PDA

View Full Version : Как да разбирам езика?



BadEmotion
01-15-2010, 16:49
Здравейте. Имам ОГРОООМЕН ПРОБЛЕМ!!! Вече съм 11ти клас, уча английски от 12-13 години, в езикова гимназия съм с английски. Уча стриктно, когато чета статии, книги, текстове - разбирам. Когато гледам предавания - пак разбирам тук-там нещо. Но филми въобще не разбирам, трудно ми е да се справям с лисънингите в клас. Не знам как да го усвоя тоя език, въобще не го разбираааааам :-x Филми със субтитри ли да гледам? Някой има ли идея или подобен проблем? :-o Мерси предварително :)

Luscious_Heart
01-15-2010, 17:14
Филмите, които гледаш, вероятно са холивудски, т.е. от Америка, а американският английски по някои съществени фактори се различава от британския английски. Например по произношението.
Някои сайтове и речници предлагат произношение на думата и на американски, и на британски английски.
Аз също уча в Английска гимназия и макар че ни се преподава британския съвременен английски, необходим за Кеймбридж, на мен американският по ми харесва. :grin:
Харесай си някое сериалче и дърпай субтитри НА АНГЛИЙСКИ. Според мен ще ти помогне. Аз гледам един сериал без субс и ми помага да усвоя акцента - понякога давам пауза и дори повтарям фрази на героите. :D
А относно лисънингите - имам невероятно смешният навик, когато госпожата диктува едно нещо, аз да чувам съвсем друго, и то несвързано. :lol:
Дърпай уроци на някоя MP3-ка, ако имате дискове към учебниците с лисънинги - прави ги всичките.

И не се притеснявай, не е толкова трудна работа. :P Аз лично подобрих акцента си бая скоро, след като почнах да гледам филмчето. :P

petiam
01-15-2010, 19:15
Аз лично подобрих акцента си бая скоро, след като почнах да гледам филмчето. :P

кое е това филмче? 8-)

Chacho
01-15-2010, 19:37
Като слушаш повечеко ще се оправи. Практика, практика.

IT Crowd ще ти препоръчам. Сериал, им британски английски, а също така и единия от героите е с ирландски акцент. Пък и самия сериал е забавен. Така или иначе има купища филми, просто теглиш. Може да го подкараш по-леко, може и тежката артилерия. Ако изгледаш Хаус и Теорията за Големия взрив няма да има какво да те спре, trust me.

BadEmotion
01-15-2010, 19:58
Мерси много на всички, ще видя дали ще стане с филмчетата :))

Slave4You
01-16-2010, 09:50
Всичко става с практика.. При Listening-ите обикновено говорят хора с различни акценти и затова трудно им се разбира понякога, така че те съветвам да си смъкнеш много различни филми (и американски и британски) с различни актьори и просто ги гледай.. Или си пускай телевизора на ангийски/американски канали например CNN:) Успех!

mrtn
01-16-2010, 10:10
ако някои от твоите родители, близки, приятели и познати могат да говорят английски, разговаряй с тях така.
Аз така го учех говорех си с баща ми на английски.. :)

TheNewReligion
01-17-2010, 01:11
Като слушаш повечеко ще се оправи. Практика, практика.

Точно така, но внимавай какви филми гледаш (слушаш). Актьорите да говорят с английския акцент, а не да ти вкарат някакви шваби, които говорят супер бързо.

Chacho
01-17-2010, 02:54
Учиш английски от 13 години!?!?!И не можеш да изгледаш един филм?Еми то само със ЗУБРЕНЕ не става.Това е език ,не някоя точна наука.Аз английския го научих 2/3 от телевизията ,само училището помогна за разширяване на речника и спелуването (пишех си думите както си реша :lol: ) .Почнах да гледам Картуун Нетуърк когато бяха на 5 - 6 годинки и го гледах редовно докато не започнах да разбирам всичко (някъде 1 - 2 клас) ,тогава вече започнах със по - сериозни сериали - почнах да гледам Приятели.После други сериалчета ,по - сложни като Отчаяни съпруги.Почнах да превеждам субтитри ,работи ,а вече да ти кажа честно - когато чета текст на английски го разбирам перфектно ,но имам някои трудности да го преведа на български.Не се хваля ,просто ти казвам ,че за мен език не се учи със зубрене ,ами с говорене.Според мен най - добрия начин е просто да те зарежат в държавата ,чиито език искаш да научиш и да те приберат след 2 - 3 години.Да видим дали няма да го научиш :-D
Тъй ,че съветвам те да спреш да пишеш ,ами да почнеш да слушаш и да разговаряш.Английският ако те затруднява ,ами той е толкова елементарен.Просто не се притеснявай ,ти явно блокирваш ,както казаха - гледай филми с английски субтитри.


Всъщност американският английски е по - лесен за разбиране от британския ,защото примерно дори и да учиш британски английски британците говорят много по - завъртяно от американците ,за това е добре да гледаш американски сериалчета според мен.Хем така ще те разбират повече.Мен с британски акцент трудно ме разбират ,за това говоря с американски.;р

И най - важното!Прави го за себе си и за удоволствие!

+1.

50% защото ме кефи коментара и 50% защото ми се искаше да напиша +1.

LuxurySk0B
01-17-2010, 06:53
Чрез разбиране

DesireToFire
01-17-2010, 09:21
И аз преди не го разбирах, защото смятах, че не ми трябва :-o Ама към 6-7 клас се хванах да уча сериозно и почнах да гладам сериали и филми доста, отначало със субтитри, после тъй като са ток-що излезли и нямат субове свикнах без и сега разбирам перфектно и филмите (без значение британски или американски) и книги си чета на английски. По-трудно ми е обаче говоренето. Всмисъл уж го знам на теория, обаче постоянно се притеснявам да не е грешно. С малко повече общуване на английски се свиква. Иначе филмчетата по Дисни са много подходящи, защото не говорят нищо сложно и лесно се разбира. :D

tArIkAt
01-18-2010, 00:41
Учиш английски от 13 години!?!?!И не можеш да изгледаш един филм?Еми то само със ЗУБРЕНЕ не става.Това е език ,не някоя точна наука.Аз английския го научих 2/3 от телевизията ,само училището помогна за разширяване на речника и спелуването (пишех си думите както си реша :lol: ) .Почнах да гледам Картуун Нетуърк когато бяха на 5 - 6 годинки и го гледах редовно докато не започнах да разбирам всичко (някъде 1 - 2 клас) ,тогава вече започнах със по - сериозни сериали - почнах да гледам Приятели.После други сериалчета ,по - сложни като Отчаяни съпруги.Почнах да превеждам субтитри ,работи ,а вече да ти кажа честно - когато чета текст на английски го разбирам перфектно ,но имам някои трудности да го преведа на български.Не се хваля ,просто ти казвам ,че за мен език не се учи със зубрене ,ами с говорене.Според мен най - добрия начин е просто да те зарежат в държавата ,чиито език искаш да научиш и да те приберат след 2 - 3 години.Да видим дали няма да го научиш :-D
Тъй ,че съветвам те да спреш да пишеш ,ами да почнеш да слушаш и да разговаряш.Английският ако те затруднява ,ами той е толкова елементарен.Просто не се притеснявай ,ти явно блокирваш ,както казаха - гледай филми с английски субтитри.


Всъщност американският английски е по - лесен за разбиране от британския ,защото примерно дори и да учиш британски английски британците говорят много по - завъртяно от американците ,за това е добре да гледаш американски сериалчета според мен.Хем така ще те разбират повече.Мен с британски акцент трудно ме разбират ,за това говоря с американски.;р

И най - важното!Прави го за себе си и за удоволствие!

+1.

50% защото ме кефи коментара и 50% защото ми се искаше да напиша +1.
+2