PDA

View Full Version : Физика...задънена улица :Х



ghetto_superstar
01-14-2010, 12:17
Някой ще ми обясни ли какво е галваностегия,не успях да намеря нищо, а върху това може би ще ме оформят.Надявам се някой да ми съдейства :(

Abigoria
01-14-2010, 13:27
Галваностегия искаш да кажеш. Чрез галваностегия покриват предметите със слой метал (обикновено злато, сребро и пр.) Позлатяване, посребряване,никелиране и т.н., така го знаеш най- вероятно. Използват се обикновено 2 анода, за да се постигне по- добро покритие.

ghetto_superstar
01-14-2010, 13:46
Незнам точно как е термина дори ](*,) тогава отсъствах,и тези които са карали са се постарали да запомнят моята тема,в/у която ще ме изпита,но явно са ми предали грешно .Ако има някой допълнителна информация относно галваностегията моля ПОМОЩ! 8-[

pifiella
01-14-2010, 14:06
Жал ми е за теб и за мен,и за всички,които и понятие си нямат от тая физика и от химията......... :o :( :(

ghetto_superstar
01-14-2010, 14:15
Осъдени души... :D ...ооохх човек да се смее ли да плаче ли :cry:

Abigoria
01-14-2010, 15:04
Знаеш ли изобщо какво е електролиза, за да знам как да ти го обясня, за да можеш да ме разбереш? :)

ghetto_superstar
01-14-2010, 16:01
Да,това е учено, мисля от 10 клас,сега го преговарям,добре е да е по достъпно обяснението като за бавнозагряващите,но ще съм благодарна и дори и да е по-оскъдно...удавника се хваща и за сламка... :(

Abigoria
01-14-2010, 18:30
Така, електролизен проце е този процес, който протича в разтвор (елементът + вода) или стопилка (само елементът) на електролити под действие на постоянен ел. ток. Тоя процес е окислително- редукционен. Електролизата е явление.
Общо взето, за да имаш електролиза ти трябват няколко неща- вана, електроди, ток и разтвор или стопилка.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Elektrolyse_Allgemein.jpg/300px-Elektrolyse_Allgemein.jpg

Електродите биват 2 вида спрямо заряда- Анод (положително зареден) и Катод (отрицателно зареден). Към тях се насочват съответно отрицателните (Аниони) и положителните йони (Катиони) , получени при електролитната дисоциация (грубо казано разтварянето) на в- вата в разтвора/ стопилката. Катодът отдава електрони на катионите и те претърпяват процес на редукция (т.е. приемат електрони и от + степен на окисление стават 0). Така на катода се извършва процесът 'катодна редукция', а на анода обратния процес- 'анодно окисление'- т.е. понеже Анодът е (+), а йоничките са (-), йоните отдават електрони и от (-) СО стават 0).

Когато токът тече през р- ра/ стопилката, в- вата се разпадат на йони. Пример: CuCl2 -> Cu(+) + 2Cl(-) (Плюсчето и минусчето се пишат отгоре, точно над елемента). Към Катода отиват медните катиони, където се отлага чиста мед, а към анода- отрицателните хлорни йони, които се отделят като газ.
Те тва е най- най- най- общо казано електролиза.
Значи, чрез електролиза се получават чисти метали, чисти газове и хим съединения. Пример за това е хлор- алкалната електролиза, при която се получаватедновременно Cl2, H2 и NaOH. (ако искаш, мога да ти го напиша, но няма мн връзка... :) )
При галваностегията вместо катод (там, дето се отделяха медните катиони) се слага някакъв неметален предмет. Върху този предмет се отлагат катионите, които обикновено са от благороден метал- злато, сребро и пр :)

ghetto_superstar
01-14-2010, 19:21
Много,ама много съм ти благодарна! :-) златна си ! =D>

iiirish
01-15-2010, 08:59
Леле това химията, математиката и физиката ми бяха най-омразните предмети в училище!!! :-x