PDA

View Full Version : Обръщение към непознати.



SpeakSoftlyLove
01-19-2010, 23:14
Пиша в този раздел, защото видях сходна тема тук и овцата в мен се събуди.
Та, като ви се наложи да говорите с някой непознат (докато пътувате, докато нещо около вас става или просто сте бутнали някой и се извинявате) как се обръщате към тях? Ако се обръщате към непознати с Вие, какви реакции получавате?
Питам, защото напоследък все повече хора остават изненадани от такова отношение и ми стана интересно.

FromAutumToAshes
01-20-2010, 00:55
Темата ти изобщо не е за тука ;)

ivcheto0o
01-20-2010, 05:18
зависи от възраста на 4овека :)

stupid0boy
01-20-2010, 05:46
К'во общо има това с обвързване? И изобщо с любов? :( :lol: :lol:

lipsvashh_mi
01-20-2010, 05:49
Вие е възпитаната форма на обръщение към непознат,независимо дали е по-стар или е колкото теб..така е прието.
Иначе аз на познати,по-големи от мен-не говоря за учители,а дори за приятели на наще-говоря на вие,камо ли на непознати....и да,приема се странно,защото нормалното в Б-я отдавна е супер изкривено

FromAutumToAshes
01-20-2010, 11:10
Вие е възпитаната форма на обръщение към непознат,независимо дали е по-стар или е колкото теб..така е прието.
Иначе аз на познати,по-големи от мен-не говоря за учители,а дори за приятели на наще-говоря на вие,камо ли на непознати....и да,приема се странно,защото нормалното в Б-я отдавна е супер изкривено


Говориш на майка си и баща си на ВИЕ ? Е това вече е изкривено оО

Ke6o
01-20-2010, 11:16
Темата ти изобщо не е за тука ;)


К'во общо има това с обвързване? И изобщо с любов? :( :lol: :lol:

Айдее.. веднага започнахте да оплювате. SpeakSoftly каза, че пише в този раздел, защото е видяла подобна тема, защо веднаха се нахвърляте.


А иначе по темата : аз винаги на непознати (освен ако не са по-малки от мен, но това рядко се случва - на 14 съм) говоря на Вие. Винаги така са ме учили и за мен е нормално. :)

b3b3t0y
01-20-2010, 11:42
Ако са по-мънички им говоря на ти иначе към другите на Вие.Изключение е само ако са до 4-5 г. по-големи понякога им говоря на ти :)

MaLkaTa_LaDy
01-20-2010, 11:45
Най-често говоря на Вие. Но като цяло се съобразявам с възрастта. Ако ми е връстник, си позволявам и на "ти".

SmilezZz
01-20-2010, 12:08
Най-често говоря на Вие. Но като цяло се съобразявам с възрастта. Ако ми е връстник, си позволявам и на "ти".

Да и аз съм така..
Ако е по-голям/а от мен - на "вие"..Ако е малък/а или ми е връстник на "ти"

Lincheto
01-20-2010, 12:59
По принцип на "вие". Ако са на моята възраст се случва и на "ти". Зависи от доста неща.

В училище, учителите по някои предмети ни говорят на "вие" , въпреки че са доста по-възрастни. 8-)
Хубаво е когато някой показва уважение към теб независимо от възрастта.

NeverTheSame
01-20-2010, 13:05
Вие е възпитаната форма на обръщение към непознат,независимо дали е по-стар или е колкото теб..така е прието.
Иначе аз на познати,по-големи от мен-не говоря за учители,а дори за приятели на наще-говоря на вие,камо ли на непознати....и да,приема се странно,защото нормалното в Б-я отдавна е супер изкривено


Говориш на майка си и баща си на ВИЕ ? Е това вече е изкривено оО

прочети пак кфо е написала ;]



Иначе аз с Вие се обръщам към непознати..по възрастни,а на ти към `другарчетата` xD

vellvet
01-20-2010, 13:47
имам съученици, които се обръщат към преподаватели, които вече не ни преподават на "ти" и ми е страхотно нетипично. Аз лично с връстници и по малки познати или не общувам на "ти", но с по големи на Вие

DevilWish
01-20-2010, 15:13
Много зависи.На напознати говоря на вие, но . . По принцип не живея в България и съм свикнала ако бутна някой или нещо такова да казвам просто Сори, и когато си дойда в България без да се усетя казвам сори и ме гледат странно и си викам мислят ме за егати смотлата, която само се отваря и вече и с чуждици говори без капка респект.Но наистина го правя неусетно.
Иначе преди винаги съм казвала "Извинете".Никога не бих си позволила да кажа "извинявай" на по-възрастен от мен, на по-малък може би да.

buuu
01-20-2010, 15:53
казвам му -" ко стаа брадаре има ли испалки " :lol:

vikitolove
01-20-2010, 18:30
на Вие независимо дали ми е на годините,по-голям и т.н. за мен това е учтивата форма ама като се замисля не и на повечето младежи :)
п.п. не искам да обидя никого :)

Neftochimic
01-20-2010, 18:39
според зависи на каква възраст е... ако е по-възрастен - "вие", а ако не се обръщам към него/нея с "ти"

MoOnLiGhT_ShAdOw
01-20-2010, 18:50
Доскоро на всички казвах "Вие", но сега се ограничавам само с възрастни. Все ми се струва, че когато се обърнеш към някого с "ти" и една усмивка, изглежда по-мило. :)

soul1199
01-20-2010, 19:15
Най-често говоря на Вие. Но като цяло се съобразявам с възрастта. Ако ми е връстник, си позволявам и на "ти".

FromAutumToAshes
01-20-2010, 19:28
[i]прочети пак кфо е написала ;]






Аз много хубаво го прочетох... Ама ти май не си :)

cherinka
01-20-2010, 19:50
Говоря както ми дойде.
Попринцип на Вие, но не винаги културното в теб се обажда. 8-)

stupid0boy
01-21-2010, 05:32
И въпреки, че казах, че темата не е за тук...

Попринцип кадето живея формата "Вие" се използва супер рядко (Не е в България) .... дори към учителите се говори на "ти".... Иначе, когато бях в България винаги съм си говорил на "вие" с по - възрастните...

LofYou
01-21-2010, 05:44
Най-често говоря на Вие. Но като цяло се съобразявам с възрастта. Ако ми е връстник, си позволявам и на "ти".

=;

Tempest
01-21-2010, 06:48
мм.. използвам го за възрастни хора.. иначе помня в един магазин продавачката ми говореше на "ти", а аз към нея се обръщах нали на "вие" и мноо странно се получи.. и сега по магазините на "ти" говоря :D

xxCutMEOpenWhileSobbingxx
01-21-2010, 10:07
emi s.."izvinete"..

GossipGirl89
01-21-2010, 10:31
Най-често говоря на Вие. Но като цяло се съобразявам с възрастта. Ако ми е връстник, си позволявам и на "ти".

+1

ivankooo
01-21-2010, 11:32
обикновенно когато се блъсна в някой казвам :"Оп извинявай" и го/я заебавам

fenastz
01-21-2010, 12:46
Ми зависи от възрастта :-o

Бтв много мразя такива инциденти :o

SpeakSoftlyLove
01-21-2010, 15:30
Благодаря за отговорите.

Темпест, точно това исках да разбера, но май не зададох въпроса правилно. Много често ми се е слувало, хората да пренебрегват доброто ми отношение или пък да мислят, че се правя на вся и всьо. И да...често са магазинерки. 8-)

purpledawn
01-21-2010, 15:49
Най-често говоря на Вие. Но като цяло се съобразявам с възрастта. Ако ми е връстник, си позволявам и на "ти".