PDA

View Full Version : Рак на гърдата



vanesa0pld
01-15-2010, 18:27
Здравейте.Преди 2 месеца откриха рак на гърдата на майка ми.Направиха и операция,а сега са и назначени 3 терапии.
Аз доколкото знам че при рак може да си живее дълко време,но може да се случи и най-лошото дори след една седмица.
Искам да ви попитам какъв е риска за смърт при онко(раково) болни.(имам предвид дали е по-голям от здравите хора).Има ли някаква вероятност майка ми да живее дълго( :-# )
Знам че не сте лекари,но просто нямам сила да погледна в Интернет(разберете ме,отнася се за майка ми все пак :? )

Harum_Scarum
01-15-2010, 18:59
Много гадно..Виж аз какво намерих:
Малък брой пациентки, които са преживели рак на гърдата, водят здравословен начин на живот с препоръчваната консумация на плодове и зеленчуци и умерена физическа активност. Силното протективно въздействие на тези фактори, което е наблюдавано в това изследване, налага необходимостта от допълнителни проучвания за комбинираното значение на диетата и физическата активност върху продължителността на живота при преживелите рак на гърдата.
Няма конкретно колко е,може би защото е различно и зависи от много фактори.

kalpazanka
01-15-2010, 19:02
vanesa0pld, миличка, това, че са поставили на майка ти такава диагноза, не означава, че ще умре! Не мисли за това! Не я натъжавай и не я отчайвай! Разведрявай я, давай й кураж, говорете! Бъди й опора, ако ти се плаче, плачи тайно. Много по-зле ще й бъде да знае, че се тормозиш.
Отменяй я в домакинските задължения /или поне й помагай, доколкото можеш/ и бъди готова да има дни, в които да се чувства зле от химиотерапията. Стискам палци всичко да се оправи!

haritov
01-15-2010, 19:06
какъв е рака доброкачествен или злокачествен?

vanesa0pld
01-15-2010, 19:15
какъв е рака доброкачествен или злокачествен?
злокачествен :(

haritov
01-15-2010, 19:31
какъв е рака доброкачествен или злокачествен?
злокачествен :(

amk933
01-16-2010, 14:39
Зависи в кой стадий е и дали ще се повлияе от химиотерапията/лъчетерапията/хормонотерапията. Познавам хора с 4 клиничен стадий, разсейки в костите и черния дроб, които са се оправяли с разните му терапии. Има такива пък, които изобщо не се влияят. Моли се майка ти да е от пъвите и не губи надежда. Винаги има светлина в дъното на тунела. :) Успех.

theteacher
01-16-2010, 23:40
какъв е рака доброкачествен или злокачествен?

Доброкачествен рак няма.

Колкото до конкретния въпрос - силно зависи кога е хванато заболяването, както и от саматая нея. Лекуващият лекар би трябвало да я информира за такива неща.

Chacho
01-17-2010, 03:51
Личният ми съвет е да се абстрахирате максимално от мисълта за болестта. И двете.

haritov
01-17-2010, 06:48
какъв е рака доброкачествен или злокачествен?

Доброкачествен рак няма.

Колкото до конкретния въпрос - силно зависи кога е хванато заболяването, както и от саматая нея. Лекуващият лекар би трябвало да я информира за такива неща.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D0%BC%D0%BE%D1%80


прочети и после ми давай акъл

DevlLady666
01-17-2010, 16:32
Наистина няма доброкачествен рак.Има доброкачествен тумор. Ракът е името на злокачествения тумор :) ми миличка мнг ти съчуствам на икого не бих пожелала подобно нещо. Дано майка ти успее да се пребори..В кой стадии е открит ракът?

haritov
01-17-2010, 18:52
Наистина няма доброкачествен рак.Има доброкачествен тумор. Ракът е името на злокачествения тумор :) ми миличка мнг ти съчуствам на икого не бих пожелала подобно нещо. Дано майка ти успее да се пребори..В кой стадии е открит ракът?

абе то и диагноза рак няма ама ко да се прави

казва се карценом на обикновенния човек трябва да се говори така че да те разбере

не да ползваш разни термини щото ако става въпрос ако ти кажа ендометрит или лингвит само ще ми клепаш на парцали

и злокачествен тумор няма това е пълна глупост
рака е безразборно делене на клетки които не изпълняват никаква функция


тумора се нарича доброкачествен рак защото не образува метастази (разсейки по другите органи) в случая може да се говори дори и за наследствено заболяване

злокачествения рак се нарича карценом той образува метастази

при рака на гърдата дори и да се говори за карценом пак може да не се образуват метастази този рак е по-лесно лечим сравнение с другите

така че се надявй да оздравее

пп

това беше част от изпитната ми работа на държавния ми изпит миналата седмица на която имам оценка 6

DevlLady666
01-17-2010, 20:55
Еми аз не съм компетентна като теб ии съжалявам, че обърках и, че се усъмних в твоите знания..Тва дето го написах бяха знания от доктор Хаус, така че ви е ясно колко разбирам от медицина. Наистина пак се извинявам, че спамих по темата и, че писах грешни неща :)

haritov
01-17-2010, 22:54
Еми аз не съм компетентна като теб ии съжалявам, че обърках и, че се усъмних в твоите знания..Тва дето го написах бяха знания от доктор Хаус, така че ви е ясно колко разбирам от медицина. Наистина пак се извинявам, че спамих по темата и, че писах грешни неща :)

не ме разбирай погрешно казвам го на приятелски тон

човек винаги се учи :)

DevlLady666
01-17-2010, 23:30
не ме разбирай погрешно казвам го на приятелски тон

човек винаги се учи :)

Прав си :) Разбирам, че е на приятелски тон, ама се правя на много знаеща, при положение, че хабер си нямам от нещата.. :D както се казва аз още гъза си не мога да избъра, па съм тръгнала да пиша за такива сериозни теми :)
п.т.:Тез по-горе бяха прави, авторке, не показвай на майка си страха си, бъди силна заради нея и и помагай :) Успех от сърце!

theteacher
01-17-2010, 23:46
Мързеше ме да пиша, но постинга ти ме подразни, защото намириса доста силно на мерене на пишки, а и ако на това което казваш са ти писали 6 (не знам за кой клас става дума) по-добре този, който ти е писал шестица да се замисли за бъдещето си. Първо казва се карцИном, а не карценом. Второ сочиш ми уикипедиа и то българската като източник за информация - смешно, дори не отворих линка. Трето разлика между рак и тумор особена май не правиш. И има диагноза рак. Злокачествените тумори са рак, за това казах, че няма доброкачествен рак. Карцином, който ти споменаваш е вид ЗЛОКАЧЕСТВЕН ТУМОР - цитирам те " тумора се нарича доброкачествен рак защото не образува метастази " - това не го казвай на никого, който разбира нещо от тези неща. Злокачествените тумори биват - карциноми, бластоми, саркоми и лимфоми най-често. Доброкачествените тумори (например бенките) не са рак и не притежават свойствата на злокачествените, въпреки, че някои от тях имат потенциал да станат злокачествени и те нах-често превантивно се премахват. И не е хубаво да се изказваш неподготвен, ама никога, повярвай ми :) И не ме разбирай погрешно, казвам ти го с приятелски тон, човек винаги се учи...

haritov
01-18-2010, 12:23
каза това което аз казах + неща които си измисляш

но добре извъртя нещата

ако ми беше копнал поста щеше да напишеш пак същото

казахме едно и също но с различни думи ама всеки го чете различно...


но сега чувам че доброкачествен тумор метастазира...

за по-сигурно погледнах в учебника и там пише че не метастазира може да е правописна грешка

clever
01-18-2010, 13:00
Личният ми съвет е да се абстрахирате максимално от мисълта за болестта. И двете.
Да! Най-вече майка ти не трабва да се стресира!
Давай и кураж;мислете само за хубави неща!
Стискам палци!! Моите съболезнования за майка ти ... :(

theteacher
01-18-2010, 13:26
Наистина няма доброкачествен рак.Има доброкачествен тумор. Ракът е името на злокачествения тумор :) ми миличка мнг ти съчуствам на икого не бих пожелала подобно нещо. Дано майка ти успее да се пребори..В кой стадии е открит ракът?

абе то и диагноза рак няма ама ко да се прави

казва се карценом на обикновенния човек трябва да се говори така че да те разбере

не да ползваш разни термини щото ако става въпрос ако ти кажа ендометрит или лингвит само ще ми клепаш на парцали

и злокачествен тумор няма това е пълна глупост
рака е безразборно делене на клетки които не изпълняват никаква функция


тумора се нарича доброкачествен рак защото не образува метастази (разсейки по другите органи) в случая може да се говори дори и за наследствено заболяване

злокачествения рак се нарича карценом той образува метастази

при рака на гърдата дори и да се говори за карценом пак може да не се образуват метастази този рак е по-лесно лечим сравнение с другите

така че се надявй да оздравее

пп

това беше част от изпитната ми работа на държавния ми изпит миналата седмица на която имам оценка 6

Така явно за да ме разбереш, трябва да ти го обясня ред по ред. Не мисля, че казваме едни и същи неща, а напротив.

абе то и диагноза рак няма ама ко да се прави - диагноза рак има.

казва се карценом на обикновенния човек трябва да се говори така че да те разбере - рака не се казва карцИном. Карцинома е вид злокачествен тумор, тоест вид рак. Само един от всички видове.

и злокачествен тумор няма това е пълна глупост - няма злокачествен тумор? think again?

тумора се нарича доброкачествен рак защото не образува метастази - тумора не се нарича доброкачествен рак, а ракът е вид тумор при това злокачествен. Доброкачествен рак както казахме няма.

Може другите читатели на форума да преценят дали казваме едно и също или не, аз лично мисля, че няма нищо общо. Дори от самото ти изказване, че " злокачествен тумор няма това е пълна глупост " може да се съди за това, че нямаш дори и идея какво говориш.
А и още нещо. Никъде не съм казал че доброкачествените тумори метастазират.

kalpazanka
01-18-2010, 14:57
haritov, кой ти писа 6? Къде следваш?
Това как да го разбирам?

Еми не съм лекар ама съм учил 4г години обща медицина(имам лекарско досие де)сега ще се явя на държавен изпит за 2 професионална медицинска подготовка и после живот и здраве лекар


ама не съм лекар

haritov
01-18-2010, 15:52
Наистина няма доброкачествен рак.Има доброкачествен тумор. Ракът е името на злокачествения тумор :) ми миличка мнг ти съчуствам на икого не бих пожелала подобно нещо. Дано майка ти успее да се пребори..В кой стадии е открит ракът?

абе то и диагноза рак няма ама ко да се прави

казва се карценом на обикновенния човек трябва да се говори така че да те разбере

не да ползваш разни термини щото ако става въпрос ако ти кажа ендометрит или лингвит само ще ми клепаш на парцали

и злокачествен тумор няма това е пълна глупост
рака е безразборно делене на клетки които не изпълняват никаква функция


тумора се нарича доброкачествен рак защото не образува метастази (разсейки по другите органи) в случая може да се говори дори и за наследствено заболяване

злокачествения рак се нарича карценом той образува метастази

при рака на гърдата дори и да се говори за карценом пак може да не се образуват метастази този рак е по-лесно лечим сравнение с другите

така че се надявй да оздравее

пп

това беше част от изпитната ми работа на държавния ми изпит миналата седмица на която имам оценка 6

Така явно за да ме разбереш, трябва да ти го обясня ред по ред. Не мисля, че казваме едни и същи неща, а напротив.

абе то и диагноза рак няма ама ко да се прави - диагноза рак има.

казва се карценом на обикновенния човек трябва да се говори така че да те разбере - рака не се казва карцИном. Карцинома е вид злокачествен тумор, тоест вид рак. Само един от всички видове.

и злокачествен тумор няма това е пълна глупост - няма злокачествен тумор? think again?

тумора се нарича доброкачествен рак защото не образува метастази - тумора не се нарича доброкачествен рак, а ракът е вид тумор при това злокачествен. Доброкачествен рак както казахме няма.

Може другите читатели на форума да преценят дали казваме едно и също или не, аз лично мисля, че няма нищо общо. Дори от самото ти изказване, че " злокачествен тумор няма това е пълна глупост " може да се съди за това, че нямаш дори и идея какво говориш.
А и още нещо. Никъде не съм казал че доброкачествените тумори метастазират.


оф човек казвам го така че да ме разберът не искам дас е правя на еди какъв си и да се хващам за всяка дума на някой както ти правиш


оф да на диагноза написано рак като видиш болничен лист с диагноза рак ми звънни

рак е по скоро наименование а не диагноза ?! затова казах доброкачаствен рак?

на такива като теб дето искат да ме направят за смях им доставям готова информация под формата на линк който ти не прочете


голяма грешка щеше да си спестиш доста писане

и последен въпрос наистина доброкачествен рак няма,но защо каза,че ''тумора е вид рак при това злокачествен''до колкото знам има доброкачествен тумор и тумора е вид рак но няма доброкачествен рак
това ли искаш да ми кажеш?Не мислиш ли че си противоречиш?

плазмоклетъчен тумор,тумор на гравиц,ангином,енходром,ад ном...това видове доброкачествени тумори пропусна да ги изброиш барабар със карциномите и да се направиш на умен
:-D
един последен въпрос:рак на гърдата ами ако е доброкачествен как ще го назовеш заболяването пред пациента?

по темата повече няма да пиша безмислено е

amk933
01-18-2010, 16:01
^Ще го назова фиброаденом, например...

theteacher
01-18-2010, 16:02
Аз не те правя смешен, ти сам се правиш смешен. И не, на хората не го " разбират ", когато им говориш неверни неща и измислици. А ако ще ме цитираш, не си измисляй, а цитирай правилно. Не съм написал ''тумора е вид рак при това злокачествен'' ,а "ракът е вид тумор при това злокачествен" - има леееекичка разлика, не мислиш ли. Както и да е - I will say no more.

haritov
01-18-2010, 16:06
Аз не те правя смешен, ти сам се правиш смешен. И не, на хората не го " разбират ", когато им говориш неверни неща и измислици. А ако ще ме цитираш, не си измисляй, а цитирай правилно. Не съм написал ''тумора е вид рак при това злокачествен'' ,а "ракът е вид тумор при това злокачествен" - има леееекичка разлика, не мислиш ли. Както и да е - I will say no more.

и така да е пак си противоречиш

плс виж линка мамка му

и не ми отговори на последния въпрос

sexita
01-27-2010, 21:17
Не се карайте, не е прилично в такава тема да се правите на всезнайковци. И рак и тумор... какво значение има как е правилно да го кажеш, нали всички разбраха за какво става въпрос?
И се казва - Карсинома гландула мамме :D

kalpazanka
01-28-2010, 07:32
Карцинома гландулЕ маме
Първо склонение, секситке ;)

sexita
01-28-2010, 11:53
хахаха... знаех си :razz:
Вчера написах мнението и после отивам да си мия зъбите и да си лягам и докато се четках се сетих за склонението, но не ми се влизаше да го сменя :D