро ходих до училището ми. Имаше родителска среща, но въпреки това останах. Сегашният клас на бившата ми класна е от 26 дечица. Всички си имат мами и тати, или поне едното. От всички тези мами и тати имаше една мама. Тя каза, че си е тръгнала от работа по-рано, за да разбере как се справя детето й. Класната каза, че е кротко дете, учи си уроците и се справя горе-долу добре. ОК. Майката започна да разказва колко е труден живота, как няма много време за децата си, но въпреки всичко след работа разговаря кой как се е справил през деня в училище, какво е свършил вкъщи, дали си е научил уроците и т.н.
Майката си тръгна и останахме само двете. Класната се разплака, защото каза, че за първи път в кариерата си не може да се справи с деца. Обясняваше ми, че не искат да стоят седнали в час, как се бият пред нея, ругаят се, не слушат и т.н. Стана ми много мъчно, тя е вече възрастна жена, не става за звероукротител. Питах я каква е причината. Отговори ми "не е една". 1. Вкъщи не се отделя достатъчно време на децата, няма възпитание в ценности. 2. Детска градина, предучилищна, училище - куца им жестоко системата! Аз нямам алтернатива на тази система, но не съм доволна от нея! 3. Средата = улицата. Нищо против, но като сложиш улично "образование" и никакво домашно става страшно. 4. Медии - по-бездарно и тъпо нещо от телевизиите ни няма. Някой може да каже Discovery, NatGeo, History и т.н. Да, това са образователни телевизии, но малките деца не ги разбират. Липсва им любопитството, което се ражда с четене на книжки.
Желание => начин => успех. Онези мами и тати можеха да си тръгнат от работа и да отидат до училище. Не знам как е в другите, но в моето има два пъти годишно такава среща - за всеки срок по една. Друга опция - отиваш до училище, когато можеш през деня, звъниш по телефона, пишеш писмо и т.н. Класната ми винаги е била отворена към връзката родител-учител, жалко е че родителите в този случай не са.

Бурни и неспирни аплодисменти. Давайте, ръкопляскайте. Ръкопляскайте на картинката нарисувана от една "промяна", която хвана, че отиде заедно с коня в реката.
Честито и отново аплодисменти за създаването на тази под-класа от плъхове, които днес са в училище, а утре ще са "трудоспособното" население. И за това не са виновни те.

guinessgirl
01-18-2010, 15:44
истината е,че живеем в извратен свят и както и да са те възпитали,влизайки в интернет и излизайки на улицата,виждаш какво става и... просто започваш да подражаваш.

Serseri91
01-18-2010, 17:11
^Тъжната истина, norge...

Другото нещо, което децата правят, докато не са на училище или на улицата, е да висят по форумите и да хранят наред:

системата, политиците, философите, турците, гърците, румънците, ЕВРЕИТЕ, американците, руснаците, демократите, фашистите, нацистите, комунистите, кежуълите, анархистите, скинарите, хулиганите, метълите, учителите... не знам още какво...

След това, някои споделят, че отиват за "бело", по който начин всичко е по-добре. Трудно обвинявам споменатите, но наистина е страшно и каквото и да ни грози като общество, в това състояние трудно ще го посрещнем.


да,точно ние сме проблема на обществото! :razz:


какъв жалък комплексар си :D

аслъ се едно некой евреин ти е платил да влизаш във форума и във всяка тема да пишеш против хората,които говорят против конспирацията :-D дори в тема за децата... сметай какъв паляк си :razz:


съжалявам те,искрено... гнус ме е от под-хора като теб :)




И мен от такива като теб, говориш само за евреи и конспирация.А да, използваш и думата комплексар, което те прави лексикално богат.

filmimilmi
01-19-2010, 19:14
Ето ги миличките хлапетии, на които вярвате, че вашето бъдеще принадлежи.
http://vbox7.com/play:1180500d , http://vbox7.com/play:ce44af62
Повече не знам има ли да се казва по темата.

StepUpFenka
03-05-2010, 23:25
В България има много талантливи и свястни деца , на по 6-7 годинки правят изумителни неща ... "България търси талант" е предаването в което това се доказва

vanesa0pld
03-05-2010, 23:44
Dumb,много си права.
Децата са много талантливи,но няма кой да ги насочи и насърчава :o

ospower
03-06-2010, 02:43
Да, ние ги обичаме, подкрепяме ги, радваме им се и накрая те ни се качват на главата! Докато продължаваме да ги глезим - така ще е. Децата да не работят, да не се удрят деца... да, ама не! Трябва строга дисциплина. Да знаят какво искат и защо го искат. Това, че са деца, не означава, че са невинни. Даже напротив - няма по-гадни и противни същества от децата...

semantics
03-06-2010, 19:37
http://vbox7.com/play:1180500d

МРАЗЯ този репортаж. И в такива случаи си личи що за помия представлява бТВ.


Ето ги миличките хлапетии, на които вярвате, че вашето бъдеще принадлежи.

И да вярваш, и да не вярваш - принадлежи им/ни.
А по въпроса какво се прави?
Плюе се, ез южуъл. С медиите начело.

Обществото, което цъка с език по тия репортажи е в пъти по жалко от децата - НЕГОВИТЕ (на обществото) ДЕЦА!

yuyuto
03-06-2010, 20:02
Децата са кът.
Сегашните малки са ужасяващо големи, светът е проблемът, те са негови отрочета.
Мдам, много бързат да пораснат... А защо? Аз искам пак да съм малка... И да оцветявам книжки в детската градина...

MiseryBusiness
03-06-2010, 20:49
Това, всичко това е насилствено, съвсем съзнателно потискане на личността още от ранна възраст. За да не излязат нещата извън контрол.