PDA

View Full Version : СПЕШНО Е !!! как се пише Коментар ???



happy end
01-16-2010, 17:18
Помогнете ми ! Дайте ми примерен коментар върху някав текст или ми обяснете как се пише коментар защото имам да пиша коментар, а не знам как се пише .Това ми е тема :Проблемът с подмяната на ценностите във фейлетона "Разни хора, разни идеали" от Алеко Константинов.
МЕРСИ МНОГО

anonymous546178
01-16-2010, 17:50
Ако имаш тема значи е ЛИС-Есе драсни нещо между двете е ето ти .

Chacho
01-17-2010, 02:49
Това, което ще ти копирам, изнамерих в нета. Имахме обаче план на коментарния текст от часовете по литература, който може би ще успея да взема от съученици. Изключително систематизиран, изчерпателен и достъпен. Засега ти давам интернет варианта, написан от някакъв пич/мацка във форума на софийски:

На първо време трябва да имаш една кратко въведение в темата - там трябва да кажеш примерно защо този автор е класик на българската литература (защото всичките от конспекта са класици), което може да бъде първото ти изречение. След това трябва да преминеш с още няколко изречения през творческата история на конкретното произведение - тук трябва да знаеш малко фактология, има я във всички учебници по литература за 11 и 12 клас. На следващо място трябва да формулираш позиция, от която ще тълкуваш (т.нар. теза). В най-общи линии това е разсъждение по въпроса, който те питат (например: коментирайте проблема за смисъла на човешкото съществуване според думите на отец Сисой в разказа на Елин Пелин "Чорба от греховете на отец Никодим" - по това писах на класно миналия срок ). Тук трябва да включиш с по едно изречение последователно това, което после ще докажеш, но не да правиш преразказ на произведението, а да изразиш със свои думи отговора на конкретния въпрос. След това трябва с помощта на конкретния откъс да даваш доказателства, че това, което си заявила в тезата си, е вярно и логично (схемата е следната: твърдение + разсъждение + пример + кратък извод). След като изчерпиш всичко, което си казала в тезата, правиш едно кратко заключение, в което обобщаваш казаното дотук с оглед на направените разсъждения или пък правиш сравнение на автора с други автори, в чието творчество има такъв проблем. По принцип критериите за този тип съчинение са доста плаващи, така че не се притеснявай много... Има една книжка "Основни проблеми в българската литература" на проф. В.Стефанов изд. "Диоген", а също и "Изкуството да пишем" - там са обяснени доста понятно нещата... Можеш да използваш на места и есеистичен стил, но не и патетичност... Много важно да си чела внимателно произведенията, те не са много... Поне така мисля аз, дано съм бил от помощ! Успех!

ПП: Горенаписаното е за аргументативен текст, но двете до голяма степен се препокриват. Буквите ПП са с цел да приковават вниманието :] .