PDA

View Full Version : Добър по физика



webmast3rche
01-13-2010, 20:23
Мн. Спешно ми трябва... ако има пишете !!!!!

plmn
01-13-2010, 20:31
по-добре си задай въпроса и евентуално няой ще ти отоговори...
това 'добър по физика' е много относително ;д не очаквай някой да рискува ;д

Chacho
01-13-2010, 20:35
Колкото повече знания добива човек, толкова повече разбира, че нищо не знае. Съгласен съм с plmn, давай направо, може пък някой да знае точно това, което на теб ти трябва.

webmast3rche
01-13-2010, 21:54
Механична работа - A=F.S (F = сила )
Кинетична енергия - Ep=mgh
Пълна механична енергия - E=Ek+Ep
Механична енергия ( сила на тежеста ) - E=mv2 върху 2 +mgh ( g=9,8)
Потенциална енергия : Ep=mgh
Потенциална енергия : Ag=mg(H1-H2)=mgH1-mgH2
Сила на тежестта : G=m.g


Нещо може ли да добавите още..

Темите са това:

Механична работа.Мощност.Кинетична енергия,Потенциална енергия.

Chacho
01-13-2010, 23:03
Кинетичната енергия е Ek=m.v.v/2
Потенциалната енергия е Ep=mgh
Пълната механична е Em=Ep+Ek

4-тата формула отново си е пълната механична енергия.

Аg= mg(H1-H2) = mgH1 - mgH2 всъщност е разлика в потенциалните енергии, която обикновено набюдаваме при свободно падане, като вземем две различни точки, в които падащото тяло се намира. Аg според мен трябва да е делта(Епотенциално).

Темите са доста по сложни от няколко формулки, но не знам кой клас си, за да знам за какво ниво (кой клас) да търся материала. Има производни на функции, вектори, произведения на вектор и скалар, бегли познания по тригонометрия.


Ето една формула за работата, че гледам има механична работа:

А=F.S, където F е действащата върху дадено тяло сила, а S е пътят, който тялото изминава, задвижвано от тази сила. Работата може да има както положителни, така и отрицателни стойности, а също и да е нула. (Положително и отрицателно се определят от посоката на силата спрямо посоката на движение).

Мощността във физиката е извършената работа за единица време. Двама души могат да избутат един кашон на 5 метра, но единият да го свърши два пъти по-бързо. Казваме, че първият го е избутал с по-голяма мощност. От понятието за мощност идва следната формула

P=A/t
От горната формула за работата
P = F.S/t

Знаем обаче, че S/t=v (път върху време дава скорост) => P=F.v

Кинетичната и потенциалната енергия им имаш формулите.

Това би трябвало да свърши работа за задачи от 8-9 клас. По-задълбоченото разглеждане на мен също ми не е докрай ясно, а така или иначе познанията ми по физика са оскъдни. Знам че като ритна нещо, може да го мръдна а може и да ме заболи. Кажи за кога и за какво са темите.

la_loba_mariana
01-14-2010, 13:34
делта Ек=Аравн.
делта Еп=-Аg(сила на тежест
Не знам дали сте учили за консервативни и неконсервативни сили,но и там има някои зависимости
Аконс.+Анеконс=делта Ек
делта Ем(механична енергия)=-Анеконс.